Ropy nigdy nie zabraknie?

Zaczęty przez Troll81, 15 Luty 2013, 17:54

Troll81

http://www.hotmoney.pl/Ropa-nie-skonczy-sie-nigdy-a834

sknd

pytanie czy powstają równie szybko jak sa wysysane

flaku

To akurat nie jest najważniejsze. Tempo wydobycia może się zmieniać. Ważne że może jej być więcej niż się komukolwiek wydawało :)

Ufol

Ciekawa hipoteza, nie jestem do niej przekonany. Biologiczne pochodzenie ropy naftowej wydaje mi się znacznie bardziej realne. Co do złóż, to pozyskiwanie różni się mocno. Proszę zauważyć, że w Kanadzie wydobywać trudniej niż w Arabii Saudyjskiej. Sam tytuł artykułu wybitnie nienaukowy, bo co to właściwie znaczy nie zabraknie? Każde zasoby można wyczerpać. Wielokrotnie w historii cywilizacji myślano, że jakieś bogactwo się nie skończy i zawsze okazywało się, iż było odwrotnie. Uważam, że ropa skończy się znacznie później, niż wróżą to pesymistyczne prognozy, ponieważ:
Nie znane są całkowite zasoby, nie przeszukano przecież jeszcze całego globu. Istnieją potencjalne alternatywy, myślę tu o klatratach metanu, stanowią one gigantyczny magazyn energii, trzeba jednak znaleźć do niego klucz, czyli opracować metodę wydobycia. Istnieje także coś takiego jak geniusz, czynnik którego przewidzieć nie sposób. Dwieście lat temu nikt nie myślał o napędzaniu pojazdów silnikami spalinowymi i byłby zaskoczony, gdyby został przeniesiony w nasze czasy. Napęd parowy brano już wówczas, teoretycznie, pod uwagę, ale olej skalny? To samo może się wydarzyć w przyszłości. Może za 50 lat zostanie odkryte coś, co zmniejszy zapotrzebowanie na ropę. Tak stało się na przełomie XIX i XX wieku, gdy w wyniku pojawienia się silników spalinowych, spadło zapotrzebowanie na węgiel kamienny, dzięki czemu jego złoża nie są wyczerpane do dziś.

Krzysiak

Nie zapominajmy o:
benzynie syntetycznej pozyskiwanej nap z węgla lub CO2
lub gazie drzewnym -  holzgas

Projekty zarzucone celowo również dzięki wielkim firmą paliwowym + tanie pozyskiwanie ropy

Oraz silnik Diesla`a stworzony po to by rolnik sam mógł produkować paliwo dla siebie z z olejów roślinnych  :whistle:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

hipoteza o lobby paliwowym do mnie nie przemawia. Biologicznego powstawania ropy też nie zawsze można wyjaśnić. W kanadzie dosyć łatwo wydobywa się ropę w piaskach roponośnych Alberty.

Holzgas.... i inne pomysły. Bywają baaaardzo upierdliwe w realizacji. Albo zwyczajnie drogie.

Jak dla mnie powinno się znieść akcyzę na paliwo. Akcyza jest podatkiem od dóbr luksusowych, zbytków itp. Jak dla mnie paliwo od dosyć dawna stało się dobrem podstawowym.

Krzysiak

Cytat: Troll81 w 18 Luty 2013, 11:30
hipoteza o lobby paliwowym do mnie nie przemawia.

To poczytaj kto i dlaczego z taką zaciętością likwidował transport tramwajowy w miastach USA i Europy


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

oświeć mnie proszę kto i jak likwidował i kiedy :D

Szopler

Jeden z przykładów...
Cytat: WikipediaPo II wojnie światowej, w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w., w USA rozpoczęła się masowa likwidacja linii tramwajowych. Było to spowodowane z jednej strony gwałtownym wzrostem zamożności i relatywnym spadkiem cen samochodów osobowych, które zmniejszyły drastycznie zapotrzebowanie na lokalny transport publiczny, a z drugiej strony polityką transportową wielu miast i stanów, których władze uznały utrzymywanie transportu tramwajowego za przeżytek. W wielkich miastach transport tramwajowy, jak wówczas twierdzono, zajmujący zbyt wiele miejsca i blokujący ruch innych pojazdów, został zastąpiony metrem i liniami autobusowymi.

Troll81

Było to spowodowane z jednej strony gwałtownym wzrostem zamożności i relatywnym spadkiem cen samochodów osobowych, które zmniejszyły drastycznie zapotrzebowanie na lokalny transport publiczny, a z drugiej strony polityką transportową wielu miast i stanów, których władze uznały utrzymywanie transportu tramwajowego za przeżytek. W wielkich miastach transport tramwajowy, jak wówczas twierdzono, zajmujący zbyt wiele miejsca i blokujący ruch innych pojazdów, został zastąpiony metrem i liniami autobusowymi.

Sorki ale to naturalny proces. Po prostu u nas nie dotarto jeszcze do metra :D

Budowa linii tramwajowej jest droga i albo zajmuje ulicę (i powoduje korki) albo potrzeba wydzielić pas ruchu (za dużo miejsca). Łatwiej wstawić autobus. w razie awarii łatwiej wyznaczyć objazdy (w przypadku tramwaju niemożliwe). Ogólnie tramwaje są upierdliwe.

Poza tym nie widzę tu żadnego dowodu działania lobby paliwowego :D

poproszę o kolejny przykład.

Krzysiak

Wikipedia
CytatDo upadku ogromnej liczby systemów tramwajowych przyczyniła się firma General Motors wspólnie z niektórymi koncernami paliwowymi i produkującymi ogumienie. Korporacje te powołały do życia spółkę Narodowe Linie Miejskie (ang. National City Lines). Nieoficjalnym celem powołania spółki było wykupienie wszystkich linii tramwajowych w USA i zastąpienie ich autobusami, a przede wszystkim usunięcie alternatywy dla samochodów. Nie zawsze przejmowanie spółek tramwajowych było przeprowadzane zgodnie z prawem. W roku 1949 firmie General Motors udowodniono nielegalne działania monopolistyczne i ukarano grzywną w wysokości 5000 dolarów za każde przejęte przedsiębiorstwo, co było niewspółmiernie niską kwotą w stosunku do zniszczeń infrastruktury transportu publicznego. Doskonałe przygotowanie prawne owego ,,wrogiego przejęcia" spowodowało jednak, że ,,spisek antytramwajowy" jako taki nie został udowodniony.

Kiedyś nawet program o tym oglądałem na Historia czy podobnym kanale TV

[smg id=9857 type=full align=center caption="1346149699 pf4yz1 600"]


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Ufol

Wracając do tematu, hipotezy biologicznej, moim zdaniem, nie podważa różnorodność złóż. Mam na myśli m.in wietnamskie granity i kanadyjskie piaski. Pamiętajmy, iż skorupa ziemska zachowuje się dynamicznie, w geologicznej skali czasu, ruch mas wciąż trwa, tak bym tłumaczył obecność ropy w miejscach niespodziewanych.

Troll81

ale to raczej chodzi o to że w granicie nie tyle jest zbiornik ropy. Przypomina to trochę nasz gaz łupkowy. Skąd on się tam znalazł? Dlaczego nie ma tam innych biologicznych resztek?

Ufol

Jakie resztki masz na myśli? Czy w złożach węgla kamiennego znajdujemy całkowicie zachowane w kształcie ogromne skrzypy, lub paprocie? Tak metan może powstać bez udziału życia, patrz inne planety układu słonecznego, lecz jak niby mają powstawać skomplikowane węglowodory? Biologiczne pochodzenie ropy naftowej jest dosyć mocno podbudowane naukowo, aby obalić tą teorię należy podać jakieś sensowne wyjaśnienie. Plastyczność skorupy ziemskiej sprawia, iż nie tylko płyty podlegają przemieszczeniom, lecz także poszczególne warstwy zmieniają swoje położenie.

Troll81

http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_nieorganiczna_powstawania_ropy_naftowej

aktualnie bardziej popularna i bardziej prawdopodobna jest teoria o organicznym pochodzeniu ropy, niemniej jednak skoro naukowcy mają wątpliwości to należy też brać pod uwagę inne opcje.

ponadto ropa to nie tylko paliwa. Ale również przemysł chemiczny, farmaceutyczny, gumowy, tekstylny i wieeeeele innych zastosowań.

sknd

może po prostu obie teorie są prawdziwe, ropa może powstawać tak i tak?