Chłodzenie olejem

Zaczęty przez Cyfron, 15 Lipiec 2010, 21:34

Cyfron

płyta główna: http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=exJL00uovTJaDqxR&content=download
grafika: http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=upsOBNRCzcXssnWm

Płyta ma ten hybrydowy CrossFireX

Szopler

No to trzeba oszukać drugą kartę - niech myśli że jest do niej podpięty monitor ;)

pszyklejony

#42
Bo to jest sranie w banie z takimi wynalazkami, z jednymi kartami działa z innymi nie. Jaki masz OS, potrzebna Vista i wyżej, chociaż mówią, że to zależy od sterowników.
http://game.amd.com/us-en/content/images/crossfirex/CF_combo_chart.jpg
Tu Twojej nie ma ale podobno działa, musisz sprawdzić i w Catalyst Control Center pewnie trzeba to włączyć.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1272801.html#6588450

Raptor77

można bez CF ale pod Vistą i 7 trzeba użyć VGAdummy
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

Cyfron

system operacyjny Win 7 x64

Edit:
A może to jest tak, że one razem działają, ale widoczna w systemie jest jedna karta?
Bo po aktualizacji wszystkich sterowników, ta druga (zintegrowane) zniknęła w ogóle w CCC.
Niestety nie miałem czasu sprawdzić osiągów w BOINCu

Troll81

Podepnij vga dummy. Czyli taką wtyczkę co oszukuje kartę że jest podpięta pod monitor...

pszyklejony

Nic nie podpinaj, źle to wygląda, sprawdź gpu-z albo

Peciak

kamraci a jest w ogóle możliwa współpraca karty zintegrowanej z karta zamontowana na PCIEx ?  :book:
bo jakoś nie słyszałem

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

TJM

Jasne, jeśli to NV %) O ile integra się nie wyłączy, to może sobie bez problemu liczyć.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Raptor77

Cytat: TJM w 31 Lipiec 2010, 01:38
Jasne, jeśli to NV %) O ile integra się nie wyłączy, to może sobie bez problemu liczyć.

większość płyt z integrami ma w biosie opcję pozwalającą wybrać co się dzieje z kartą zintegrowaną w przypadku użycia dodatkowej karty na pcie - domyślnie jest wyłączana ale można zaznaczyć żeby pracowała zawsze do tego wpinasz vgadummy, ustawiasz zeby karta na pcie bootowała pierwsza i masz dwie grafy odpalone bez CFx
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

Troll81

NV ma HybridSLI a ATI też ma coś podobnego. Ogólnie to integra ze zwykłą kartą na PCI mogą razem liczyć. Problem się pojawia jak integra to NV a na slocie siedzi ATI.

Cyfron

Integra i wsadzona to karty ATI.
Najwyraźniej odpowiednikiem HybridSLI w ATI jest Hybrid CrossFireX, co płyta główna posiada.
Siądę nad tym w przyszłym tygodniu i postaram się do czegoś dojść  :arrr:

Troll81

#52
A dla maniaków chłodzenia

http://www.coolest-gadgets.com/20060119/air-conditioner-for-your-pc/


klimatyzator PC :D

Cyfron

Zapytanie:
Mam płytę: ASUS M4A78LT-M LE
Procka: AMD X2 250 2MB BOX @ 3,83GHz

W biosie pokazuje mi, że niby coś tam aktywował 2 rdzenie, ale windoza tego nie widzi - to jest takie normalne, że można odblokować 2 rdzenie dodatkowe, czy tylko w niektóych się to udaje?

Troll81

z tego co wiem to tylko w niektórych się da. Wszak 2 rdzenie z jakiegos powodu zablokowano. Moze być tak że dany proc jest odpadem. Przy QC wyszło ze dwa rdzenie nie pracują prawidłowo więc je obcięto i przebrandowano dany egzemplarz na niższy model.

Cyfron

Tak ku informacji - projekt nadal żyje, tylko raczej leży ze względu na brak czasu.
Ostatnio go pchnąłem trochę do przodu - bebechy wsadziłem do akwarium (przymiarka na sucho) i od razu były problemy z temperaturami (pomimo braku pokrywy) i restartami przez OC. Po powrocie do default'ów działało.
Teraz akwarium jest u rzemieślników, którzy mi robią pokrywę do niego. Nie mam nawet kiedy do nich podejść a to jest budynek 100m od mojego miejsca pracy  :wth:

Jeszcze muszę zamówić termostaty www.tme.pl mnie zlewa jako osobę prywatną (tylko oni mają takie termostaty jakie chce), to jakoś zadzwonię do nich i powiem, że dzwonie z roboty - myślę, że to trochę przyśpieszy odpowiedzi na moje pytania :)

Żwirek pierwszy raz płukałem w celu pozbycia się białego pyłu z niego, który by zrobił syf w oleju...

Troll81

Z niecierpliwością czekam na wyniki

Cyfron

mam deadline początkiem grudnia, kiedy to musi grać, bo będzie to prezentowane na Studenckiej Sesji Kół Naukowych, więc muszę spiąć poślady i się tym zająć..

TJM

Co to za specjalne termostaty potrzeba ?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

jak tam nautilius sobie radzi??

Cyfron

sto i na biurku, a ja czekam na czas, żeby zrobić filmik i wsadzić na YT :)

kotfryc

Hej Cyfron wrzucałeś już gdzieś filmik, albo jakieś foty ?

Cyfron

jeszcze nie, ale już dojrzewa we mnie myśl na zrobienie tego filmu z prezentacji. Jak czas pozwoli to w nadchodzącym tygodniu film się urodzi i na pewno się nim z wami podzielę :)

kotfryc

Kurcze proszę o jakiegoś tutoriala małego i prezentację, niedługo mi się marzy zalewanie mojego graciaka  P-)

G

Bardzo lubiem ojej - dasz troche?


Cyfron

spoko - jak zrobie ten filmik z prezentacji, to tam jest chbya wszystko wyjaśnione :)

Cyfron

Uwaga uwaga!!

Udostępniam filmik z prezentacji o Nautilusie:
http://www.youtube.com/watch?v=HVKWRBBEers

Proszę o wszelkie sugestie. Na razie filmik jest tylko dostępny z tego linku, jak nie będzie trzeba nic poprawiać, to stanie się publiczny.
Bardzo proszę o wszelkie sugestie odnośnie niego (póki jeszcze mam składowe pliki i działającą wersję trialową Sony Vegas ;) )


mimeq

Reklama BOINC w srodku prezentacji  ;D


Cyfron

to w zamian za avatar dziubasa użyty w prezentacji  %)

krzyszp

Kurcze, muszę przyznać, że zafascynował mnie "zatopiony" komputer :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Cyfron

ciesze się :)

mam rozumieć, że nie ma jakiś zastrzeżeń do filmu ?

krzyszp

Nie ma ;)


Ps. Dzisiaj doszła do mnie ta sama płyta główna, jakiej użyłeś - masz do niej jakieś uwagi?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

G

Wspaniały eksperyment  :respect: :respect: :respect:
Dla poprawy efektu końcowego proponuję dwa drobne zabiegi kosmetyczne ( i nie są to żadne zastrzeżenia) :
1) skorygować nieco dźwięk
- w paśmie 250-500Hz := -2dB
-w paśmie 6kHz-10kHz := +2 do 3 dB

2) Spróbować obniżyć kontrast na monitorze widocznym np. w okolicy 9min 40 sec. prezentacji. Może to wymagać powtórnego nakręcenia tej sekwencji ( więc nie wiem czy warto) , ale proszę też spróbować fotomontażu jako alternatywy  ;) .
:respect: :respect: :respect:





ichmis

#73
Pomysł wydaje mi się bardzo fajny tylko jestem ciekaw czy wiatraczek na procesorze wytrzyma gęstość oleju. Jakby np. zrobić obudowę hermetyczną z wyprowadzeniem oleju do jakiegoś radiatora to może nawet olej by się nie brudził? Dorzucić do tego jakieś bajeranckie oświetlenie i normalnie projekt komercyjny :) Martwi mnie też możliwość zagotowania oleju. Mam nadzieje, że będziesz dalej prowadził eksperyment bo bardzo mnie zainteresował.

Pigu

dobrze zaprojektowany wentylator (wiatraczek to coś innego %)) powinien wytrzymać pracę przy zatrzymanym wirniku - polecam test: ołówek w łopatki i zostawić na dobę - jak się nie spali, to obracając się wolniej również mu to nie grozi, dodatkowo jego silnik będzie chłodzony cieczą, o wytrzymałość mechaniczną lub pogięcie osi również bym się nie martwił

G

To bardzo cenne spostrzeżenie Pigu, najlepiej potwierdzić je eksperymentalnie w różnych temperaturach i gęstościach oleju najlepiej od razu na solidnych wiatrakach.
Ktoś z obecnych na sali pytał Cię też Cyfronie  o sens takich eksperymentów ...
Mogłbyś w zwiazku z tym dodać do istniejącego materiału np. na samym końcu prezentacji, że niektóre firmy jak np. Dell podają max. wysokość eksploatacji kompa w m.n.p. morza -ponieważ wraz ze spadkiem ciśnienia maleje gęsość powiertza oraz jego zdolność do wydajnego chłodzenia. Twój zestaw obchodzi to oraniczenie i pozwala na maksymalne obciążenie komutera powyżej granicznych wysokości np. na 2000 czy 3000 m.n.p.m gdzie powietrze robi się rzadkie , a jego ciepło właściwe spada. Kolejny plus - olej nie zamarza , więc zestaw może być okresowo przechłodzony (chociaż nie za bardzo ) , a olej, który zakrzepnie nie rozsadza przewodów tak jak woda - to z kolei może mieć znaczenie militarne przynajmniej tam gdzie nie ma twardego promieniowania oraz w lotnictwie.
Poza tym dopracowanie tematu z hermetycznie zamknietą obudową (wypowiedź ichmis) pozwala na bardzo długotrwałą eksploatację zestawu, ponieważ nie będzie się on kurzyć co bywa problemem np. w warunkach pustynnych. Ogólnie -to temat mocno rozwojowy.
Dlatego wcześniej napisałem , że baaardzo luuubiem ojej .


ichmis

@G
Trochę mnie przerażasz  :fright:

Ale fakt faktem przydałyby się jakieś dłuższe testy bo mam wątpliwości czy przy dłuższym działaniu pomysł by dobrze funkcjonował. Nie wiem czy te "kilka" litrów oleju będzie oddawać temperaturę tak jak powinno. Chociaż myślę, że na zimę to mógłby to być dodatkowy grzejnik :). Póki co  :respect:

P.S.
W emotikonie jest literówka powinno być chyba :szacunek:, a nie :szakunec:, a ta z kolei nie ma podpisu P-) ... przepraszam  :shame:
 

Troll81

gdzieś na necie widziałem projekt grzejnika olejowego na komputerach. po prostu zrobili wyprowadzenie oleju pompa ro dużego radiatora od cięzarówki :D

filmik sliczny :D

Tomasz R. Gwiazda

byl juz ten link ?
http://pugetsystems.com/submerged.php

Cyfron

strona tej firmy i ich komputery były natchnieniem do tego mojego projektu :)