Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Temperatura procesora a projekt

Zaczęty przez Arthusp, 10 Lipiec 2010, 10:22

Arthusp

Nie tak dawno dokonałem następującej obserwacji: gdy procek (i7 860) liczy tylko PG jego temperatura jest średnio o ok 10 stopni wyższa niż gdy liczy tylko WCG. Odpowiednio: przy tylko PG sięgają 90C, a przy WCG sięgają 80C.
Macie pomysły czemu tak się dzieje?

Rysiu

Na procesorze są wykonywane różne operacje więc i w różny sposób są obciążone jego elementy składowe. Być może WCG znacznie intensywniej musi korzystać z pamięci wyższych poziomów, a w PrimeGrid wszystko mieści się w ultra-szybkim cache.

AiDec

@Arthusp:

To co opisales to jest standard. PG najbardziej wygrzewa proca ze wzgl. na przeprowadzane operacje. PG i podprojekty Sieve grzeja o 5C mniej. WCG i inne `klasyczne` projekty jeszcze o 5C mniej. Sa tez projekty bardzo malo grzejace proca jak np. Enigma. W sumie to i dobrze, bo w zaleznosci od chlodzenia proca mozesz dobrac optymalny projekt - ja mam kompy na ktorych tylko i wylacznie Enigma (stare lapki) jest dopuszczalna.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

apohawk

PG mocniej korzysta z procka ;)
No good deed goes unpunished.

TJM

Różnice w temperaturze wcale nie wynikają tylko z grzania się bardziej.
Różne projekty korzystają z różnych części procesora z różną intensywnością, a termometr jest zawsze jeden na rdzeń lub nawet cały CPU. Stąd jeśli bardziej się nagrzewa sekcja bliżej termometru, pokazuje on więcej. Przekonał mnie o tym kiedyś inżynier Intela podczas rozmowy, kiedy wyjaśniał mi jak działają ich termometry (i dlaczego zacinają się poniżej pewnej temperatury).

Warto porównać temperaturę obudowy proca podczas liczenia z temperaturą rdzeni - okazuje się, że proporcje te wcale nie muszą być stałe. W niektórych projektach temperatura rdzeni będzie wyższa, a temperatura obudowy może nawet spaść.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Arthusp

Dzięki za odpowiedzi!

Cytat: TJM w 10 Lipiec 2010, 12:30
(...)
Warto porównać temperaturę obudowy proca podczas liczenia z temperaturą rdzeni - okazuje się, że proporcje te wcale nie muszą być stałe. W niektórych projektach temperatura rdzeni będzie wyższa, a temperatura obudowy może nawet spaść.

Ufff... już zaczynałem się zastanawiać, czy nie opętał mnie analfabetyzm wtórny albo że jakiś niemiec (Alzheimer ;)) fałszuje mi wyniki podawane przez CPUIDy i inne takie.


toms83

PG mocno korzysta z cache procesora, który to stanowi duży kawałek całego układu, pewnie stąd większe tempy na tym projekcie.

TJM

Z cache procesor korzysta cały czas i pewnie z 75% BOINCowych aplikacji w całości się tam mieści, tak więc nie sądzę żeby to akurat miało znaczenie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

toms83

No na 100% nie wiem, ale akurat przy PG różnica w cache procesorów daje spory zysk na czasie przeliczania próbek, więc dużo w nim mieli. :) Jak w innych projektach to nie wiem.

TJM

To jedynie dlatego, że większość aplikacji zapewne swoich danych w cache właśnie nie mieści, więc efekt powinien być odwrotny do tego co opisujesz.
Przykład aplikacji która zmieści się w cache każdego procesora lepszego niż Pentium -> enigma, sam rdzeń liczący razem z danymi zajmuje ledwo z 10kB. A jakoś proca strasznie nie grzeje.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

toms83

No to moja teoria okazała się błędna.  %)