Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Dawca szpiku?

Zaczęty przez deway, 31 Maj 2009, 20:18

deway

Pomóżcie mi to wykopać, bo oddawanie krwi jest znane, ale jak się wspomni o potencjalnych dawcach szpiku kostnego to ludzie nie wiedzą jak ten temat w ogóle ugryźć.

http://www.wykop.pl/link/190794/dawca-szpiku

Jeżeli ktoś z forum się tam wybiera, to dajcie znać na PW o której będziecie, może się uda spotkać.

"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

Troll81

Ja już jestem wpisany we wrocku na Grabiszyńskiej :D ale coś nie dzwonią :( czyżby nikt nie chciał mojego przesiąkniętego piwem szpiku???

deway

Chcą, na pewno chcą ;D nawet taki. Tylko, że kasy ciągle mało na badania. Sponsorzy nie dają rady sfinansować wszystkich, więc się czeka. Czekając na badania przeliczaj próbki w projektach ;) Od czasu kiedy się wpisałem minęło X punktów itp. ;D

...a strona z wykopu, w ciągu 12 godzin ma już ponad 4500 wyświetleń ;D
"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

Troll81

w dawcach szpiku zapisałem się jak miałem chyba 22 lata (i wreszcie odszukałem informację w sieci gdzie to można zrobić :D ) oświadczenie woli też podpisalem szmat czasu temu i do tego wcale nie czuję się stary... mam niecałe 28 lat i wcale nie śpieszy mi się do śmierci.

Troll81

Szpik pobiera się z kości płaskiej (na pewno nie kręgi) czyli mostek lub biodro. NIe jest to skomplikowany zabieg, Wykonuje się go najczęściej w znieczuleniu miejscowym. A teraz dodatkowo doszło metoda odzyskiwania komórek szpiku z krwi. Podpinają cię na foteliku pod dwie rury. jedna rura wysysa z ciebie krew. maszynka odseparowuje komórki szpiku, a druga rura oddaje ci krew. Jest to mniej inwazyjne niż dziabanie kości ale za to trwa dłużej (kilka godzin).

KrzychuP

Też noszę takie oświadczenie w portfelu.  ;D
W jednej przegródce razem z dowodem i krewkartą.

A jako dawca szpiku też bym się wpisał, ale jakoś ciężko mi się zebrać i się wybrać do banku.
Jakbym nie poszedł to przypomnijcie mi za 2 miesiące.  ;)

Troll81

ustaw se codzienne przypomnienie na komórce :D na grabiszyńskiej jest bank :D

KrzychuP

ja wiem gdzie jest bank, bo już z 8 lat temu się tam wybierałem  XD
tylko zawsze qrka coś...   ;)

deway

Cytat: 155kpol w 01 Czerwiec 2009, 22:55
Ps. A wracając do tematu szpiku. Czy on czasem nie jest pobierany z kręgów? Bo z tego co kojarzę to chyba jest ryzyko że jak chłopaki spartolą robotę i wbiją igiełkę nie tam gdzie trzeba to można do końca życia na wózku jeździć??
Pamiętajcie, że normalnie potencjalny dawca oddaje tylko 5 ml krwi do badania i tyle. Zostaje przy tej okazji zapisany w rejestrze dawców i czeka na kontakt (może się okazać, że przez całe życie nie zostaniemy dawcą szpiku dla nikogo).
Faktycznie dawcą zostaje się wtedy, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent, który szuka dawcy.

Ten kto faktycznie zostanie już dawcą szpiku ma do wyboru:
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań)
- pobranie szpiku kostngo z grzbietu biodrowego

Czy można samemu wybrać metodę przeszczepu komórek macierzystych?

Naturalnie uwzględniamy indywidualne życzenia. W konkretnych przypadkach ze względów medycznych preferowane lub eliminowane są jednak określone metody. Zasadniczo dawca powinien być przygotowany na obie metody.

Dwa sposoby pobrania komórek macierzystych:

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów:
- Dawca otrzymuje przez ok. 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które następnie specjalną metodą można pobrać bezpośrednio z krwi.
- Metoda ta znana jest na świecie od 1988 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
- Podczas zażywania leku mogą wystąpić grypopodobne symptomy.
- Nie ma konieczności pobytu w szpitalu.
- Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa ok. 3-4 godziny.

2. Pobranie szpiku kostnego:
- Szpik pobiera się z grzbietu biodrowego (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku i podaje go choremu.
- Dawca przyjmowany jest na odział zwykle dzień przed oddaniem szpiku, w szpitalu pozostaje 2-3 dni.
- Po pobraniu dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
- Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

Cytat: KrzychuP w 02 Czerwiec 2009, 11:29
ja wiem gdzie jest bank, bo już z 8 lat temu się tam wybierałem  XD
tylko zawsze qrka coś...   ;)
Polecam rejestracje w internecie:
https://www.dkms.pl/index.php?id=456&no_cache=1
Wypełnia się szybko i nie trzeba samemu chodzić za wszystkim.

Wtedy otrzymasz przesyłkę pocztową z formularzem rejestracyjnym i pałeczkami do pobrania śluzu oraz instrukcją, jak pobrać śluz z jamy ustnej. Pałeczki ze śluzem i formularzem rejestracyjnym należy odesłać do fundacji.
Jest to jedna z metod pobrania materiału genetycznego do badania, która nie wymaga wizyty u lekarza.

FAQ (Najczęściej zadawane pytania)
http://www.dkms.pl/index.php?id=264&MP=264-397
"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

deway

Prosze admina/moderatorow o wydzielenie z tego tematu wątków:
"Dawstwo pośmiertne - oświadczenie woli"

Off-topic
Cytat: 155kpol w 03 Czerwiec 2009, 12:32Już zamykam dzioba w tym temacie i obiecuję nie ripostować
Nie wiem czy "sztuczne" kończenie dyskusji jest właściwe. Dla mnie dyskusja kończy się dopiero wtedy kiedy po obu stronach nie ma już argumentów ;)

PS. W internecie jest dużo "opinii", ale mało faktów i argumentów, brońmy się przed tym. Jeśli już dyskutowac to na konkretach.
"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

deway

#10
Zmarła Ania Seweryn dla której zorganizowaliśmy akcje dawców szpiku, jeśli chcecie zostać potencjalnymi dawcami zróbcie coś z tym już dziś.

http://pokazywarka.pl/dawcy_szpiku_kostnego/
"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

Troll81

eh.... smutne jak umiera ktoś

Waldek1989

zgadza się to przykre  :(

misiek

Dla tych, którzy boją się np. bólu podczas pobierania szpiku mogę powiedzieć, że dzisiaj szpik pobiera się podobnie jak krew (tylko nie wiem czy wszędzie, ale na pewno w Szczecinie). Sam jestem na międzynarodowej liście dawców szpiku i zdecydowałem się na zostanie dawcą między innymi po zapoznaniu się z informacją na temat tego, jak dziś pobiera się szpik. Nie ma już wiercenia w kościach itp.

Troll81

pobieranie z kości też nie było specjalnie bolesne. Za to odwirowywanie krwi robi armagedon krwinkom. I ma znacznie poważniejszy wpływ na twoje samopoczucie niż oddanie 450ml podczas standardowej donacji.

deway

Cytat: Troll81 w 12 Lipiec 2009, 19:06
pobieranie z kości też nie było specjalnie bolesne. Za to odwirowywanie krwi robi armagedon krwinkom. I ma znacznie poważniejszy wpływ na twoje samopoczucie niż oddanie 450ml podczas standardowej donacji.
Mógłbyś rozwinąć tą myśl i poprzeć jakimiś danymi?
"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

Troll81

pobierane z kości (głównie biodro lub mostek) robi się w znieczuleniu miejscowym. A robi się tak że po znieczuleniu wbijają igłę w kość i pobierają szpik :D ranka jest niewielka. Natomiast pobieranie szpiku z krwi polega na odwirowaniu odpowiednich składników krwi, sęk w tym że odwirowywanie samo w sobie uszkadza część krwinek i nawet gdy ci je wtłoczyć z powrotem w żyłę to już nie to samo (wszak to metoda mechaniczna separacji krwi). Żeby pobrać odpowiednią ilość komórek szpiku z krwi trzeba odpowiednio dużo tej krwi przepuścić przez separator (leżysz długo na leżance). NO i odpowiednio dużo krwinek też się uszkadza.

deway

Troll81 z całym szacunkiem, bo wiem że jesteś dawcą krwi itp., ale po tym jak opisujesz pobranie szpiku z krwi obwodowej to można by pomyśleć, że po czymś takim jesteśmy wrakiem człowieka ;D a przecież to standardowa metoda i stosowana nie tylko przy szpiku. Please, stary ;) jak już piszesz o armagedonie to może też warto poprzeć to jakimiś publikacjami osób zajmujących się tym nacodzień i wspomnieć o tym, że krew się regeneruje.

CytatPobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej (...)
dawca otrzymuje przez 4 lub 5 dni lek (Filgrastim, Neupogen) zwiększający liczbę komórek krwiotwórczych krążących we krwi obwodowej. Lek podaje się raz lub dwa razy dziennie (w odstępie 12 godzin) podskórnie. Następnie komórki krwiotwórcze są pobierane z krwi obwodowej w trakcie procedury nazywanej aferezą. Zabieg ten jest wykonywany w specjalistycznym ośrodku przy użyciu separatora komórkowego i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Krew pobierana jest w sposób ciągły z jednej żyły i mieszana jest poza ustrojem z płynem przeciwkrzepliwym. Następnie w separatorze komórkowym oddzielane są komórki krwiotwórcze, a krew pozbawiona tych komórek wraca do dawcy przez igłę umieszczoną w drugiej żyle. Zwykle do aferezy zakładane są dwie igły (wenflony) do żył w lewym i prawym dole łokciowym. Z technicznego punktu widzenia jest to dokładnie taki sam zabieg jak standardowe pobieranie płytek krwi wykonywane rutynowo w stacjach krwiodawstwa. Różnica polega właściwie na tym jaki rodzaj komórek ulega oddzieleniu. Zwykle jest konieczne wykonanie dwóch aferez w ciągu dwóch kolejnych dni.

Czy pobranie komórek hematopoetycznych jest bezpieczne dla dawcy i jakie mogą wystąpić powikłania? (...)
- Sam zabieg pobierania komórek (afereza) jest bezpieczny i jego zasada jest identyczna z powszechnie wykonywanym od kilkunastu lat pobieraniem płytek krwi od dawców w stacjach krwiodawstwa. Podstawowe objawy uboczne aferezy to ból w miejscu nakłucia żył (potrzebne jest nakłucie dwóch żył), oraz objawy będące następstwem podawania środków przeciwkrzepliwych w czasie aferezy takie jak delikatne mrowienie, drętwienie języka, ust, palców. Środek przeciwkrzepliwy (płyn konserwujący ACD-A) wiąże wapń i ww. objawy są wywołane przejściowym obniżeniem stężenia wapnia we krwi. Ustępują bardzo szybko po doustnym lub (jeśli potrzeba) dożylnym podaniu preparatów wapnia. Afereza może powodować również przejściowe obniżenie liczby płytek krwi.

dr med. Jacek Toporski
Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu

http://zdrowie.med.pl/krew/bial5.html
"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

Troll81

Obydwoje moi rodzice to lekarze i mogliby ci dużo opowiadać o mechanicznej separacji czynników krwi :D ale oboje nie znają się na komputerach i internet to dla nich mzimu (mimo mych usilnych starań i szkoleń). Tata zatrzymał się na bankowości elektronicznej i czytaniu onetu a mama do kompa wogóle nie podchodzi. Za to oboje wiedzą całkiem sporo na temat krwi. Nie pisałem że jest się wrakiem człowieka (po oddaniu krwi też masz obniżony poziom hemoglobiny przez dłuższy czas, nawet jeśli tego nie odczuwasz), po prostu prosty zabieg pobrania z kości wychodzi szybciej i ma mniejszy wpływ na twoje zdrowie. Tyle tylko że do pobrania z kości potrzebujesz sali bo to już operacja a dziabać cię po żyłach mogą w zabiegowym...

deway

Dobrze, że tak piękne osoby promują stawanie się potencjalnymi dawcami szpiku ;D



Eva Mendes, Kylie Minogue, Rihanna, Sarah Connor.

DKMS jest największym na świecie centrum zajmującym się przeszczepami szpiku kostnego i wykorzystującym swoje zasoby do walki z białaczką.
http://pokazywarka.pl/dawcy_szpiku_kostnego/
"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

docentus

Mi się udało załapać na badania jakieś 8 lat temu. Badanie jeszcze starą metodą - "dużo" krwi pobierali na badania. Niestety nie byłem fizycznie dawcą - może kiedyś będzie potrzeba.