[Pomysł] PROJEKT "SKB@P" Superkomputer B@P

Zaczęty przez Simek, 14 Styczeń 2007, 12:57

Czy jesteś skłonny poprzeć tą inicjatywę?

tak, jest to dość ciekawa propozycja, z pewnością się do niej dorzuce
21 (77.8%)
tak, ale raczej się nie dorzuce
2 (7.4%)
tak, ale to zależy, na jaki sprzęt się zdecydujemy
3 (11.1%)
nie, nie stać mnie na to
0 (0%)
nie, obawiam się ewentualnych negatywnych skutków ubocznych
1 (3.7%)
nie, to jest bezsensu
0 (0%)

Głosów w sumie: 27

Głosowanie skończone: 22 Styczeń 2007, 17:21

bartsob5

pragne zauwazyc, ze 1GB ramu to zdecydowanie za malo! pamietajmy ze w zamysle komp bedzie jechal na 4 probkach naraz, co oznacza ze powinnismy miec nieco zapasu ramu (bo nie wiadomo co bedziemy na nim liczyli..)

Tomislaw

Cytat: Troll81 w 18 Marzec 2008, 18:46
Problemem nie jest zakup tylko ew gwarancja. Odsyłanie rzeczy do niemiec bedzie klopotliwe...)
Kłopotliwe i drogie. Ubezpieczona paczka kurierem do Niemiec ~ 400 zł. No i trzeba co nieco szprechać by przez telefon dogadać się z serwisem co do wysyłki.
Dlatego również przychylam się do tego by kupić w porządnym sklepie w W-wie gdzie szybko potrafią załatwić ewentualne rękojmie/gwarancje. Może nas po prostu nie być stać na to by kupować najtaniej.

Co do RAMu zawsze można dołożyć później o ile teraz fundusze nie pozwolą.



PBT_marian_boss

Cytat: bartsob5 w 18 Marzec 2008, 18:56
pragne zauwazyc, ze 1GB ramu to zdecydowanie za malo! pamietajmy ze w zamysle komp bedzie jechal na 4 probkach naraz, co oznacza ze powinnismy miec nieco zapasu ramu (bo nie wiadomo co bedziemy na nim liczyli..)

Większy RAM to: OCZ Platinum DDRII 2GB/800 (2 x 1GB) CL4 (OCZ2P8002GK) - 152 zł
Koszt całości wzrasta o 59 zł czyli razem 1 333 zł

maro86

Nie żebym się czepiał, ale ponoć nie wszystkie OCZy dobrze współpracują przy tej płycie..

Ja mam ją i uzywam A-data Vitesta EE 800+

Xeon E5410@2.33GHz SCYTHE NINJA PLUS Rev.B (SCNJ-1100P)
Foxconn P35A-S@P36 2x Kingston HyperX KHX6400D2LL 1GB + 2x2GB Kingston 800Mhz
SAPPHIRE 5770 1GB DDR5 400/900 DVD LG
Corsair CMPSU-450VXEU - 450W Chieftec LBX-02BBB
Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500GB + SAMSUNG HD120IJ 120 GB

Tomislaw

Można w sklepie spróbowac uzgodnic by w razie kiepskiej współpracy wymienili na inne. Nie powinni robic problemu.



Troll81

myślę ze w dobrym sklepie powiedzą sami albo na zyczenie sprawdzą czy zestaw pracuje. A plyty na p35 sa popularne

PBT_marian_boss

Ponieważ nie widzę sprzeciwu (i dostałem przyzwolenie władz) co do sklepu i konfiguracji to jutro (piątek) zamawiam wszystko. No i po świętach odbieram, składam do kupy i zaczynamy zabawę.

KrzychuP


Troll81

#mam kciuki. To teraz proponuję dyskusję nad projektami które nasz sprzęt ma liczyc. Systemem operacyjnym będzie chyba linux (ubuntu? gentu? slax? jakies propozycje?) bo robienie składki na windoze chyba nie przejdzie.

Trzeba wiec wziasc pod uwage które z projektów dobrze chodzą na linuxach.

Pigu

sugeruję obsadzić wszystkimi projektami które zaledwie czasami dają wu (np ralph) i na dokładkę coś co będzie dawało wu w trybie ciągłym by się nam nie nudził quad :P

PBT_marian_boss

Cytat: Troll81 w 20 Marzec 2008, 14:08
#mam kciuki. To teraz proponuję dyskusję nad projektami które nasz sprzęt ma liczyc. Systemem operacyjnym będzie chyba linux (ubuntu? gentu? slax? jakies propozycje?) bo robienie składki na windoze chyba nie przejdzie.
Trzeba wiec wziasc pod uwage które z projektów dobrze chodzą na linuxach.
Ja posiadam licencję na XP Prof. jeszcze z czasów studiów, można ją wykorzystać, tak więc nie tylko linux.
Cytat: Pigu w 20 Marzec 2008, 14:21
sugeruję obsadzić wszystkimi projektami które zaledwie czasami dają wu (np ralph) i na dokładkę coś co będzie dawało wu w trybie ciągłym by się nam nie nudził quad :P
Myślę, że obsadzenie 3-4 projektami które dają wu w trybie ciągłe wystarczy. Ja proponuje Seti ze względu na optymalizację, pozostałe to chyba takie gdzie nam najgorzej się wiedzie.

PS
Sprzęcik już zamówiłem tak więc czekam na potwierdzenie.

Troll81

a masz licencję OEM czy BOX??
bo jak oem to może nie być już takie legalne :(

a ja proponuję dołączyć kompa do wszystkich projektów a włączać te które w danej chwili będą miały priorytet (np zdobycie milestona, wyprzedzenie konkurencji, podniesienie racu naszej drużyny, udział w konkretnym turnieju itp. )

NP "formuła jeden" urządzana przez frankofonów premiuje liczenie w małyo znanych/popularnych projektach więc można by usilowac tu cos zgarnąć a przy okazji w tych projektach podnieść pozycję drużyny.

A teraz pytanie najważniejsze. Zbieramy na drugiego kompa???? :D

Pigu

licencje studenckie nie są ani oem ani box tylko właśnie studenckie :) ja mam lickę na system (i kilka innych pierdół) tak długo jak jestem studentem, wiec nie wiem Marian, czy ci nie wygasła  ;D

Mchl

Jeśli to MSDN AA, to o ile pamiętam licencja jest ważna jeżeli w czasie instalacji, posiadacz jest studentem, od momentu instalacji  do momentu usunięcia oprogramowania z komputera.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Pigu

heh widzę, że będzie trzeba zrobić sobie obrazy dysków przed zakończenie studiów :P albo jednak podjąć doktoranckie

Bober

Cytat: Troll81 w 20 Marzec 2008, 14:08
#mam kciuki. To teraz proponuję dyskusję nad projektami które nasz sprzęt ma liczyc. Systemem operacyjnym będzie chyba linux (ubuntu? gentu? slax? jakies propozycje?) bo robienie składki na windoze chyba nie przejdzie.

Trzeba wiec wziasc pod uwage które z projektów dobrze chodzą na linuxach.
Ja proponuję robić ankiety na "projekt miesiąca". W ten sposób wybierzemy główny projekt dla naszego komputerka (oczywiście Ralph, DepSpid i LHC proponowałbym na stałe) a i przy okazji sami możemy przerzucać siły na ten projekt. A w następnym miesiącu nowe głosowanie...

Pigu


remix85

Nie miałem czasu ostatnio zaglądnąć na forum, a tu takie rzeczy się dzieją :P ;D

Cytat: Bober w 20 Marzec 2008, 16:44
Ja proponuję robić ankiety na "projekt miesiąca". W ten sposób wybierzemy główny projekt dla naszego komputerka (oczywiście Ralph, DepSpid i LHC proponowałbym na stałe) a i przy okazji sami możemy przerzucać siły na ten projekt. A w następnym miesiącu nowe głosowanie...
Oczywiście jak najbardziej popieram :)

AL

Cytat: remix85 w 20 Marzec 2008, 20:23
Nie miałem czasu ostatnio zaglądnąć na forum, a tu takie rzeczy się dzieją :P ;D

Cytat: Bober w 20 Marzec 2008, 16:44
Ja proponuję robić ankiety na "projekt miesiąca". W ten sposób wybierzemy główny projekt dla naszego komputerka (oczywiście Ralph, DepSpid i LHC proponowałbym na stałe) a i przy okazji sami możemy przerzucać siły na ten projekt. A w następnym miesiącu nowe głosowanie...
Oczywiście jak najbardziej popieram :)

Ja również popieram - aczkolwiek z zaznaczeniem, że dodatkowo oprócz projektu m-ca ten komputer byłby używany przy okazji różnych wyścigów zawodów czy prób odzyskania 1 miejsca.

Padło pytanie o drugi komputer. Hmm... czemu nie, ale najpierw zobaczmy przez jakiś czas ( miesiąc? ) jak się sytauacja będzie miała z obecnym, no i czy Marian będzie w stanie przyjąć pod swoje skrzydła kolejną/e maszynki?

Jeśli chodzi o systemy - to dlaczego by nie zainstalować dwóch naraz i przełączać się w razie zapotrzebowania?

No i ostatnia kwestia - jak nazwiemy konto na które będzie liczył ten komputer?

Pigu

co do ostatniego, to naturalnie, że "klaster B@P"  :P

RAD-Poland

#340
a wracając do systemu proponuję rozważyć instalację 64 bitowej wersji
obecnie jest już sporo zoptymalizowanych projektów na 64 bity i dużo lepiej punktują niż ich 32 bitowe odpowiedniki

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Bober

#341
Cytat: Pigu w 20 Marzec 2008, 21:56
co do ostatniego, to naturalnie, że "klaster B@P"  :P
Można się ewentualnie pokusić o wersję anglojęzyczną - Cluster B@P (albo nieco poprawniej B@P's Cluster) :P

Cytat: Al
Ja również popieram - aczkolwiek z zaznaczeniem, że dodatkowo oprócz projektu m-ca ten komputer byłby używany przy okazji różnych wyścigów zawodów czy prób odzyskania 1 miejsca.
Wszystkie ewentualne wyścigi można przecież uwzględniać oddając swój głos. Tak np. stało się w BOINC Synergy - wiedzieli, że będzie wyścig w WCG i głosowali na WCG.

Pigu

by była jasność to B@P w nazwie usera kompa widziałbym w formie 100% rozszerzonej, a nie skrótu  :P

PBT_marian_boss

#343
Cytat: Mchl w 20 Marzec 2008, 16:18
Jeśli to MSDN AA, to o ile pamiętam licencja jest ważna jeżeli w czasie instalacji, posiadacz jest studentem, od momentu instalacji  do momentu usunięcia oprogramowania z komputera.
No to winda chyba odpada, jeżeli chodzi o 64 bit to jest Ubuntu, chyba będzie najlepszy, tylko widzę wersję nazwaną amd64, czy to jest to? A może - Windows Server 2008 Enterprise Edition z Hyper-V (32 bit i 64 bit) - wersja NFR na 1 rok. Dostałe maila z MS i można będzie wypróbować, a za rok się zobaczy co dalej.

Troll81

server 2003 miał wersję 64 bitową. A linuxy już od dawna mają jądra na 64bit robione i to zarówno pod intele amd jak i xeony(xeony mają odrębną architekturę)

PBT_marian_boss

To wiem ale czy Ubuntu nazwane amd64 będzie pasowało do naszego intela. Niestety nie mogę znaleźć innej wersji 64bit. Jeżeli chodzi o windę to 2008 mam za darmo ale na rok tylko.

Troll81

nie musi być ubuntu. albo trzeba popytać na forach gdzie leży obrazek z jajkiem pod 64bit SMP. Pamietajmy ze niektore jadra nie maja obslugi wielowatkowosci i nie pojda na 4 rdzeniowcu.

taktu

#347
Tak bedzie pasowalo, to jest wersja dla procesorow 64 bitowych. Nie wiem dlaczego wkradl sie tam napis AMD, moze to jakis rodzaj reklamy ;)

ubuntuforums.org/showthread.php?t=559288


PBT_marian_boss

:) właśnie też poszukałem na forach i miałem napisać. Ściągam jeszcze Debiana z nim miałem najwięcej do czynienia i jeżeli ma być to linux to wolał bym Debiana.

OxyOne

Debian/Ubuntu roznica praktycznie brak (powiedzmy). proponuje debiana ETH ver4 tzw. STABLE serwerowa, unstable uzytkowa - nie znaczy ze nie stabilna. Najlepszym wyborem chyba bedzie Ubuntu 7.10PL Grymaśny Gąsiorek ver. AMD64.
Dlaczego nie ma 64intel tylko 64amd?
poniewaz pierwsza architekture 64-ową wprowadziło AMD. Intel sie troche spoznił.
Co bedzie potrzebne: 
1. instalka Desktop Edition
Ubuntu 7.10 - Supported to 2009
2. instalka Server Edition
Ubuntu 7.10 - Supported to 2009

Zassysamy z http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

i.. instalujemy wszystko jest po polsku wystarczy na starcie wcisnac F2 i zmienic na pl.

po instalacji systemu nie ma co sie bawic w upiekszanie systemu tylko aktualizujemy go.

nastepnie mozemy lecz nie musimy lub jak to woli w konsoli klepiemy

#apt-get update
#apt-get install boinc-client boinc-manager

i to wszystko odpalamy boinca
a jak dodac optymalki nie mam pojecia znaczy nie zastanawiałem sie ale jak trzeba bedzie ...

pod Q6600 bedzie to distro pasowalo nie martwcie sie.

Zmartwieniem bedzie wentylacja obudowy jezeli bedzie podkrecony z 2.4 do 3,6Ghz czyli 1:1 z pamieciami 800
Proc musi byc z rev. G0 i oczywiscie ciekły metal z Scythe Infinity temp. po OC oraz podczas pracy BOINC nie powinna przekraczyc 60C u mnie jest 52 na jajku czasami dochodzi do 58C w zaleznosci od temp. otoczenia.

Co do płyty FOXa nie znam sie na tych wynalazkach i nie wiem czy pociagnie Q6600 do 3.6Ghz, trzeba pamietac ze przy takim OC trzeba troche papu (V) dac. Nie sadze aby dała rade - obym sie mylił.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

taktu

#350
Osobiście Foxconn kojarzy mi sie raczej z firma Codegen niż czymś działającym :P wiec postanowilem zasiegnac opinii google w tej sprawie ;)

www.egielda.com.pl/?str=art&id=2521-30

Wygląda to pozytywnie, dożucam jeszcze temat o kręceniu procka na tej płycie

http://forum.pclab.pl/t319025.html


Troll81

Rozmowa o płycie była wcześniej. Foxconn i evga zrobiły doskonałe płytki do OC w mierą przystępnej cenie.

Marian znajdzie się u ciebie miejsce na jeszcze jednego składkowego kompa??? :D można by zrobić kolejną zrzutkę. Ja po wypłacie na pewno trochę bym dorzucił.

OxyOne

#352
dla mnie moze byc to płyta made in home czy tez homemade aby tylko działała i wykorzystała potencjał mocy ktory tkwi w Q6600. jezeli chcecie kupic sprzet dla satysfakcji albo dla samego kupienia bez gruntownych przemyslen to powiem ze widze same straty.
lepiej poczekac nastepny miesiac i dołozyc do zestawu na lepsza plyte niz kupowac badziewie. pewnie usłysze ze nie mamy czasu itp. itd. etc., a ja wam powiem ze mamy. dlaczego? przykład: zakupiona płyta nie wyrobi z OC albo nie bedzie chetna do wspołpracy z Q6600 (np GigaByte) wiec Marian bedzie zmuszony nie krecic proca czyli zostanie 2,4Ghz albo max 2,8Ghz. ale bedzie sprzecik wczesniej i mordeczki sie beda wam cieszyc o zwisach sprzętu nie wspomne. uwazam poczekac dozbierac i kupic cos lepszego co bedzie sie przkładac na RAC, krótko stabilna plyta da wieksze OC, wieksze OC daje wiekszy RAC, wiekszy RAC daje wiekszy banan na mordeczce. Więc jak bedzie teraz sprzet a nie daj Boze bedzie do bani i nie uzyska sie czego pragniemy i bedzie bo bedzie, bo sie kupiło - widze zmarnowane pieniadze. bo jak sie poczeka ten np. miesiac i zakupimy to co nas interesuje to daje 2 tyg. na przescigniecie normalnego Q6600.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

AL

Pierwsze koty za płoty. Nic nie stoi na przeszkodzie aby złożyć kolejny komputer tym razem już superhiper itp. nie spiesząc się tak bardzo.

michal_saper

Panowie wybaczcie jeśli ta kwestia była już poruszana, ale interesuje mnie co z rachunkami za energie elektryczną. Czy będą organizowane jakieś zbiórki co jakiś czas... ?

emik

Marian postawi komputerka u siebie w serwerowni i prądzik mamy za darmoszkę ;D


OxyOne

#356
moze sie spotkamy dzisiaj na czacie B@P ktory posiadamy czas go wykorzystac do dynamicznej rozmowy.
http://s1.polchat.pl/chat.php?_room=BOINC@Poland

zapraszam dzisiaj na 18.00

ja juz siedze
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

PBT_marian_boss

#357
Za namową kolegi NetMonitoring zakupiłem do naszego komputera Coollaboratory Liquid Pro Ciekły Metal (link nie aktualny). Z opisów podobno nie ma lepszego.

Cena wzrosła do niewiarygodnych 1 365 zł

Mchl

Moim zdaniem jakaś brednia... fajnie, że sprawdzimy :D

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

OxyOne

Cytat: Mchl w 21 Marzec 2008, 19:17
Moim zdaniem jakaś brednia... fajnie, że sprawdzimy :D

Mchl mam taki metal i naprawde działa jakby tak nie było nie polecałbym.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]