Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - TJM

#1
Sprzęt / Moje boje z ESXi 6.7
28 Sierpień 2018, 18:03
Wrzucę w tym wątku trochę info na temat moich batalii toczonych aktualnie z instalacją i konfiguracją ESXi 6.7 na jakimś w miarę budżetowym sprzęcie, może komuś się to przyda.

Założenia projektowe są następujące:
- Potrzebuję aktualną wersję na coś w rodzaju domowego laba - żeby się na bieżąco oswajać ze zmianami, mieć na czym przetestować czasami jakiś pomniejszy hardware i mieć styczność chociaż z podstawową konfiguracją ESXi dostępną we free wersji. W robocie mam "dużą" instalację ale z takich czy innych względów utknęliśmy na wersji 5.
- Jeden z hostów będzie "poważniejszy" i dodatkowo zastąpi mój domowy serwer, gdzie przy okazji przeniosę też kilka rzadko włączanych maszyn z VirtualBoxa
- Sprzęt musi być relatywnie tani, także ze względu na to żeby w razie awarii w miarę łatwo dało się zastąpić
- Sprzęt musi być dość cichy, ponieważ jeden będzie śmigał 24/7 i za dnia spędzam obok niego sporo czasu

Wstępnie testowałem na dwóch starych serwerach z których jeden dostałem za free a drugi kupiłem gdzieś za niedużą kasę.
Niestety okazało się, że support dla Xeonów które w nich były został już porzucony i instalacja wersji 6.7 przywitała mnie komunikatem o nie wspieranym sprzęcie = game over. Na szczęście i tak nie przywiązywałem się do tych złomków, bo jak na swoją znikomą moc były bardzo głośne.

Żeby to miało ręce i nogi kupiłem więc dwa Xeony - #1 E3 1230 v2 na ZH77A-G41 i #2  E3 1230 v3 na Z87-G43. Oba są na zwykłych płytach co powoduje pewne komplikacje. Podczas instalacji wyskakuje warning, że instalacja na tych sprzętach pozbawiona jest wsparcia, no ale jakoś bez tego przeżyję  %)

Pierwszy zgrzyt po uruchomieniu jest taki, że już po zainstalowaniu przy starcie hypervisora tuż przed startem jego kernela, wyskakuje warning "unable to set graphics mode". Próbowałem na kilku tanich kartach graficznych i efekty są różne, zazwyczaj po prostu od tego momentu nic w ogóle nie widać ale sam ESXi działa normalnie; kartę równie dobrze można wyjąć z tym że akurat sprzęt #1 bez karty mi nie chce w ogóle bootować i w celu rozwiązania tego problemu mam włożone jakieś S3 Virge na PCI. Spotkałem się też na 2 starych kartach ATI z czymś takim, że ekran się blokuje z jakimiś zielonymi paskami u góry - takowe widywało się czasami np. na Win98 kiedy był problem ze sterownikami karty graficznej i się wieszała. W razie wystąpienia tych pasków i tak hypervisor działa normalnie. Na relatywnie nowej karcie typu Radeon RX 560 w/w komunikatu nie ma i po starcie normalnie widać info o tym gdzie się logować przez sieć.

Drugi zgrzyt - zintegrowane sieciówki z obu płyt nie są widoczne. Tzn sam host w teorii je pokazuje na liście urządzeń ale chyba brak dla nich drivera, bo nie da się ich skonfigurować. Problem ominięty zastosowaniem Intel Gigabit Desktop CT na PCI-E x1.

Dalej kolejna już poważniejsza rzecz - praktycznie zero monitorowania stanu sprzętu. Oczywiście obie w/w płyty są desktopowo-zabawkowe, pozbawione dedykowanych modułów i co za tym idzie ESXi nie widzi temperatur, stanu wentylatorów itp. W zasadzie jedyna rzecz jaką udało mi się znaleźć, to podstawowy monitoring SMART dysków z poziomu samego hosta, ale chyba tylko z linii poleceń i na dodatek bardzo skąpo jeżeli chodzi o ilość monitorowanych parametrów.

Dalej jak już jestem przy dyskach - problemów do rozwiązania jest więcej. W obu płytach jest soft RAID na chipsetach Intela. Po skonfigurowaniu działa ale jest w tym przypadku raczej trochę nie za bardzo użyteczny. ESXi go w żaden sposób nie wspiera i co za tym idzie, można zrobić np. RAID 1 gdzie jeden dysk klęknie 15 sekund po starcie i dziękuję dobranoc, nic o tym nie będzie wiadomo bo nie ma możliwości uzyskania info o statusie macierzy zarówno spod samego hypervisora, jak i maszyn wirtualnych.
Studiuję więc temat możliwie tanich kontrolerów na PCI-E które są wspierane przez ESXi 6.7. Na razie najtańszy jaki znalazłem to LSI 9260-8i gdzie używkę można dorwać między 200 a 300. Może ktoś z Was zna jakiś tańszy ? %) Zakup takiego kontrolera też pewnie będzie się wiązał z komplikacjami - pewnie trzeba będzie wyłączyć writeback żeby w razie utraty zasilania (mogącej się zdarzyć nawet z UPSem) czy zgonu zasilacza, nie pożegnać zbyt wiele danych.
#2
Poszukuję jakiejś płyty z tych solidniejszych. Musi uciągnąć grubszego i7 być może z jakimś OC i dobrze by było gdyby się przy tym nie rozpadła zbyt szybko. Może komuś zalega coś takiego ? Będę powoli szukał na allegro, aczkolwiek jestem dość zniesmaczony kupowaniem używanego hardware z losowych aukcji.
#3
Sprzęt / Pamięć DDR3 ECC w "zwykłym" slocie
11 Sierpień 2018, 09:41
Czy próbował ktoś z Was wsadzać kości DDR3 ECC do "zwykłej" płyty np. na Z87 obsadzonej procesorem obsługującym ECC ?
W necie sporo sprzecznych informacji, jedni piszą że nawet z procesorem nie obsługującym ECC sprzęt wstaje i działa normalnie, tylko bez ECC, inni piszą że nie działa w ogóle niezależnie od procesora (czarny ekran) albo że nie przechodzi POSTu.

Tak pytam bo parę razy trafiła mi się możliwość zakupu kości ECC powyciąganych z jakichś poleasingowych stacji roboczych, w bardzo dobrych cenach (znacznie taniej niż używki "zwykłych" DDR3 chodzą na allegro), tak że nawet opłacałoby mi się zmienić procesor z i5 np. na jakiegoś Xeona 1220 v3 jeśli miałoby to działać, oczywiście przed zmianą chyba bym nie omieszkał sprawdzić z i5 czy wstanie.
#4
Poszukuję jakiegoś grata który pozwoli się pobawić ESXi w najnowszej "free" wersji. Może komuś zbywa jakiś złom który jeszcze jest z tym kompatybilny ? Wszystko mi jedno czy byłby to kompletny stary serwer czy jakaś płyta z procem w pudełku po butach, byleby dało się to uruchomić rozsądnym nakładem kosztów i czasu. Nawet ujdzie jakiś sprzęt nie do końca sprawny, bo to ma być na cele głównie edukacyjne i trochę testów.
#5
Giełda / Kupię jakiegoś quada z płytą
29 Lipiec 2018, 22:11
Poszukuję jakiegoś używanego czterordzeniowego proca z płytą. Cena gra rolę, preferowałbym jakieś średnio stare i5 z poprzednich generacji. Ogólnie ma to zastąpić Q9550 który ciągnie trochę prądu nawet niewiele co robiąc a wydajności już dziś praktycznie nie ma żadnej, tak że nawet nie opłaca się go dociążać liczeniem czegokolwiek. Od płyty oczekiwałbym 4 portów SATA i to w zasadzie tyle. Może być bez pamięci i coolera, coś tam znajdę w szafie.
#6
Enigma@home / Poszukiwanie igły w stogu siana
17 Październik 2017, 18:48
Od jakiegoś czasu poszukuję sposobów na automatyzację / wspomaganie procesu poszukiwania rozwiązań wśród wyników zwracanych z klientów.

Hillclimb score nie jest absolutnym wyznacznikiem - może się zdarzyć, że tekst mało optymalnie pokrywa się z trigramami w słowniku i w takim przypadku (o ile w ogóle zostanie znaleziony) może mieć score mniejszy niż losowo wygenerowane przez algorytm bzdety. Przykładem może być ostatnio złamany tekst

Kolejny przypadek, to tekst gdzie jest trochę błędów, czy to ze względu na słaby odbiór, czy też błąd podczas przepisywania z formularza do wersji elektronicznej, czy też z różnych innych powodów jakie mogły wystąpić (należy pamiętać, że to były warunki wojenne). Taki tekst (znów, o ile zostanie w ogóle odnaleziony) również może mieć nieoptymalne score ze względu na całkowicie nieczytelne sekcje. Do tego dochodzą jeszcze możliwości, że algorytm źle odgadnie połączenia w obrębie steckera lub położenia ringów i pojawi się jeszcze więcej poprzekręcanych liter.

Ekstremalnym przykładem takiego tekstu mogłaby być sytuacja, że przekręcone będą akurat wszystkie litery wymagane do wizualnej identyfikacji słów, a jednocześnie zostanie ich tyle, że z trigramów dobre score się uzbiera i trafi do listy wyników.

W celu automatycznego przeszukiwania wyników ubiedziłem 3 algorytmy: pierwszy szuka słów ze słownika (kiepskiego - ogólny słownik niemiecki, okraszony trochę tekstami z depesz). Drugi szuka w tekście powtórzeń, tolerując przy tym znaczne ilości poprzekręcanych liter. Generuje sporą ilość fałszywych alarmów, ale też jest bardzo skuteczny - służy do wychwytywania powtórzeń różnych skrótów, nazw miejscowości, sygnatur itp - takie w tekście często były zapisywane po 2 razy. Trzeci algorytm znów wykorzystuje słownik, tym razem dość krótki - zawierający różne zwroty znane z depesz z tego okresu. Przeszukuje tekst pod kątem ich wystąpień, tolerując dość dużo przekręconych liter (domyślnie 75% musi się zgadzać).

Z rezultatem można zapoznać się tutaj http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1127 - są tam linki które okresowo będę aktualizował, do czynnych co większych batchów. Może akurat komuś będzie się nudziło na tyle, żeby poczytać podpowiedzi generowane przez serwer  %) Pod id w linku w razie czego pasują też id z server_status.

Jeśli macie jakąś propozycję jak jeszcze w wynikach można szukać rozwiązań, to chętnie posłucham - może da się zaimplementować.
Zakładam najczarniejszy scenariusz, na depeszach które zostały nie złamane, wszyscy już polegli więc prawdopodobnie nie będą w 100% czytelne, chociaż jedna jak do tej pory była w bardzo ładnym stanie (KLDIO), z drugą już było gorzej.

Gdyby ktoś chciał poszukać jakimś sposobem na własną rękę, mogę udostępnić zrzuty wszystkich unikatowych wyników dla wybranego tekstu, w jakimś w miarę strawnym formacie.
#7
W najbliższych miesiącach będę przymierzał się do przeniesienia systemu którego obecnie używam do jakiejś wirtualki. Wiadomo XP już ma koniec wsparcia więc czas się przesiadać, a tu mam poinstalowane tony różnych rzeczy, z jednych korzystam częściej, z innych rzadziej, ale nie chciałoby mi się wszystkiego przenosić na nowy system. Wczoraj przy okazji zmiany kompa uświadomiłem sobie, ile byłoby z tym roboty (ale jak to mówią, głupi ma zawsze szczęście, stary system ruszył mi na nowym kompie bez zająknięcia  %)), niech więc by sobie to wszystko żyło na jakiejś wirtualce. Tym bardziej, że mam zainstalowane parę programów które dostałem lub pokupowałem lata temu i nawet nie wiem gdzie mam do nich seriale albo czy zostaną 'łyknięte' w nowszych wersjach.

Z racji tego, że na nadmiar kasy nie narzekam, interesują mnie jedynie rozwiązania darmowe, albo coś, co do użytku domowego jest względnie tanie.
Czego najlepiej użyć do wirtualizacji i jak to będzie z przeniesieniem systemu, na którym przecież jest poinstalowana cała masa sterowników i różniastego sprzętu ?


#8
Giełda / [Kupię] Access Point
13 Wrzesień 2013, 00:24
Szukam jakiegoś taniego AP, stąd wpadłem na pomysł polukania za używką.
Jedyne wymagania, to stabilna praca i obsługa WPA2. Zasięg nieistotny bo ma to służyć do udostępnienia netu dla jednego laptopa i jednego telefonu. Jak będzie trzeba, będzie stać nawet metr od laptopa, byleby nie trzeba było podłączać skrętki  XD
#9
Enigma@home / P1030713 FNYG MXHU złamany
20 Czerwiec 2013, 10:57
Dziś jakoś koło 3 w nocy serwer przebudził mnie pikaniem, jeden z tekstów - P1030713 / FNYG MXHU został złamany. Rozwiązanie trafił ThrasherX-17 z teamu Keep The Fire Alive!. Sam tekst zbyt dużego wrażenia nie robi, ale jest to jak by nie patrzeć 76 znaków historii:

leitungvvvuuustuetzpktxwwwhavenxxfffttteunszwozwovierhuermitvrrhhhvvvgeloest

"AN LEITUNG VON U BOOT STUETZPUNKT WILHELMSHAVEN: FUNKTELEGRAMM EINS ZWO ZWO VIER HIER MIT RHV GELOEST"

Angielskie tłumaczenie:

"To administration from U Boot Command (Headquater) Wilhelmshaven. Radio message 1224 solved with RHV (Hand Cipher System)"

http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=341
http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=320&postid=2538#2538
#10
Enigma@home / U-534
14 Marzec 2013, 11:58
Gdyby tak ktoś się zastanawiał, skąd wziął się obecny tekst w projekcie (i następny, który czeka w kolejce) - otóż wypłynęły na powierzchnię w 1993 roku razem z tą łodzią

http://enigma.hoerenberg.com/index.php?cat=The%20U534%20messages&page=U534
http://enigma.hoerenberg.com/index.php?cat=The%20U534%20messages&page=Video
http://enigma.hoerenberg.com/index.php?cat=The%20U534%20messages&page=The%20messages

#11
Za kilka dni znajomy będzie zmieniał karty w komputerach służących do obróbki grafiki i filmów, karty muszą obsługiwać CUDA ale nie muszą to być potwory. Dałem mu do testów mojego starego 9600 i ma wydajności aż nadto (artefaktów też  :ph34r:).
Zakup będzie na firmę, w dobrych cenach, więc jedna z tych kart pójdzie dla mnie, dlatego tym bardziej zastanawiam się jakie karty mu polecić.
Główne kryteria:
- mogą być starsze karty, ale muszą być bez problemu osiągalne nówki w sklepach (wiadomo faktury itp)
- możliwie mały zasys prądu - u znajomego na 9 kompów są 2 dobre zasilacze, reszta taka że strach się bać jak cokolwiek się dokładać
- wydajność na poziomie 9600GT lub wyżej

Po przejrzeniu paru testów myślałem o GT220 albo GT240 - obie karty osiągalne praktycznie w tej samej, na dodatek dość niskiej cenie. Może jest jednak coś lepszego ?
#12
Archiwum / Panda Cloud Pro za free
13 Kwiecień 2011, 09:32
Dla poszukujących darmowych antywirów jest fajna okazja - Panda udostępnia Cloud Antivir Pro za free. Po pobraniu przenosi na stronę gdzie opisane jest co trzeba zrobić żeby dostać - można wpłacić parę groszy na jakąś organizację (nie czytałem dokładnie) ewentualnie można skorzystać z opcji wykonania jakiegoś zadania online - ja właśnie z tego skorzystałem, moje "zadanie" polegało na porównaniu wyników wyszukiwania z podanym hasłem, jakieś 10 minut klikania i przyszedł mi klucz na maila. Myślę, że warto spróbować, używam Pandy od jakiegoś czasu i całkiem mi się podoba - szybkością i lekkością nie ustępuje najlepszym, nie mówiąc już że raczej miażdży wszystkie inne darmowe antywiry.
Praktycznie jedyna wada to konieczność ciągłego (prawie) połączenia z siecią do działania, co w dzisiejszych czasach raczej nie jest za dużym problemem. Ilość przesyłanych danych nie jest na szczęście za duża, ja często skanuję całe "obce" dyski i jeszcze chyba nie przekroczyłem 10MB/dziennie.

Niestety oferta już się zdezaktualizowała - chciałem jeszcze jeden kluczyk i już kicha (zostały tylko inne promocje), jednak będę obserwował bo może jeszcze wznowią.
#13
Biegi w sensie... spierniczanie przed leśniczym. Śmiga ktoś z was z wykrywaczem ?
Niby w naszym wspaniałym kraju to takie półlegalne zajęcie w świetle przepisów sformułowanych tak, że na każdego poszukiwacza można znaleźć haczyk niezależnie od tego co znalazł i gdzie szukał.
Niemniej od jakiegoś czasu reaktywowałem swój zabawkowy wykrywacz zbudowany z 15 lat temu i zacząłem trochę rekreacyjnie łazić w różnych miejscach, taki tam ciekawy sposób na łapanie świeżego powietrza. Oprócz złomu i paru pierdółek nic ciekawego jeszcze nie znalazłem, ale zawsze wracając zbieram trochę powierzchniowych śmieci, nawet założyłem kolekcję - niestety eksponatów na razie mało http://pigxie.no-ip.org/kolekcja/ i chciałbym, żeby ich nie przybywało, niestety w każdym lesie torbę takimi fantami zapełniam w kilka minut  :(

Jako że lubię sobie podłubać co nieco w elektronice, efektem ubocznym tych spacerków są powoli budowane nowe wykrywacze i sondy do nich, z jednym biega już znajomy, kolejne dwa na ukończeniu i być może już w ten weekend chrzest bojowy  ;D

Może okaże się, że ktoś z teamu również lubi czasami kopnąć jakiś dołek i jeszcze przypadkiem mieszka gdzieś w okolicy ? Przy dobrej pogodzie czasami wyskakujemy ze znajomym gdzieś dalej (na ile ceny paliwa pozwalają) więc można byłoby zrobić jakiś minizlot kopaczy  :ph34r:
#14
Archiwum / Panda Cloud Antivirus
18 Luty 2011, 16:23
Używał ktoś z was tego cuda ? Wczoraj odinstalowałem chwilowo NODa (myślałem, że kisi mi przez niego sieć, a to przez WUPropa było); zainstalowałem więc z ciekawości tę Pandę. Wszystko ładnie i pięknie, tylko jak daję skanowanie jakiegoś folderu, trwa to wieki. Przykładowo katalog z jednym sterownikiem do NV skanuje się około godziny. Zastanawiam się, czy ten typ tak ma, czy to coś z moim systemem.
#15
Archiwum / Plastikowe śruby i nakrętki
11 Luty 2011, 09:46
Potrzebuję zakupić kilka śrub, koniecznie z jakiegoś tworzywa. Rozmiar gwintu niekrytyczny, M4 do M6, preferuję M5 albo M6. Długość co najmniej 40mm. Koniecznie też nakrętka z tworzywa.

Czy ktoś z was widział może przypadkiem takie śruby w jakimś markecie tudzież innym miejscu ?
W sklepach modelarskich są nylonowe i mi pasują, ale nie ma nakrętek. Same śruby już zamówiłem z dwóch różnych sklepów, ale wygląda na to, że ich dostępność na magazynie to fikcja, bo oba zamówienia wiszą od dłuższego czasu. Jako że nadal i tak szukam nakrętek, jestem skłonny kupić jeszcze raz śruby razem z nakrętkami (w przeciwnym razie nakrętki będę musiał sam "wyprodukować"). Tylko gdzie szukać czegoś takiego ? Są śruby od desek w kiblu, ale za grube. Wiem, że można trafić też plastikowe śruby M5/M6 z nakrętkami motylkowymi (szczyt marzeń jak dla mnie), ponieważ dwie takie posiadam, ale nie pamiętam, od czego są.
Może szukać w jakichś zabawkach, typu klocki/zestawy do składania ? Gwint nie musi być metryczny, śruba nie musi być standardowa, o ile będzie w postaci śruba+nakrętka; nie może tylko być zbyt zabawkowy, coby się za szybko nie rozleciał.

#16
Archiwum / Oszczędzanie energii na linuksie
24 Listopad 2010, 00:19
Pytanie z serii trochę dziwnych.
Co należy zrobić/doinstalować, żeby Linuks ze środowiskiem graficznym w miarę poprawnie zarządzał wygaszaniem/wyłączaniem ekranu - chodzi o laptopa i świetlówki podświetlające ?
Sytuacja jest taka, że z poziomu konsoli gasi ładnie ekran po paru minutach i jednocześnie świetlówki. Czyli ok.
Z poziomu lxde z kolei gasi ekran, ale nie gasi świetlówek. Świetlówki gaszę spod ikonki pod którą jest xset dpms force off. Jednak po upłynięciu czasu po którym ma włączyć się wygaszacz, gaśnie zawartość ekranu a zapalają się świetlówki  :ph34r: W opcjach ustawienia wygaszacza ekranu nic o "wyłączeniu monitora" nie ma.
#17
Archiwum / Linuks dla ubogiej maszyny
14 Październik 2010, 13:59
Dostałem niedawno za darmo laptopa z Core Solo 1,8GHz, na pokładzie ma zintegrowaną grafikę i tylko 128MB RAM, chipset SIS (grafa też).
Pamięci na razie nie zamierzam dokładać (tzn zamierzam ale nie ma funduszy). Powierzchni dyskowej jedynie 3GB bo tylko taki stary dysk IDE miałem.
Jaki system (i jakie komponenty) warto na tym zainstalować, żeby w ogóle dało się coś podziałać ? Wiadomo, że szału nie będzie, ale żeby chociaż przeglądarkę dało się włączyć gdy główny komp jest czymś zajęty. Szczytem marzeń byłoby oglądanie filmów.
#18
Archiwum / UPS dla Linuksa
03 Wrzesień 2010, 16:57
Poszukuję jakiegoś taniego UPSa (moc w zasadzie nie gra roli) który da się zarządzać z poziomu Linuksa. Wystarczy tylko, że soft zgłosi fakt przejścia na pracę bateryjną i ewentualny powrót zasilania i da się to jakoś oskryptować.

Czy APC tej klasy -> APC Back-UPS RS 550VA będzie miał w ogóle takie bajery ? Z doświadczenia wiem, że producenci UPSów mają gdzieś Linuksa, zwłaszcza dla mniejszych modeli.
#19
Enigma@home / Nowe wersje wrapperów
03 Sierpień 2010, 11:16
Czuje się ktoś na siłach potestować ?
Miały być wprowadzone tydzień temu, a przez 2 dni testów znalazłem tyle błędów, że do tej pory siedzę nad poprawkami.
Wymagany skill - orientowanie się w app_info i podmianach plików.
#20
Czy jest jakiś sposób, żeby na linuksie zliczać ile czasu procesora w jakimś przedziale czasu (np. tydzień) zjadły konkretne procesy ?
Wiadoma sprawa, jest np. 'top' ale podaje czas tylko podczas życia procesu.
Chciałbym natomiast prześledzić ile czasu na ten przykład w ciągu dnia zżerają procesy apacza, których zwykle uruchomionych jest około 100.
Ponadto chciałbym porównać schedulera w wersji 'cgi' - tu łatwo: top - z wersją fastcgi - tu już gorzej bo schedulerów jest kilka-kilkadziesiąt i są restartowane co X requestów.

Inaczej mówiąc - potrzebuję po prostu danych statystycznych co i jak wciąga mi moc maszyny, żebym wiedział co najpierw poprawiać %)
#21
Archiwum / Śmigło wiatraka
07 Lipiec 2010, 11:55
Zna się ktoś na wiatrakach i samolotach ?
Chciałbym się dowiedzieć, czy zwykłe modelarskie śmigło lotnicze (jedyne jakie da się kupić w rozsądnej cenie) będzie się kręcić na wietrze.
Podobno skos jest inny dla śmigła napędowego i wiatrakowego, ale czy zamienne wykorzystanie będzie skutkowało obrotami w złą stronę (tu i tak bez znaczenia), pogorszoną sprawnością, czy w ogóle będzie stać w miejscu ?
Po sukcesie w budowie tanich kolektorów słonecznych (polecam obszukać w gogle frazy ebay solar collector) - cena gotowego panelu około 50gr do 1zł za 1W (zależnie od materiałów) + robocizna; chciałbym nieco liznąć temat DIY wiatraka, zwłaszcza że na ogrodzie potrzebny mi prąd, którego wciąż mam za mało. A bateria słoneczna bez sterownika obracającego ją cały czas w stronę słońca jest w naszym klimacie upierdliwa w użyciu.

Dysponuję dużą liczbą wielobiegunowych silników prądu stałego, jeden zastosowałem kiedyś nawet na dynamo do roweru - przy niskich obrotach daje już rozsądne napięcie, przy wysokich, typowo rowerowych miałem ponad 100V %)
Przy czym silnik sam z siebie praktycznie nie stawia oporu, tak więc kontrolując obciążenie można jednocześnie pilnować, żeby się nie zatrzymywał.
#22
Archiwum / OpenVZ
24 Czerwiec 2010, 10:56
Czy ktokolwiek z was toczył z tym jakieś boje ?
Nadchodzi wielkimi krokami dzień zmiany systemu na proxy projektu, bo Debian który jest na mojej starej maszynie nie jest już wspierany, nie mogę nawet doinstalować brakującego, potrzebnego pakietu. Dist-upgrade nie wchodzi w grę, bo zapewne po zmianie kernela maszyna klęknie, a poprzez emulowany fizyczny dostęp (klawiatura i ekran jakoś spięte po SSH) ciężko zapewne będzie ponaprawiać.

Za jednym zamachem chciałbym również zmienić maszynę ze sprzętowej na wirtualną - moc procesora do niczego mi nie jest potrzebna, obecny średni load to w porywach 0.01 a całość softu który tam siedzi potrzebuje raptem ze 128MB RAMu do poprawnego działania.
Najtańsza maszyna wirtualna jest akurat w takiej samej cenie jak mój dotychczasowy serwer, a oferuje 2x więcej pamięci i 2x więcej transferu miesięcznego. Nie sądzę, żeby maszyna która hostuje wirtualki była sprzętowo cienka jak dupa węża, bo z usług tej firmy korzystam od paru lat i jak do tej pory widzę, że administracja ma jeszcze głowy na właściwym miejscu.

No i teraz zastanawiam się, czy nie będzie w tym jakiegoś haczyka ? Z OpenVZ nie mam absolutnie żadnych doświadczeń praktycznych.
Jedyny VM z jakiego korzystałem przez krótki czas był oparty o Xen i w praktyce było tak, że gdyby mi nikt nie powiedział, że to maszyna wirtualna, nieprędko bym się domyślił. Jest szansa, że OpenVZ działa tak samo gładko ?
#23
Archiwum / Akcja 'stare radio'
20 Maj 2010, 13:11
Panowie (i panie) - na pewno każdy z was ma wgląd na jakiś stryszek lub piwnicę czy to u siebie, czy to u babci/dziadka/starszej ciotki itp.
Popatrzcie czasami, czy nie stoi tam jakieś stare lampowe radio lub telewizor. Wiele takich sprzętów wręcz gnije latami w zawilgoconych piwnicach albo staje się pokarmem dla myszy i korników na strychach, by ostatecznie wylądować na śmietniku lub kontenerze zbiórki odpadów.

Tymczasem sporo z tych odbiorników to zabytki i nawet jeśli ich stan nie pozwala już na przywrócenie do wizualnej świetności, mogą posłużyć jako dawcy części do innych, które mają kompletne skrzynki a wnętrze zostało zniszczone przez gryzonie lub szabrowników.

Takich sprzętów już nie przybywa, a wiele jest osób odrestaurowujących je do świetnego stanu wizualnego, często do 100% zgodności z oryginałem (w miarę możliwości), dzięki czemu kompletne i często działające można od czasu do czasu obejrzeć na jakiejś wystawie lub internetowych galeriach.

Dlatego zamiast kisić starego 'rupiecia' i czekać aż skiśnie, warto poszukać dla niego nowego domu - tym bardziej, że zależnie od wieku i stanu można za to jeszcze dostać jakąś kwotę - zwykle od kilkudziesięciu (młodsze radia w 'średnim' stanie) do kilkuset złotych, można też być szczęściarzem i znaleźć na stychu radio w idealnym stanie nie dłubane, które będzie miało 4-cyfrową wartość.

Gdyby ktoś z Was coś takiego trafił, chętnie pomogę w znalezieniu dla sprzęcika nowego domu - tak, żeby trafił w ręce odnawiacza/kolekcjonera a nie osoby która rozszabruje go i sprzeda w częściach lub 'zmoduje' niszcząc bezpowrotnie zabytek.
#24
Archiwum / Parada Parowozów 2010
15 Maj 2010, 11:26
Był ktoś 1-szego maja w Wolsztynie na paradzie, czy też B@P miał tam jednoosobową reprezentację %) ?
Byłem ze znajomym, wyprawa z kamerami - jeśli jakiś miłośnik parowozów chciałby obejrzeć filmy, to mam już sporą część na youtube - niestety ze względu na dużą ilość kręcących się osób i sporą stojących często w kadrze, filmy udostępniłem jako prywatne, na zaproszenie (po nicku z youtube).
#25
PrimeGrid / Seventeen or Bust
05 Maj 2010, 21:33
Przeliczał ktoś może zadania tego podprojektu ? Czy zawsze jest tak wesoło jak na screenie ? Gdzieś na forum czytałem ostrzeżenie o 10 dniach na WU, tutaj było jeszcze gorzej  XD



#26
Archiwum / Trójniki na wąż 8mm
14 Kwiecień 2010, 12:01
Poszukuję metalowych, najlepiej typu 'choinkowego' i z dołączonymi opaskami sprężynowymi. Spotkaliście może w jakimś sklepie ?

http://www.allegro.pl/item988694903_trojnik_sm_8_10.html coś takiego by mi spasiło, tylko nie chcę tych skręcanych końcówek, a zwykłe sprężynki.
#27
Archiwum / Elektroliza w WC
13 Kwiecień 2010, 16:07
Zastanawia mnie jedna rzecz.
Czy ktoś z was przeglądając jakieś stronki/fora itp dotyczące WC, natknął się na informacje o zjawisku elektrolizy ?

Dziś dostałem do rąk drugą pompkę, więc wyłączyłem wszystko na chwilę w celu przecięcia systemu chłodzenia na pół.
Przy okazji zaciekawił mnie fakt, że strasznie ciężko było wypchnąć wodę z całości - normalnie wystarczy dmuchnąć w przewody, a tym razem musiałem dymać z całej siły strzykawką.
Okazało się, że najniżej położony blok czymś zarósł. Zdecydowałem się więc go rozkręcić, no i niestety zauważyłem, że wypełniony jest prawdopodobnie produktami elektrolizy metali w wodzie. Praktycznie cały zarośnięty substancją przypominającą kisiel, o różnych kolorach.

Zastanowiło mnie to mocno w świetle pojawiającego się wcześniej znikąd 'powietrza' (przy nadciśnieniu nie ma opcji żeby powietrze wlazło do środka samo) i po ponownym podłączeniu pomierzylem napięcia między różnymi elementami chłodzenia.
No i niestety, między dowolną parą bloków napięcie od ułamków wolta do kilku V. Ale to jeszcze nic. Między obudowami blaszaków, a co za tym idzie - skrajnymi blokami w kompach, połączonymi wężem - napięcie rzędu 100V. Kłania się instalacja 'bez bolca'. To by wyjaśniało kolorowy kisiel oraz gazy w wodzie (prawdopodobnie mieszanina tlenu i wodoru) - produkty elektrolitycznego rozpadu wody.

Rozwiązałem to w dość 'makgajwerski' sposób - obudowy wszystkich blaszaków połączyłem ze sobą przy użyciu miedzianej linki 2,5mm^2, podkładając ją pod śrubki gniazd, śrubki kart czy gdzie tam dało się przykręcić, a następnie wypatrzyłem w gniazdku zero i koniec kabla wkręciłem do kostki.
Do samych bloków przykręciłem cieniutkie przewody (dużo tam nie potrzeba) które następnie przykręciłem w każdym blaszaku do obudowy. Tym sposobem wszystko jest na potencjale 0V.

Jeśli ktoś z was u siebie zauważy powietrze biorące się znikąd, to radzę wziąć woltomierz do ręki i zobaczyć co się święci.

#28
Po upgrade Debiana 4 do 5 wynikł mi pewien problem.
Prawdopodobnie dlatego, że 4 instalowałem z płyty i miał domyślnie trochę różnych pomocniczych pakietów.
5 instalowałem z netinstalla, więc był goły i wesoły.
Otóż problem polega na tym, że mam gigabit ethernet i niektóre kable są gorszej jakości niż wymagają normy (na dodatek tanie) przez co przy różnych akcjach - np. włączenie monitora z degaussem czy też odkurzacza gdzieś w pobliżu powoduje chwilowe zgubienie 'linku'.
Debian 4 reagował na to wyskoczeniem w konsoli komunikatu eth(x): Link down i po paru sekundach eth(x) link up.
Debian 5 nie reaguje w ogóle, po prostu interfejs pada i muszę zalogować się i podnieść go ręcznie.
Orientujecie się może, jak zwie się Debianowe narzędzie do autopodnoszenia padniętych interfejsów ?
Znalazłem jakiś ifplugd i ma możliwe do zdefiniowania akcje, ale nie wiem jeszcze czy da radę zdefiniować co potrzeba.
#29
Archiwum / Konkurencja rośnie
22 Marzec 2010, 10:21
http://podajdalej.pl/pomoz_w_tworzeniu_klastra_obliczeniowego-prosba-6154 %)

Chyba zbierają na coś w rodzaju SKB@P
#30
Archiwum / Debian 5.04 amd64 vs serwer
06 Marzec 2010, 13:26
Ma ktoś jakieś doświadczenia z w/w systemem ?
Rozważam możliwość upgrade za jednym zamachem dwóch maszyn: serwera BOINC i backupowej.
Potrzebna obowiązkowo kompatybilność wstecz z 32bit softem. Jak wygląda kwestia stopnia dopracowania oprogramowania, w porównaniu np. do Debiana 4 ? Jeśli jest na podobnym poziomie, będzie przesiadka :D
#31
Zakończone projekty / Quantum Fire
05 Marzec 2010, 15:18
http://cah.tcm.phy.cam.ac.uk/cah/
#32
Archiwum / Zimowe śmiganie
01 Marzec 2010, 14:06
W sobotę z racji tego, że słońce trochę ostatnio świeciło wybiłem przetrasować moje ulubione leśne drogi. Niżej przedstawiona galeria obrazuje ładnie, jak wygląda jazda na rowerze w lutym.

http://www.dropbox.com/gallery/1912652/1/2010_02_27?h=563d54

Na którejśtam fotce widać nawet avg speeda - cały pierwszy odcinek 4,5km jechałem praktycznie z prędkością pieszego (i to starej babci a nie np. biegacza), co po obejrzeniu fotek raczej nie powinno wydawać się dziwne %) Z tego samego też powodu powrotną trasę zdecydowałem pocisnąć asfaltem, nadkładając ładne parę kilosów. Szybciej było przejechać jakieś 14-15 po asfalcie niż 4 w terenie %-)
#33
Miszczowie powiedzcie mi, jak to jest że w niektórych działach sortowanie wątków mam domyślnie jakieś dziwne, tak jakby się losowo przetasowały ? Przełączając strzałeczkami mogę ustawić właściwe, ale po wyjściu i wejściu znów się miesza.
Dotyczy to głównie działów które swego czasu podzieliły się na mniejsze poddziały, jak np. 'Sprzęt'.
Da się jakoś zapisać sortowanie na stałe ?
#34
Coś nie widzę działu ze skargami, więc piszę tutaj.
Wszystkie powiadomienia wysyłane przez forum zawierają błędny url - zaczynający się od forum.boincatpoland.org.
Tzn link jest dobry i nawet działa, ale w żaden sposób nie idzie się zalogować wchodząc przez niego na forum.

A tak poza tym - forum chodzi za szybko, ciężko się przyzwyczaić. Wrażenie jakbym dostał obuchem w łeb.
#35
Archiwum / Przegląd projektów CUDA
31 Styczeń 2010, 13:42
Jako że w końcu uruchomiłem kompletną testową maszynkę do CUDA, a karta mimo że nie jest demonem prędkości, przy pracy 24/7 wyciąga nawet znośny RAC (zwłaszcza biorąc pod uwagę energooszczędność), wpadłem na pomysł coby przetestować jak się miewają różne projekty w których da się na tym liczyć.

Sprzęt: GF8500GT + sterowniki developerskie nv (CUDA 3 rozpoznawane przez BOINC jako CUDA 2.3), domyślne zegary.

SETI@Home
Pierwszy projekt jaki luknąłem to SETI. Aplikacja 0.02 CPU + 1GPU, czyli przelicza się praktycznie nie zajmując procesora.
Czas przeliczania zadań - jak na taką kartę bardzo zachęcający, od 20 minut do 2-4 godzin w zależności od zadania. Punktacja trochę mniej zachęcająca, od 60 do 80 punktów na godzinę w zależności od typu zadania.
Niestety zadania nie są zbyt stabilne - raz na jakiś czas trafiają się takie, które wysypują się bez powodu i nie jest to wina konkretnego hosta - wystarczy zajrzeć w taki workunit na stronę, często nawet na 10-ciu kolejnych hostach się wysypuje i dopiero gdy trafi do hosta liczącego na CPU daje radę - ewidentnie błąd w aplikacji CUDA.
Dodatkowo pojawia się problem z validatorem - czasami zadania między cuda,cuda23 a CPU nie chcą się validować - kończy się to tym, że pod jednym workunitem generowane są kolejne rezultaty aż w końcu trafią się dwa takie same. Czasami kończy się to szybko, a czasami generowane są po prostu imponujące ilości kolejnych rezultatów. Jak na razie jeszcze w wyniku takich działań nie wyskoczyło mi przy żadnym WU 'invalid', ale myślę, że jest to kwestia czasu, a więc i potencjalna utrata punktów %)




Einstein@Home

Tutaj wielkich niespodzianek nie ma. Aplikacja niestety 1.0 CPU + 1GPU - podczas pracy zaciąga niestety cały rdzeń proca. Ciężko w ogóle powiedzieć na ile odpalanie jej na GPU jest opłacalne, bo punktacja jest dość marna - wychodzi około 90 punktów/h za cały rdzeń proca + grafę i wygląda na to, że CPU i tak limituje wykorzystanie GPU. Przynajmniej nie ma żadnych niespodzianek z przeliczaniem (0 błędów), validowaniem itp sprawami.

Primegrid (AP26)

Niestety opcja raczej tylko dla maniakalnych poszukiwaczy nowych AP, aplikacja GPU nie powala prędkością. W chwili obecnej (jeszcze dość wczesna wersja) WU na wyżej wymienionej karcie liczy się od 1,5 do 2 godzin a średnia punktacja wychodzi 20cr/h. Na szybszych kartach też nie wygląda to dużo lepiej, dopiero grubsze sprzęty (pewnie >= GTX260) rozwijają prędkości wyższe od jednego rdzenia porządnego CPU, zwłaszcza gdy CPU dopalany jest 64-bitami.
Niejako na pocieszenie dobry jest fakt, że nie ma problemów ani z dostępnością WU, ani z żadnymi błędami.

Collatz Conjecture
Tutaj jest dobrze, a nawet bardzo dobrze %) Karta mimo że niezbyt szybka, liczy WU dość długo (ponad 5h) ale punktacja wygląda bardzo rozsądnie - wychodzi grubo ponad 100 kredytów/h więc RAC rzędu 2000~3000 jest na samej karcie bez problemu osiągalny. Przy niewielkiej prędkości przeliczania nawet ewentualne pady serwera projektu niezbyt dają się we znaki.

#36
Enigma@home / Plany na najbliższe tygodnie
29 Styczeń 2010, 03:03
Z planów na najbliższy czas:

W ciągu najbliższych dni chyba będzie lekkie zamieszanie wokół hostingu, będę zmieniał plan hostingowy na inny i co za tym idzie mogą się dziać różne rzeczy, z całkowitym padem na jakiś czas włącznie. Zmiana niestety konieczna ze względów ekonomiczno-praktycznych, nie ma sensu płacić za coś, czego się nie używa, skoro w tej samej cenie można mieć to co  potrzeba.

Na luty planuję uruchomienie drugiej aplikacji - emulatora bomby; prawdopodobnie będą dostępne wersje GPU (nvidia), CPU i CPU/multicore specjalnie dla procesorów z HT (niestety tylko dla linuksa).
Prace nad tym już trwają, aplikację (jeszcze bez BOINC API) już testowałem i wszystko wygląda ok. Podobnie jak wcześniejsza aplikacja, wymagania sprzętowe niewielkie,więc co za tym idzie - powinno dać radę uruchomić i liczyć z rozsądną prędkością na dowolnej karcie obsługującej CUDA.
Niestety, jak mówi powiedzenie: jak nie urok to... (dokończcie sami) - przez ostatnie mrozy (za dużo przesiadywałem na powietrzu, a w impulsie było chyba -31) przeziębiłem zęby (??? nie wiem czy to w ogóle możliwe, ale na to wychodzi) - o ile za dnia jest ok, to wieczorami idąc spać normalnie zgina mnie z bólu, czasami boli jeden a czasami ze 3 losowo wybrane na raz %) 3 nocki już całkowicie zarwałem z tego powodu, teraz idzie 4-ta. W dzień jestem przez to nie do użytku i chwilowo prace wstrzymane.
#37
Archiwum / Ładne wykresy w PHP
13 Styczeń 2010, 01:33
Może ktoś polecić jakiś darmowy zestawik do rysowania wykresów ?
Potrzebuję dla strony projektu, do tej pory używałem jcgraph ale uzyskanie w miarę ładnego wyglądu graniczy z cudem, próbowałem to poprawiać ale doszedłem do wniosku, że nie ma sensu.
Jakby co, dane mam w postaci tabel z linią czasu w bazie danych, w taki też sposób mogę przekazywać je do funkcji rysujących wykresy.
Nie szukam fajerwerków, ale coś w rodzaju chociażby wykresów rysowanych przez mrtg - aby było czytelne.
#38
Archiwum / Walka z powietrzem w wodzie
10 Styczeń 2010, 17:39
Może znajdzie się jakiś ekspert od zjawisk zachodzących w wodzie ? %)
Ostatnio mam spore problemy z chłodzeniem blaszaków, na tyle spore, że dziś musiałem wyłączyć praktycznie wszystko, bo woda w rurkach od WC ledwo kapała.

Analizowałem zjawisko i posiłkując się wiedzą z książek, doszedłem do wniosku, że przyczyna jest w rozpuszczającym się w wodzie powietrzu (tlenie). W rurkach w różnych miejscach po prostu zbierają mi się pęcherze, mniejsze wypływają ale jeśli zbiorą się gdzieś do kupy, po prostu potrafią jakimś sposobem praktycznie zablokować przepływ - prawdopodobnie napierają grawitacyjnie usiłująć podejść do góry 'pod prąd', przez co woda ledwo się przeciska - pompka wirnikowa napotykając zbyt duży opór nie jest w stanie pompować wydajnie wody, co jeszcze pogarsza to zjawisko - zaczyna się delikatnie i postępuje lawinowo.

W tabelce tutaj http://www.akwarium.net.pl/adv/tlen.htm że im niższa temperatura, tym więcej tlenu wciągnie woda.
Wraz ze wzrostem temperatury musi go więc gdzieś oddać. I to by się mniej więcej zgadzało, bo największe inwazje powietrza mam zawsze po dużym wahaniu temperatury - np. po chłodnej nocy jak przygaśnie w piecu włączę z rana obciążenie na grafie i od razu widzę wesoło płynące bąbelki.

Oczywistym sposobem pozbycia się problemu byłby zamknięty obieg, co u mnie nie wchodzi w grę.
Wiem, że są jakieś odpowietrzniki - tylko czy dałoby radę wcisnąć taki w środku blaszaka, w miejscu gdzie zbiera się czasami powietrze, nie ryzykując zachlapania czegoś wodą ? Nie widziałem za bardzo jak takie coś działa, a wiem że niektóre zestawy są w odpowietrzniki wyposażone.
Muszę coś wykombinować, bo na chwilę obecną najrealistyczniejszym (i niestety najkosztowniejszym) sposobem na pozbycie się problemu, jest podział całej konstrukcji na dwie lub nawet trzy niezależne (np. dwa zestawy blaszaków osobno + krótki obieg dla samych chłodnic) i zastosowanie pomp o minimalnym przebiegu na tyle dużym, żeby przy danej średnicy przewodów nie mogło w nich zbierać się powietrze (jest na to jakiś wzór, czekam na znajomego żeby mi to obliczył %)).
#39
"Wystąpił błąd!
Ostatnia wiadomość z twojego adresu IP została wysłana mniej niż 15 sekund temu. Spróbuj jeszcze raz później."

Występuje mi to na tyle często, że ciężko cokolwiek wysłać na forum.
Do każdego postu muszę robić najmniej kilka podjazdów, a z mojego IP na pewno nikt inny nie korzysta.
#40
Enigma@home / CUDownA aplikacja
09 Styczeń 2010, 01:51
Znalazłby się ktoś chętny do potestowania nieco aplikacji CUDA (emulator bomby Turinga) ?
Chwilowo jestem wykluczony z dłubania na GPU (między innymi problemy ze sprzętem), a przydałoby się ustalić kilka rzeczy:
-czy aplikacja w ogóle działa poprawnie i stabilnie
-w jakim stopniu zamula różne GPU (tu akurat testowałem na GTX280 i GF9600, teoretycznie zamulania nie było)
-jaka jest prędkość na różnych GPU i co za tym idzie, jaka jest minimalna karta na której da się coś liczyć (podejrzewam, że wymagania są niskie)
-jaka jest różnica w stosunku do single/multicore CPU app

Dodatkowo przydałoby się trochę potrenować użycie tej aplikacji na znanych, złamanych już tekstach żeby nauczyć się generować zadania i interpretować wyniki (tu będzie to łatwe, bo wystarczy zobaczyć czy znany wynik będzie na liście wyników; w przypadku nierozszyfrowanych tekstów trzeba będzie przetwarzać tekst w oparciu o listę wyników i następnie sprawdzać).

Jako efekt uboczny można by jeszcze przetestować wielordzeniową aplikację która dostępna jest tylko dla linuksa.
Dla procesorów bez HT to żaden rarytas, ale na procesorach z HT (głównie chodzi o i7) powinna zyskać niezłego kopa, ponieważ aplikacja odpali 8 wątków które zamiast zamulać cache jeden drugiemu, powinny go wspólnie dzielić.

Myślę, że cośtam mógłbym wykrzesać na niedzielę, ale wszystko zależy od ilości wolnego czasu, może się zdarzyć nawet kilkudniowy poślizg czasowy.