Oddawanie krwi

Zaczęty przez Troll81, 05 Maj 2008, 09:39

Czy oddawałeś już krew ?

Tak, to proste
40 (60.6%)
Nie, boje się
4 (6.1%)
Nie, ale chciałbym
8 (12.1%)
Nie, ponieważ nie mogę
11 (16.7%)
Nie, bo jestem egoistą
3 (4.5%)

Głosów w sumie: 66

AL

W piątek się udało i mam łącznie 4,6 litra.

PoznanskaPyra

Czy branie leków uniemożliwia oddawanie krwi?
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81

A jakie leki bierzesz? niektóre nie są przeciwwskazaniem inne cię wykluczą. Najlepiej zadzwonić do lekarza w RCKiK i zapytać...

stiven

Zanim zadzwonisz:
Zasadniczo każdy LEK wyklucza. Oddawać można w najlepszym przypadku po 2 lub 4 tygodniach (nie licząc np aspiryny - 3-5 dni i jest ok) pod warunkiem, że to co było leczone nie wyklucza na dłużej (niektóre przebyte choroby lub sposoby ich leczenia wykluczają na zawsze).
Jeśli bierzesz coś cały czas to na 99% jesteś wykluczony.

Troll81

niekoniecznie. dlatego można się pytac lekaża. np preparay zelaza cię nie wykluczają :D wiele leków w postaci masci na schorzenia skóry (łupież grzybica) itp itd.

stiven

Sprawy skórne - masz rację. Są takie, które nie wykluczają. Wykonałem skrót myślowy lek=tabletka.
Z tym żelazem nie jest jednak do końca tak malinowo. Jak nie jesteś krwiodawcą to preparatów żelaza nie bierze się od tak. Zazwyczaj jakieś anemie itp co zasadniczo wyklucza.

Warto jednak zainteresować się sprawą przed zadzwonieniem i pójściem na miejsce. Czasem szkoda czasu swojego i pracowników.

Troll81

W regulaminie i w ankiecie RCKiK jest tylkoinformacja że przyjmowanie leków może wykluczać i należy skontaktować się z lekarzem.

Podobnie np pobyd w więzieniu. wyklucza czasowo.

stiven

Tylko najgorzej jak chętny dawca powie o tym po wypełnieniu ankiety i pobraniu próbek.
Za każdym razem jak jestem oddawać to trafiają się tacy agenci i przez nich muszę dłużej w kolejce stać. :whip:

Troll81

krwa oddana

14850ml w sumie jeszcze 12 donacji i złotko :D

RCKiK wrocław ma swoją strone w internecie http://www.facebook.com/groups/118206004862106/

piosenka o mojej grupie krwi http://www.youtube.com/watch?v=CbTqJx6v-ww&feature=g-vrec&context=G2b971b4RVAAAAAAAABA

simonic

Cytat: Troll81 w 06 Marzec 2012, 18:40
krwa oddana

14850ml w sumie jeszcze 12 donacji i złotko :D

RCKiK wrocław ma swoją strone w internecie http://www.facebook.com/groups/118206004862106/

piosenka o mojej grupie krwi http://www.youtube.com/watch?v=CbTqJx6v-ww&feature=g-vrec&context=G2b971b4RVAAAAAAAABA


gratulacje. Moja krew zakończyła się na 4950ml...



Troll81

no to jeszcze tylko kilka donacji i będzie brązik...

stiven

Piękny wynik Trollu. Muszę Cię gonić bo mi uciekasz.
Oddajesz tylko krew pełną czy składniki też?
Ja niedawno miałem debiut na płytkach (wyhodowałem w końcu ponad 200 000/ ul) i bardzo mi się spodobało.

Troll81

ja nie oddaje sie płukance. krew pełna jest wg mnie lepsza bo mozna z niej odwirować składniki które chcesz (płytki, krwinki, osocze) albo podac w całości. W druga strone to nie działa :D

Druga rzecz to czas donacji. Wystarczy ze oświęcam godzinę mego czasu. Leżenie kilka godzin pod igłami mi się nie podoba....

Martin Fox

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,11463800,Krew_od_honorowych_krwiodawcow_dla_koncernow_farmaceutycznych_.html
Oddając krew wspierasz koncerny farmaceutyczne?
Przekonali mnie - nigdy nie oddam krwi.

Troll81

#374
Będzie chryja...

Choć w sumie to RCKiK od dawna odsprzedaje krew. Za to koncerny w Polsce produkują tansze leki krwiopochodne, a RCK ma kasę na swą działalność....

stiven

Przesadzacie Panowie. A jak niby mają wyprodukować preparaty krwiopochodne? Śledzę temat burdelu jaki ma miejsce wkoło honorowego krwiodawstwa (sprzedaży krwi i preparatów, przetwórstwa tego wszystkiego, zakupów z zagranicy) od lat i nie jest to w stanie zaburzyć u mnie chęci honorowego oddawania. Do czasu aż nie odbija się na moim bezpieczeństwie jak dawcy i nie będę musiał płacić za swoje dobre chęci.

Krwiodawstwo jest uregulowane pewnymi przepisami. Krew mogą ją przyjąć tylko za darmo ale przekazują dalej za kasę (niezależnie czy bierze szpital czy farma). Jeśli nie działa to w sposób powodujący braki zapasów nie mam nic przeciwko. Ba! Nie mam na to żadnego wpływu. Strajk w oddawaniu uważam za nie na miejscu. Nie zamierzam karać potrzebujących tylko dlatego, że istnieje szansa iż kto innym mógłby hipotetycznie na tym zyskać.

To oczywiście tylko moja opinia i nikt nie musi się z nią zgadzać.

KrzychuP

Cytat: stiven w 02 Kwiecień 2012, 10:57
Przesadzacie Panowie. A jak niby mają wyprodukować preparaty krwiopochodne? Śledzę temat burdelu jaki ma miejsce wkoło honorowego krwiodawstwa (sprzedaży krwi i preparatów, przetwórstwa tego wszystkiego, zakupów z zagranicy) od lat i nie jest to w stanie zaburzyć u mnie chęci honorowego oddawania. Do czasu aż nie odbija się na moim bezpieczeństwie jak dawcy i nie będę musiał płacić za swoje dobre chęci.

Krwiodawstwo jest uregulowane pewnymi przepisami. Krew mogą ją przyjąć tylko za darmo ale przekazują dalej za kasę (niezależnie czy bierze szpital czy farma). Jeśli nie działa to w sposób powodujący braki zapasów nie mam nic przeciwko. Ba! Nie mam na to żadnego wpływu. Strajk w oddawaniu uważam za nie na miejscu. Nie zamierzam karać potrzebujących tylko dlatego, że istnieje szansa iż kto innym mógłby hipotetycznie na tym zyskać.

To oczywiście tylko moja opinia i nikt nie musi się z nią zgadzać.
Nic dodać, nic ująć  :arrr:

Troll81

15,3L na checkpoincie, jeszcze 6 donacji i jeżdżę za darmo po wrocku :D

stiven

:respect: Myślałem, że z moim RAC Cię gonię skutecznie ale dystans chyba jednak rośnie.

Troll81

spoko. Jeszcze 13 donacji (czyli jakieś 2 lata z okładzikiem) i medal od prezydenta :D

PoznanskaPyra

Ja niestety nie mogę oddawać krwi  :(
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81


AL

BTW -a pierwsza (brązowa?) odznaka od jakiego progu jest?

PoznanskaPyra

Trollu leki wykluczają mnie jako dawce  :( A bardzo chciałem oddać krew.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

stiven

Cytat: AL w 09 Maj 2012, 01:34
BTW -a pierwsza (brązowa?) odznaka od jakiego progu jest?

6 litrów (lub równoważna ilość płytek, osocza, białych lub czerwonych krwinek)

Troll81

brąz za 6l srebro za 12 złotko za 18 a medal od prezydenta za 21.

nie wszystkie leki wykluczają to raz, a dwa to jak przestaniesz brać leki to mozesz zostac dawcą.

stiven

Trollu muszę Cię poprawić.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
CytatZasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi
lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka ,,Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla
Zdrowia Narodu".
Podstawa prawna: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19971060681&type=3

Ponadto to odznaczenie wręcza minister zdrowia. Od prezydenta faktycznie można dostać ordery (Złoty, Srebrny, Brązowy Krzyż Zasługi) ale wymagają one oprócz oddanej ilości litrów działalności w organizacjach i szeroko pojętej aktywności na polu krzewienia idei krwiodawstwa itp.

stiven

Jeśli kogoś to interesuje to w Łodzi jest susza jeśli chodzi o
A RH -
B RH -
AB RH -
O RH -

KCKIK uprzejmie prosi o zgłaszanie się dawców. Je również zapraszam. Sytuacja ma związek z początkiem wakacji (zwiększona liczba wypadków) i sesją egzaminacyjną, w takcie której studenci nie zgłaszają się oddawać krwi. W innych stacjach jest podobnie.

Troll81

Wakacje to zawsze okres osuchy, jak sie uda to dzis podejde do RCKiK :D

PoznanskaPyra

 :parrrty:
Zróbcie sobie temat w zodbyczach.  :respect: Szkoda, że ja nie mogę oddawać krwi...
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81

ja niedługo złotko bede miał :D jeszcze tylko pół roku czy jakoś tak :D

stiven

Cytat: PoznanskaPyra w 02 Lipiec 2012, 11:59
:parrrty:
Zróbcie sobie temat w zodbyczach.  :respect:
Zdobycze odnotowujemy w wizytówkach. Wg mnie trochę zbyt mało krewniaków i zbyt wyśrubowane limity na ordery aby to wydzielać. Nie ma sensu tworzyć tematu abyśmy raz na kilka lat z Trollem wpisali osiągnięcia. 

Cytat: Troll81 w 02 Lipiec 2012, 12:09
ja niedługo złotko bede miał :D jeszcze tylko pół roku czy jakoś tak :D
Ja chciałem osoczem powalczyć ale się okazało, że od zerówek nie biorą. Jeszcze wiele lat Cię będę gonić.

Cyfron

no wypraszam sobie - jeszcze ja oddaje - już 4ry razy :)

Troll81

no to niniejszym zgłaszam sreberko :D

Cyfron

 :parrrty:

BTW - czym grozi wypicie alkoholu w dniu donacji (oczywiście po donacji - kilka h) ?

Troll81

tym samym co wypicie alkoholu po duzym wysiłku, szybciej sie nawalisz mocniej to odczuje wątroba....

simonic

Kolejna porcja odpłynęła dziś z mojego organizmu :)

+450 ml :)


Troll81


stiven


Troll81

proponuje spisać ile razem członkowie naszego teamu oddali :D