Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Wiedźmin

Zaczęty przez Bober, 26 Październik 2007, 15:41

Bober

Dziś premiera Wiedźmina - gry, która według zapowiedzi ma być świetna i stać się światowym hitem.
Narobiono wokół niej tyle szumu, że chociaż od paru lat praktycznie w nic nie grałem, to na tę grę mam chrapkę  :P

Niestety jej wymagania sprzętowe powodują, że mogę co najwyżej popatrzeć na screeny i poczytać, co inni o niej myślą.  :cry:

Cieszy mnie jednak, że powstał "poważny" produkt na podstawie prozy Sapkowskiego, bo zasługuje ona na to. Tym bardziej cieszy, że jest krajowy.

Wobec tego zapraszam wszystkich do dyskusji.
W szczególności, jeśli ktoś z forumowiczów będzie miał z nią bliższy kontakt, zachęcam do podzielenia się z nami wrażeniami.

D_T_G

Gdy usłyszałem o projekcie to z nadzieją zareagowałem na fakt, że miał on powstawać na silniku NWN 1, bo ten "chadzał" natywnie na linuksie. Szybko mój entuzjazm opadł po zapoznaniu się z tym wątkiem. Czekam na pierwsze relacje z uruchamiania tego pod winkiem.


jaskij

Jak tylko dam radę, to sobie zorganizuję :D i Wam opiszę :D
Nie wiem, czy gdzieś już tego nie wstawiałem, ale tu macie linka, do teledysku piosenki Vadera 'Sword of the Witcher' - nagranej specjalnie na potrzeby gry. A propos Vadera - na Blitzkriegu w Gdyni schrzanili :/ Rotting Christ za to był genialny :D

Gave

Jak tylko ozdrowieję (jutro? pojutrze?) to pędzę do jakiegoś Empiku, żeby sobie zakupić. Potem bez zwłoki zainstaluję, odpalę i...stwierdzę, że mój spełniający minimalne wymagania sprzęt kala to dzieło i będę czekał z pół roku na upgrade.  :wink:

Niemniej jednak bardzo się cieszę na tą grę i kupię ja niezwłocznie. Bo lubię Wiedźmina by Sapek, rpg-i, też komputerowe. A w dodatku cieszę się że wreszcie Polakom udało się (no bo się udało, co nie?  :wink: ) zrobić grę którą w wielkich zagranicznych serwisach chrzcili mianem "najbardziej obiecującego rpg-a roku". Więc spokojnie dorzucę chłopakom swoje trzy grosze - skoro zdarzyło mi się kupić inne gry to i na tą mnie stać (tym bardziej, że od jakiegoś czasu gry kosztują normalnie - 79 a nie 120zł).

Za to kumpel kupił grę już wczoraj a w poniedziałek idzie wydać 2tys. na upgrade kompa, by móc w nią grać (tylko ciekawe kiedy skoro pracuje od 8 do 17 a dojazd w jedną stronę zajmuje mu 1,5 godziny). Szczęściarz...  :lol:

dvh6

Cytat: "Gave"Jak tylko ozdrowieję (jutro? pojutrze?) to pędzę do jakiegoś Empiku, żeby sobie zakupić. Potem bez zwłoki zainstaluję, odpalę i...stwierdzę, że mój spełniający minimalne wymagania sprzęt kala to dzieło i będę czekał z pół roku na upgrade.  :wink:

Niemniej jednak bardzo się cieszę na tą grę i kupię ja niezwłocznie. Bo lubię Wiedźmina by Sapek, rpg-i, też komputerowe. A w dodatku cieszę się że wreszcie Polakom udało się (no bo się udało, co nie?  :wink: ) zrobić grę którą w wielkich zagranicznych serwisach chrzcili mianem "najbardziej obiecującego rpg-a roku". Więc spokojnie dorzucę chłopakom swoje trzy grosze - skoro zdarzyło mi się kupić inne gry to i na tą mnie stać (tym bardziej, że od jakiegoś czasu gry kosztują normalnie - 79 a nie 120zł).

Za to kumpel kupił grę już wczoraj a w poniedziałek idzie wydać 2tys. na upgrade kompa, by móc w nią grać (tylko ciekawe kiedy skoro pracuje od 8 do 17 a dojazd w jedną stronę zajmuje mu 1,5 godziny). Szczęściarz...  :lol:

Zawsze pozostaję nocka do grania, a do takich niby mrocznych gierek ta pora dnia jak znalazł.

No to kupuj i testuj, a potem zdaj relację jak tam gierka hula na twoim sprzęcie, bo jak wiadomo wymagania na pudełku, a te realne to dwie rózne kwestie :wink:

krzyszp

No to jeszcze niech ktoś mi powie, jak z wersjami językowymi?
Czy sprzedawana jest osobno wersja polska i angielska, czy też jest to razem na jednej płytce (wybieranie przy instalacji)?.

Chętnie bym kupił, ale po polsku (co może być trudne w UK).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Gave

Właśnie kupiłem, ale zainstaluję za chwil kilka lub najpóźniej jutro. Gdy trochę pozwiedzam podzielę się wrażeniami, choć oczywiście niekonieczie estetycznymi (minimalny sprzęt).  :wink:

Cytat: "krzyszp"Czy sprzedawana jest osobno wersja polska i angielska, czy też jest to razem na jednej płytce (wybieranie przy instalacji)?.
W trakcie instalacji jest możliwość wyboru języków polskiego i czeskiego, tyle, że nie wiem czy dotyczy to tylko instalatora. Co może oznaczać, że są to zupełnie różne wersje i w UK polska może być niedostępna (choć nie wiem czy nie jest to sytuacja wyjątkowa ze względu na 2 mln młodych Polaków - a nuż dystrybutor o tym pomyślał  :wink: ).
Spróbuję dowiedzieć się czegoś na forach, lub u wydawcy.

Co do zakupu polskiej wersji to możesz skorzystać z oferty empik.com, czyli 79,90+50zł, lub z naszej pomocy, bo pewnie możliwość podesłania Ci by się znalazła.  :wink: W razie czego służę pomocą.

jaskij

Nawet, jeżeli w UK nie ma polskiej wersji językowej, to spolszczenie powinno być dostępne w necie :P ale to tylko teoria :/

krzyszp

Cytat: "Gave"Właśnie kupiłem, ale zainstaluję za chwil kilka lub najpóźniej jutro. Gdy trochę pozwiedzam podzielę się wrażeniami, choć oczywiście niekonieczie estetycznymi (minimalny sprzęt).  :wink:

W razie czego służę pomocą.

Napisz, jakie wrażenia - czy warto. Może się skuszę?  :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Gave

Zainstalowałem i pograłem z godzinkę (więcej chyba nie będę bo sprzęt odejmuje sporo przyjemności). I tak się zastanawiałem co by Wam napisać. Na szczęście trafiłem w necie na recenzję, która się pokryła z większością moich przemyśleń.
Polecam więc tą krótką recenzję - rzetelnie oddaje wrażenia z Wiedźmina.

A skrótowo, i odnosząc się do tej recenzji (wrażenia całkowicie subiektywne, oparte na krótkim graniu na słabym sprzęcie i zapoznaniu się z wieloma opiniami):

In plus:
+ piękna grafika (na dobrym sprzęcie - widziałem w Empiku), znośne działanie na minimalnym konfigu (1024x768 w średniej jakości  wygląda nienajgorzej - spokojnie da się grać a widoczna wada to dłuższe doczytywanie)
+ charakterystyczna: graficznie (ładne menu, ekrany ładowania), mechanicznie (interfejs, rozwój postaci), klimatycznie (średniowiecze ale nie cukierkowe)
+ mocna fabularnie (podobno - za krótko grałem), w tym co chodzi o wybory 'mniejszego zła' - to da się zauważyć na początku, czuć klimat 'nie lśniąco zbrojny' i dłuższy zasięg wyborów (odczuwa się to w porównaniu do np. NWN)
+ zdecydowanie pasuje do określenia 'najlepsza adaptacja sagi' - wszystko wygląda bardzo akceptowalnie
+ bardzo efektowna - piruety, przewroty, salta, cięcia proste, fikuśne, masakryczne, wykańczanie wrogów na przynajmniej kilka cyrkowych sposobów ;)
+ eliksiry - działanie (np czas 7 godzin gry), sporządzanie (czyli patroszenie potworów), i specyficzna swojskość: "Biała Dama - łagodna alkoholowa podstawa do sporządzania eliksirów" :D

In minus:
- nawet ja się zdążyłem zastanowić czy przypadkiem ten sposób walki (klik.. na wroga i w skupieniu 1..2..3..klik..1..2..3..klik... lub 1..2..klik..1..2..klik...) nie absorbuje za bardzo, szczególnie gdy walczy się z kilkoma różnymi przeciwnikami. Ma swój urok (bardziej zręcznościowy) choć czasami lubimy bardziej taktyczne podejście (aktywna pauza i spokojne zakolejkowanie ataków, skilli, czarów)
- (szczegół) pomyślałem też, że mimika w przerywnikach mogła by być taka jak w HalfLife2. Ale wcale nie jest najgorsza (który wspaniały rpg ma lepszą?)
- podobno uproszczony rozwój postaci i kwestie ekwipunku (ale - czytaj dalej)

Podsumowując:
bardzo solidna, wielce klimatyczna choć nie idealna. Przez co zupełnie nie zawodzi ale pozostawia nadzieję, że "w dwójce będzie jeszcze lepiej". ;) Trochę bardziej zręcznościowe i uproszczone podejście do mechaniki, ale to w zasadzie ma znaczenie tylko przy walce. Pozostały aspekt rpg'owy podobno jest bez zarzutu. Może nie widać jakichś rewelacji, ale też trudno mi powiedzieć czy inny rpg jest wyraźnie lepszy.
Moim zdaniem warto.

No i jeszcze jedna refleksja. Była sobie gierka Knights of the Temple - bardzo fajna zręcznościowa siekanka w klimatach średniowiecznych z rewelacyjnym motion capture i pracą miecza oraz wciągającą intrygą piekielno - kościelną (i najlepszymi creditami po zakońćzeniu gry jakie widziałem, a skończyłem wiele gier). Specyficzny schemat 'rozwoju bohatera' - znajdywał kolejny lepszy oręż i zbroje oraz upgrade'y do kilku mocy dzięki czemu radził sobie z coraz trudniejszymi wrogami (podobny schemat był np. w Prince of Persia 3+). Dlaczego o tym piszę? Bo moim zdaniem jest to gra wybitna - ze względu na specyficzny średniowieczny klimat i nacisk na ładną pracę mieczem - innej podobnej nie ma do tej pory. A porównując do niej Wiedźmina - jest on bogatszy o cały aspekt rpg'owy a przede wszystkim fabularny, choć nadal podobny (jednak uproszczony rozwój postaci i wątek 'kolekcjonerski'). Czyli super. ;)

PS: Poraził mnie strasznie, ale już na samym początku jeden minus - biust Tris Merigold, jest jakiś taki mało...czarodziejski.

Mam nadzieję, że napisałem coś sensownego i dającego się czytać. Chętnie poznam też inne opinie.

krzyszp

No, to się chyba skuszę :-)

Jakiś chętny, do podesłania mi przesyłki do anglii (abym mógł zrobić przelew)?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Gave

Jak już wspominałem, zaproponuj sposób przesyłki (albowiem nie mam doświadczenia w tej kwestii), a najpóźniej do poniedziałku byłbym w stanie ją zorganizować. Koszt gry 79,90 w Media Markcie + przesyłka.

Kto da lepiej?  :wink:

krzyszp

Przelew mogę zrobić pod koniec tygodnia (dojdzie na początku przyszłego), nie wiem natomiast, ile kosztuje przesyłka do Anglii (nigdy nic nie wysyłałem :-().

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

dvh6

A możesz coś powiedzieć więcej o płynności rozgrgrywki. Napisz na jakim sprzęcie grałeś, ile średnio FPSów było , albo napisz czy gra się przycina, jak często i czy przeszkadza to w graniu itp. [-o<

Gave

Athlon64 3000+ @2340MHz (czyli blisko A64 3800+) 1GB RAM GeForce6600GT - jednym słowem dokładna minimalna konfiguracja.
W rozdzielczości 1024x768 i z średnimi ustawieniami (tekstury, zasięg wzroku, detale, etc; pozostawanie zwłok i dodatkowe zwierzątk ana min). Gra wyglądała znośnie i sprawiała wrażenie wolniejszej - tzn przy szybkim biegu można odczuć lekkie drganie otoczenia, ale co najważniejsze ruchy a przede wszystkim walka są płynne, tzn. nie ma szarpnięć wybijających z rytmu klikania.
Spokojnie da się grać.
Jedynie wszelkie doczytywania bywają dłuższe (nie wiem czy na lepszym sprzęcie też) i mocno mielą twardzielem - przy odrobinie cierpliwości nie jest to męczące. Może to wynikać z minimalnego proca i ramu, oraz ew. prawie pełnego dysku, na którym to zainstalowałem.
Jednym słowem odniosłem wrażenie, że o ile nie działa płynnie to nie szarpie - po prostu czasami 'drga'.
To są odczucia subiektywne. Jak zainstaluję Fraps'a i jeżeli będzie działał (jeszcze się nim nie bawiłem) to dam znać jak jest z fps'ami.

dvh6

Cytat: "Gave"Jak zainstaluję Fraps'a i jeżeli będzie działał (jeszcze się nim nie bawiłem) to dam znać jak jest z fps'ami.

Będę wdzięczny :D

Gave

Trochę świeższe dane: ;)

Dłuższa zabawa z Fraps'em: jakieś 20 minut gry, trochę biegania, gadania i walki, w tym z magiem, więc jakieś efekty wizualne czarów się pojawiły.
Wynik: średnio 17fps.
Przy czym tylko momentami w trakcie gry spada do ok 11fps - gdy np. próbuje ogarnąć panoramę jakiegoś bogatego wizualnie miejsca. Mimo to powtórzę, że da się grać, cierpliwie pamiętając o tym, że konfiguracja ledwo spełnia minimalne wymagania. ;)

A tymczasem podobno Wiedźmin cieszy się niemałym uznaniem na świecie.

krzyszp

Dla zainteresowanych:

Wiedźmina kupiłem w sklepie 3kropki za cenę 75.90pln + koszt przesyłki 34.50 i zapłata przez Moneybookers (natychmiastowa.

Obecnie zostaje mi czekać na przesyłkę :-)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomislaw

Gra warta tych pieniędzy, widać jak dużo pracy zostało w nią włożone.
(na Radku X1950 PRO 512 MB gra wygląda wyśmienicie - wszystko na full)



Thomas

Ja narazie wolę sobie tej gry nie załatwiać, chyba że pójdzie na Radeonie 9550 (z Athlonem 2000+) lub zintegrowanym Radeonie X1250, bo jak nie to cała rodzina zacznie u mnie na komputerze grać.

Tomislaw

Tutaj klip Vadera w lepszej jakości (tak mi się zdaje)
- nie mogę się go nasłuchać - rewelacyjny!



jaskij

To teraz wyobraź sobie, jak byłem wkurzony, gdy w Uchu, podczas trasy Blitzkrieg, pomimo obietnic, nie zagrali tego :/
Nie mogę się doczekać, by zagrać w Wiedźmina. Niestety na razie żaden ze znajomych nie ma tej gry, a mnie nie stać. W związku z tym pozostaje mi chwilowo gra w Jade Empire, do którego się ostatnio dorwałem...

D_T_G

Ten Wiedźmin używa jakichś egzotycznych zabezpieczeń TAGES i to dotychczasowy główny powód jego niemożności uruchomienia pod WINE, ale prace nad tym trwają.


dvh6

Ja juz wiedźminka ukończyłem niezbyt dokładnie, ale zawsze. Teraz tylko trzeba zarobić kase na kość pamięci, poczekać na ewentualne łatki do gry i heja od początku tym razem już tak na serio :D

kret

buu..mój komp tego nie pociągnie..sniff  :cry:  :cry:  :cry:

krzyszp

No i sprawa się rypła  :(
Sklep 3kropki podobno wysłał mi wiedźmina 7 listopada - do dzisiaj nie doszła przesyłka.
Podobno reklamację na poczcie można składać po... 2 miesiącach!!! (Przesyłka polecona).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Gave

Cytat: krzyszp w 29 Grudzień 2007, 20:32
No i sprawa się rypła  :(
Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze.

Rozumiem Twój ból - ostatnio podobnie kupowałem grafę.
Postanowiłem upolować (m.in. dla Wiedźmina :P) Radka X1950Pro zanim miał zniknąć z rynku (tani a względnie mocny). Znalazłem w sobotę w 2 sklepach online, zamówiłem. W poniedziałek okazało się, że w obu "z racji weekendu witryna nie była aktualizowana, a w momencie złożenia przeze mnie zamówienia produkt był już rozkupiony". Więc znalazłem kolejny sklep, w moim mieście i w dodatku taniej. Po rozmowie telefonicznej powiedzieli, że czeka na mnie w hurtowni. Zamówiłem, przez kilka dni obserwowałem zmiany statusu zamówienia aż do "Sprzęt w drodze. Do odebrania wkrótce". "Wkrótce" okazało się że zamiast odbioru było "niestety z powodu dużego zainteresowania produktem jest on już niedostępny". Całe szczęście że nie płaciłem z góry i że jest jeszcze Allegro a tam warszawskie sklepy - po dwóch dniach zapukał kurier.  ;)

krzyszp

No, a ja nie mogę się doprosić zwrotu pieniędzy :-(
W dodatku sklep całkowicie odmawia zwrotu opłaty za przesyłkę (mimo, że dostali zwrot przesyłki z poczty, choć ona nigdy do mnie nie dotarła).

Jak myślicie, kwalifikuje się to do rzecznika praw konsumenta?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Pigu

ja bym się nie namyślał tylko skarżył

ew możesz im jeszcze zagrozić, że jak nie dostaniesz to skarżysz  ;D