BOINC@Poland.org, boinc.com.pl

Zaczęty przez Arthusp, 09 Marzec 2011, 11:13

Arthusp

Już się pogubiłem - powiedzcie mi w skrócie: w którą stronę podążamy? Wiki pójdzie się przejść?

kotfryc

#1
Cytat: Arthusp w 09 Marzec 2011, 11:13
Już się pogubiłem - powiedzcie mi w skrócie: w którą stronę podążamy? Wiki pójdzie się przejść?

No więc moje subiektywne odpowiedzi na te pytania.

Czym jest boinc.com.pl ?  

- półoficjalna strona fanowska  zespołu BOINC@Poland.

Dlaczego prace nad boinc.com.pl postępują szybciej i efektywniej niż nad Wiki i stroną BOINC@Poland ?

- ponieważ osoby działające na rzecz boinc.com.pl być może by się wzięły za naszą wiki/nasz portal etc. gdyby pozwolono im działać. Innymi słowy nie mamy praw na stronach BOINC@Poland, a chcielibyśmy coś robić (przynajmniej ja). Istnieją też osoby które sugerują, że strony BOINC@Poland nie można w żaden sposób poprawić, bo skoro tak było ostatnich parę lat i działa to chyba jest dobrze. Ja wyszedłem z założenia,  że łatwiej coś zrobić samemu lub wspomóc prywatną inicjatywę członka, niż zmienić nastawienie konserwatystów w zespole. W sumie podobne rozumowanie do części członków którzy odeszli na rzecz PNT, ale nie skutkujące uszczupleniem drużyny.

Czy Wiki pójdzie się przejść?

- raczej nie. Prawdopodobnie nawet jeśli nikt z niej nie będzie korzystał, a informacje w niej zawarte będą przestarzałe to patrz punkt wyżej. Zawsze znajdzie się grupa koneserów/antykwariuszy którzy będą pilnować zakurzonych zaułków.

Arthusp

Co do uprawnień do Wiki: mi dali uprawnienia bez żadnego problemu - nie pamiętam dokładnie, ale po prostu napisałem posta na forum i dostałem niamal natychmiast uprawnienia jak trzeba - przynajmniej do edycji/tworzenia artykułów wystarczające.

Wracając do topiku: widzę teraz dwa portale, które przede wszystkim powielają zawarte informacje. Więc: czy jest jakiś oficjalny "road-map"? Pytam czysto praktycznie: mam parę chwil czasu dla boinc, ale nie chciałbym się przekonać, że za pół roku to, co zrobię w Wiki pójdzie się przejść, a ktoś napisze posta: "no przecież od chwili wynalezienia koła było wiadomo, że Wiki idzie się przejść i sam do siebie możesz mieć żal, że coś robiłeś, a poszło w diabły".

krzyszp

Odpowiedź Kotfryc'a nie do końca zgadza się (IMHO) z rzeczywistością.

Historycznie rzecz biorąc, strona B@P ostała kiedyś na CMS'ie, który po prostu "nie dał rady" uciągnąć obciążenia oraz spamu, zapadła wtedy decyzja zmiany i padło na Wiki, jako najlepszy (w owym czasie) system zamieszczania informacji zespołowych.
Sam jestem zwolennikiem przebudowania strony zespołu (Joomla, Drupal, etc), ale taka była decyzja ogółu, więc ją zaakceptowałem :)

boinc.com.pl ma szansę (również IMHO) stać się nową stroną zespołu, ale nie da się tego na dłuższą metę zrobić używając PHP-Fusion - to moim zdaniem zła droga Panowie.

Ostatnim argumentem jest fakt, że na wiki jest ogromna ilość treści (wraz z towarzyszącymi linkami), której się nie da błyskawicznie przenieść...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

tak a propos tych dywagacji to ja przytocze przyklad

http://antyweb.pl/joomla-krolem-polskiego-internetu-ale-wordpress-goni/

43% udzialu to nokaut i nie ma co kombinowac z php-fusion , drupla i innymi wynalazkami (obecnie niszowymi)

Arthusp

To jeszcze inaczej zadam pytanie: czy boinc.com.pl to:
1. przyszłość - docelowo WiKi zostanie wyłączona - taka jest wola Kapitana/Członków Załogi. Nie wnikam czy php-fusion, joomla czy jeszcze inny - Wiki jest przestarzała, nieczytelna i nieintuicyjna dla większości (przynajmniej takie są sygnały na forum i trzeba ją zastąpić
2. inicjatywa, która prężnie rozwija się (i póki idzie w dobrą stronę - mam na myśli zawartość, bez wnikania w technikalia) i zobaczymy, co z tego wyjdzie (nawet może zastąpi Wiki)?
3. coś jeszcze innego?


kotfryc

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 09 Marzec 2011, 13:18
43% udzialu to nokaut i nie ma co kombinowac z php-fusion , drupla i innymi wynalazkami (obecnie niszowymi)

Google mówi:
Wordpress = Około 514,000,000 wyników (0.10 s)
Joomla = Około 230,000,000 wyników (0.14 s)
2:1  %)
+ to:
http://www.google.com/insights/search/#q=joomla%2Cwordpress&cmpt=q

Jak dla mnie to WP nokautuje Joomle, ino rynek PL jest trochę z tyłu  %)

Tomasz R. Gwiazda

umowmy sie ze WP i Joomla to troche inna kategoria

krzyszp

Cytat: Arthusp w 09 Marzec 2011, 13:20
1. przyszłość - docelowo WiKi zostanie wyłączona - taka jest wola Kapitana/Członków Załogi. Nie wnikam czy php-fusion, joomla czy jeszcze inny - Wiki jest przestarzała, nieczytelna i nieintuicyjna dla większości (przynajmniej takie są sygnały na forum i trzeba ją zastąpić

O ile wiem, żadna dyskusja na temat likwidacji Wiki nie miała miejsca. Moim skromnym zdaniem powinien istnieć portal, a Wiki powinna być z nim związana (i dalej istnieć).
Cytat: Arthusp w 09 Marzec 2011, 13:20
2. inicjatywa, która prężnie rozwija się (i póki idzie w dobrą stronę - mam na myśli zawartość, bez wnikania w technikalia) i zobaczymy, co z tego wyjdzie (nawet może zastąpi Wiki)?

Raczej tak, ale zaznaczam ponownie - dla mnie osobiście PHP-Fusion nie jest rozwiązaniem na tak duży serwis.

Cytatumowmy sie ze WP i Joomla to troche inna kategoria

Ja bym rozróżnił jeszcze bardziej - Wordpress jest z założenia platformą blogową, a my potrzebujemy CMS'a...

Osobiście wybierałbym pomiędzy Joomlą i Drupalem (ze wskazaniem na Joomlę)...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lolek

boinc.com.pl (a wcześniej boinc.tnb.pl) to moja prywatna inicjatywa która znalazła aprobatę i pomoc grupy teamowiczów. Jej celem nigdy nie było i na chwilę obecną nie jest zastąpienie naszej wiki. Jest nim natomiast danie alternatywy tym którzy jej nie lubią (mnie ona odstrasza, zdaje egzamin jeśli wiemy czego szukamy, natomiast jeśli jesteśmy zieloni w temacie to NIE). Trzymam kciuki za dalszy rozwój boincatpoland.org  :parrrty:

W chwili obecnej w moim przekonaniu istnieje miejsce na jeszcze jedną stronę o BOINC, oczywiście ściśle współpracującą i promującą Boinc@Poland.

Wiem, że PHP fusion to przestarzały silnik, z ogromną ilością wad. Jest stosowany tylko i wyłącznie z mojej winy ponieważ żadnego innego nie znam ( dla niewtajemniczonych ani z wykształcenia, ani z zawodu nie mam absolutnie nic wspólnego z informatyką, webmasterstwem, ani niczym z tym powiązanym). Nigdy nie przypuszczałem, że dostanę pomoc ze strony kamratów znających się na tym...
Co do migracji na inny silnik to widząc zainteresowanie stroną był bym gotów pouczyć się czegoś innego (na pewno nie WP bo to jednak na bloga). Ale czy warto się przesiadać to już inna sprawa (nie znam się na tym)... Jeśli ktoś znajdzie czas na przeniesienie tych wszystkich artów, newsów, zdjęć itd. to ja oponował nie będę. Ja niestety mam czas na prowadzenie strony (tłumaczenie newsów, napisanie jakiegoś arta itp.) natomiast na robienie wszystkiego od nowa NIE.

kret

ja się nie zgodzę, że WP to tylko blog..przynajmniej nie od wersji 3 :)

ale się nie wychylam, bo na webmasterstwie, budowaniu stron/serwisów, pozycjonowaniu, copywrighterstwie, grafice i masie rzeczy do tego potrzebnych się nie znam..a że to robię to inna kwestia :-[

Arthusp

Cytat: lolek w 09 Marzec 2011, 14:56
(...)

W chwili obecnej w moim przekonaniu istnieje miejsce na jeszcze jedną stronę o BOINC, oczywiście ściśle współpracującą i promującą Boinc@Poland.
(...)

Właśnie tej kwestii nie rozumiem i temu zawdzięczamy istnienie tego tematu: właśnie nie bardzo widzę miejsce na istnienie i utrzymywanie dwóch serwisów na raz. Na testy, prywatną zabawę, pokazanie możliwości i alternatywy od Wiki - jak najbardziej. Jednak docelowo, wcześniej czy później, będzie musiała zapaść decyzja o wyłączeniu jednego z nich. Boincatpoland.org i boinc.com.pl niosą (zakładając podobny poziom aktualizacji) praktycznie te same informacje i są skierowane do tego samego grona. Czy źle myślę?

Tomasz R. Gwiazda

Arthusp: oprocz dociekania prawdy zaproponuj cos od siebie :D



krzyszp

To wracamy do punktu wyjścia ;)

Pytanie podstawowe:

Czy chcemy przeniesienia serwisu na system inny niż Wiki?*

*Zakładam, że Wikipedia by została jako ogromny zbiór wiedzy - może jako "podlinkowana" do serwisu głównego.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Arthusp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 09 Marzec 2011, 15:40
Arthusp: oprocz dociekania prawdy zaproponuj cos od siebie :D

No właśnie od siebie edytuję Wiki, ale mam wrażenie, że zaraz ta praca w diabły pójdzie. Ty też nie lubisz, jak Twoja praca idzie na marne, prawda? Chyba że co innego masz na myśli w tym poście, to daj znać.

Cytat: krzyszp w 09 Marzec 2011, 15:47
(...)
Czy chcemy przeniesienia serwisu na system inny niż Wiki?*

(...)

W kontekście uzyskanych odpowiedzi, to takiego pytania nie ma! boinc.com.pl jest pokazaniem alternatywy dla Wiki, a nie czymś, co ma ją zastąpić. Przynajmniej taki stan jest na dziś. Prawda?


Tomasz R. Gwiazda

nie sadze ze praca pojdzie na marne... informacje napisane , jesli wartosciowe przy przenoszeniu systemow/integracji napewno zostana przeniesione.

Poki co nie zanosi sie na to zeby do integracji mialo dojsc

krzyszp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 09 Marzec 2011, 16:00
Poki co nie zanosi sie na to zeby do integracji mialo dojsc
Hmmm...
Obecnie funkcjonują:
boincatpoland.org - oparte na Wiki
pigu.pl - ładne, ale nie zautomatyzowane
boinc.com.pl - oparte na silniku, który w zasadzie nie powinien służyć do spraw bardziej rozbudowanych/większego obciążenia
statystyki.boincatpoland.org - oparte na Joomli, zautomatyzowane, ale nie dopracowane tak, jak być powinno...

Ostatni z serwisów jest w zasadzie tylko "wyświetlaczem" danych serwera statystyk i w zasadzie nie jest potrzebny, niemniej parę skryptów już na nim siedzi i statystyki się gromadzą. Może być wykorzystany jako zaplecze do wyświetlania danych gdziekolwiek.

Natomiast wg mnie, brakuje nam CMS'a "z prawdziwego" zdarzenia, umożliwiającego łatwe dodawanie newsów i artykułów w formie graficznej (WYSIWYG), dysponującego możliwościami łatwej rozbudowy, z szerokim wsparciem społeczności.
Moim (ale tylko moim) zdaniem, taka nas czeka droga i zasługą lolka jest fakt, że "ruszył tyłek" i zaczął coś robić (szkoda tylko, że na tym silniku).

Myślę, że nadszedł czas pomyśleć, jak zintegrować te wszystkie funkcje (i wykonaną pracę) w jeden serwis...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lolek

#17
Na pytanie czy boinc.com.pl zastąpi w przyszłości naszą wiki to nie wiem ,to tak naprawdę zależy tylko od użytkowników...ja robię swoje w takim zakresie na jaki pozwala mi wiedza i umiejętności  ;)

A co do CMS`a z prawdziwego znaczenia to mam propozycję niech ktoś ruszy "tyłek" i to zrobi... Jeśli nasza praca nad stroną spowoduje tylko powstanie innej porządnej strony z prawdziwego znaczenia, to przynajmniej w mojej ocenie był warto  :)

Ps.
pigu.pl jest również oparte na fusion

GRID

#18
Ja uważam że potrzebujemy strony głównej na jakimś php. Która była by centrum, zniej były by linki do forum, wiki, statystyki i blog no i partnerzy.
Oczywiście joomla, php-fusion odpada - słaba możliwość pozycjonowania strony. (widziałem juz kilka większych projektów które z joomli przechodziły na coś nowszego, ...)

Zastanawiałem się może żeby strona główna była stworzona przy pomocy PNT po naszym połączeniu z nimi. Obecnie ich strona główna strasznie mi się nie podoba ale można było by postawić coś bardziej na czasie.

Na szybkiego można dać drupala, ale też jakiś własny system.

lolek

O jakim połączeniu mówimy...przegapiłem coś  :o


lolek

Tak się nad tym wszystkim zastanawiam i wychodzi mi że znów tyle opinii ile osób  :( Jak dotychczas oprócz wielu zapowiedzi (zmiany na wiki, połączenie z PNT itp.) na słowach się kończy, mam nadzieję że to się zmieni  :-[ A póki co zamierzam robić swoje, nadal na fusion i nadal z tą samą wizją alternatywy, a nie zastąpienia wiki...

@Arthusp- niezależnie czy będziesz robił arty na naszą wiki, czy na moją stronę i tak zrobisz kawał dobrej roboty... Bo będziesz tworzył wiedzę o BOINC, a nie gadał o tym co ktoś ma zrobić...

Ps. wiem ze się nie znam na webmasterstwie, ale jak na razie jedyny minus fusion jaki zauważyłem to problemy z pozycjonowaniem i to też chyba nie aż takie straszne bo stronka istnieje 2 tygodnie, a w google zadomowiła się w czołówce (pewnie na "lepszym" silniku była by trochę wyżej).

Ps 2. boinc.pl 2 tygodnie temu wyglądał fajnie, ale ostatnio koledzy chyba "oślepli"

Arthusp

Cytat: lolek w 09 Marzec 2011, 17:50
(...)
A póki co zamierzam robić swoje, nadal na fusion i nadal z tą samą wizją alternatywy, a nie zastąpienia wiki...
(...)

I to jest dobre podsumowanie wątku!  :parrrty: A w co dalej pomysł się przerodzi - zobaczymy! Jak widać po paru postach w tym wątku - jest dużo możliwości/propozycji. A jak jeszcze inni dołączą do dyskusji, to... będzie ciekawie! Ale to już temat na inny wątek!

Pozdrawiam,
A.

Pigu

Cytat: krzyszp w 09 Marzec 2011, 16:30
pigu.pl - ładne, ale nie zautomatyzowane

wypraszam sobie, właśnie dzięki twemu wsparciu coraz więcej rzeczy mamy zautomatyzowanych i jak najnikczemniejsza hiena wyczekuję każdej wolnej chwili twego czasu  %) mam tak wiele pomysłów
:parrrty:

krzyszp

Cytat: Pigu w 09 Marzec 2011, 19:35...wyczekuję każdej wolnej chwili twego czasu  %) mam tak wiele pomysłów
Tylko tego czasu brak...
Automatyzację posuniemy dużo dalej, jednak obecnie najbardziej absorbuje mnie praca (a dokładniej wielowątkowość w VB) zwłaszcza, że jej efekty przenoszą się (po pewnym czasie) także na serwer statystyk...

Jednak marzy mi się integracja tych wszystkich stron w jeden, potężny portal, mogący być wzorem dla innych  :closedeyes:

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

kotfryc

Cytat: krzyszp w 09 Marzec 2011, 20:08
Jednak marzy mi się integracja tych wszystkich stron w jeden, potężny portal, mogący być wzorem dla innych  :closedeyes:
Tja... nie tobie jednemu z tego co widzę :)

Co do tematu który wciąż powraca, który CMS lepszy... W sumie z mojego punktu widzenia nie ma to znaczenia, liczy się konfiguracja ...
Jeśli można zrobić przyjazne url-e, jeśli po aktualizacji nie zmieni się struktura linków, jeśli będzie możliwość edycji linków i wyboru czy mają być nofollow, czy follow, jeśli będzie możliwość tagowania itp... to może być jak dla mnie Joomla, albo jakikolwiek inny shit...

Co do WP to mówienie o nim, że jest systemem blogowym, to tak jakby powiedzieć o Joomli, że na niej bloga nie da rady postawić  %)

Inną sprawą jest obciążenie i kwestia tego, czy dany silnik to wytrzyma... Ale tutaj ciężko coś powiedzieć, czy ktoś ma dostęp do statów tego forum, czy naszej Wiki ?  |-? Przy dużym ruchu możliwe że ani Joomla ani WP by się nie nadały, wszak onet, ani gazeta nie jadą na tych silnikach   %) Ale są jeszcze inne alternatywy, wystarczy poszperać.

Tak czy inaczej na początek trzeba by było sobie zadać pytanie co ma być na tym portalu... ??  8) itd...

Reasumując Lolek robi to co robi, ci co chcą to pomagają ...  ;D

Troll81

A ja jestem za tym by nasza strona główna była oparta na solidnym CMSie. Wiki jest fajna ale nie daje wielu możliwości. Oczywiście należałoby zadbać by odpowiednie informacje z wiki przenieść do nowego systemu (przy okazji porządkując i aktualizując). Potem zrobić z tego nasza prawdziwa główną a wiki pozostawić w stanie w jakim jest. Wiki jest fajna jako encyklopedia ale strona główna nie powinna być encyklopedią tylko drzwiami do naszego świata (również dle tych całkiem zielonych). Oprócz naszej głównej widzę jeszcze, blog naszego teamu (z newsami o naszym teamie), Wiki (jako encyklopedie), Forum (chyba nie trzeba tłumaczyć), Serwer statystyk (też wiadomo po co). To wszystkospięte w jeden spójny serwis pod jedna domeną.

krzyszp

Cytat: Troll81 w 13 Marzec 2011, 16:31
A ja jestem za tym by nasza strona główna była oparta na solidnym CMSie. Wiki jest fajna ale nie daje wielu możliwości. Oczywiście należałoby zadbać by odpowiednie informacje z wiki przenieść do nowego systemu (przy okazji porządkując i aktualizując). Potem zrobić z tego nasza prawdziwa główną a wiki pozostawić w stanie w jakim jest. Wiki jest fajna jako encyklopedia ale strona główna nie powinna być encyklopedią tylko drzwiami do naszego świata (również dle tych całkiem zielonych). Oprócz naszej głównej widzę jeszcze, blog naszego teamu (z newsami o naszym teamie), Wiki (jako encyklopedie), Forum (chyba nie trzeba tłumaczyć), Serwer statystyk (też wiadomo po co). To wszystkospięte w jeden spójny serwis pod jedna domeną.

Taką też wizję i ja mam. Pożądny portal z newsami, artykułami "popularnymi", zintergrowana z nim wiki (jedno logowanie do całości) razem z forum. Do tego jakiś skrypt w stylu PHP-Projekt do pracy grupowej nad naszymi pomysłami...

To jest do zrobienia i to wbrew pozorom wcale nie jest tak tragicznie trudne...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Pigu


kret


GRID

już zacząłem przygotowywać, za jakiś tydzień powinna być pokaz. Będzie na drupalu, normalnie cudo.
Możliwość ostrej konfiguracji, dostosowania, dużo dodatków - (można dodać własny blog, statystyki, zadania cron, możliwość zmiany wszystkiego, footer, sidebar, menu, integracja ze sklep internetowym, możliwość śledzenia poczynań użytkowników i tekstów. ) muszę jeszcze posiedzieć nad tym trochę, po po 30 min odkryłem wiele nowych przydatnych możliwości a co będzie po tygodniu.

Cms postawiłem na serwerze Krzysp'a , który też ma być polem testowym dla lustrzanego forum.

Chętnie przekaże adres testowego CMS, i forum dla Pigu, Lolek, Kret i reszcie na priv. Będziemy mogli powoli ogarniać temat.



kotfryc

Cytat: Troll81 w 13 Marzec 2011, 16:31
Wiki jest fajna jako encyklopedia ale strona główna nie powinna być encyklopedią tylko drzwiami do naszego świata (również dla tych całkiem zielonych).

Ładnie to ująłeś Troll81  :p_arr:




kotfryc

PS
Proponuję przenieść ten wątek do archiwum, bo dyskusja już dawno odbiegła od tematu na początku i założyć nowy wątek, a nawet subforum.

Zrobić listę rzeczy do zrobienia, może jeszcze jacyś chętni znajdą się co by aktualni działacze się nie zaorali.

Jeśli wszystko będzie stało na lustrze u Krzycha zanim będzie wdrożone, to można spokojnie dać dostęp jeszcze jakimś chętnym jeśli takowi się znajdą.

Dobrze by tylko było gdyby lustro u Krzycha było zabez. przed wyszukiwarkami co by zdublowane treści w przyszłości nie występowały.

Kwestia czy to będzie jedna domena, czy parę nie jest moim zdaniem aż tak istotna, chodzi w końcu o nawigację, żeby użytkownik umiał się w tym odnaleźć, jeśli byłoby to przejrzyście zrobione na paru url-ach to też byłoby dobrze.
:boing:

krzyszp

Rafał M. (1w) ma dostęp ftp, więc może zapobiec indeksowaniu.
Ja do soboty będę słabo dostępny, ale w sobotę mogę się przyjrzeć możliwości integracji Drupala ze statystykami.

Trzeba też zacząć myśleć o czymś do koordynacji pracy grupowej, abyśmy nie marnowali energii.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lolek

No to tylko się cieszyć   :) Na moją pomoc oczywiście możecie liczyć, PHP Fusion coraz bardziej mnie wkurza i będę rad jeśli za jakiś czas będzie można zrobić przekierowanie 301 z boinc.com.pl na nową stronkę drużyny  :boing: Jak na razie wstrzymuję reklamę AdWords, i mam nadzieję że pozostałe środki niedługo będę mógł zainwestować w reklamą nowej stronki drużynowej.

kret

a czy mamy już jakieś decyzje co do wyboru systemu? Drupal, Joomla, WP?

Tomasz R. Gwiazda

no juz sie zdecydowali na niszowy drupal :P

Troll81

może by w ramach zmian postawić jakiś serwer do pracy grupowej?

GRID

jak juz pisałem serwer juz jest i na stronę główną i na forum

Mchl ma dać dostęp FTP dla Pigu i Krzysp niebawem, wtedy zainstalujemy na serwerze mirror tą samą wersję forum co jest teraz czyli 1.1.12.


Drupalem zainteresowałem się po przeczytaniu książki " Firmowa strona WWW" - drupal jest bardzo popularny w Stanach, nadaje się bardzo na takie akcje.

Jak się nie sprawdzi  to zobaczymy wersję 6 lub Alfresco ( Electronicts Arts tego używa).

W wersji 6 niema chyba obsługi okien administratora w takim systemie jakim jest w wersij 7.

kret

mam wrażenie, że zginiemy marnie przy konfiguracji Drupala..ma super możliwości, ale trzeba sporo mu poświęcić czasu..takie moje 3 grosze

Pigu

poproszę zestaw danych dostępowych na PW - poćwiczmy dziada  :attack: