[Pomysł] PROJEKT "SKB@P" Superkomputer B@P

Zaczęty przez Simek, 14 Styczeń 2007, 12:57

Czy jesteś skłonny poprzeć tą inicjatywę?

tak, jest to dość ciekawa propozycja, z pewnością się do niej dorzuce
21 (77.8%)
tak, ale raczej się nie dorzuce
2 (7.4%)
tak, ale to zależy, na jaki sprzęt się zdecydujemy
3 (11.1%)
nie, nie stać mnie na to
0 (0%)
nie, obawiam się ewentualnych negatywnych skutków ubocznych
1 (3.7%)
nie, to jest bezsensu
0 (0%)

Głosów w sumie: 27

Głosowanie skończone: 22 Styczeń 2007, 17:21

Pigu

ja nie kandyduję - nie mam takiej możliwości

Kormiro

Proponowałbym rozesłać na maila do wszystkich zrzeszonych w BOIN@Poland info o akcji :)

A gdy będzie wiadomo na czyje konto wpłacać... to ja się piszę do składki.

bartsob5

Cytat: Troll81 w 07 Maj 2008, 09:20
no to rozpocznijmy wielką akcję profili

lepiej nie wszyscy naraz, najlepiej jak kazdy bedzie robil to w inny dzien (czesto jest tak, ze najnowsze profile zostaja UOTD, ale jak bedzie za duzo nowych, to tylko jeden bedzie UOTD, no i wszystko na nic...)

Szopler

Nowego SKB@P można by oprzeć o:

*Q9450 Core 2 Quad*4x 2666MHz!*FSB1333*12MB Cache*

lub

Core 2 Extreme QX9650 3 GHz 12MB BOX 3 lata gw

Bo po co się ograniczać? ;)

Mchl

A może tym razem MacaPro?  :P

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

A może policzyć stosunek mocy obliczeniowej do ceny?? Bo za cenę mac pro kupimy 8 maszyn z q6600 :D

bartsob5

8 to chyba przesada, co?

PBT_marian_boss

Cytat: Troll81 w 07 Maj 2008, 18:10
Proponowałem to parę postów temu. Może założyć kolejny wątek?? "Składki SKB@P^2" :D tylko najpierw wybierzmy skarbnika i miejsce gdzie będzie stał (komp, nie skarbnik).

Z racji tego że posiadam już pewne doświadczenie w tej kwestii zgłaszam się na ochotnika :)

Troll81

To zobacz ile kosztuje macpro :D Popieram kandydaturę Mariana :D Ma juz doświadczenie i nie zawiódł nas :D

AL

Cytat: PBT_marian_boss w 08 Maj 2008, 10:16
Cytat: Troll81 w 07 Maj 2008, 18:10
Proponowałem to parę postów temu. Może założyć kolejny wątek?? "Składki SKB@P^2" :D tylko najpierw wybierzmy skarbnika i miejsce gdzie będzie stał (komp, nie skarbnik).

Z racji tego że posiadam już pewne doświadczenie w tej kwestii zgłaszam się na ochotnika :)

Skoro ta kwestia wydaje się być wyjaśniona - można zaczynać następne działania. Brawo PBT_marian_boss!!!

Machloj

proponuję umieścić na liście zakupowej skrzynkę browara dla PBT_marian_boss`a :)

kurcze...kupiłem sobie quada coby mnie nasz superkomputer nie wyprzedził, ale widzę, że nie mam większych szans z taką konkurencją :)

a może jakąś płytę serwerową z dwoma miejscami na procek...bo zgodnie z zasadą co dwa quady to nie jeden :)

buri

Ja bym proponował taką maszynke do liczenia:p
Konfiguracja platformy testowej Mushkin AwardFabrik:
1 x QX9650 @ 5600MHz @ 1.925V on LN2
2 x Sapphire HD 3870 X2 v-gpu mod (1020 MHz GPU, 1150 MHz memory) on LN2
1 x Asus P5E3WS v-core mod
1 x 2*1GB Mushkin XP3-14400@ 1800@ 7-6-5-15 DDR3
1 x 1000 Watt Mushkin PSU Prototyp
http://www.in4.pl/komentarze_Overclockerski_pokaz_Mushkina_...,15952.htm
Nieźle jak by się nam udało podkręcić tak na 5GHz :)

Pigu

Cytat: Machloj w 08 Maj 2008, 16:11
proponuję umieścić na liście zakupowej skrzynkę browara dla PBT_marian_boss`a :)

słusznie prawi  ;D

Troll81

Dwuporocowe platformy są tylko na socket 771 czyli xeony głównie. Zostało tez wypuszczone kilka "zwykłych" proców na ten socket. Niestety chipset do tego socketu wymaga bardzo drogich pamięci fb-dimm.

PBT_marian_boss

Cytat: buri w 08 Maj 2008, 16:27
Ja bym proponował taką maszynke do liczenia:p
Konfiguracja platformy testowej Mushkin AwardFabrik:
1 x QX9650 @ 5600MHz @ 1.925V on LN2
2 x Sapphire HD 3870 X2 v-gpu mod (1020 MHz GPU, 1150 MHz memory) on LN2
1 x Asus P5E3WS v-core mod
1 x 2*1GB Mushkin XP3-14400@ 1800@ 7-6-5-15 DDR3
1 x 1000 Watt Mushkin PSU Prototyp
http://www.in4.pl/komentarze_Overclockerski_pokaz_Mushkina_...,15952.htm
Nieźle jak by się nam udało podkręcić tak na 5GHz :)

Oto cena takiego zestawu
CPU - 2000 zł
GPU - 2x 500 = 1000 zł
Płyta główna - brak danych
RAM - 600 zł
Zasilacz - 400 zł
RAZEM - 4000 zł

Nie licząc dodatkowych nie wymienionych części, podejrzewam że w 5000 zł się zmieścimy :)

PS
Chyba założę specjalne subkonto na te wpłaty.


[PBT] Horpah

po co aż tak droga grafika? jak na razie liczenie na grafie to chyba jednak nie tak prędko

Szopler

Grafa powinna być jakaś zintegrowana. To ma liczyć BOINCa a nie służyć jako konsola do gier. Więcej kasy na proca i więcej pamięci, co by
CPDN liczyć (te co wymagają minimum 1.5GB). Do tego dobra MoBo. Zasilacz też wystarczy za 200 zeta ;).

m2marek

Z płyt polecam Gigabyte G33 -DS3R

Troll81

Serwerek na 2 quadach rackowy można już kupić za 5000. Ale płyty serwerowe nie nadają się do overclockingu. Nie po to sie ten sprzęt robi. Zwykła płyta na p35 i quad do niej. jak zbierzemy 5000 to 4 takie złożymy. Pamiętajcioe że najpierw trzeba zebrać tą kasę. Na razie udało nam się 1000 z hakiem uskładać. więc z tymi 5000 byłbym ostrożny.

[PBT] Horpah

Cytat: m2marek w 09 Maj 2008, 16:06
Z płyt polecam Gigabyte G33 -DS3R
już raz kupiliście szita (marian pisze że nie da się podkręcić), myślę że jakąś na chipsecie X38, Abit IX38QuadGT może być także Gigabyte taki np. GA-EX38-DS4 choć osobiście polecałbym abita.
Zasilacz musi być dobry a nie jakiś złom, przecież chcecie podkręcać jakiś ponad 600 wat BeQuiet (Pigu kiedyś się nad nim zastanawiał). Pamięć 2GB Corsair lub OCZ na 1800 MHz

Szopler

#500
Co do zasilacza to się zgadzam. Musi być dobry, ale są dobre i tanie i dobre, gdzie płaci się tylko za markę. Bo co takiego innego jest w tych drogich zasilaczach? Kondensator który w hurcie kosztuje $0.1 lub taki za $0.25? Zasada działania zostaje taka sama (zarówno zasilacza jak i zabezpieczeń) inny jest tylko stopień integracji elektroniki. No i kwestia czy w zasilaczu za 200 dostaniemy te same zabezpieczenia czy nie. Jeżeli tak to nie ma sensu przepłacać, a odpinane przewody, złocony grill czy pomalowana proszkowo na czarno obudowa to już zupełne fanaberie. Zwłaszcza, że styki w takim gnieździe też mają swoją rezystancję i przy prądzie rzędu 20A generują dodatkowy spadek napięcia. No i gdzie w kompie 600W?

Uff ;)

[PBT] Horpah

ten zasilacz ma być do takiego procka jak ostatnio kupiony a może i mocniejszego jak się uda
Pokaż mi zasilacz za 200 zł który ma takie min. parametry: 5V 30A 3.3V 30A i 12V około 40A, podaję mniej na 12 bo grafika powinna być słaba i mniej prądożerna. Takie parametry zapewniają stabilność o ile są to prawdziwe wartości a nie szczytowe jak w tych tanich modelach.
Pewnie do budowy zasilaczy stosuje się prawie takie same elementy ale układy stabilizacyjne można zrobić lepiej lub gorzej.
Zresztą uważam oszczędzanie 100 czy 150 na zasilaczu za błąd jeśli chcecie podkręcać.

Troll81

Cytat: Horpah w 09 Maj 2008, 20:34
Cytat: m2marek w 09 Maj 2008, 16:06
Z płyt polecam Gigabyte G33 -DS3R
już raz kupiliście szita (marian pisze że nie da się podkręcić), myślę że jakąś na chipsecie X38, Abit IX38QuadGT może być także Gigabyte taki np. GA-EX38-DS4 choć osobiście polecałbym abita.
Zasilacz musi być dobry a nie jakiś złom, przecież chcecie podkręcać jakiś ponad 600 wat BeQuiet (Pigu kiedyś się nad nim zastanawiał). Pamięć 2GB Corsair lub OCZ na 1800 MHz

PO pierwsze to nie wina płyty tylko proca. q6600 znacznie lepiej się podkręca. Tylko nie wypadało kręcić nosem jak w sklepie dali przez pomyłkę droższego proca. X38 czy X48 wcale nie są lepsze. Tak naprawde mają tylko kilka dodatkowych bajerów (zresztą nam nie potrzebnych). Np. po co nam obsługa ddr3? i 4 porty pci-ex16??

Jeśli zaś chodzi o zasiłkę to wystarczy dobrej klasy 450W (przelicz prosze zapotrzebowanie proca na prąd) bo ani dysków sata w raidzie podłączać nie zamioerzamy, ani wydajnej grafy. A ty rzucasz sprzętem za ciężką kasę. To może wpłać najpierw kasę? Bo na liście darczyńców poprzedniego kompa cię nie widać.

Łatwo mówić kupcie. Może się dorzucisz? Albo sam wywal na komp 3000 tylko po to żeby był ładny i markowy. Bo dobry overclocker ze sprzętu za 1000pln potrafi nieźle nabić punktów. Nie jest sztuką wywalić kasę. MOżemy od razu kupić zestaw 200 blade'ów spiąć wszystko w piękny klaster. Tylko najpierw zbierz 200k pln. Wcale nie poszło gładko i miękko zebranie kasy na poprzedni komp. NIe wiedomo ilu ludzi się zrzuci na kolejny.

[PBT] Horpah

oczywiście zrobicie jak chcecie
ja choć popieram ideę to niestety nie mogę jej wesprzeć finansowo, jestem na rencie i to na najniższej możliwej, praktycznie utrzymuje mnie żona, boinca mogę tylko wspierać swoimi komputerami oraz przyjaciół

Bober

Cytat: Troll81 w 10 Maj 2008, 00:12
PO pierwsze ...
Nie można było tego napisać bez takich ataków?

Możliwość wypowiadania się na forum, na szczęście, nie jest uzależniona od tego czy ktoś wpłacił czy nie.

buri

@PBT_marian_boss nam takie coś jest nie potrzebne ;) bez przesady to taki wrzut aby zobaczyć co teraz najmocniejsze.

Serwerowe sprzęty odpadają nie można ich kręcić i są nieopłacalne.

Moim skromnym zdaniem nie ma sensu się pakować w drogie części najlepiej znaleść najbardziej optymalne i tanie rozwiązanie.



Troll81

Przepraszam za mój akt uniesienia. Po prostu mocno sie podenerwowałem. Wynikało to z osobistego poczucia krzywdy, kiedy ktoś nazwał sukces naszego teamu złomem.

Natomiast z burim zgadzam się całkowicie. Taka idea przyświecała naszej pierwszej składce. Maksimum mocy za minimum kasy.

[PBT] Horpah

źle mnie zrozumiałeś
ja nie nazwałem całego komputera złomem, chodziło mi jedynie o płytę główną i to tylko w sensie tym iż nie naddaje się ona do kręcenia tego procka, ten Foxcomm jest idealny do podkręcania core2duo, dobry pod quada (choć przy extremalnym podkręcaniu to sekcja zasilania jest zbyt słaba i zaczyna być ograniczeniem) co zaś do obsługi procków 45nm to jedynie w biosie wprowadzono podstawową obsługę i płyta w założeniu nie jest do kręcenia tych procków, po to wyszły nowe chipsety i nowe modele płyt.
Dlatego napisałem że polecam abita IX38QuadGT bo ona ma nowy chipset i ma sekcję zasilania cyfrową co pozwala uniknąć vdroopa i jest znacznie stabilniej niż przy sekcji zasilania tradycyjnej, i obsługuje DDR2 już oficjalnie 1066

P.S
Troll81, wydaje mi się że ty kiedyś używałeś innej nazwy użytkownika, może ją podasz ?

Szopler

Może pokusimy się o klasterek np. z 4 słabszych (tańszych) kompów. Tak w celach naukowych - jak zbudować klaster? ;)

Pigu

@Horpah - hehe mówisz, że Trollik to Bruno?  ;)

panowie - przedstawię moją opinię - kalkulację:
patrząc na tę stronę i ceny http://www.znak.pl/index.php?cid=320&scid=2978 proponuję:
http://www.znak.pl/index.php?cid=320&scid=2978&prid=cpuQu240+Q6600+BOX @ 642zł (dobrze było by dorwać bez wentyla)
http://www.znak.pl/index.php?cid=327&scid=888&prid=s775GigGAEP35CDS3R @ 333zł (ew troszkę uboższy model)
http://www.znak.pl/index.php?cid=305&scid=2572&prid=DDR2dual1024800OCZ+TIn+C4 @183zł
http://www.znak.pl/index.php?cid=894&scid=897&prid=zasChi450+GPS450AA101A @157zł (starczy, ale ew jest za 3 dychy więcej 0,5kw)
http://www.znak.pl/index.php?cid=69&scid=1851&prid=hddsatMax160+STM3160815AS @122zł (można bardzo delikatnie zwiększając cenę osiągnąć nawet 2x większy, tylko po co?)
http://www.znak.pl/index.php?cid=373&scid=1390&prid=wenScyMugenSCINF1000 @152 (bo co innego  ;D )
grafkę albo znajdziemy jakąś złomiastą, albo poszukamy płyty z integrą
no i blaszki najlepiej stąd o ile dość szerokie - http://www.znak.pl/index.php?cid=279&scid=1215 policzę @100zł

wychodzi niecałe 1,7kzł proponuję przyjąć tę kalkulację która pokazuje rozmiar kosztów jako bazową, nie napalać się co można by poprawić, a raczej skupić się gdzie możemy zejść w dół - pamiętajcie, poprzednio nie musieliśmy uzbierać na zasiłkę, dysk, blaszki i grafę

Szopler

#510
To kiedy zaczynamy zbiórkę?
Jak tylko spłacę kartę kredytową to postaram się coś dorzucić, choćby to miało być 10 zeta ;).

I może by heh na kompie przymocować tabliczkę z wygrawerowanymi nickami darczyńców?
Zasada - kto wplacił więcej jest wyżej. Jak ileś osób wpłaciło tyle samo to alfabetycznie ich...

Ta tabliczka miała by "magiczne" działanie psychologiczne. Każdy chciałby się na niej znaleźć, więc wzrosła by ilość wpłat, a że nikt nie chciał by być wyszczególniony na końcu (co oznaczało by, że wpłacił najmniej - kwot by nie było na niej bo i po co) to wysokość wpłat by lekko podskoczyła.

[PBT] Horpah

Cytat: Pigu w 10 Maj 2008, 12:25
@Horpah - hehe mówisz, że Trollik to Bruno?  ;)
:) nie bruno, a ten drugi

Szopler

Cytat: Horpah w 09 Maj 2008, 21:45
ten zasilacz ma być do takiego procka jak ostatnio kupiony a może i mocniejszego jak się uda
Pokaż mi zasilacz za 200 zł który ma takie min. parametry: 5V 30A 3.3V 30A i 12V około 40A, podaję mniej na 12 bo grafika powinna być słaba i mniej prądożerna. Takie parametry zapewniają stabilność o ile są to prawdziwe wartości a nie szczytowe jak w tych tanich modelach.
Pewnie do budowy zasilaczy stosuje się prawie takie same elementy ale układy stabilizacyjne można zrobić lepiej lub gorzej.
Zresztą uważam oszczędzanie 100 czy 150 na zasilaczu za błąd jeśli chcecie podkręcać.

Tak przypadkiem znalazłem:

http://www.allegro.pl/item360041823_zasilacz_atx_tagan_400w_u33_2_force_ii_fvat_wwa.html

Nie mam nic wspólnego ze sprzedającym (oprócz tego, że kupiłem u niego nową MoBo do swojego kompa)  ;)

[PBT] Horpah

ani 5V ani 3.3V nie spełnia tego co napisałem
Tak ogólnie całkiem niezły jak za tę kasę, tylko trochę głośny, do domu nie za bardzo, ale w firmie może stać.

PBT_marian_boss

Cytat: Pigu w 10 Maj 2008, 12:25
grafkę albo znajdziemy jakąś złomiastą, albo poszukamy płyty z integrą
wychodzi niecałe 1,7kzł proponuję przyjąć tę kalkulację która pokazuje rozmiar kosztów jako bazową, nie napalać się co można by poprawić, a raczej skupić się gdzie możemy zejść w dół - pamiętajcie, poprzednio nie musieliśmy uzbierać na zasiłkę, dysk, blaszki i grafę

Dysk i obudowę mam, tak więc oszczędzamy około 250 zł :) Grafikę można kupić używaną za 50 zł na PCI-E tak jak została kupiona do pierwszego SKB@P.

Troll81

NIgdy nnie używam na forum innego nicka niż troll lub troll81 (jeśli troll już jest zaklepany) czasem posługuję się też nickiem TrollX81 (gdy oba poprzednie zaklepane).

NIe wiem po co dumacie nad jakimś kosmicznym zasilaczem. 30A na 3,3V? toż to spawarka będzie. Płyta też nie musi mieć X38 czy x48 żeby obsłużyć procki q9300. P35 w zupełności powinien wystarczyć (przy odpowiedniej sekcji zasilania). Niektórzy podkręcają te proce na płytach z i965.

NIe wiem czy warto budować klaster. BOINC sam w sobie jest rodzajem klastra, a zawsze część mocy naszych kompów szła by na wzajemną komunikację.

PMG

W związku z działaniem BOINCA (pojedyncza próbka jest niepodzielna i jednowątkowa) budowanie klastra jest ... dziwne. Bo to nie będzie "suma małych plus coś" tylko po prostu każdy mały będzie liczył swoje. Więc raczej nie ma sensu (no chyba że chodzi o trzymanie komputerów w jednym miejscu)

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

Troll81

#517
CHodzi raczej o kwestię prestiżu :D Taki klaster jest widziany jako jedna maszyna i daje np 2,5M RAC. A to dobrze oddziaływuje propagandowo. O ile jednak nie jest to "sprzętowy" klaster to budowanie klastra z kompów jest według mnie pozbawione sensu. W przypadku komercyjnych zastosowań klastrów (głównie w firmach), ma to sens raczej w przypadku awarii. Jeden node klastra nie dział to zadanie przejmuje drugi. Ewentualnie w przypadku przeciążenia serwera, część roboty bierze na siebie druga maszyna itp. Natomiast w zastosowaniach naukowych buduje się klastry "fizyczne". Np takie cuś jak ostatnio bodajże w gdańsku zbudowali.

W klastrze softwarowym część mocy jest marnowana na kwestię komunikacji pomiędzy węzłami. W Klastrach sprzętowych tę kwestię rozwiązują odpowiednie kontrolery. A do boinca wg mnie nie zbudujemu klastra sprzętowego bo jest to zdeczke zbyt drogie. No chyba że każdy z członków (a jest ich ponoć 2400) zrzuci się po 1000 zł :D a  w to raczej wątpię.

Wiem że powyższy opis technologii klastrowych jest strasznie uproszczony i łopatologiczny, ale przybliża trochę to o co mi chodzi. Czyli "nie ma sensu budować klastra", kiedy robimy Zbiórkę?

MOżna też po prostu wynająć serwer i na nim puszczać Boinca :D (już od 3.99 miesiącznie widziałem)
albo superkomputer
http://www.in4.pl/komentarze.htm?kbt=N&news_id=6626
0,5$  za godzinę za procesor.

Powiedzmy zę w czerwcu mamy 744godziny to nam daje 322dolce za wynajęcie jednego proca na miesiac :D Akurat żeby go zaprząc do wyścigu :D
A można więcej proców wynająć :D

Ew można zakupić gotową maszynkę typu http://www.ideal.pl/komputer.php?k=87&t=SR
w ten sposób od razu mielibyśmy pd zabudową 19" :D ale trzebaby zebrać 3k złotych w zamian dostalibyśmy dwa czterordzeniowce :D

Szopler

Niedawno na forum jakiegoś projektu widziałem podpis z którego wynikało, że jeden kolo
puszcza BOINCA na serwerze 2 x QUAD Core 3.0GHz i ma tam 16GB ramu.

To dopiero musi wymiatać unity...

Troll81

te 16gb chyba tylko po to żeby projekty w pamięci trzymać wstrzymane. No ale z drugiej strony kolo mieli 8 wątków na raz. Czyli po 2 gb pamięci ma dla każdego.