Problem z temperaturą cpu

Zaczęty przez phobos, 05 Luty 2011, 00:10

phobos

Od kiedy zainstalowałem boinca mój procesor dosć dziwnie się zachowuje odnośnie temperatury, do tej pory przy maksymalnym obciązeniu nie było mowy żeby temperatura przekroczyła 55 stopni przy maksymalnym obciążeniu (100% na wszystkich rdzeniach przez wiele godzin przy renderingu). Od czasu zainstalowania boinca speedfan pokazuje mi czasem dosć dziwne wartości, temperatura potrafi skoczyć o 30-40 stopni do góry w ciagu sekundy, nawet kiedy ograniczę obciązenie cpu do 30-40%. Powoduje to uruchomienie alarmu o przegrzaniu procesora i już mnie 2 razy w nocy obudziło... Zmniejszyłem wtedy obciążenie o kilkadziesiąt procent i się uspokoiło ale teraz problem urósł jeszcze bardziej. Kiedy tylko włącze liczenie temperatura skacze z 33 do ponad 70 stopni, przy obciazeniu 40% i włącza się alarm o przegrzaniu. Niewątpliwie nie jest to normalne i problem jest związany z boincem bo tylko na nim takie rzeczy się dzieją. Jestem niemal pewien że jest to jakiś problem z fałszywym odczytem temperatury bo to przecież niemożliwe żeby temperatura skoczyła tak bardzo tak szybko.

Miał ktoś podobne przeboje ? Może któryś z projektów to powoduje ??

Procesor to Phenom II X4 stepping C2. Maksymalna zalecana temp. to 62 stopnie, chłodzenie na pewno jest ok, dzieje się to tylko z boincem.

Troll81

sprawdź przyleganie radiatora. Przesmaruj na nowo pastę. A najpierw poobserwuj temperatury na różnych rdzeniach....

phobos

Radiator jest ok, gwarantuję ;] To musi być jakiś problem innej natury bo wariuje tylko czasem, teraz np. jest ok, 50 stopni przy  80% obciązeniu boincem. A jeszcze 2h temu alarm piszczał jak tylko włączyłem boinca (ponad 70 stopni przy 40% load), ale nie piszczał gdy obciążyłem procesor czym innym(50 stopni przy 100% load). Dlatego własnie założyłem wątek na forum, problemem z pastą/radiatorem nikomu bym głowy nie zawracał.
Temperatur poszczególnych rdzeni niestety nie mogę sprawdzić, mój procesor nie ma tej funkcji.

Cyfron

A dlaczego taki pewny jesteś, że to nie wina radiatora?

Nie jestem pewien, ale z tego co wyczytałem na forum, to widziałem, że nawet różne projekty różnie obciążają poszczególne elementy procesora tak, że pomimo 100% obciążenia będą różne teperatury poszczególnych elementów procka.

Może tak też jest tutaj? Renderowanie używa czegoś innego w procu, a BOINC go dociska do maxa (bo taki projekt wybrałeś) i dlatego go wywala (zakładając jakieś problemy z pastą termoprzewodzącą)

Peciak

ustawiania obciążenia procesora w boinc działa w dość specyficzny sposób
jeżeli w jednostce czasu t procesor działa na 100 %
to jeżeli ustawisz obciążenie na np 80% to działa to tak
80% czasu t procesor obciążony jest na 100%
20 % czasu t procesor obciążony jest na 0%
jeżeli jest problem z radiatorem lub pastą pomiędzy procesorem a radiatorem (odprowadzenie ciepła) to te 80%czasu działania na 100% wystarczą do błyskawicznego podniesienia temperatury


,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Cyfron

Cytat: Piotr R. (Peciak) w 05 Luty 2011, 08:56
[...]
to jeżeli ustawisz obciążenie na np 80% to działa to tak
80% czasu t procesor obciążony jest na 100%
20 % czasu t procesor obciążony jest na 0%[...]

Potwierdzam

RobaL

Jak jestes w 100% pewny ze masz odpowiednie chlodzenie (radiator, pasta, obudowa) to wylacz alarmowanie w BIOSie. Wtedy nie bedzie ci piszczec.

Napisz jakie masz chlodzenie / sprzet i naprawde sprawdz czy pasta jest odpowiednio uzyta.


CPU: Intel i7-2600K // Multiplier: x43.0 // Core speed: 4,4 GHz
GPU: ASUS ENGTX570 DCII // Memory size: 1.280 MB // GPU clock: 850 MHz // Memory clock: 950 MHz // Shader clock: 1.700 MHz

Kuba135

I jest w miarę nowa bo maże zamiast pasty są skwarki XD

phobos

Chłodzenie jest adekwatne, SilentiumPC Fortis, było tez dobrze zamocowane, pasta była relatywnie świeża (z maja z tego co pamiętam...). Zdjąłem starą i nałożyłem świeżą, teraz temperatura procesora jest kilka stopni wyższa, co jest w sumie normalne bo świeża pasta często przewodzi trochę gorzej niż już "wygrzana". Dzisiaj w nocy procesor chodził jeszcze na starej paście i temperaturę trzymał stabilnie, bez alarmów... Może po prostu czujnik temperatury nawala i czasami pokazuje fałszywą temperature ? Bo aż nie chce mi się wieżyć żeby boinc potrafił rozgrzać procesor o ponad 20 stopni więcej niż każdy inny program stresujący cpu... i to do tego tylko w środku nocy z nienacka kiedy śpię  ::)  Pewnie przyjdzie mi wyłączyć alarm w biosie tak jak RobaL sugeruje... Albo założyć chłodzenie wodne

Kuba135

Mi w starym kompie nawalał czujnik HDD skakał 0-255°C

lolek

A pod jakimś konkretnym projektem tak się dzieje?

Puma

Też to mam-- po prostu jak się temperatura uzbiera przez noc  w pokoju to tak się dzieje i jak do tego karta graficzne pracuje to tak jest u mnie piszczy przy 85*C. Najlepiej dokupić dodatkowe wiatraczki.

Troll81

A jaka masz płytę? jaki proc?

Może to czujnik na płycie wariuje a czujniki wewnętrzne proca jaka podaja temp? grzeją się wszystkie rdzenie czy tylko jeden wyskakuje ponad normę (może walnięty rdzeń)? Jaka pasta smarowałeś?

Peciak

Cytat: phobos w 05 Luty 2011, 01:23
Temperatur poszczególnych rdzeni niestety nie mogę sprawdzić, mój procesor nie ma tej funkcji.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Puma

Wgraj   AMD OverDrive -- Wejdż w Status Monitor--->CPU Status

Troll81

a jakimasz konkretnie procesor? i jaka konkretnie płytę :D

Tobas

Cytat: phobos w 05 Luty 2011, 10:03
Bo aż nie chce mi się wierzyć żeby boinc..

I zainstaluj słownik do przeglądarki bo aż oczy bolą ;-)

Troll81

ehm

nikt nie jest doskonały....

phobos

CytatTeż to mam-- po prostu jak się temperatura uzbiera przez noc  w pokoju to tak się dzieje i jak do tego karta graficzne pracuje to tak jest u mnie piszczy przy 85*C. Najlepiej dokupić dodatkowe wiatraczki.

odpada, komputer chodzi zawsze, obudowa jest obustronnie otwarta, nie ma powodu żeby grzał się bardziej w nocy niż w dzień. Poza tym te incydenty z przegrzewaniem zdarzały się też w dzień.

Cytata jakimasz konkretnie procesor? i jaka konkretnie płytę

mobo: gigabyte ga-790xta-ud4
cpu: teoretycznie amd phenom II x2 550, w praktyce odblokowany na x4, dlatego nie mogę sprawdzić temperatury rdzeni (efekt uboczny odblokowania, wszystkie pokazują 0 stopni)

CytatWgraj   AMD OverDrive -- Wejdż w Status Monitor--->CPU Status
niestety nawet to nie pokazuje temperatur

CytatA pod jakimś konkretnym projektem tak się dzieje?

chyba trafiłeś... milkyway grzeje procesor do 68 stopni, a inne projekty tylko do 52, w tej chwili przynajmniej. Daruję sobie milkyway w takim razie i zobaczę czy to coś zmieni. Ale to chyba będzie to. Dzięki za sugestie.

lolek

Nie wiem czy warto milkę liczyć na CPU. W dzień zrobisz tyle co GPU w 20min

Troll81

polecam CPUID hardware monitor. powinien podać na tym procu temp dla poszczególnych rdzeni. Podejrzewam że to właśnie te "odblokowane" mają feler z temp. Nie przeszły testów więc je zablokowano i wypuszczono procek jako x2.

phobos

To jakiś klon cpu-z ? Nie widzę w nim nawet funkcji sprawdzania temperatury. Z resztą i tak na 99.999% nie zadziała. Z tego co się naoglądałem różnych wątków na forach to w żadnym odblokowanym phenomie nie działa pomiar temperatury rdzeni. Tak po prostu mają ;] I tak mała to cena do zapłacenia za 4 rdzeniowy procesor kosztujący 2 razy mniej niz powinien  :)

Troll81

ale jak widzisz AMD nie zawsze blokuje rdzenie z powodu nudy :( czasami po prostu te rdzenie są fizycznie uszkodzone. Np u ciebie mogą być walnięte czujniki ciepła. Może wyłącz w cholerę ten alarm i dociąż kompa na 100% i zostaw na tydzień :D

phobos

#23
Wolę nie wyłączać alarmu na wypadek gdyby przypadkiem jednak czujnik temperatury mówił prawdę i millkyway w jakiś sposób faktycznie grzał procesor kilkanaście stopni bardziej niż wszystko inne. Wtedy mógłbym mieć zonka któregoś poranka :P A odnośnie sprawności odblokowanego phenoma, ja i tak mam farta z tym procesorem, wiele z odblokowanych phenomów działa niestabilnie albo nie chce się kręcić. U mnie wszystko śmiga ładnie. Może poza tym wybrykiem z temperaturą i milky way... Trzebaby zweryfikować na normalnym phenomie x4, może wszystkie tak mają z tym procesem

Puma

#24
Wiesz co? Też tak mam teraz włączam Milke na GPU i mi po paru minutach procek piszczy 78*C chyba , odłączam ją i jak dalej chodzi na 100% CPU to już nie .Choć mam Phenoma na 3.6 to na innych projektach  jak idzie na full to tak nie jest. Coś jest nie tak z tą Milką  : /

Puma

Włączę PrimeGrid .I przez noc sprawdzę czy na nim też tak się dzieje wtedy będzie pewność. :attack:

Puma

Mam już pewność.  Przez całą noc było bezproblemowo z CPU i GPU na 100%  na PG-- wina najwidoczniej jest po stronie Milki tak wiec trzeba uważać by kompa nie spalić .  P-)

phobos

Pewnie coś charakterystycznego jest w tej architekturze... Może czujnik jest tuż obok jakiegoś intensywnie wykorzystywanego elementu albo coś. Za jakiś tydzień będę miał możliwość sprawdzenia athlona II x4, praktycznie taki sam procesor jak phenom tylko bez cashe'u L3. Ciekawe czy tam też ten bug jest.

Puma

Do tydzień wstecz śmigało bezproblemowo tygodniami  24h      :arrr:

tomeh

Ja zawsze najpierw czyszczę potem smaruje pastą i działa dobrze.
To jest Temat - tematy z różnych dziecin życia

Puma

Procek mam świeżo  nałożony i Cooler Karakorum