Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Q6600 czy Q9450 ?

Zaczęty przez bazaq, 23 Kwiecień 2008, 07:54

bazaq

Przymierzam się właśnie do budowy swojego pierwszego quada :P i teraz narzuca mi się właśnie takie pytanie: czy różnica w wydajności (chodzi mi tylko o boinca) miedzy q6600 a nowszym q9450 jest znaczna i czy wogóle opłaca się dorzucać te 500 zeta do nowszego proca?

Troll81

Q6600 jest wykonany w technologii 0,65
Q9450 w technologii 0,45

Teoretycznie q9450 powinien lepiej się kręcić i być bardziej energooszczędny. NIestety prawda jest taka że intel w pogoni za nowym procesem technologicznym trochę się pośpieszył i nowe proce słabo się kręcą. Ponoć nowy stepping załatwia tę sprawę ale nie znam konkretów. Natomiast q6600 kręci się ładnie.

q9450 ma mniej cache niż q6600 więc aplikacje cachożerne będą wypadać gorzej

q9450 ma nowszą jednostkę wykonującą dzielenie (nowy algorytm radix) więc teoretycznie jednostka zmiennoprzecinkowa jest wydajniejsza niż w q6600

podsumowanie
q9450 słabiej się kręci i ma mniej cache ale może to nie wpływać wcale na wydajność zmiennoprzecinkową.

Osobiście radziłbym poczekać aż dobrze osiądzie nowy stepping q9450 i wtedy się zastanowić, a wpierw poczytać testy.

Ponoć nowe phenomy nieżle sobie radzą.

bazaq

#2
Z tym cache to chyba na odwrót:q6600 - 8MB; q9450 - 12MB  ;) Testy też czytałem,chodzi mi bardziej o opinie osób które miały oba procki w rękach,a wiem ,że takie w naszym teamie są (tak mi się wydaje przynajmniej) i głownie zastosowanie w boincu ( powiedzmy,że w jakimś tam projekcie q6600 liczy jednostke np 2 godziny i teraz czy nowszy wyrażnie odjeżdza do przodu,a może są to wartości pomijalne?)

Troll81

nie wiem czy znajdziesz takie osoby w naszym teamie. Masz racje z tym cachem. 9300 miały po 6 mb cache. 9450 mają faktycznie 12 - Sorka

Pigu

kolega NetMonitoring będzie wiedział

AL

Ja chyba za jakiś czas będę coś składał do domowego użytku ( taki komp dla pozostałych użytkowników domu ) i chyba ze względu na niski pobór energi ( w tym bardzo niewielką różnicę w poborze prądu przy minimalnym i maksymalnym wykorzystaniu procesora ) skuszę się na q9450. Natomiast swojego A64 X2 chyba niewielkim kosztem zmodernizuje do Phenom Quad-Core 9750.

bazaq

Wybrałem --> za cene q9450 biorę q6600,płyte główną,twardy dysk i zasiłke + bezprzewodową karte sieciową.Mam nadzieje,że sprzecior dojdzie do mnie przed weekendem :P

Qubus

Wg. mnie dobrze zrobiłeś Q6600 lekko podkręcisz i będzie dobrze a z czasem jak faktycznie mocy Ci zabraknie zmienisz na Q9450 jak już będzie w normalnych cenach.



ps. Mój E2160 1.8 Ghz niby taka popierdółka ale jak dostał trochę voltów więcej to od razu lepiej chodzi na 3.3 Ghz  ;D. za 170 zł mam procesor który nie ustępuje co niektórym droższym dwukrotnie :) więc jak nie widać różnicy to po co przepłacać :

Measured floating point speed   3090.83 million ops/sec
Measured integer speed   6644.76 million ops/sec

Podobnie powinno być z Twoim Q6600 jak mu zapewnisz dobre chłodzenie i go trochę "popieścisz V" to powinien ładnie dać się podkręcić.

xer

Podczepie się troche pod watek żeby nie zakładać nowego tematu, chociaz jestem zdecydowany na Q6600. Prosiłbym tylko o Wasza pomoc w wyborze pozostałych komponentow ( plyta, obudowa, zasilacz, chlodzenie procesora ).

Wiadomo ten komputer to będzie moje nowe liczydlo, zastapi mojego athlon 64 x2. Przyznam się bez bicia ze mam spory problem ze znalezieniem dobrej plyty głównej... chciałbym na nia przeznaczyc jakies 400-450 zl. Posiedziałem dzis troche na forach i naczytałem się o jakis fazach (4,6,8 ) co generalnie mi nic nie mowi. Plyta powinna oferowac przyzwoite możliwości OC – w tym momecie chciałbym aby Q6600 pracowal z minimalna prędkością 3,0ghz.

Zasilacz – chciałbym aby był cichy i na tyle wydajny aby praca 24/7 nie sprawiala mu wielkiego problemu.

Obudowa.... Nie koniecznie musi być piekna ( chociaz to oczywiście nie zaszkodzi ), najlepiej aby można było w srodku zrobi male tornado :) i oczywiście zostaje jeszcze chlozenie procesora tu mysle ze zdecyduje się na Murena Scythe Muren.

Zastanawiałem się jeszcze czy może nie zainwestowac w platforme AMD.... Dysponuje może ktos jakims porównaniem 4 rdzeniowego AMD i Intela ?

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc

Pigu

http://znak.pl/index.php?cid=327&scid=888&prid=s775GigGAEP35CDS3R

mam polecam

bazaq

#10
Cytat: xer w 04 Maj 2008, 15:53

Zastanawiałem się jeszcze czy może nie zainwestowac w platforme AMD....

Bierz Q6600,z płyty polecam do boinca tą integrę: http://znak.pl/index.php?cid=327&scid=2656&prid=s775GigGAG33MDS2R (posiadam,odchodzi koszt dodatkowej karty),a i bez problemu proca podkręcisz i to nie mało jak na integre,z chłodzenia bierz mugena,sam mam bliżniaka infinity,max 50 stopni,wentyle na 12 volt,i wszystko zasilam 380 watową zasiłką Seasoinca(nie są potrzebne żadne 600 watowe potwory czy inne cuda)

aha , budę mam tą http://znak.pl/index.php?cid=279&scid=1212&prid=obuTheXas+VB1000BWS+BL  -ze zdjętymi przednimi drzwiczkami (temp. spada o kilka stopni)

Płyta,którą proponuje Pigu jest bliżniacza tylko bez integry.

Machloj

hmm...nie wiem czy to pomoże ale polecę i tak: http://www.agito.pl/product/326971?bid=40 - w przedziale cenowym się nie mieści, ale płytka do oc nadaje się idealnie :) mam ją od dwóch tygodni i wraz z Q6600 podkręconym na 3,6ghz działa bardzo stabilnie. Na tym abicie ludzie przykręcili q6600 na 4,2ghz...jedyny minus to, że trochę się PWM grzeje, ale jak czytałem po forach to ludzie mieli na nim po 125-130 C i płyta nie narzekała...

Pigu

sli/cros fire to nie zbędny nadmiar luksusu? zwłaszcza w dobie 2rdzeniowych grafik?

bazaq

#13
tylko te 4 giga pewnie na niczym innym jak na wodzie nie osiągniesz...

[PBT] Horpah

Cytat: Machloj w 04 Maj 2008, 19:43
hmm...nie wiem czy to pomoże ale polecę i tak: http://www.agito.pl/product/326971?bid=40 - w przedziale cenowym się nie mieści, ale płytka do oc nadaje się idealnie :) mam ją od dwóch tygodni i wraz z Q6600 podkręconym na 3,6ghz działa bardzo stabilnie. Na tym abicie ludzie przykręcili q6600 na 4,2ghz...jedyny minus to, że trochę się PWM grzeje, ale jak czytałem po forach to ludzie mieli na nim po 125-130 C i płyta nie narzekała...

aile stopni masz na PWM z tym quadem przy 3.6 GHz i z jakim napięciem (bios) ?

Machloj

na 100% obciążeniu 115...czasem dochodzi do 120 jak się cieplej w pokoju zrobi :) ale już wentylator zamówiłem i powinienem zejść do 80-90...wtedy może do 4ghz uda mi się dojść :)

napięcie mam ustawione na 1,4125 z offsetem 0,02

Mchl

115? 120? 130?  ???

Jakbym puścił rurę z WC przez akwarium, to bym pewnie nawet w zimie nie musiał grzałki włączać...  ::)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

Mchl.. czemu chcesz puszczać kanalizację przez akwarium?? :D:D:D

ksysju

Witam

Pytano o quada AMD to kilka porównań:

AMD x4 9500 2,2G nie kręcony, Whetstone 1824 Dhrystone 5800,  Vista , model climate slab 17dni
C2q  2,4 na 3,1G  Whetstone 2033 Dhrystone 5400, Debian, model climate slab 12dni
C2d  6300 1,8 na 2,1G, Whetstone 2065, Dhrystone 4500, XP, model climate slab 21dni

o ile pamiętam to AMD bez kręcenia bo się Vista wieszała, a jakoś nie mam czasu/ochoty tego sprawdzić, generalnie przełomu nie ma, jak ktoś lubi oc to core2 lepszy do tych celów.

--
ksysju
ksysju

Troll81

ale core2 przeliczaq 1 próbkę na raz a quad 4 :D

REPAIRMAN

Cytat: Troll81 w 06 Maj 2008, 09:39
ale core2 przeliczaq 1 próbkę na raz a quad 4 :D

Dziwne na tych kompach gdzi emam core2  to mi przelicza 2 probki jednoczesnie  ( a co do quada to zgadza sie 4 na raz )

bartsob5

hahaha, ale skrupulatni! :D

swoja droga... widzieliscie ceny ramu??? nic tylko kupowac nowego kompa, a jesli nie, to w ciemno 4gb ramu ddr2 (na gralu widzialem 2x2GB za 335zl! jestem w szoku!)

Troll81

Oj no bo mi się nie ten klawisz wcisnął. A ddr2 tanieje bo się pozbywają linii produkcyjnych. Wchodzi ddr3

bartsob5

to troche bez sensu w takim razie, bo zaraz zaczna drozec, bo juz nie beda produkowali...

REPAIRMAN

Wiec co kolega "bazaq"  wybral ??

Machloj

chyba to: :)
Cytat: bazaq w 24 Kwiecień 2008, 06:29
Wybrałem --> za cene q9450 biorę q6600,płyte główną,twardy dysk i zasiłke + bezprzewodową karte sieciową.Mam nadzieje,że sprzecior dojdzie do mnie przed weekendem :P

REPAIRMAN

No wiesz od 24 kwietnia troche minelo dwa tygodnie wiec chialem sie dowiedziec ;) 

Machloj

hm...no mnie się z tego wydaje, że to już pewne...poza tym kilka postów niżej poleca q6600 i płytkę główną do niej...ale mogę się mylić :)

bazaq

Dokładnie,wybrałem q6600,płytę którą polecałem pare postów wyżej,maszynka lekko podkręcona na 3,4 - system 64-bitowy(już ostro liczy w RieselSieve  ;) ,tylko staty coś się rozjeżdzają).Ogólnie jestem bardzo zadowolny,chyba jeden z najlepszych zakupów jakich dokonałem (poprzedni amd, to normalnie walka z materią była ;) )

REPAIRMAN

I o to mi chodzilo :D

Zadowolony z zakupu  tego chcialem sie dowiedziec ;)

emik

czekam na laptopa z quadem ;D


Troll81

chyba żaden lapek nie będzie miał takiego chłodzenia by to pociągnąć. Zreszta lapy z założenia maja niższą wydajność od stacjonarnych. Inne priorytety przyświecają konstruktorom.

Machloj

oj, żebyś się nie zdziwił :D to co napisałeś jest z tej samej serii co zdanie Gates`a:

"640 kilobajtów pamięci powinno wystarczyć każdemu"

emik

#33
daleko nie trzeba szukać:

http://gadzetomania.pl/2007/08/26/czterordzeniowy-laptop-czyli-gadzet-dla-graczy-2/

http://www.dawbox.com/Laptops%202007-Quad-Phantom.htm

;D


Bober

Cytat: bazaq w 06 Maj 2008, 23:25
Dokładnie,wybrałem q6600,płytę którą polecałem pare postów wyżej,maszynka lekko podkręcona na 3,4 - system 64-bitowy(już ostro liczy w RieselSieve  ;) ,tylko staty coś się rozjeżdzają).Ogólnie jestem bardzo zadowolny,chyba jeden z najlepszych zakupów jakich dokonałem (poprzedni amd, to normalnie walka z materią była ;) )
I te 15k/dzień to robisz z jednej maszynki??? W każdym razie przyzwoity wynik :)

REPAIRMAN

Cytat: Bober w 07 Maj 2008, 21:47
Cytat: bazaq w 06 Maj 2008, 23:25
Dokładnie,wybrałem q6600,płytę którą polecałem pare postów wyżej,maszynka lekko podkręcona na 3,4 - system 64-bitowy(już ostro liczy w RieselSieve  ;) ,tylko staty coś się rozjeżdzają).Ogólnie jestem bardzo zadowolny,chyba jeden z najlepszych zakupów jakich dokonałem (poprzedni amd, to normalnie walka z materią była ;) )
I te 15k/dzień to robisz z jednej maszynki??? W każdym razie przyzwoity wynik :)

Przedwczoraj mial 41k :D


REPAIRMAN

Cytat: emik w 07 Maj 2008, 20:04
daleko nie trzeba szukać:

http://gadzetomania.pl/2007/08/26/czterordzeniowy-laptop-czyli-gadzet-dla-graczy-2/

http://www.dawbox.com/Laptops%202007-Quad-Phantom.htm

;D

Moj lapek  Dwu-rdezniowy niestety nic specialnego soba nie prezentuje  moze cos sie da wyciagnac wiecej ale to bym musial sprawdzic na XP

CPU type AuthenticAMD
AMD Turion(tm) 64 X2 Mobile Technology TL-58 [x86 Family 15 Model 104 Stepping 1]
Number of CPUs 2
Operating System Microsoft Windows Vista
Home Edition, Service Pack 1, (06.00.6001.00)
Memory 2046.19 MB
Cache 488.28 KB
Measured floating point speed 1899.29 million ops/sec
Measured integer speed 3338.36 million ops/sec

bartsob5

no tak, z turiona wiele sie nie wycisnie... ja mam na przyklad t7700... i musze wam powiedziec, ze to juz jest niczego sobie maszyna... szkoda ze sie grzeje tak bardzo, w kazdym razie, jest w stanie wyciagac ponad 30 pkt na godzine, czyli 2,5 raza wiecej od mojego stacjonarnego semprona... a to wciaz benchmarki robione bez martwienia sie o uruchomione programy i na viscie (nawet 2 tygodnie bez restartu, w tle caly czas uruchomiony cs i fifa do tego ponad 70 procesow w pamieci) wiec potencjal ma niezly...

emik

ja z mojego T5500 też jestem zadowolony - tylko ta temperatura - zawsze okolice 65-70 stopni


Bober

Cytat: REPAIRMAN w 07 Maj 2008, 23:41
Cytat: Bober w 07 Maj 2008, 21:47
Cytat: bazaq w 06 Maj 2008, 23:25
Dokładnie,wybrałem q6600,płytę którą polecałem pare postów wyżej,maszynka lekko podkręcona na 3,4 - system 64-bitowy(już ostro liczy w RieselSieve  ;) ,tylko staty coś się rozjeżdzają).Ogólnie jestem bardzo zadowolny,chyba jeden z najlepszych zakupów jakich dokonałem (poprzedni amd, to normalnie walka z materią była ;) )
I te 15k/dzień to robisz z jednej maszynki??? W każdym razie przyzwoity wynik :)

Przedwczoraj mial 41k :D


Nie, to było ze względu na rozjechanie kont. Poza tym mam na myśli Riesel Sieve.