Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Idzie lato myślę o wodzie - teraz czas na POPRAWKI

Zaczęty przez Krzysiak, 02 Maj 2011, 09:27

Krzysiak

No dobra Panie i Panowie
Jako że robi się coraz cieplej a mój mały pokój na poddaszu strasznie się nagrzewa + to co daje z siebie komputer = temperatura  35 stopni żaden problem

I tak się zastanawiam nad chłodzeniem wodnym lecz niestandardowym  ;D

Jako że komp jest stacjonarny i jak postawię go w jednym miejscu tak będzie stał.
A stoi przy ścianie gdzie po drugiej stronie jest klatka schodowa dość duża (czytaj moja własna) gdzie zawsze jest chłodniej,
to tak się zastanawiam jaki może być maksymalna długość węży gdybym  bym chciał umieścić tam blok chłodnicy ? - wychodzi mi po 1m węża w każdą stronę
Czy standardowa pompka to uciągnie ?

Czy pompkę i rezerwuar też można wtedy wywalić za ścianę ?
Czy opłaca się zastosować NOWĄ nagrzewnicę samochodową - są tańsze i większe

Tak to widzę




Co do samego komputera
- aspekt wizualny pomijalny - nie bawią mnie światełka itp.

Główne założenie to odprowadzenie ciepłą do innego pomieszczenia

Chłodzony miał by być CPU i7-950 + 2xHD5870



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

drWarlock

ja właśnie się zastanawiam nad wodnym w kontekście zimy :). mam pokój na garażem i jakby wodne zestawić z ogrzewaniem podłogowym ? albo z kaloryferem, ciekawe czy miałoby to sens...

RobaL



CPU: Intel i7-2600K // Multiplier: x43.0 // Core speed: 4,4 GHz
GPU: ASUS ENGTX570 DCII // Memory size: 1.280 MB // GPU clock: 850 MHz // Memory clock: 950 MHz // Shader clock: 1.700 MHz

Tomasz R. Gwiazda

RobaL: swietna masz obudowe, pod WC by sie tez nadala :)

drWarlock

Lian Li są bardzo fajnymi obudowami :)

Szopler

Laing D5 chodzi u mnie na "3" i radzi sobie świetnie z lekko ponad 2m węża 10/13 w jedną stronę. W sumie w układzie jest pewnie 5m.

@drWarlock - stawiał bym na podłogówkę.

Krzysiak

Też myślałem o kaloryferze na zimę tylko co w lato ?
Dla mnie najlepszą opcją byłoby  z wyprowadzeniem ciepła z pokoju


Szopler czyli pompka najdroższa z całej zabawy
A co z resztą pomysłu ?
Jak to widzisz ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Szopler

Chłodziarka jak AiDec tylko wersja o gabarytach małej klimy i mniejszej wydajności. Wszak -100°C nie potrzebujesz.
Ew. klima w pokoju ;).

Krzysiak

Cytat: Szopler w 02 Maj 2011, 11:36
Ew. klima w pokoju ;).

Klima odpada

Chciał bym trochę kompa wyciszyć i zmniejszyć cyrkulację kurzu  XP


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

wrzuć do akwarium z olejem mineralnym :D

Tomasz R. Gwiazda

bloki dla CPU i GPU masz wybrane ?
ewentualnie czy jak GPU ma stockowe to sam bedziesz montowal czy kupowal karty od razu z WC ?


Krzysiak

Nic jeszcze nie wybrane
Przymierzam się powoli i zastanawiam nad opłacalnością i wykonaniem tak jak na rysunku


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Tomasz R. Gwiazda

mysle ze sie da.
Nie ma wielkich roznic poziomow a to zwykle jest jakies ograniczenie

Gdzies widzialem projekt ze gosc mial w 3 metrowym dole wykopanym na ogrodku i tam 50m weza ogrodowego, a komputer na 1 pietrze. Pompa tez na dworzu byla

Krzysiak

Co do bloków na GPU to zastanawiałem się nad takimi
http://www.cooling.pl/swiftech-mcw80,produkt,552466.html?from_category=28_55_124

Na mojego
GV-R587OC-1GD 1.0 innego bloku nie wcisnę - nic nie mogę znaleźć
w planach ma kupno drugiej takiej karty


Dla CPU i reszty gratów jeszcze nic nie wybrałem




>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

AiDec

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 02 Maj 2011, 09:27
to tak się zastanawiam jaki może być maksymalna długość węży gdybym  bym chciał umieścić tam blok chłodnicy ? - wychodzi mi po 1m węża w każdą stronę
Czy standardowa pompka to uciągnie ?

Zakladajac jakas blizej nieokreslona (przez Ciebie pompke) to strzele ze 15m dla wezy o srednicy wewn. 6mm.


Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 02 Maj 2011, 09:27
Czy pompkę i rezerwuar też można wtedy wywalić za ścianę ?

Jasne! Aczkolwiek pozostaw sobie w pokoju jakis czujnik przeplywu. Zebys wiedzial jesli z jakiegos powodu pompka przestanie pracowac.


Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 02 Maj 2011, 09:27
Czy opłaca się zastosować NOWĄ nagrzewnicę samochodową - są tańsze i większe

Mozna rozwazyc taki zakup.


Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 02 Maj 2011, 11:34
(...) czyli pompka najdroższa z całej zabawy

Z cala pewnoscia pompka, ale mozliwe ze zaraz za nia bloki.


Cytat: Szopler w 02 Maj 2011, 11:36
Chłodziarka jak AiDec tylko wersja o gabarytach małej klimy i mniejszej wydajności. Wszak -100°C nie potrzebujesz.
Ew. klima w pokoju ;).

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 02 Maj 2011, 11:39
Klima odpada

Predzej nie moja lodziarka ;), ale cichutki i ekonomiczny Chiller 1st. 0C, zbudowany z jakiejs starej klimy. Ale w Twoim przypadku Krzysiak IMHO nie jest to potrzebne. Jesli tylko mozesz wyeksportowac rez i pompke do innego pomieszczenia i nie stanowi to problemu, to nie kombinowalbym juz naprawde nic wiecej - Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Krzysiak

Odkopuje swój temat - wracam po roku
Idea zmieniła się diametralnie
Z braku czasu postanowiłem nie kombinować i poskładać do kupy całość z gotowych części w jednej budzie (po przeróbkach)

Poskładałem to na sucho bez węży tak jak poniżej na zdjęciu:
[smg id=9664 type=preview align=center caption="woda przymiarki"]

I tera kilka pytań:
1. Wężyk do napełniania układu zakończony zaworem kulowym i tak
Czy po napełnieniu układu w zawór wkręcić zaworek ciśnieniowy
http://www.angela.pl/p6558,zawor-cisnieniowy-g1-4.html
Czy w ogule jest potrzeba stosowania takich zaworków ?

2. Czy przepływomierz może pracować w dowolnym położeniu ( przy zachowaniu kierunku przepływu)
- chodzi mi o pracę w pionie najchętniej umieścił bym go w punkcie 3.

4.


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Szopler

Daruj sobie zaworki. Rezerwuar w najwyższym miejscu (żeby się odpowietrzało dobrze) i napełnianie przez niego. Więc ten trójnik nie potrzebny to raz, dwa tak jak masz bez zaworka pompa wypchnęła by Ci ciecz przez "wężyk do napełniania". Dobry wybór pompy - mam podobną (tylko wyprowadzenia gwintowane) i jestem zadowolony. Kupiona używana, chodzi niemal bezgłośnie od 2 lat na 2 biegu i wystarcza do 3 bloków (MOSFETY, CPU, GPU + 4m węża bo chłodnicę mam po za kompem).

Krzysiak

A jeszcze pytanko o płyn ile powinno wystarczyć 2-3 litry i w jaki inwestować (chyba już kiedyś oto pytałem ale co tam)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Teech

Nie wiem czy tu sobie nie strzelisz gola, podgrzewamy w CPU 60st potem do GPU 70-90st (a chłodniczka dychawicznie wygląda)

Szopler

Chłodniczka 3x120 nawet taka spokojnie sobie poradzi z i7 920 @4Ghz i 5870.
Płyn w układzie nigdy nie osiągnie 90°C chyba że pompa wysiądzie... W konfiguracji jak wyżej mam na GPU max 55°C przy pełnym obciążeniu CPU i GPU+OC (a jeszcze chłodzę mosfety na mobo). Płyn ile może mieć +10°C w stosunku do tego? Płyn - Borygo ECO. Serio! Mam 2 lata i nic nie kwitnie do tego lekko smaruje mi pompkę ;).

Wracając do chłodnicy, to z tego co kojarzę ten model ma dość gęsto ułożone finy (w stosunku do grubszych chłodnic) i przy średnio obrotowych wentylatorach sobie poradzi.

Krzysiak

W miedzy czasie dokupiłem drugiego HD5870 a potem z symboliczną dopłatą wymieniłem na hd7970
Chłodnica to http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p478_MagiCool-XTREME-TRIPLE-360-Radiator.html

Dodatkowo jeszcze zastanawiam się nad pojedynczą chłodnicą miedzy CPU i GPU
http://angela.pl/p3874,cooltek-single-120-mainstream.html

Mogę mieć za przysłowiowe piwo  ;D
Kupel też miał składać chłodzenie kupił taką i na tym zakończył swoją przygodę


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Krzysiak

Witam
I poskładałem wszystko do kupy tylko

- pompa brzęczy - może na grubszej gąbce da radę wyciszyć
- zabawa przednia przy składaniu
- już wiem co muszę poprawić w układzie  - zdjęcie nie aktualne rozłożeniem elementów
- co chwile zaglądam czy coś nie cieknie  :wth: normalne natręctwo

i tak temperatura GPU spadła o 20-25 stopni a CPU jest wyższa nisz na powietrznym  :wth:
http://www.angela.pl/p8413,d-tek-fuzion-v2-lga-1155-1156.html
kolejność jest dobra:  -> CPU -> chłodnica 1x120 -> GPU ->
temperatura płynu 35 stopni na powrocie

Więc albo docisk abo pasta

Przy wymianie płynu na inny czym płukać układ ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

gregre

ja mam takie rozwiązania:
- pompka zabudowana w gąbkę (trochę zabawy przy wycinaniu ale da się zrobić)
- węże w obudowie ułożone tak że w razie wycieku, ciecz skapuje na dno obudowy
- nie wymieniam płynu, tylko dolewki Borygo Eco + destylka 1:10, jak pisał już Szopler nic nie rośnie przy tym

Krzysiak

Obiecane zdjęcia projekt autorski  8)
[smg id=9787 type=preview align=center caption="1"]
[smg id=9788 type=preview align=center caption="2"]
[smg id=9789 type=preview align=center caption="3"]

A tacka będzie mniejsza na wymiar - spawaną na szczelno po rogach :)
[smg id=9790 type=preview align=center caption="4"]

Poprawiłem
Pompka poszła na grubszą gąbkę - jest prawie niesłyszalna
Blok CPU odkręciłem lekko uniosłem wcisnąłem trochę pasty -jest poprawa duża

- węże w obudowie ułożone tak że w razie wycieku, ciecz skapuje na dno obudowy
Jak ???


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

gregre

u mnie wygląda całość nieco inaczej, mam zwodowane tylko CPU, a węże ułożone tak że najniższy pkt to lekki łuk węża jak najbliżej ściąganej strony obudowy
zdjęcie na szybko telefonem:

http://www.tinypic.pl/0tuic61opgml

AiDec

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 28 Lipiec 2012, 12:19
Czy w ogule jest potrzeba stosowania takich zaworków ?

Tak jak napisal Szopler, daruj sobie wszelkie zaworki. Tak naprawde skorzystasz z nich raz czy dwa w zyciu, a caly czas beda Ci obnizaly przeplywnosci cieczy w ukladzie. Nie warto!


Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 28 Lipiec 2012, 12:19
Czy przepływomierz może pracować w dowolnym położeniu ( przy zachowaniu kierunku przepływu)

Tak.





Co do plynu; woda + ca. 1-5% Borygo. Nie smierdzi za bardzo, nie truje za bardzo, a zero zyjatek w wodzie.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomek_TB

Też swego czasu stosowałem taka mieszankę (woda + borygo) i totalnie noc się nie działo z układem.
Pozdr
Tomek

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

AiDec

Czyste Borygo, albo jego wysokie stezenie, przy ukladzie ktory nie jest 100% zamkniety (szczelny), to duze zagrozenie dla zdrowia.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Szopler

Jeśli to BorygoEKO (gotowy roztwór, a nie koncentrat bo ten jest zbyt gęsty) to teoretycznie nieszkodliwe...
Przynajmniej nie zauważyłem nic niepokojącego od >2 lat, a używam:

Krzysiak

No ja też nalałem płynu do chłodnic samochodowych dla odmiany niebieski temperatura zamarzania również -35 stopni
Układ zamknięty żadnych wycieków

Uwaga czepiam się
W samochodach nagrzewnica też jest napełniana płynem chłodniczym ba nawet jak pamiętam to też ten samo obieg
Płyn łapie około 90 stopni więc znacznie wyższa temperatura niż w kompie dodatkowo wentylatory tłoczą ciepłe powietrze do kabiny i jakoś sobie nie wyobrażam tego że się jeździ i truje ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Krzysiak

#31
Witam
Mam pytanko
Obecnie mam Chłodnica -> rezerwuar -> pompka -> blok CPU


A myślę o zmianie i tak się zastanawiam o podłączeniu w takiej kolejności

chłodnica -> pompka -> rezerwuar -> blok CPU

skłania mnie do tego zastosowanie takiego rezerwuaru
http://www.angela.pl/p8791,ek-water-blocks-ek-bay-spin-reservoir-acetal-csq.html

Który kupiłem nowy okazyjnie na allegro


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Tomek_TB

Tak chyba będzie troszkę lepiej?

rezerwuar -> pompka -> chłodnica -> blok CPU

z innej strony ten płyn przy "sprężaniu" przez pompkę nie będzie się nagrzewał tak jak powietrze...
Osobiście na pewno bym nie dawał rezerwuaru pomiędzy pompą a blok.
Pozdr
Tomek

Krzysiak

Tylko czy pompce nie szkodzi ciepły/gorący płyn  płyn ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Tomek_TB

Jeżeli szkodzi to Twoja obecna opcja wygląda najlepiej.
Pozdr
Tomek

Krzysiak

A więc tak modernizacja polegała na:
- założeniu zaworu spustowego układu 
- nowy rezerwuar
- nowa chłodnica 2x120mm sli wymieniona na normalną 3x120mm (teraz są dwie)
- karta graficzna dorobiła się pleców

OFIARY !!!
- padł potencjometr w pompce  :wth: i teraz chodzi tylko na maksymalnych obrotach pocieszam się że nie na minimalnych -bo jeszcze  zostaje zewnętrzna regulacja napięcia - ma kto coś sprawdzonego ?

Kilka zdjęć
[smg id=9854 type=preview align=center caption="1"]
[smg id=9855 type=preview align=center caption="2"]

Nie czepiamy się resztek nici teflonowej
[smg id=9856 type=preview align=center caption="3"]


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Krzysiak

Witam
Czy jeżeli dołożyłem większą chłodnicę i
Widać zauważalną spadek temperatury na GPU

a na CPU minimalny to znaczy że blok na CPU osiągnął maksymalną wydajność ?
http://www.dtekcustoms.com/d-tekfuzionv2cpublock1366version.aspx#.USXIH6U3ZOg

Obecnie mam taki blok
Czy inwestować w coś wydajniejszego czy efekt może być podobny ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

AiDec

Cytatto znaczy że blok na CPU osiągnął maksymalną wydajność ?

Calkiem mozliwe. Choc do tego dochodzi jeszcze pasta (jej przekazywanie ciepla, jak rowniez sposob rozprowadzenia). Zawsze (prawie zawsze) mozesz zwiekszyc przeplywnosc (mocniejsza pompka) albo zrobic osobny uklad dla CPU. Ale generalnie Twoja sytuacja jest normalna, tak calkowicie normalna - wszyscy tak maja i nie ma co szukac dziury w calym :).

Ten blok na CPU jest swietny, nie latwo byloby znalezc lepszy. IMHO nie warto kupowac kolejnego za kolejne 50$, tylko po to zeby zyskac np. 3% lepsza wydajnosc.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Krzysiak

Pytanko Jak to jest łączone
[smg id=9868 type=preview align=center caption="557894 396257463761624 1443706332 n"]


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Szopler

Równolegle - płyn sobie płynie głównie tam gdzie ma mniejszy opór.