Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Budowa własnego NAS

Zaczęty przez goofyx, 03 Listopad 2010, 21:51

goofyx

W skrócie NAS to sieciowy serwer plikowy.
Potrzebowałbym takie ustrojstwo dla 6 dysków sata w raidzie 5.
Oryginalny nas dla tylu dysków to kwestia jakoś 5 tysięcy <- a tylu nie dam za skrzynkę bez dysków.

Pomyślałem, poczytałem i zastanawiam się nad budową własnego NAS.

Podstawą mogła by być mobo i cpu np.: http://allegro.pl/plyta-intel-dq965gfekr-q965-pentium-iv-3000-800-i1287903644.html <- do tego 1 giga ram + MS XP
Mocy dużej nie potrzebuję, a mobo ma 6 sata z raidem 5.

Myślę, żeby zrobić następująco na dysku ata postawić system, a 6xsata postawić jako raid5 na dane.
Na sprzęcie zainstalować to co potrzebuję np.: Samba, Ftp, serwery bazodanowe MySql, MsSql (bazy będą małe i mało użytkowane) <- + boinc w projektach non-cpu.
Tak przygotowany sprzęt wpiąć do sieci jako serwer plików.

Planowany koszt:
1. mobo + cpu <- np.: 170zł z pod linku na alegro
2. zasiłka 400W to kwestia 60-70zł
3. obudowa <- nie mam pojęcia jeszcze, ale koniecznie na 6 kieszeni w stylu http://allegro.pl/kieszen-do-hdd-3-5-sata-ii-3-0-gb-s-hot-swap-kb3-i1292985393.html <- obudowa to ok.200zł

Podsumowując: 170zł (mobo+cpu) + 70zł (psu) + 200zł(obudowa) + 300zł (6xkieszeń na sata hdd) = 730zł.
To chyba jest różnica w cenie w porównaniu do oryginalnych NAS na 5tyś.
Myślę, że taka własna konstrukcja będzie miała więcej możliwości niż rasowy nas.

ps.: gdzieś na necie widziałem nawet komplet skryptów do obsługi czegoś takiego przez przeglądarkę :)
Można by coś takiego opatentować i sprzedawać :)

Tomasz R. Gwiazda

a jaka dystrybucja MS ? Windows Storage Server (czy jak to sie teraz nazywa) ? czy xp/7 ?

goofyx

myślałem nad zwykłym kochanym iXPe :) ze względu na np.: proca <- XP pójdzie spokojnie na 1.4GHz, Windows Storage Server będzie gorzej <- no i kwestia ramu P potrzebuje dla siebie 50MB.
A ja naprawdę nie potrzebuje ultra super systemów do tego.
Po prostu ma działać przede wszystkim ftp :)

apohawk

 XD
Żeby nie ten mssql, to bym wyśmiał pomysł z M$. I tak parsknąłem zdrowo, bo mssqla przeoczyłem w pierwszej iteracji  XD Ale tak to jest jak się człowiek na własne życzenie zniewala zamkniętymi rozwiązaniami. Teraz M$ twój Pan i Władca. Pozbąć się tego syfiastego softu i będzie spoko.
Linux - oczywiście darmo
raid software'owy - oczywiście darmo, na jakiś pseudo-hardware'owy na desktopowych mobo nawet nie patrz
samba - oczywiście darmo
ftp - oczywiście darmo
mysql - oczywiście darmo
integracja z czymkolwiek open-source'owym - jak tylko zechcesz.
przenieś te mssqlowe bazy do postgresa, jeśli mysql nie starcza i będziesz wolnym człowiekiem.
No good deed goes unpunished.

goofyx

Cytat: apohawk w 03 Listopad 2010, 22:18
XD
Żeby nie ten mssql, to bym wyśmiał pomysł z M$. I tak parsknąłem zdrowo, bo mssqla przeoczyłem w pierwszej iteracji  XD Ale tak to jest jak się człowiek na własne życzenie zniewala zamkniętymi rozwiązaniami. Teraz M$ twój Pan i Władca. Pozbąć się tego syfiastego softu i będzie spoko.
Linux - oczywiście darmo
raid software'owy - oczywiście darmo, na jakiś pseudo-hardware'owy na desktopowych mobo nawet nie patrz
samba - oczywiście darmo
ftp - oczywiście darmo
mysql - oczywiście darmo
integracja z czymkolwiek open-source'owym - jak tylko zechcesz.
przenieś te mssqlowe bazy do postgresa, jeśli mysql nie starcza i będziesz wolnym człowiekiem.
Mam przenieść bazy z msSql do czegoś innego?
No wiesz to nie ode mnie zależy <- używam softa który wymaga tego silnika :(

Tomasz R. Gwiazda

mysle ze jak poszukasz to znajdziesz gotowe dystrybucje linuxa z wszystkim czego potrzebujesz pod taki serwer

apohawk

Cytat: goofyx w 03 Listopad 2010, 22:20
Mam przenieść bazy z msSql do czegoś innego?
No wiesz to nie ode mnie zależy <- używam softa który wymaga tego silnika :(
No właśnie, niewolniku ;) To jest KOSZT używania microsoftu. Teraz będziesz ich niewolnikiem do u!@#$%^ śmierci. A trzeba sobie było wygooglać vendor lock-in. Może na przyszłość się nauczysz. Windows? Do grania, ale do biznesu ni !@#$%.
No good deed goes unpunished.

Troll81

Polecam freeNAS oparty na freeBSD. Maż gotowca i do tego łatwego w konfiguracji :D

Tomasz R. Gwiazda

Cytatapohawk: Do grania, ale do biznesu ni !@#$%.
to ja ci powiem ze zadnego biznesu nie zrobisz jak bedziesz mial tylko Linuxa :)
bo wiekszosc producentow softu zlewa linuxa :D


goofyx

#9
Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 03 Listopad 2010, 23:57
Cytatapohawk: Do grania, ale do biznesu ni !@#$%.
to ja ci powiem ze zadnego biznesu nie zrobisz jak bedziesz mial tylko Linuxa :)
bo wiekszosc producentow softu zlewa linuxa :D
To niestety prawda.
Windows to 85-90% desktopów.

Cytat: Troll81 w 03 Listopad 2010, 23:18
Polecam freeNAS oparty na freeBSD. Maż gotowca i do tego łatwego w konfiguracji :D
Już lukam.

goofyx

freeNAS wygląda obiecująco :)


apohawk

To nieistotne, że 90% desktopów to windowsy. Czy to forum, onet, nasza klasa, czy cała gama innych serwisów internetowych wymagają od ciebie windowsa? Nie, wymagają przeglądarki internetowej. Da się i to nieźle. Trzeba tylko się pozbyć tego niewolniczego trybu myślenia, że się nie da :P
No good deed goes unpunished.

Tomasz R. Gwiazda

tia, tylko pytanie co po stronie server jest :) jesli aspx to raczej nie linux nie ?
i ja mowilem o programach po stronie server a nie desktop

[PBT] Horpah

a ja odradzam tą płytę z prockiem 3 giga, bo ma zbyt duże zużycie energii jak za tą wydajność.
Kup lepiej AM3 z ekonomicznym prockiem.

goofyx

Cytat: [PBT] Horpah w 04 Listopad 2010, 10:10
a ja odradzam tą płytę z prockiem 3 giga, bo ma zbyt duże zużycie energii jak za tą wydajność.
Kup lepiej AM3 z ekonomicznym prockiem.
hmm, dzięki za radę.

Troll81

Jeśli chodzi o hot swap to ta płyta go nie obsłuży (bo chyba dopiero od mostka ich7r jest to obsługiwane)

Energooszczędność to sobie darować możesz przy tylu dyskach. nie lepiej jeden 2tb podpiąć do swojego kompa??

A jesli koniecznie ma stac pudło to dołozyłbym mu solidnego proca i podłączył pod BOINC :D

goofyx

Cytat: Troll81 w 04 Listopad 2010, 12:29
Jeśli chodzi o hot swap to ta płyta go nie obsłuży (bo chyba dopiero od mostka ich7r jest to obsługiwane)

Energooszczędność to sobie darować możesz przy tylu dyskach. nie lepiej jeden 2tb podpiąć do swojego kompa??

A jesli koniecznie ma stac pudło to dołozyłbym mu solidnego proca i podłączył pod BOINC :D
1. według intela ta płyta obsługuje hot swap
2. 2tb nie wystarczy <- a nie chce mieć tego w swoim kompie. NAS będzie stał w piwnicy i chce mieć do niego dostęp z 2-3 kompów i dekodera <- żeby oglądać filmy.
3. Energooszczędność <- nie chce żeby to był zbytni żarłok <- choć wiem że jeśli dojdę do docelowych 6x1,5TB lub 6x2TB dysków to i tak trochę pociągnie <- planuję kupić dyski 2TB ale z obrotami 5400obr/min <- więcej nie potrzebuję a ciągną o 50% prądu mniej.
4. Nie zależy mi na boinc na tym kompie dlatego proco może być słabszy i najwyżej non-cpu <- dodatkowo NAS nie będzie chodził 24h/d bo nie ma sensu żeby chodził jak śpię albo jestem w robocie. Zakładam średnio 6-8h/d. Dlatego NAS będzie wyłączany i budzony przez sieć (i niestety ta płyta jak teraz się bardziej wczytałem nie obsługuje WakeOnLan jak należy) <- chyba, że nagrywanie z dekodera uruchomię to będzie chodzi dłużej.

Tomasz R. Gwiazda

wybierz jakies dyski "GREEN"
chyba WDC ma takie do systemow monitoringow czy tez malych NAS

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 04 Listopad 2010, 13:24
wybierz jakies dyski "GREEN"
chyba WDC ma takie do systemow monitoringow czy tez malych NAS
lukałem na te dyski i..
porównywałem je z dyskami o obrotach 5400obr/min i te drugie wychodzą nie co lepiej co do zużycia energii.

Ale z drugiej strony jeśli NAS będzie chodził 24h/d to dyski będą tak ustawione aby wyłączały się po załóżmy 30min, system "usypiał" po 1godzinie.

Troll81

#20
http://www.turnkeylinux.org/fileserver

goofyx

Cytat: Troll81 w 11 Listopad 2010, 23:35
http://www.turnkeylinux.org/fileserver
Ściągam iso <- polukam na wirtualu.

goofyx

FreeNas jest fajny <- przynajmniej na wirtualu z 4 dyskami działa fajnie.
Tylko niech ktoś mi powie czy na FreeNas można dodatkowe softy instalować np.: server streamingowy do nagrywania filmów z satelity itp?
Jeśli nie to jakie distro polecacie na coś takiego z obsługą soft raid 5  <- z hardwarowego raida się wyleczyłem ;)

Troll81

soft raid tez nie jest cacy :D

goofyx

Cytat: Troll81 w 13 Listopad 2010, 13:21
soft raid tez nie jest cacy :D
ale z soft raid jak ci np.: mobo padnie to podpinasz wszystko na nowej mobo i można odtworzyć <- przy sprzętowym jak zdechnie kontroler to koniec :(

krzyszp

Pod warunkiem, że to takie samo mobo...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

odtworzyć softowego raida nie jest tak prosto :D

goofyx

#27
No to co polecacie.
Mam kolekcję rzeczy w sumie jakieś 4terabajty <- teraz mam to w pudełku na dyskach 500gb i 1tb <- jednak chce to wstawić do NAS i mieć dostępne wszystko i zawsze.

Te rzeczy zbieram od 10 lat więc ich utrata wpłynęła by na fakt mojego dość mocnego wkó*** (przepraszam za wyrażenie), więc che to jakoś zabezpieczyć.

Troll81

sprzętowy mirror. jak padnie jeden to drugiego możesz podpiąć nawet pod zwykły kontroler sata i zobaczysz pliki. mówię o prawdziwym sprzętowym raid a nie jakiejś udawanej badziewnej podróbie. Wiem bo sam tak robiłem Ale musisz mieć poważny kontroler a nie to co lutują na płytach....

apohawk

Software'owy RAID też może być, tylko niech to będzie coś, co można sensownie odczytać, np. RAID 1+0, a nie jakieś RAID5, które jakieś hashe przechowuje zamiast danych.
No good deed goes unpunished.

goofyx

Cytat: apohawk w 14 Listopad 2010, 09:38
Software'owy RAID też może być, tylko niech to będzie coś, co można sensownie odczytać, np. RAID 1+0, a nie jakieś RAID5, które jakieś hashe przechowuje zamiast danych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_1.2B0
Dobrze rozumiem, że pojemność takiej macierzy to ( ilość dysków / 2 ) ??
To chyba nie opłacalne?
Załóżmy przy 6 x 2TB = 12TB dostaniesz macierz 6TB?

Tomasz R. Gwiazda

inny poziom bezpieczenstwa i wydajnosci

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 14 Listopad 2010, 12:23
inny poziom bezpieczenstwa i wydajnosci
Ale jak dla mnie trochę za wysoki koszt :(
A coś bezpiecznego i nie tak drogiego?

Tomasz R. Gwiazda

jako alternatywa dla RAID ?
no niestety nie ma raczej chyba ze 2 RAIDy na niezaleznych maszynach i mirroring miedzy serwerami
ale zeby w uzytku domowym? to nie sadze

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 14 Listopad 2010, 16:28
jako alternatywa dla RAID ?
no niestety nie ma raczej chyba ze 2 RAIDy na niezaleznych maszynach i mirroring miedzy serwerami
ale zeby w uzytku domowym? to nie sadze
Tia, to już ekstremalne rozwiązanie <- do domu nie ma sensu.
Nie chodziło o alternatywę dla samego RAID <- tylko dla RAID 1+0 <- ma być bezpiecznie ale nie kosztem połowy obszaru macierzy.
Chyba skończę na pierwszym zamierzeniu czyli RAID 5 (jak znajdę mobo z 8 Sata to ewentualnie RAID 6) <- tylko żeście mi stracha nadali co do możliwości utraty całej zawartości jak sprzęt padnie :(

Troll81

po prostu ciężko odtwarza się całe macierze w przypadku softowego RAIDu szczególnie jak jeszcze trzaśniesz sobie LVM albo nietypowy system plików. Najlepszy jest sprzętowy RAID 0+1 :D jak cokolwiek padnie to latwo odtworzyć :D ale przyjemności kosztują....

Troll81

#36
http://allegro.pl/kontroler-3ware-escalade-8006-2lp-sata-raid-i1320551544.html

Tomasz R. Gwiazda

mam do sprzedania 2 kontrolery SATA/RAID (2porty)
Adaptec AAR-1220SA

100zl sztuka

goofyx

Cytat: Troll81 w 15 Listopad 2010, 11:37
po prostu ciężko odtwarza się całe macierze w przypadku softowego RAIDu szczególnie jak jeszcze trzaśniesz sobie LVM albo nietypowy system plików. Najlepszy jest sprzętowy RAID 0+1 :D jak cokolwiek padnie to latwo odtworzyć :D ale przyjemności kosztują....
Chyba nie będzie LVM.

Cytat: Troll81 w 15 Listopad 2010, 12:23
http://allegro.pl/kontroler-3ware-escalade-8006-2lp-sata-raid-i1320551544.html
Odpada <- obsługuje dyski do 1TB(teoretycznie) ja planuje min.2TB



Tomasz R. Gwiazda

moze to Cie zaciekawi

http://www.techit.pl/Artykuly/Testujemy-macierz-sieciowa-DS1010-firmy-Synology,5654.html