Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Artykuł o BOINC

Zaczęty przez PBT_Michal, 15 Marzec 2007, 11:59

PBT_Michal

Rozwijając myśl kolegi z PBT (przypomnijcie mi kto to był) o rozreklamowaniu teamu na innych forach "skrobnąłem" posta o BOINC ogólnie
http://www.centrumtransformator.pl/forum/viewtopic.php?t=353
Pożyjemy - zobaczymy. Może ktoś nowy dołączy ...

P.S. Wykorzystałem pdf'a z działu 'Pliki'
eni. Vidi. ... Vino et Video.

deway

#1
Poniżej wklejam zmodyfikowany trochę przeze mnie artykuł z powyższego linku, który zamieścił PBT_Michal.
Dodałem grafikę i hasło, które wymyślił szybszy_PL.
Jeśli ktoś chce go wykorzystać to wystarczy wybrać opcje Cytuj i przekleić kod poniższego tekstu na inne forum.






Jak wykorzystać wolną moc obliczeniową swojego komputera?
Za pomocą przetwarzania rozproszonego i BOINC.

Co to takiego?
Przetwarzanie rozproszone, polega na jednoczesnej pracy wielu komputerów nad jednym problemem. W uproszczeniu wygląda to tak, że komputery pobierają pewną porcję danych z serwera, wykonują zaprogramowane obliczenia, po czym przesyłają rezultaty swojej pracy z powrotem do serwera, gdzie są dostępne dla naukowców. Oprogramowaniem pośredniczącym pozwalające na udział zwykłego użytkownika komputera w naukowych projektach jest BOINC.

Jakie projekty działają w BOINC?
Aby przeczytać o projektach działających w BOINC odwiedź stronę:
http://www.boincatpoland.org/wiki/Lista_projektów
Przybliżenie czym jest BOINC w dalszej części tego artykułu.

Czy nie lepiej byłoby wykorzystać jeden, bardzo mocny komputer?
Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Przetwarzanie rozproszone pozwala uzyskać moc obliczeniową o wiele większą, niż najnowocześniejsze superkomputery i to przy dużo niższych kosztach. Z drugiej strony, nie każdy problem nadaje się do przetwarzania rozproszonego. Jednak wszędzie tam, gdzie udaje się zaprząc do pracy wiele komputerów, uzyskuje się nadspodziewanie dobre efekty.

Ale co to ma wspólnego ze mną?
Rozwój internetu pozwolił naukowcom zajmującym się przetwarzaniem rozproszonym na ciekawą "zagrywkę". W roku 1999 na Uniwersytecie Berkeley wystartował projekt SETI@home, wykorzystujący do przetwarzania rozproszonego komputery użytkowników internetu. Naukowcy zauważyli bowiem, że komputery w domach czy biurach, bardzo często nie są wykorzystywane w pełni swoich możliwości. Choć to wydaje się mało prawdopodobne, to jednak przeciętny komputer rzadko kiedy obciążony jest w 100%, a często jego praca sprowadza się do wyświetlania wygaszacza ekranu. Projektanci SETI@home stworzyli zatem wygaszacz ekranu, który każdy użytkownik internetu może zainstalować na swoim komputerze, by przetwarzać dane z radioteleskopu Arecibo. Projekt okazał się niebywałym sukcesem, pozwalając osiągnąć niesamowitą moc obliczeniową i gromadząc przez 5 lat ponad pięć milionów użytkowników z całego świata.

Czyli ja też mogę przetwarzać te dane?
Tak. Ale nie tylko te. Sukces projektu SETI@home pociągnął za sobą powstanie wielu innych projektów przetwarzania rozproszonego zajmujących się problemami tak różnymi jak poszukiwanie leku na AIDS, projektowanie sztucznego życia i poszukiwanie kolejnych liczb pierwszych.

A czym jest BOINC?
Publiczne przetwarzanie rozproszone okazało się być na tyle interesujące, że wielu uczestników chciało pracować z wieloma projektami równocześnie. Niestety, ponieważ praktycznie każdy projekt był tworzony wg. innego schematu, rzadko kiedy udawało się uzyskać bezkolizyjną pracę programów na jednym komputerze. Między innym z tego powodu ludzie, którzy stworzyli SETI@home postanowili rozwinąć ideę publicznego przetwarzania rozproszonego i stworzyć platformę, dzięki której użytkownicy mogliby uczestniczyć w wielu projektach jednocześnie. Platformą tą jest BOINC.

Na co pozwala BOINC?
Przede wszystkim BOINC pozwala na bezkolizyjną pracę teoretycznie nieograniczonej ilości projektów przetwarzania rozproszonego na jednym komputerze. Jest to możliwe dzięki ujednoliconej strukturze wszystkich projektów. Co więcej, każdy użytkownik może w łatwy sposób ustalić, ile czasu jego komputer poświęci na pracę z poszczególnymi projektami. BOINC potrafi także zmagazynować dane wejściowe i wyjściowe, aby pracować bez przerw, gdy połączenie z serwerem projektu jest niemożliwe. Ponadto za czas przeznaczony na prace z projektami przyznawane są użytkownikom punkty kredytowe, które pozwalają na współzawodnictwo pomiędzy poszczególnymi użytkownikami, ale też pomiędzy krajami lub drużynami. BOINC@Poland jest właśnie jedną z takich drużyn.

Co z tego mogę mieć?
Poza satysfakcją z uczestnictwa w poważnych naukowych przedsięwzięciach oraz z rywalizacji z innymi użytkownikami projektu właściwie nic. Niektóre projekty przewidują od czasu do czasu losowanie symbolicznych nagród - upominków, ale jest to raczej sytuacja wyjątkowa, niż reguła.

Jakie są wymagania sprzętowe?
Teoretycznie każdy komputer, na którym działa system Windows 98 z możliwością połączenia z internetem, powinien być wystarczający dla BOINC. Oczywiście mocniejszy komputer będzie szybciej przetwarzał dane. Słabsze komputery mogą nie być w stanie ukończyć przetwarzania danych przed upływem wyznaczonego terminu, ale dotyczy to tylko niektórych projektów.

A jakie systemy operacyjne?
W chwili obecnej BOINC działa w systemach firmy Microsoft z serii Windows, w systemach typu Linux oraz w sytemie MacOS. Kod źródłowy BOINC jest udostępniony jako wolne oprogramowanie i może być samodzielnie kompilowany na inne platformy.

BOINC@Poland jest pierwszym prawdziwie wieloprojektowym Polskim zespołem. Umożliwiamy liczenie pod jedną nazwą we wszystkich aktywnych projektach BOINC, a także w większości projektów będących w fazie przygotowań. W niektórych jesteśmy wręcz jedynymi reprezentantami Polski.
Na naszej stronie znajdziesz dużo ciekawych materiałów o BOINC i poszczególnych projektach, najnowsze wiadomości ze świata obliczeń rozproszonych oraz bardzo dynamiczne forum, na którym żadne pytanie nie zostaje bez odpowiedzi.

Bo w Polsce liczy się BOINC - BOINC@Poland Team

http://www.boincatpoland.org/

"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

szybszy_PL

#2
bardzo dobre ;) będę kolportował dalej ;)

z moich uwag:

zmodyfikowałem swój wpis (na forum na którym go umieszczam) w następujący sposób:

1) listę projektów działających w BOINC (link do niej) przesunąłem na początek artykułu... powód: jeśli ktoś nie będzie miał mocy przeczytać całego tekstu, być może zainteresuje go lista projektów, umieściłem więc to pytanie i odpowiedź na 3 miejscu... mnie np. najbardziej interesowało czym zajmuje się BOINC

2) usunąłem informację pt. 'Czy to jest bezpieczne?'. Wiemy, że to jest bezpieczne (w wysokim stopniu), jednak wzmiankując o tym, że w internecie nic nie jest bezpieczne, informacja przemawia do rozsądku, jednakże podświadomie przeciętny użytkownik może to odebrać inaczej, czyli, że niekoniecznie jest to bezpieczne... w takim ogólnym promocyjnym artykule, który idzie w świat ja tej części bym nie dodawał. Przeciętny użytkownik może nie zrozumieć wyjaśnień zawartych w tym punkcie (serwery, port 80 itd. itp.), a komunikat, który może odebrać, to taki, że istnieje zagrożenie, chociaż mało prawdopodobne. Powinno się o tym pisać, ale jest to dokładnie wyjaśnione na stronie BOINC@Poland Team, w ulotce typu promocyjnego pominąłbym to.

Bardzo dobrze, że informacja jest podzielona na akapity, pytania wytłuszczone. Tekst jest długi, ale kto się ma zainteresować, to się zainteresuje.


deway

szybszy_PL naniosłem Twoje uwagi na tekst powyżej, dodałem jedno zdanie łączące, bo po przeniesieniu pytania "Jakie projekty działają w BOINC?" nagle mówimy o BOINC, którego pojęcia wcześniej nie wyjaśniliśmy.

Jeśli już gdzieś ten tekst umieściłeś, to go edytuj zmieniając część na:

Cytat: deway w 26 Maj 2009, 17:25Oprogramowaniem pośredniczącym pozwalające na udział zwykłego użytkownika komputera w naukowych projektach jest BOINC.

Jakie projekty działają w BOINC?
Aby przeczytać o projektach działających w BOINC odwiedź stronę:
http://www.boincatpoland.org/wiki/Lista_projektów
Przybliżenie czym jest BOINC w dalszej części tego artykułu.

Gdyby pojawiły się w jakimś temacie na forach pytanie o bezpieczeństwo można umieścić wtedy wpis:

CytatCzy to bezpieczne?
Nic w internecie nie jest w 100% bezpieczne. Można jednak śmiało twierdzić, że praca z BOINC jest bezpieczniejsza niż przeglądanie stron WWW, czy czytanie wiadomości e-mail. BOINC pracuje na porcie 80. tym samym, który jest wykorzystywany przez przeglądarki WWW, łączy się jednak tylko z tymi serwerami, które zostaną wskazane przez użytkownika podczas konfiguracji (są to oczywiście serwery projektów). Aby dokonać włamania na komputer użytkownika, włamywacz musiałby założyć własny projekt BOINC i skłonić użytkowników, aby wpisali adres jego serwera podczas konfiguracji. Ponieważ wszystkie oficjalne projekty wymienione są na oficjalnej stronie BOINC jest to mało prawdopodobne zagrożenie. Inny sposób to włamanie na serwer któregoś z projektów i modyfikacja danych pobieranych przez użytkowników. Na szczęście te serwery te są pod ciągłą obserwacją nie tylko ze strony obsługi projektów, ale także ze strony tysięcy użytkowników, którzy z pewnością podniosą alarm w razie zauważenia jakichkolwiek anomalii. Ponadto wprowadzono system podpisywania kluczem cyfrowym wszystkich plików rozsyłanych do klientów, co jest kolejnym utrudnieniem dla włamywaczy. Należy jednak jeszcze raz powtórzyć: nic w internecie nie jest w 100% bezpieczne.
"Szaleństwo: robić wciąż to samo, a oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

szybszy_PL

Cytat: deway w 27 Maj 2009, 09:48

Jeśli już gdzieś ten tekst umieściłeś, to go edytuj zmieniając część na:

CytatOprogramowaniem pośredniczącym pozwalające na udział zwykłego użytkownika komputera w naukowych projektach jest BOINC.

Jakie projekty działają w BOINC?
Aby przeczytać o projektach działających w BOINC odwiedź stronę:
http://www.boincatpoland.org/wiki/Lista_projektów
Przybliżenie czym jest BOINC w dalszej części tego artykułu.

zrobione ;)

Cytat
Gdyby pojawiły się w jakimś temacie na forach pytanie o bezpieczeństwo można umieścić wtedy wpis:

dokładnie tak

Kryniek

Nie chciałem zakładać nowego wątku, więc pisze tutaj.

W Dzienniku Internautów jest artykuł o BOINC, a konkretniej o współpracy Intela z facebookiem:

http://di.com.pl/news/27975,2.html

Ważne że pisali o BOINC i teraz tylko patrzeć na zwiększoną ilość dowiedziających naszą stronę :D

AiDec

Dobre info Kryniek :).


Cytat: Kryniek w 09 Sierpień 2009, 11:56
Ważne że pisali o BOINC i teraz tylko patrzeć na zwiększoną ilość dowiedziających naszą stronę :D

A najlepiej by bylo zaistniec w komentarzach - bardzo prosze kilka osob o jakies slowa zachety w tamtejszych komentarzach.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka