Jaką kartę graficzną będziemy kupować dla SKB@P

Zaczęty przez Troll81, 13 Marzec 2009, 11:56

Jaką kartę graficzną będziemy kupować dla SKB@P

Coś ze stajni ATI
Coś ze stajni Nvidia

Troll81

Jako ze na kartach graficznych da się liczyć projekty BOINC i to liczyć szybko. A do tego w ostatniej ankiecie zdecydowaliśmy się na zakup takowej karty do naszych SKB@P. Proponuję więc głosowanie na rodzaj karty jaką zamierzamy zakupić.

Pamiętać należy że jak na razie CUDA ubpsługuje tylko karta Nvidii a wykorzystuję projekty SETI i GPUgrid (jeszcze kilka innych się zapowiedziało)

Karty ATI wykorzystuje projekt MilkyWay i jak na razie nie słyszałem zapowiedzi by inne projekty się przymierzały.

Gdyby jednak cos się zmieniło (wiecej projektów na którąś z kart się poajwiło lub inne przypadłości losu), jest możliwa zmiana głosu w ankiecie.

Pigu


sesef

Jeszcze za wcześnie na takie głosowanie. Za szybko karta nie zostanie kupiona a w programowaniu GPU w ciągu najbliższego roku wiele się zmieni. Do tego wypadałoby poczekać na GTX300 i serię HD5xxx i dopiero wtedy się decydować.

PBT_marian_boss

Zgadzam się z przedmówcą, uzbieranie na SKB@PIII zajęło rok. Podobne czasy będą jeżeli chodzi o k.graficzne więc nie ma co się spieszyć.

Pigu

w sumie banalna racja - zróbmy tak - uzbierajmy z 1,5k zł i zacznijmy się rozglądać co kupić lub czy dozbierać - realia się zmienią do tego czasu

jakby brać dziś to jak mówiłem 4870x2, jak za pół roku, to nawet nie wiem jak się te karty będą nazywać

lolek

Tym razem i ja się dołożę  :) Warto też poczekać z głosowaniem żeby zobaczyć jak projekty podeidą do gpu, teraz kupując ATI można liczyć tylko milkę a to spora wada. Z kart nvidia na chwilę obecną zwrócił bym uwagę na GIGABYTE GV-N295-18l-B. Ale teraz to tylko gdybanie bo za pół roku wszystko się zmieni.

Troll81

Zbieranie na SKP@P III zaczeliśmy w Lipcu a mamy marzec, tak że nie trwało to rok tylko 8 miesięcy. Poza tym nie ma w ankiecie konkretnych modeli bo faktycznie nie wiadomo co za pół roku wyjdzie, są natomiast architektury. Do tego jest możliwa zmiana głosów w razie gdyby ktoś się rozmyślił. Tak że jak nagle sypną projektami na ATI to łatwo będzie można zmieniać głosy.

Ale jeśli moderator uważa że wątek nie jest potrzebny to zawsze może go wyciąć.

OxyOne

#7
Dlaczego wyciac uwazam ze to dobry pomysł. Mozna sie zorientowac co naszym kamratom chodzi po głowach. Co do projektów na GPU to uwazam ze moze sie wiele jeszcze zmienic zanim kupimy cos konkretnego. Wiele "projektów" widzi co zrobili panowie z Milkyway i jakie daje im to korzyści, wiec niebawem powstana nowe app pod ATI.
Zanim sie zdecydujemy co kupic pewnie juz beda modele HD6xxx ale mysle zeby poczekac az wyjda HD5xxx i sie zobaczy jaka cena i co potrafia przy okazji HD48xx stanieja. Tyczy sie to równiez NV.

Ja jak kupiłem HD4870x2 to po 6 miesiacach doczekalem sie app pod milke, wiem ze to poczatki ale watpie aby wszyscy na huraa zrobili nowe app pod nowe grafiki.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

sesef

znaczy tak, jak nVidia w nowych grafach podniesie wydajność w double precision to ATI i nv będzie porównywalne z ATI. W momencie zaimplementowania OpenCL w sterach nv i ati programowanie kart będzie nie tylko łatwiejsze ale i bardziej uniwersalne bo na Cell-a, karte nv i ati będzie można zrobić jeden program a nie tak jak teraz 3. Łatwiej zrobić 1 aplikacje niż 3 przez co grafy staną się bardziej atrakcyjne.

Troll81

To pieśń przyszłości :D ale jak zakończymy skałdanie SKB@P III to rozpoczynamy zbiórkę na grafy do kompów i zobaczymy co z tego wyjdzie :D jak już dozbieramy na choć jedną to będziemy decydowac wtedy co dokładnie kupimy. A wiele do tego czasu może się zmienić :D

emik

może najpierw skończmy zbiórkę na kompa  a dopiero myślmy o grafach


Troll81

Z tego co wiem to Marian zaproponował już składanie kompa więc zbiórka zbliża sie wielkimi krokami do końca :D

[PBT] Horpah

Cytat: sesef w 13 Marzec 2009, 13:28
W momencie zaimplementowania OpenCL w sterach nv i ati programowanie kart będzie nie tylko łatwiejsze ale i bardziej uniwersalne bo na Cell-a, karte nv i ati będzie można zrobić jeden program a nie tak jak teraz 3. Łatwiej zrobić 1 aplikacje niż 3 przez co grafy staną się bardziej atrakcyjne.
a na razie ATI/AMD wypuszcza nowy ATI stream SDK
http://developer.amd.com/gpu/ATIStreamSDK/Pages/default.aspx

Troll81

Rozpoczęła się zbiórka na grafę i dlatego mam nadzieję że ta ankieta nabieże tempa. Z jednej strony nvidia którą obsługuje już seti i GPUGrid, zapowiedział się już lattice i WCG. Z drugiej Milka która straszliwie karmi punktami karty Radeon :D

lolek

Ja jednak ciągle obstaję przy zielonych. Wiem, że mają mnieiszą wydainość od radków, ale posiadając je mamy jakiś wybór co chcemy liczyć, a z ATI jesteśmy przywiązani do Milki która miewa swoje grymasy. Tak jak pisałem w innym temacie nie ma co się spieszyć zanim uzbieramy kaskę to wiele może się zmienić.

Tomasz R. Gwiazda

podpisuje sie pod poprzednim postem.


NVIDIA planuje odświeżyć swoją topową kartę GeForce GTX 295. W maju do sprzedaży powinna wejść wersja zbudowana na bazie jednego PCB i oczywiście dwóch układów GT200. Karta ta będzie posiadała 1792MB pamięci GDDR3, a jej taktowanie pozostanie bez zmian, 575MHz dla rdzenia, 1242MHz dla shaderów i 999MHz (DDR 1998) dla pamięci.
Nie zmieni się też cena karty.
Zapytacie więc, po co takie zmiany ? Odpowiedź jest prosta, w celu obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia zysku.

dobre te ostatnie 2 zdania :) Ale mysle ze niedlugo zacznie sie obnizka, jak to zwykle z nowosciami jest

Pigu

a ja powiem czekać z wyborem, aż będzie kasa - po co teraz się deklarować skoro wiele się w doborze projektów może zmienić?

btw: milka przymierza się do cuda - to może być wielki test wydajności gpu w boinc

Troll81

:D już widzę jak w testach w chipie wprowadzają nowy test porównawczy GPU :D

lolek

Ja się zastanawiam czy bardziej się opłaci kupić jedną pożądną kartę np za 1,5k, czy w tej samej cenie kupić dwie słabsze. W końcu mamy kilka wolnych gniazd PCI. Co dało by wyższy RAC?

     Powoli przynaimniej według mnie NV zyskuje na przewadze bo w tym tempie do końca roku sporą część projektów będzie można liczyć na CUDAch. Oprócz grida i seta, ramsey, milka zamierza wprowadźć. Do tego testy w lattice,  opcja w CPDN beta sugerująca cuda, no i zapowiedziany kiedyś Einstein może wkońcu  przygotuje aplikację. ATI ciągle przydatna tylko w milce.

buri

Nom racja co do Nvidia, ostatnio nawet wypuścili coś ciekawego: GeForce GTX 275. Plotki już chodzą o serii GT300 i są ciekawe. Męśle, że lepiej kupić wydajniejszą jedną, choć też trza dobrze rozpatrzyć stosunek wydajności do ceny.

sesef

ten 275 to się nadaje do zamiatania a nie do boinc no chyba że chcemy liczyć tylko projekty z pojedynczą precyzją.

AiDec

#21
Cytat: Troll81 w 22 Kwiecień 2009, 11:33
w tem tempie to szybko uzbieramy na radka 4830 lub 4850 :D już prawie mamy :D

Nie spieszmy sie. IMHO uzbierac z tysiaka na cos naprawde dobrego (4870x2 albo 295GTX?) a do tego czasu bedziemy mieli jasnosc jak z GPU w innych projektach wyjdzie. Szkoda moim zdaniem blokowac sloty w SKB@P wolniejszymi kartami, skoro stac nas (moim zdaniem) na najlepsze z najlepszych :).

Jak Nvidia, to jedynie 295GTX jesli na chwile obecna. Lepszego wyboru naprawde nie widze.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

poza tym im karta "starsza" na rynku tym cena mniejsza wiec pewnie zamiast 1 kupimy 2 w jakims rozsadnym czasie :)

sesef

Trzeba czekać

http://pclab.pl/news36379.html szkoda że dopiero pod koniec roku, na dniach wychodzi radek w 40 nm a we wrześniu ma wyjść nowa seria trzeba będzie poczekać i porównać. Mam nadzieje, ze nowa seria radków będzie wspierać openCL.

OxyOne

Hmm kiedys sie pytałem na forum to było jakos w zeszłym roku o liczeniu na GPU a dokladnie mowic na ATI. Nazwie to po imieniu - zostałem pojechany, wysmiany, zlekcewazony dzisiaj natomiast juz nikogo to nie dziwi liczenie na GPU (ATI). Moze jest na dzien dzisiejeszy tylko jeden projekt -milkyway- ale bedzie ich wiecej. Szukam po necie roznych rozwiazan na GPU na ATI i zauwazyłem ze wiele projektów zwrociło juz uwage na Milkyway ze uzywa narazie tylko GPUATI i przyrost mocy jest masakryczny - trzeb byc głupcem aby odrzucic taki smakowy kąsek. Panowie z Folding jednak przejrzeli na oczy i stwierdzili ze maja teraz problem, zauwayli ze cos jest nie tak - jak mocniejsza grafa liczy wolniej od slabszej konkurencyjnej. Wytknieto im ze NV macza tam palce...

"Niewierni Tomasze" sami teraz kupuja ATI mimo ze wczesniej trzymali sie kurczowo NV i wychwalali ja w niebiosa. Świat sie zmienia - ludzie sie zmieniaja...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81

czekać na spadek cen można w nieskończoność :D i zawsze za pół roku będzie wychodził nowy model. Tak to już jest na rynku kart graficznych. Żeby mieć jasność. Zakupimy teraz nową zasiłkę dla potworka. Nadal będziemy zbierać kasę. Patrząc na te nasze potworki, wolnych slotów PCIE będziemy mieli 4 (na karty graficzne). Tak zę ta pierwsza grafa nie musi być superwypasiona. Jedynie zastanowiłbym się nad poczekaniem na nowy FAB procków graficznych. bo zawszeć to mniej ciepła na GPU i mniej prądu żre.

AiDec

Trollu, sadze ze nie wyrazilem sie dosc precyzyjnie (przepraszam). Ale ja juz siedze troszke w temacie GPU i wiem jakich problemow mozna sie spodziewac. Dlatego napisze dokladniej. Tutaj chodzi nie tylko o zapychanie slotow, ale rowniez np. o problematyczne dzialanie roznych kart. Jesli teraz zapniesz 4850, a po jakims czasie np. 4870x2, to naprawde nie mamy pewnosci ze bedzie to dzialac jak nalezy i na dodatek bezproblemowo. Mialem juz przyklad zapietej w kompie 280GTX razem z 9800+GTX. Wszystko chodzilo pieknie do czasu restartu kompa. Po kazdorazowym restarcie miales pewniaka ze Ci wywali wszystkie probki, bo 9800+GTX brala sobie probke czesciowo przeliczona przez 280GTX i na odwrot. Dlatego zalecalbym raczej stosowanie takich samych kart w jednym kompie (najlepiej tego samego modelu tego samego producenta). Pamietajmy ze Marian nie bedzie caly czas kontrolowal pracy SKB@P i nasze rozwiazania powinny byc jak najbardziej bezproblematyczne (zapiac i zapomniec). Dlatego proponowalbym zaczekac az uzbieramy z tysiaka (co nastapi zapewne niebawem - coraz wiecej chetnych do `wspolnej zabawy` :), a i ja jeszcze sie nie dorzucilem, bo jeszcze wyplaty nie bylo). Bedziemy mieli tysiaka, wtedy zobaczymy co i w jakiej cenie jest na rynku. IMHO dozbieramy jeszcze troszke i wybierzemy 4870x2 (na chwile obecna jest to moj wybor), ale to juz czas pokaze. Naprawde zalecalbym bardzo `przyszlosciowe` i przemyslane kupowanie graf, tym bardziej ze jak juz wczesniej pisalem stac nas na najlepsze :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

OxyOne

Mozna połapac 4850 z 4870 czy 4870x2 lecz mocniejsze grafy beda biegały tzn. przynawanie WU bedzie z taka czestotliwoscia jak słabsza grafa (4850) wypróbowałem to u siebie, najlepszym rozwiazaniem jest 2 grafy tego samego typu GPU. moja propozycja (cena do pkt) jest 4870x2 w ostatecznosci 2x4870.
Na NV sie nie znam
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

PBT_marian_boss

Panowie dobrze obydwaj prawicie, rozwiązanie jak najbardziej bezobsługowe. Ostatnio zdarzają mi się wyjazdy służbowe więc nie mam dostępu do kompów po kilka dni.
Choć może jest szansa na jakiś VPN w firmie, no ale na zwiechę to raczej pomoże.

Troll81

w jednym kompie mamy dwa sloty? a w pozostałych dwóch po jednym slocie na grafikę jeśli dobrze pamiętam. To może jednak zapnijmy nawet tańszą grafę ale do kompa z jednym slotem. Chętnych do składki coraz więcej ale i składka coraz dłużej zajmuje. Proponuje przyjrzeć sie momentom otwarcia zrzutek a ich zakończenia. Jeśli mamy czekać rok na zakup grafy to może już za miesiąc kupić ale słabszą??

sesef

Jak na razie z tego co mi wiadomo to ta kasa co jest idzie na zasilacz.

Jak ma być kupowana jakaś karta to chyba najlepiej ATI 4830/50 karty nie są drogie a zawsze te 50k/day w milce z poganiaczem jak są próbki się złapie. Minus taki że może będzie trzeba zainstalować Viste/Win 7

OxyOne

Tam jest jak dobrze pamietam XP64bit nie powinno byc problemu
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

skowron

openCL ma byc wspierane przez ati i nvidie
wpsparcie openCL w nvdidii juz jest w sumie (ostatnio wypuscili sdk) wiec to tylko kwestia czasu dla dzialajacego na obecnych kartach 2xx
do konca nie jestem przekonany jak to jest w ati ale wydaje mi sie ze w tym wypadku ati nie bedzie (tez i jak na razie) nie bedzie dzierzyc palmy pierwszenstwa jesli chodzi o gpgu co nie zmienia faktu ze wsparcie ald openCL bedzie na pewno
w obecnej chwili wiecej projektow jest na nvidie (rowniez zapowiedzianych) wiec wydaje mi sie  ze to powinno byc wyznacznikiem - czas w ktorym mozemy zaczac liczyc na gpgu jak najszybciej jak i ilosc projektow
zanim uzbieramy kase (wydaje mi sie ze troche potrwa zanim uzbieramy na 1 karte w okolicach 1,2-1,5k) swiat sie jescze zmieni zapewne
wiec mozemy zaczac zbierac kase z nastawieniem na nvidie bo jesli okaze sie ze uzbieramy szybko np. 700zl to mozna isc do sklepu po nvidie sztuk jedna i zaczac liczyc a docelowo... to pomyslimy na pewno sprzet sie nie zzmarnuje a punkty beda sobie szybciej rosly.
jesli  ktos uwaza ze milky i ati da wiecej punktow w tym samym czasie to warto przemyslec jeszcze raz jak szybko beda wstranie zaimplemetowac opencl aby moc przejsc na inne projekty
i teraz jak szybko same projekty wypuszcza aplikacje pod opencla aby miec mozliwosc wybrania roznych projektow
reasumujac
czy wiecej projektow i szybciej zaczac liczyc za mniejsze pieniadze (powiedzmy 700zl czy generalnie ponizej 1000)
czy zbierac wieksza kwote i nie wiadomo jak dlugo czekac na aplikacje pod opencl
czy tez uwiazac sie w sumie w jednym projekcie (ati)
pozwole sobie wspomniec rowniez ze tworcom aplikacji nie spieszy sie szybko tworzyc takowe ze wsparcie dla gpgu wiec na penwo bedize trzeba czeakac na opencla dlugoooo
tym samym wydaje mi sie najlepszym rozwiazaniem pierwsza opcja tzn. mniejsze pieniadze i wieksza liczba projektow i szybsze liczenie punktow
tym bardziej ze wydaje mi sie ze szybciej doczekamy sie wsparcia opencl od strony nvidii

jestem za nvidia oczywiscie doloze sie bez roznicy jaka karta :)

pozdrawiam

BOINC@POLAND[HA$]

Podoba mi sie co kolega tu pisze, ze niby jest napisane, w sumie reasumujac przejdzmy od slow do czynow...
Jestem ze N ,,, ale dozuce sie na kazda karte.

Uwazam ze lepiej liczyc odrazu na wiekszosci projektow niz wiazac sie z jednym.

sesef

Myślę, że na pytanie czy kupować ATI czy NV odpowie projekt http://boinc.thesonntags.com/collatz/index.php

Troll81

Fakt że Gipsel wziął się ostro do roboty a już niedługo przekonamy się ile wykrzesa z siebie ATI w nowym projekcie :D Bo jak widzę OxyOne już się dopiął :D

OxyOne

Po analizach z Sesefem doszedłem do wniosku ze Gipsel bedzie bogaty ATI napewno posmaruje.

NV wg tego Pana i jego hosta http://boinc.thesonntags.com/collatz/results.php?hostid=49&offset=0&show_names=0&state=3
posiada NV 295.

Natomiast ten gosc OxyOne http://boinc.thesonntags.com/collatz/results.php?userid=678&offset=0&show_names=0&state=3
jechał na R770. Dopiero po 3h ustawilismy aby GPU0 pracował na 100 bez strat i oto wyniki:

http://boinc.thesonntags.com/collatz/workunit.php?wuid=9361
http://boinc.thesonntags.com/collatz/workunit.php?wuid=9195

Było juz póżno bo chyba ok 3.00 zakonczylismy testy. Zobaczymy jak poprawia app na multigpu.
Wniosek mi sie sam cisnie na usta:
Testy testy testy bo jak narazie nv295 która kosztuje ok 1800zł jest miażdzona o ok 50% od konkurenta R770 który kosztuje do 550zł.

[EDIT]
Tyczy sie ptojektu Collatz
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]