Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Q9550 overclocking

Zaczęty przez maxim, 28 Sierpień 2008, 11:45

maxim

Witam serdecznie,

Wczoraj dostalem nowa plytke (Asus P5Q-E) i nowy procesor Q9500 (8.5x333). Od razu pomyslalem ze zabiore sie za OC. Co niestety mnie martwi to temperatura procka. Na standardowych ustawieniach uzywa on 1.18V wedlug wskazan Asus Probe. Przy probie podniesienia Vcore najnizsza wartoscia jaka moge uzyskac wg Asus probe jest 1.30 pomimo ustawienia w biosie 1.25V. Czy robie cos nie tak ? Przy takim napieciu proc kreci sie bez problemu do 3.9 ale niestety temperatura jest wieksza od 80 stopni.

Pozdrawiam
maxim

PBT_marian_boss

A czy chłodzisz to maleństwo :)

Troll81

pewnie że chłodzi :D pytanie czym :D

maxim

http://www.zalman.co.kr/ENG/product/Product_Read.asp?idx=167

Bez OC procek ma 45 stopni przy full load Boinca.

Pozdro

PBT_marian_boss

Cytat: Troll81 w 28 Sierpień 2008, 12:25
pewnie że chłodzi :D pytanie czym :D

Oczywiście miało być czym

PBT_marian_boss

Cytat: maxim w 28 Sierpień 2008, 12:25
http://www.zalman.co.kr/ENG/product/Product_Read.asp?idx=167
Bez OC procek ma 45 stopni przy full load Boinca.
Pozdro

Wydaje mi się że to kwestia coolera, nasze SKB@P też są podkręcone dość mocno. Q9540 nie przekracza 75 stopni, chłodzony przez Scythe Infinity, a Q6600 nie przekracza 60 stopni na Cooler Master Hyper TX2. Temperatura mierzona w pokoju. W zimnej serwerowni jest jeszcze mniej.

maxim

Mnie sie wydaje ze to nie chlodzenie. Mialem ten sam wentylatorek na E6300 i dochodzilo do 63 stopni a byl podkrecony z 1.86 do 3.2. Bardziej zastanawia mnie napiecie. Dlaczego pomimo ustawienia Vcore na 1.25 (najnizsza wartosc w biosie) i tak pokazuje 1.3V ? Czy pominalem jakies inne ustawienia ? Na jakiej plytce siedzi q9450 bo o ile pamietam to asus p5q-e.

PS. Jakim programem mierzyles temperature ?

pozdro

PBT_marian_boss

Cytat: maxim w 28 Sierpień 2008, 13:12
Mnie sie wydaje ze to nie chlodzenie. Mialem ten sam wentylatorek na E6300 i dochodzilo do 63 stopni a byl podkrecony z 1.86 do 3.2. Bardziej zastanawia mnie napiecie. Dlaczego pomimo ustawienia Vcore na 1.25 (najnizsza wartosc w biosie) i tak pokazuje 1.3V ? Czy pominalem jakies inne ustawienia ? Na jakiej plytce siedzi q9450 bo o ile pamietam to asus p5q-e.
PS. Jakim programem mierzyles temperature ?
pozdro

Program to CoreTemp, a Q9450 działa na ASUS P5Q-E.
Jeszcze jedno pytanie napięcie 1.3V gdzie sprawdzasz w bios ?
Wentylator na E6300 mógł wystarczać a tu potrzeba czegoś mocniejszego.

maxim

W hardware monitor podaje ta wartosc oraz asus probe podaje tyle samo.

PS. Pamietasz moze jaka masz wersje biosu i jakie jest minimalne ustawienie Vcore ?

Pozdro

PBT_marian_boss

Sprawdź jakie napięcie masz w BIOS, programy mogą oszukiwać.
Wersja BIOS: http://lnjnra.bay.livefilestore.com/y1pXa4hp4D4yz2gVO056vlUQjuD0ucp2fhsJ9MjTzAmANZOtkC3_QokGjFnNU_Wfhyua918EBDRwXY/mainboard.JPG

Cytatjakie jest minimalne ustawienie Vcore ?
Niestety nie pamiętam, ale po co co minimalny Vcore? Q9450 jest ustawiony na 1.385V.

maxim

Przeczytalem ze z reki moge ustawic. No nic dojade do domu to sprawdze bo wczoraj tylko chwilke na to mialem.

Pozdrawiam

maxim

Zamowilem dzisiaj Scythe Mugen jednak. Zobaczymy co z tego bedzie.

Pozdro

maxim

Potrzebuje pomocy w sprawie OC panowie :) Probuje w tej chwili zapuscic q9550 na 4ghz (470 MHz * 8.5) ale niestety nie moge. Nie chce przejsc testu prime "In-Place, large FFT . Wydaje mi sie ze to wina pamieci. Mam w tej chwili pamiec Crucial PC-6400 CL6 na 2.2V (seryjnie 1.8) powiedzcie czy to nie za duzo ? Co moge zmienic ? Ktorymi napieciami kombinowac ? W jaki sposob przetestowac czy to nie pamiec mnie trzyma ?

maxim

syrian

najłatwiej sprawdzić pamięć poprzez obniżenie jej szyny - zmniejsz tak by po podkręceniu wraz dawało fabryczne ustawienia

maxim

Cytat: syrian w 30 Sierpień 2008, 21:34
najłatwiej sprawdzić pamięć poprzez obniżenie jej szyny - zmniejsz tak by po podkręceniu wraz dawało fabryczne ustawienia


Nie rozumiem  ???

novi

1.
,,wg Asus probe jest 1.30 pomimo ustawienia w biosie 1.25V"
- Normalne. Dokładnie to mierzy się miernikiem a nie programami. Ale takie odstępstwo to norma.
2.
Quad czyli 4 rdzenie przy oc równym/powyżej 3.6GHz dla 65nm a 3,8GHz dla 45nm  to już wodne chłodzenie odpowiednie
3.
,,Mam w tej chwili pamiec Crucial PC-6400 CL6 na 2.2V"
- chyba CL5 ??
- 470MHz winny robic na 2.2v spoko, zawsze jest inny dzielnik panmieci a nie tylko 1:1

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

Szopler

Cytat: maxim w 31 Sierpień 2008, 01:06
Cytat: syrian w 30 Sierpień 2008, 21:34
najłatwiej sprawdzić pamięć poprzez obniżenie jej szyny - zmniejsz tak by po podkręceniu wraz dawało fabryczne ustawienia


Nie rozumiem  ???

Zapewne w ustawieniach pamięci w BIOS masz taką opcję, gdzie ustawiasz czy jest to pamięć (podaję na przykłądzie swojej MoBo)
Auto / 266 / 333, czy 400 MHz. Nie zmienia to bezpośrednio taktowania pamięci a dzielnik DRAM:FSB. Ustawiasz tutaj taką wartość, aby pamięć po podkręceniu FSB chodziła na częstotliwości zbliżonej do znamionowej.

maxim

#17
Cytat: novi w 31 Sierpień 2008, 12:54
1.
,,wg Asus probe jest 1.30 pomimo ustawienia w biosie 1.25V"
- Normalne. Dokładnie to mierzy się miernikiem a nie programami. Ale takie odstępstwo to norma.

Z tego co czytalem zazwyczaj jest odwrotnie. Programy pokazuja mniej a nie wiecej. W biosie w "Hardware info" i tak podaje zawyzona wartosc. Czyli jesli ustawie Vcore na 1.3 to bios pokazuje 1.36

Cytat
2.
Quad czyli 4 rdzenie przy oc równym/powyżej 3.6GHz dla 65nm a 3,8GHz dla 45nm  to już wodne chłodzenie odpowiednie

Temperatura tu nie jest problemem gdyz dochodzi do 75 stopni max.

Cytat
3.
,,Mam w tej chwili pamiec Crucial PC-6400 CL6 na 2.2V"
- chyba CL5 ??
- 470MHz winny robic na 2.2v spoko, zawsze jest inny dzielnik panmieci a nie tylko 1:1

CL6 napewno. W jaki sposob moge sprawdzic tylko i wylacznie procesor lub pamiec. Chce cos wyeliminowac i nie wiem co. Czytalem co nieco na temat krecenia napieciami GLL czy cus takiego. Czy powinienem to ruszac ?

Cytat

Zapewne w ustawieniach pamięci w BIOS masz taką opcję, gdzie ustawiasz czy jest to pamięć (podaję na przykłądzie swojej MoBo)
Auto / 266 / 333, czy 400 MHz. Nie zmienia to bezpośrednio taktowania pamięci a dzielnik DRAM:FSB. Ustawiasz tutaj taką wartość, aby pamięć po podkręceniu FSB chodziła na częstotliwości zbliżonej do znamionowej.

Pamiec jest ustawiona 1:1 i chodzi na 940MHz

Pozdrawiam i dzieki za pomoc.



Poprawka znacznika quote.
Bober

[PBT] Horpah

maxim ciężko ci pomóc gdy nie wiadomo co masz ustawione
może wklej screeny z biosu i z CPU-Z

maxim

Porobilem screeny fotki, wczoraj ale strona i forum mi padlo. Nie moglem wyslac. Wysle jak dotre do domku.

Pozdro

maxim

#20
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d72abc20ea194915.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/03a1c76535533959.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0f0f0be72d6b5a44.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/630c36ee9875c353.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7175bfaf6c2f5317.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ac258e2bd6c9391e.html

[PBT] Horpah

znalazłem chwilkę, postaram się pomóc w miarę możliwości, gdybym popełnił jakieś błędy proszę poprawcie mnie.
Ja co prawda posiadam trochę inną wersję tej płyty bo deluxe  ale bios podobny.

1. pamięć - screen nr.3
ta pamięć bez problemu powinna pracować przy napięciu 2.1-2.2 V z ustawieniami na auto czyli cl-5 6-6-18 gdzieś do 1000 MHz
chyba że w obudowie ogólnie jest zbyt gorąco i się przegrzewa, więc trzeba poprawić przepływ powietrza w tej okolicy.

2.bios - screen nr.5
Disabled - AI Clock Twister, CPU Spread Spectrum
CPU GTL 0,65/0,63; FSB Termination Voltage 1.4-.1.42; NB Voltage 1.4

Co do vcore CPU jeśli jest stabilnie to nie podnoś jeśli zaś nie to niestety w górę.
Temperatura procka nie powinna raczej przekraczać 70st bo może się to odbijać na stabilności i żywotności.
Powodzenia

maxim

1. A mylisz ze moge sprobowac ja przestawic na 5-5-5-15 ? Przeplyw jest super,bo to obudowa Antec P182.

Czy za stabilne moge uznac ze komp chodzi w porzadku, boinc dziala nie wywala bledow ale nie przechodzi mi testu Prime95 i SuperPi ? Co do temp czy musze sie tym martwic ? Mam 3 lata gwarancji na procka :D Czy gwar obejmuje OC'niete procesory ?

PS. A widziales jaka mam roznice pomiedzy Cpu voltage z biosa a CPU-Z ? Czy to normalne ?

Pozdraiwam

[PBT] Horpah

pamięć, spróbować zawsze możesz, ale sądzę że byś musiał podnieść napięcie by się to udało gdzieś do 2.3-2.4V wyżej jest już naprawdę niebezpiecznie i mozna się pozbyć pamiątek

jeśli komputer ma służyć do liczenia tylko w boinc (jednego projektu) i chodzi na tyle stabilnie że próbki się nie sypią (choć testy nie przechodzą) to może tak być - choć do ogólnego zastosowania taki komputer się nie będzie naddawał (bo i FF może od czasu do czasu się sypać i inne programy)

Co do napięć to się nie przejmuj, programy różnie działają. Tak naprawdę ważne jest to co ustawiamy w biosie (napięcie bez obciążenia procesora) ono po uruchomieniu boinca (obciążeniu procka) spada nazwywa się to vdroop i występuje na wszystkich płytach z wyjątkiem sekcji zasilania cyfrowej. Vdroop zależy od stopnia obciążenia i od stopnia przetaktowania procka.
Do diagnostyki pod windą ja używam programu Everest (min. v.4.50), na ogół pokazuje w miarę poprawnie.

maxim

Cytat: Horpah w 02 Wrzesień 2008, 17:07
Co do napięć to się nie przejmuj, programy różnie działają. Tak naprawdę ważne jest to co ustawiamy w biosie (napięcie bez obciążenia procesora) ono po uruchomieniu boinca (obciążeniu procka) spada nazwywa się to vdroop i występuje na wszystkich płytach z wyjątkiem sekcji zasilania cyfrowej. Vdroop zależy od stopnia obciążenia i od stopnia przetaktowania procka.
Do diagnostyki pod windą ja używam programu Everest (min. v.4.50), na ogół pokazuje w miarę poprawnie.

Everest i CPU-Z pokazuja wartosc dokladnie taka jak w biosie w sekcji "Hardware monitor". Jest ona inna od wartosci ktora ustawiam.

PBT_marian_boss

Cytat: Horpah w 02 Wrzesień 2008, 17:07
jeśli komputer ma służyć do liczenia tylko w boinc (jednego projektu) i chodzi na tyle stabilnie że próbki się nie sypią (choć testy nie przechodzą) to może tak być - choć do ogólnego zastosowania taki komputer się nie będzie naddawał (bo i FF może od czasu do czasu się sypać i inne programy)

Zależy też od danego projektu nasze SKB@P liczyły ładnie QMC@home i Enigma@home a po zmianie projektu na YOYO i WCG, zaczęły sypać błędami i trzeba było odpuścić trochę pary.

[PBT] Horpah

#26
CytatEverest i CPU-Z pokazuja wartosc dokladnie taka jak w biosie w sekcji "Hardware monitor". Jest ona inna od wartosci ktora ustawiam.
ja mam Q6600 (3.49GHz) więc pewnie jest trochę inaczej niż u Ciebie
ustawiłem w biosie 1.418, hardware monitor pokazuje 1.36 (temp. 26st) a w windzie everest i cpu-z pokazują niecałe 1.33V
Można nieco poprawić wydajność obsługi pamięci, gdy się ma do 2 giga pamięci należy w sekcji chipset wyłączyć opcję remap.

MarcinG

a ja cos czytalem ostatnio ze bios zawyza wartosci jesli chodzi o napiecia..
Ja kilka dni temu dostalem q9550 2.8ghz i po zmianie fsb na 400mhz i napiecia Vcore 1.2 , wszystko inne auto , poszlo na 3.4ghz na zwyklym coolerku dostarczonym w boxie. Raz mi wywalilo blad w boincu jak mialem recznie pamiec na 1066 mhz (mam cruciale ballistic pc8500+ 1066mhz) i napiecie vcore 1.185 ale przelaczylem pamiec na auto napiecie 1.2 i chodzi ok. Domyslam sie ze blad boinca powstal po przetaktowaniu pamieci. Boinc liczy i temp 65 ,66 stopni (ufff goraco)..Czekam na nowy cooler Noctua NH-U12P, powinien przyjsc lada dzien.. Bede starac sie krecic wyzej..3maj kciuka :)

MarcinG

Cytat: maxim w 02 Wrzesień 2008, 16:39
1. A mylisz ze moge sprobowac ja przestawic na 5-5-5-15 ? Przeplyw jest super,bo to obudowa Antec P182.

Czy za stabilne moge uznac ze komp chodzi w porzadku, boinc dziala nie wywala bledow ale nie przechodzi mi testu Prime95 i SuperPi ? Co do temp czy musze sie tym martwic ? Mam 3 lata gwarancji na procka :D Czy gwar obejmuje OC'niete procesory ?

PS. A widziales jaka mam roznice pomiedzy Cpu voltage z biosa a CPU-Z ? Czy to normalne ?

Pozdraiwam

Hey. Dokladnie mam ten sam sprzet. WIec tak. Chlodze go http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HS-002-NC&groupid=701&catid=57&subcat=   jest dosyc spory i cichy max 1400 albo 900rpm. Przy 3.4ghz 1.2V, fsb 400mhz pamiec crucial b. ddr2-1066 pc8500 mam auto, napiecie 2V recznie, reszta zmian na auto.. Temp. FULL BOINC 48max. Przy 3.7 stabilne napiecie V1.30, 440 FSB, pamiec recznie 881mhz napiecie 2V ( pstatnio sie naczytalem ze idealna wartosc dla tych kosci to 2V ).

A teraz pomiary z BOINCA :
czw, 19 lut 2009, 20:43:04||   3434 floating point MIPS (Whetstone) per CPU
czw, 19 lut 2009, 20:43:04||   9459 integer MIPS (Dhrystone) per CPU
przy 3.4GHZ 1.2V

2.8 GHZ 1.17 standard - 2700 8000
3.7GHZ 1.26 V - 3000, 9000
3.7GHZ 1.275 V - 3500 10500 ( bledy w boinc)
3.7GHZ 1.285 V - 3000 9000 ( bledy w boinc)  ( o dziwo mniej niz na 3.4GHZ )
3.7GHZ 1.3V - 3500 10500 ( boinc ok ) ( temp. max 60, 61) przy moim chlodzeniu.

no i nie wiem skad sie to wzielo ale przy 1.285V minitor wydajnosci w boincu byl nizszy.
No i nie testowalem go ani w prime ani w zadnym innym sofcie. pozdrawiam.,

WIec jestem zadowolony z temp max 50 i zostawilem go przy 3.4 :)

MarcinG

#29
Cytat: Horpah w 02 Wrzesień 2008, 14:26
znalazłem chwilkę, postaram się pomóc w miarę możliwości, gdybym popełnił jakieś błędy proszę poprawcie mnie.
Ja co prawda posiadam trochę inną wersję tej płyty bo deluxe  ale bios podobny.

1. pamięć - screen nr.3
ta pamięć bez problemu powinna pracować przy napięciu 2.1-2.2 V z ustawieniami na auto czyli cl-5 6-6-18 gdzieś do 1000 MHz
chyba że w obudowie ogólnie jest zbyt gorąco i się przegrzewa, więc trzeba poprawić przepływ powietrza w tej okolicy.

2.bios - screen nr.5
Disabled - AI Clock Twister, CPU Spread Spectrum
CPU GTL 0,65/0,63; FSB Termination Voltage 1.4-.1.42; NB Voltage 1.4

Co do vcore CPU jeśli jest stabilnie to nie podnoś jeśli zaś nie to niestety w górę.
Temperatura procka nie powinna raczej przekraczać 70st bo może się to odbijać na stabilności i żywotności.
Powodzenia


1. Czy te wartosci GTL NB  jak podales

CPU GTL 0,65/0,63; FSB Termination Voltage 1.4-.1.42; NB Voltage 1.4

sa domyslne dla Q9550 2.8 ghz czy to zalezy od podkrecenia...
Jesli od OC to jakie podalbys wartosci dla OC na 3.4 lub 3.6Ghz ???

2. Druga sprawa to czy pc mozna uznac za stabilnego jesli wszystkie probki Rosetty Seti WorldCommunity liczy poprawnie a na Einstein wywala bledy po kilkunastu minutach w 8probkach na 10 ? Czy probki Einstein sa bardziej wrazliwe na OC czy co.. ?

3. Jesli chodzi o pamieci ,to mam:
Crucial Ballistix (2x1GB) DDR2 PC2-8500C5 1066MHz RAM Speed, CAS 5-5-5-15 Timings, 2.0v VDIMM,
i w BIOSIE przy auto frequency zawsze mi pokazuje DDR2-800 i nie wiem czy tak powinno byc czy moge zmienic recznie na 1066.
Niechce ich podkrecac bo chce je wykluczyc zanim nie upewnie sie ze procek chodzi OK.

Czy moglbym przy ocenie stabilnosci kompa przekreconego z FSB ponad 400mhz wykluczyc ze pamieci powoduja niestabilnosc mimo ze sa na auto i widze przy odpalaniu DDR2-wartosci miedzy 800 a 900 ?
mam recznie napiecie na 2V.

Moglby mi ktos pomoc z tym ?