Wake on LAn superkomputerów B@P + monitoring routera

Zaczęty przez GRID, 21 Sierpień 2011, 10:02

GRID

Jak nie którzy wiedzą na okres tygodnia, dwóch Superkomputery B@P nie liczą. Cyfrona niema na miejscu więc nie może tego sprawdzić.
Superkomputery B@P nie liczą ponieważ albo: odłączono od nich prąd na stałe lub na chwilę.
albo nie mają dostępu do internetu (czasami problemy ze swithem). Może panowie z Krakowskiego AGH powyłączali wszystko i poszli sobie na wakacje ale może to była jakaś chwilowa sprawa.

Pytanie do was jakie techniki można wdrożyć w projekcie SKB@P aby zdalnie móc rozwiązywać takie problemy.
Zobrazuje trochę topologię sieci superkomputerów B@P.

internet -> router -> swith - > SKB@P

Po pierwsze problemem może być dość starowaty router firmy LINKSYS. Jak się na takie routery wchodzi na odległość słyszałem o czymś takim. Jak najlepiej ustawić możliwość Wake on Lan dla tych komputerów? Jak można monitorować wszystko w AGH - prąd, internet

ryszard.korczyk

Witam.
Moja sugestia, to zastosowanie takiej płytki prototypowej
http://www.olimex.com/dev/pic-web.html
Jest ona sprzedawana ze źródłami, gdzie mamy obsługę sieci, nawet raporty na maila. Do tego część we/wy mikrokontrolera mamy na złączy, gdzie możemy powiesić "resetery" dla komputerów i routera. Możliwy jest też monitoring temperatur i innych parametrów. Sam wykorzystuje tą płytkę do monitoringu temperatur w mojej małej serwerowni ;). Bez problemu można by też podłączyć do tej płytki modem GSM, co umożliwi reset routera lub komputera przy pomocy SMSów. Z tego co widziałem dokumentacje do stosu TP/IP Microchipa, to można bez problemu dorobić testowanie działania komputerów przy pomocy ping'a, komputer nie odpowiada, to dostaje po resecie. Sam Wake on lan też jest możliwy, wystarczy z mikrokontrolera wysłać odpowiednio spreparowany pakiet.
Chętnie podjąłbym się stworzenia takiego urządzenia, ale to pewnie dopiero po wrześniu, aktualnie mam dużo innych zajęć.
Sama płytka olimexa nie jest najtańsza, ale przy pojedynczych szt nie da się taniej, przy większych ilościach sam mikrokontroler kosztuje poniżej 4$.
Pozdrawiam
Rysiek



Martin Fox

http://www.zpas.pl/index.php?idl=4&idx=pdu-1
Jak pracowałem w poprzedniej firmie używaliśmy ich do serwerków, które nie miały kart zdalnego zarządzania.
Ma snmp, może wysyłać maile, ma wbudowany serwer www, czujnik temperatury i zdalne zarządzanie poszczególnymi gniazdami - jedyny minus to, że trzeba do niej podpiąć albo dwa zasilania z różnych źródeł, albo małego upsa - listwa też jest zasilania z sieci, więc gdy nie ma prądu...

GRID

Z pierwszej odpowiedzi rozumiem mniej z drugiej więcej. Pewnie to proste wystarczy tylko trochę nad tym posiedzieć. Fajnie by było jakby ktoś miał ochotę osobiście przy tym pomóc. W przyszłości na pewno coś wdrożymy żeby nie marnować pieniędzy inwestorów SKB@P i czasu Cyfrona.

ryszard.korczyk

Cytat: kurozukin w 21 Sierpień 2011, 11:55
http://www.zpas.pl/index.php?idl=4&idx=pdu-1
Jak pracowałem w poprzedniej firmie używaliśmy ich do serwerków, które nie miały kart zdalnego zarządzania.
Ma snmp, może wysyłać maile, ma wbudowany serwer www, czujnik temperatury i zdalne zarządzanie poszczególnymi gniazdami - jedyny minus to, że trzeba do niej podpiąć albo dwa zasilania z różnych źródeł, albo małego upsa - listwa też jest zasilania z sieci, więc gdy nie ma prądu...
To urządzenie to listwa zasilająca, którą można włączać i wyłączać gniazda, ale cena rynkowa zaporowa znalazłem za 1600zł.

Postaram się trochę wyjaśnić mojego posta:).
PIC-WEB to prosta płytka z mikrokontrolerem, który ma interface ethernet. Producent mikrokontrolera daje biblioteki do niego, przez co łatwo jest zrobić np. serwer telnet, obsługę maili, lub prostą strona WEB. Do wyjść tego mikrokontrolera można podłączyć sterowanie zasilaniami komputerów i routera, czujniki temperatury. Jeden czujnik jest już zainstalowany na tej płytce. Oprogramowaniu tego mikrokontrolera można dopisać testowanie przy pomocy pinga działanie komputerów i routera, a gdy te się nie odzywają, reset przy pomocy wyłączenia i włączenia zasilania. Możliwe jest wysyłanie maili ze statusami. Mikrokontroler ten może też mieć możliwość wysyłania po sieci pakietów Wake On Lan.
Problemem jest jeszcze co zrobić, jeśli stracimy połączenie sieciowe, podłączając modem GSM można przy pomocy SMSów sprawdzić status albo wymusić jakieś działanie.
Jeśli nie będzie problemem czas realizacji, to myślę, że hobbystycznie po godzinach podjąłbym się zbudowania prototypu na pazie płytki PIC-WEB. Więcej czasu będzie od października.
Tu lepsza wersja płytki, ale też droższa. Ale ma na pokładzie 2 wyjścia mogące już sterować zasilaniami.
http://www.olimex.com/dev/pic32-maxi-web.html

Szopler

#5
Myślę, że na początek warto sprawdzić, czy w ogóle da się wbić z zewnątrz do tych kompów np. przez SSH. Bo że przez LogMeIn się da to wiemy :D.
Jeżeli się nie da to moduł z ethernetem nic nie pomoże... Jeżeli się da to jest raczej zbędny, bo powinno dać się również obudzić kompy czy to przez WOL czy w inny sposób przez sieć.

Na początek sprawdzić ustawienia oszczędzania energii kart sieciowych:


Zaraz potem pozostałe ustawienia siecówek.
Potem switcha do którego są wpięte kompy.
Spróbować czy z jednego SKB@P da się włączyć innego via ETH.
Dorwać osobę odpowiedzialną za router - niech zrobi odpowiednie przekierowanie ;).

PS.
Na KVM'a nie da się jakoś wbić z zewnątrz?

Martin Fox

Cytat: ryszard.korczyk w 21 Sierpień 2011, 20:53
Cytat: kurozukin w 21 Sierpień 2011, 11:55
http://www.zpas.pl/index.php?idl=4&idx=pdu-1
Jak pracowałem w poprzedniej firmie używaliśmy ich do serwerków, które nie miały kart zdalnego zarządzania.
Ma snmp, może wysyłać maile, ma wbudowany serwer www, czujnik temperatury i zdalne zarządzanie poszczególnymi gniazdami - jedyny minus to, że trzeba do niej podpiąć albo dwa zasilania z różnych źródeł, albo małego upsa - listwa też jest zasilania z sieci, więc gdy nie ma prądu...
To urządzenie to listwa zasilająca, którą można włączać i wyłączać gniazda, ale cena rynkowa zaporowa znalazłem za 1600zł.
Ja wiem, że to tylko listwa zasilająca, nie można nią zbyt wiele zrobić, ale można wymusić zdalnie wyłączenie/włączenie prądowe.
Inna sprawa, że jeszcze nie dawno były za grosze, a teraz nie widzę ich nawet w sklepie producenta...

Cyfron

jako, że na uczelni jesteśmy nie do końca oficjalnie, to nie ma szans na bezproblemowe dostanie się do komputerów po telnecie czy czymś podobnym (firewall na całą sieć a VPNy dają tylko przyporządkowane odpowiednim osobom z uczelni - mam prywatny)

Szopler

No to zostaje GSM albo WiFi od dostawcy spoza uczelni.