Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Problem z napędem DVD-ROM

Zaczęty przez AL, 23 Styczeń 2011, 18:17

AL

Od kilku dni mam pewien problem. Mianowicie przestał mi wstawać system (win 7 64), tzn. po załączeniu komputera załącza się lista dysków i napędów i na tej liście się zawiesza. Próbowałem po kolei odłączać hdd ale nic to nie dawało. Dopiero gdy odłączyłem napęd dvd to system wstał jak gdyby nigdy nic. Podmieniłem więc napęd na inny (miałem akurat taki sam na zapasie), zmieniłem na wszelki wypadek kabel zasilający i ten drugi lecący do płyty głównej i nic. Dziś otwarłem obudowę i z głupoty włożyłem ten pierwszy napęd, znowu pozamieniałem kable zasilające napędy (bo w poprzedniej konfiguracji nie sięgałem z zasilaniem do drugiego napędu) i system pięknie odpalił z oboma napędami! Dla pewności, że to nie wypadek przy pracy wyłączyłem kompa i przy ponownym załączaniu znowu lipa! Pomogło dopiero ponowne odpięcie obu napędów. Wiesza się dodatkowo w tak głupim momencie, że nie mogę wejść do biosu (by np. zmienić kolejność przy odpalaniu np. z hdd na dvd). Co robić macie jakieś pomysły?

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:


AL

2x hdd sata (wd 750gb, samsung 1tb), 1x hdd ata/sata (to starszy dysk wd 200gb z oboma interfejsami, ale mobo podpięty jest satą). Dwa napędy dvd-rom LG.
Niestety nie mam pod ręką starego napędu bez dvd.

SzaMoT🍀

postaraj się a jak nie masz to zapytaj na forum o stary napęd chętnie ci go dam ...

Troll81

jeśli te napędy to ATA to może być zonk z ustawieniami master slave

AL

Cytat: Troll81 w 23 Styczeń 2011, 18:51
jeśli te napędy to ATA to może być zonk z ustawieniami master slave

Chodzi o pamiętne "zworki"? W żadnym hdd ich nie mam włożonych - bo wszystkie trzy wpięte są do mobo kabelkami sata. Co do napędów DVD-ROM - to szczerze mówiąc nawet nie zwróciłem uwagi na coś takiego jak "zworki" - bo kojarzyły mi się one tylko i wyłącznie z hdd, ale teraz zerknąłem i napędy też je mają. Na razie wyjąłem "zwoki" z obu dvd-romów i system też nie chce wstać.

SzaMoT🍀

AL nie martw się ja to już kiedyś przerabiałem cofnij czas i będzie ok ...

pszyklejony

Jak jest konflikt MASTER - MASTER, SLAWE - SLAWE, to tak będzie.

Troll81

jest zonk jak napęd jest slave a na taśmie nie ma mastera. Jest zonk jak są daw slave albo dwa master. Niektóre napędy nie lubią myc master jako drugie na taśmie ( w sensie podpięte do końca taśmy) itp itd. Najlepiej jeden napęd jako master na pierwszym porcie taśmy wpiąć. A już w góle to najlepiej mieć napęd SATA :D

AL

No więc tak. Wyjąłem oba napędy włożyłem zworki w jednym master w drugim slave. Odłączyłem też kabel od mobo (by sprawdzić czy nie ma jakichś uszkodzeń), podłączyłem go ponownie do mobo i stosownie do oznaczeń (master, slave - na kabelku też mam takie oznaczenia) do obu napędów. Włączyłem listwę, odpaliłem kompa i sukces - działają oba napędy!
No i znowu mnie podkusiło - to sprawdzę jeszcze raz. Wyłączyłem pc, listwę odczekałem kilkadziesiąt sekund, odpalam listwę i pc i....znowu zonk staje na selfteście z listą napędów - gdzie notabene wszystkie dyski i napędy są widoczne.
Co jest do jasnej ciasnej - może mi ktoś wytłumaczyć?

Nawiedzony

może trzeba by biosa płyty zaktualizować?

a próbowałeś zamienić napędy, tzn podpiąć je odwrotnie tj. ten co był master zamienić na slave ...

AL

Płyta stosunkowo nowa (jakiś gigabyte pod 6 rdzeniowego amd). Tak próbowałem zamienić napędy - ta sama historia.

Krzysiak

A może najprostsze wytłumaczenie

Któryś z napędów kończy żywot i to są pierwsze objawy
Ilu letnie są te napędy jak więcej niż 2 lato to wszystko jest możliwe


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

AL

Jeden ma może z 3m-ce, drugi dziś był pierwszy raz w użyciu więc można powiedzieć, że oba prawie nówki.

Troll81

wymień taśmę....... wyjdzie 5 złotych a jedno ogniwo masz z głowy...

AL

Cytat: Troll81 w 24 Styczeń 2011, 01:33
wymień taśmę....... wyjdzie 5 złotych a jedno ogniwo masz z głowy...

Sprawdzałem na dwóch.

pszyklejony


AL


pszyklejony


Argento

Napisałeś, że wszystkie HDD podpiąłeś na SATA. Tym samym sloty ATA masz wolne. Spróbuj podpiąć te dwie optyki osobno na osobnych szelkach jednocześnie oraz pojedynczo. Wykonaj kilka restartów

Sprawdź prze prawidłowym botowaniu czy BIOS poprawnie wykrywa obydwie optyki.

Jak wstanie OS, wykonaj testy read/write każdej z optyk.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

AL

#21
Chwilowo testy odkładam na weekend (może w niedziele się uda) ponieważ w pracy wyskoczył mi 100 godzinny tydzień pracy.

No niestety testy z powodu braku czasu, testy nie doszły do skutku. Dodatkowo w dniu wczorajszym zasilacz wypalił mi gniazdo zasilania na mobo i sprzęt w dniu dziesiejszym trafił do serwisu (nia padł całkiem, chodził zasilacz i wszystkie wiatraczki - ale post screen/test się nie pojawiał). Podejżewam wymianę zasilacza (i tak nadszedł już jego czas - prawie 4 lata) i (oby nie) mobo.

C.D.N.

tomeh

Czasami to linia też zasilacza lub taśmy jak to działa - miałem już taki przypadek że winny był kabelek.
To jest Temat - tematy z różnych dziecin życia