Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

pomoc linuksowa

Zaczęty przez bartsob5, 20 Luty 2007, 12:05

bartsob5

Cytat: "krzyszp"Tak w ogóle to polecam http://www.forum.ubuntu.pl

wiem, mam tam konto (to bylo pierwsze co pod linuksem zrobilem) ale nie spotkalem sie z milym przyjeciem (niby tak o porzadek dbaja, ale jednak tam maja balagan i nie mozna sie o nic dowiedziec, znalezc a jak sie zapytasz to zaraz 'uprzejmi' moderatorzy ci wyjezdzaja ze z gory przygotowana rameczka ze ten temat juz jest w faqach poruszany, mimo ze tam nie ma nic na ten temat...

a przeciez wszyscy wiemy, ze jesli chodzi o zielonych ludzi, to trzeba do nich podchodzic ze spokojem i z egzaltowana checia, ze mozna komus pomoc pisze sie odpowiedz, tak jak jest tutaj.

abedul

---------- 20:47 21.02.2007 ----------

@bartsob5
psi sam uzywam od paru lat
on z tego co ja wiem i zauwazylem (chyba ze jest nowa niewiadoma dla mnie wersja) obsluguje jabbera a przez niego obsluguje to wszystko co napisales ..... jesli chcesz taki multikomunikator ktory naraz bedzie obslugiwal wszystki te komunikatory bez koniecznosci posiadania konta na jabberze  (ktorego tez obsluguje) to raczej chyba taka jest miranda

---------- 20:50 ----------

Cytat: "bartsob5"to zaraz 'uprzejmi' moderatorzy ci wyjezdzaja ze z gory przygotowana rameczka ze ten temat juz jest w faqach poruszany
a na tym forum to ci raczej nie grozi nie ? :)
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

bartsob5

Cytat: "abedul"---------- 20:47 21.02.2007 ----------



@bartsob5

psi sam uzywam od paru lat

on z tego co ja wiem i zauwazylem (chyba ze jest nowa niewiadoma dla mnie wersja) obsluguje jabbera a przez niego obsluguje to wszystko co napisales ..... jesli chcesz taki multikomunikator ktory naraz bedzie obslugiwal wszystki te komunikatory bez koniecznosci posiadania konta na jabberze  (ktorego tez obsluguje) to raczej chyba taka jest miranda



---------- 20:50 ----------



Cytat: "bartsob5"to zaraz 'uprzejmi' moderatorzy ci wyjezdzaja ze z gory przygotowana rameczka ze ten temat juz jest w faqach poruszany
a na tym forum to ci raczej nie grozi nie ? :)



a on tez jest na Linuksa (z porównywalną funckjonalnoscia???) edit: ok, już przeczytałem ze nie

ja tam sie komunikatorów nie boje (stad mam aktualnie na winie zainstalowane 9 sztuk, w tym 7 polskich) wiec moge miec oba, nawet i lepiej:P

jeśli przez konto na jabberze mozna uwazac fakt, ze mam konto na wpkontakcie i spiku, to chyba mi to nie robi :D



no raczej ze mi tu nic takiego nie grozi, ale zresztą wystarczy zobaczyć jakim ja przykładem świecę (my wszyscy zresztą!)



na tym forum od Ubuntu koleżanka już dawno by dostala upomnienie a cały temat bylby w najlepszym razie przesunięty do brudnopisu... (oczywiście, ja tez tam kawałek przesunąłem, ale to juz bylo razace, wolnosc, wolnoscia, ale muszę sprawdzać, czy wciąż pamiętam jak się moderuje ;) )

abedul

ja siedze na jednym na ktorym dzieki jabberowi mam t co mi trzeba czyli tlen gg icq poczta slownik wysylal smsy zbiera rssy io takie inne mniejsze badziewia :)
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

D_T_G

Cytat: "bartsob5"no i tez ogolna instrukcja instalacji bibliotek, programow tez by sie przydala (zarowno wersje binarne jaki zrodla i rpm, najlepiej zeby to dzialalo w ubuntu (a nie tylko np na gentoo))

W gentoo instaluje się programy przez emerge, w ubuntu przez apt, a dla wygody można używać synaptic, czyli takie GUI, które apt używa w podobny sposób jak boincmgr używa boinc. Pododawasz kilka repozytoriów i już będziesz miał dostęp do kilkudziesięciu tysięcy paczek przez prosty search & dest... install ;) IMO to jest znacznie wygodniejsze niż windowsowe ściąganie instalatora dla każdego progsa z osobna i przeklikiwanie się przez "zgadzam się", "akceptuję warunki licencji", "tak wiem, że instalujesz mi spyware i adware - szybciej no!!!!....", "dalej", "dalej", "tak, tu mi to zainstaluj", "tak chętnie wypełnię tą ankietę", "tak chętnie zrestartuję teraz kompa" .... Taki joke ;)

Kompilację programów zaczynam od czytania README/INSTALL :P Zazwyczaj wystarczy ./configure && make i spod roota make install, ale czasem warto przejrzeć parametry i indywidualnie powybierać je dla ./configure. Czasem zamiast ./configure są skrypty typu autogen.sh, czasem jeśli program jest w pythonie kompiluje się je 'python install.py' itp. To róznie bywa, paczki są wygodniejsze.

Cytatno i pytanie, co to wlasciwie jest wersja rpm, i kiedy powinno sie jej uzywac?

RPM - Red Hat's Package Management, to system paczkowania programów, dla wygodnego instalowania, aktualizacji i usuwania ich z systemu. O ile w systemach debianopochodnych paczki .deb są w miarę przenośne, to ciężko jest to powiedzieć o rpm - pewnie o to Ci chodziło z tymi "wersjami rpm"... ale nie zaprzątaj sobie tym głowy dopóki używasz ubuntu.

Cytat: "abedul"
@bartsob5
jesli chcesz taki multikomunikator ktory naraz bedzie obslugiwal wszystki te komunikatory bez koniecznosci posiadania konta na jabberze  (ktorego tez obsluguje) to raczej chyba taka jest miranda

No chyba nie masz na myśli Mirandy kompilowanej z winelib? Toć to jest gorszy wynalazek niźli Picasa googla, może to i działa, ale... w sumie octave na "windowsa" też działa na cygwinie :lol:

Cytata on tez jest na linuksa (z porownywalna funckjonalnoscia???) edit: ok, juz przeczytalem ze nie
ja tam sie komunikatorow nie boje (stad mam aktualnie na winie zainstalowane 9 sztuk, w tym 7 polskich) wiec moge miec oba, nawet i lepiej:P
jesli przez konto na jabberze mozna uwazac fakt, ze mam konto na wpkontakcie i spiku, to chyba mi to nie robi :D

No i właśnie nie wiesz czy serverki stojące za wpkontaktem/spikiem mają te wszystkie transporty, a mają? Ja mam konta w jabberze, gg, icq i msn - używam kopete, w ubuntu na gnome to raczej polecałbym gaim.


bartsob5

zaraz zwariuje... jak spolszyczyc firefoxa????? natrafiam w googlach na tutoriale, ale pod linkami gdzie mozna rzekomo pobrac spolszczenie jest error 404

co zrobic z ta java??? symboliczne dolinkowanie jest na swoim miejscu a mimo to nie dziala

D_T_G

Cytat: "bartsob5"zaraz zwariuje... jak spolszyczyc firefoxa????? natrafiam w googlach na tutoriale, ale pod linkami gdzie mozna rzekomo pobrac spolszczenie jest error 404

"Mozilla Firefox po polsku" - tako rzecze tag <title> tejże strony. W mojej dystrybucji jest to tak rozwiązane, że rozpoznaje moje locale i serwuje mi odpowiednią wersję językową podczas instalacji. Nie wiem czemu w Ubuntu Ci tak nie zrobiło.

Cytatco zrobic z ta java??? symboliczne dolinkowanie jest na swoim miejscu a mimo to nie dziala

Niestety z fusów nie wróżę, powiedz dokładnie i konkretnie dlaczego nie działa Ci np. ten przepis.


abedul

---------- 14:33 22.02.2007 ----------

Cytat: "bartsob5"zaraz zwariuje... jak spolszyczyc firefoxa????? natrafiam w googlach na tutoriale, ale pod linkami gdzie mozna rzekomo pobrac spolszczenie jest error 404

co zrobic z ta java??? symboliczne dolinkowanie jest na swoim miejscu a mimo to nie dziala
wracajac do tego co napisalem wczesniej
zainstalowales z paczek moze jave?
druga sprawa
zainstalowales z paczek moze taka paczke jak
mozilla-firefox-locale-pl-pl
??

---------- 14:34 ----------

@D_T_G
wlasnie o tych paczkach javy pisalem wczesniej
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

bartsob5

Cytat: "D_T_G"
Cytat: "bartsob5"zaraz zwariuje... jak spolszyczyc firefoxa????? natrafiam w googlach na tutoriale, ale pod linkami gdzie mozna rzekomo pobrac spolszczenie jest error 404

"Mozilla Firefox po polsku" - tako rzecze tag <title> tejże strony. W mojej dystrybucji jest to tak rozwiązane, że rozpoznaje moje locale i serwuje mi odpowiednią wersję językową podczas instalacji. Nie wiem czemu w Ubuntu Ci tak nie zrobiło.

Cytatco zrobic z ta java??? symboliczne dolinkowanie jest na swoim miejscu a mimo to nie dziala

Niestety z fusów nie wróżę, powiedz dokładnie i konkretnie dlaczego nie działa Ci np. ten przepis.

probowalem wczesniej zrobic podobnie, z tym ze nie dzialalo
(a to dlatego ze mialem zamieniony sun-java5-jre z sun-java5-plugin miejscami i nie chcialo mi sie zrobic :| wlasnie sie teraz instaluje.
a jeszcze wczesniej uzywalem przepisu ze strony sun'a (juz chyba nie musze dawac do niego linku, prawda?)
edit: dziala DZIEEEEEEEEKIIII!!!!!!!!!!!!

jesli chodzi o polska wersje, to sciagnalem mozille 2.0 i rozpakowalem w katalogu /tmp/ wszytko byloby fajnie, tylko ze czasami przy minimalizacji przegladarka mi znika i nie moge jej odpalic ponownie (teraz mam 1,5 i 2,0 zainstalowane rownoczesnie, odpalam 2,0 przez klikanie na plik /tmp/firefox i kliknieciu uruchom w terminalu, i powiem ze nie jest to wygodne... co z tym zrobic?

no i mam problem z instalacja gaim'a... scigam tar.gz rozpakowuje
i w terminalu robie:

bartek@BART:~/gaim/gaim-2.0.0beta3$ ./configure
checking build system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking host system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking target system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for gawk... no
checking for mawk... mawk
checking whether make sets $(MAKE)... no
checking for sed... /bin/sed
checking for gcc... no
checking for cc... no
checking for cc... no
checking for cl... no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log' for more details.
bartek@BART:~/gaim/gaim-2.0.0beta3$ ./make
bash: ./make: No such file or directory


czyli cos jest chyba nie tak... a czy ktos moglby mnie nakierowac, co powinienem pobrac z tego psi? bo klikam na bete debiana a to mnie przenosi na strone developera i calkiem glupieje :?

abedul

paczka gcc - chyba sie nie myle? D_T_G???
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

bartsob5

dla odmiany po instalacji gcc


bartek@BART:~/gaim/gaim-2.0.0beta3$ ./configure
checking build system type... i686-pc-linux-gnulibc1
checking host system type... i686-pc-linux-gnulibc1
checking target system type... i686-pc-linux-gnulibc1
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for gawk... no
checking for mawk... mawk
checking whether make sets $(MAKE)... no
checking for sed... /bin/sed
checking for gcc... gcc
checking for C compiler default output file name... configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.
bartek@BART:~/gaim/gaim-2.0.0beta3$

abedul

Cytat: "bartsob5"
checking for C compiler default output file name... configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.
moze prawa dostepu do katalogu ?
daj zrzut tego config log - koncowe linijki
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

bartsob5

on ma 508 lini kodu... :| troche duzo i nie wiem czy ci ostatnie linijki pomoga, ale oto one:

Cytat
## ----------- ##
## confdefs.h. ##
## ----------- ##

#define CONFIG_ARGS ""
#define PACKAGE "gaim"
#define PACKAGE_BUGREPORT "gaim-devel@lists.sourceforge.net"
#define PACKAGE_NAME "gaim"
#define PACKAGE_STRING "gaim 2.0.0beta3"
#define PACKAGE_TARNAME "gaim"
#define PACKAGE_VERSION "2.0.0beta3"
#define VERSION "2.0.0beta3"

configure: exit 77

heh... znow sie zmeczylem, ide na windowsa... (przynajmniej juz moge gadu odpalic przez www... :D

Nietoperek


D_T_G

Mam nadzieję, że zapoznałeś się już po krótce z obsługą synaptic i jego wstępną konfiguracją. GAIM to jest tak piekielnie szablonowa, standardowa, defaultowa, domyślna, popularna, powszechna aplikacja Gnome, że kompilowanie jej ze źródeł mija się z celem. Najczęściej jest zawsze instalowana domyślnie w każdej dystrybucji, który bazuje na Gnome. Spróbuj - może go już masz w systemie, w terminalu wpisz

gaim &

Chyba, że chcesz koniecznie wersję bleeding edge, 2.0 betę, ale i ona powinna być łatwo dostępna przez repozytoria (szukaj gaim-beta).


Mchl

Chyba już sobie przypominam dlaczego nie miałem cierpliwości do linuksa...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

D_T_G

---------- 17:22 22.02.2007 ----------

Cytat: "Mchl"Chyba już sobie przypominam dlaczego nie miałem cierpliwości do linuksa...

Bo Linux to nie "darmowy Windows". Możesz już w pierwszy dzień jego użytkowania podjąć się rekompilacji jądra, "stracić cierpliwość", zrezygnować, i w sumie nigdy nie docenić potencjału takiej możliwości.

---------- 10:11 23.02.2007 ----------

Taka mała prezentacja: z czym się je "repozytoria". Do zarządzania nimi używam smart'a, programu w założeniach i funkcjonalności podobnego do synaptic dostępnego w Ubuntu. Korzystając z różnakich list repozytoriów dostępnych na necie dobrałem sobie ich ponad 20:



Gaim'a jeszcze nigdy w życiu nie kompilowałem ze źródeł, na działania bartsob5 patrzyłem trochę z niedowierzaniem, a równocześnie zacząłem rozumieć dlaczego wielu początkujących uważa linuksa za nie user-friendly po prostu z niewiedzy o pewnych "ułatwiaczach"... no dobra można skompilować gaima ze źródeł, ale ja, już nie początkujący linuksiarz, robię to tak:



a np. tleenx'a tak:



Czy to jest skompil... skomplikowane?


abedul

ja i tak dalej jestem wierny aptitude :)
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

bartsob5

wszystko pieknie i fajnie, juz nawet znalazlem tego standartowego gaima u siebie (rzeczywiscie jest tam standartowo! :D ) ale po aktualizacji systemu (wczorajszej porannej) cos mi sie zrabalo z nautiliusem, i czeka mnie format :|  ](*,)  ](*,)  ](*,)


----------------------------

po formacie..
juz jest prawie wszystko dobrze, tylko ze znowu problem z java... zrobilem wszystko jak bylo w tym manualu co D_T_G podal, ale mimo wszystko nie dziala..
probuje dodac symboliczne dolinkowanie do libjavaplugin_oji.so co tez wychodzi, ale jest pewna ciekawostka, bo pisze ze "link is broken" czyli wszystko chyba powinno byc jasne...

p.s. ten gaim jakis glupi jest :|

bartsob5

zgodnie z powiedzeniem:

Cytat
dlaczego wszystkie instrukcje obslugi sa przeznaczone tylko dla uzytkonikow windowsa?
- uzytkownicy Mac OS sa przyzwyczajeni ze wszyscy maja ich w d***e
- uzytkownicy linuksa zawsze sobie jakos poradza

na stronie boinca nie ma instrukcji obslugi dla linuksa!!!
wiec, mam plik boinc(blablabla).sh.sh

jak z tego zrobic zainstalowanego boinca?

probowalem to zrobic z komenda:

bartek@BART:/media/sda3/installlinux$ sudo ./boinc_5.8.11_i686-pc-linux-gnu.sh.sh

ale oto co dostalem w odpowiedzi:

Cytattar: BOINC/boinc: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation not p ermitted
tar: BOINC/boincmgr: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation no t permitted
tar: BOINC/boinc_cmd: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation n ot permitted
tar: BOINC/binstall.sh: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation  not permitted
tar: BOINC/boincmgr.8x8.png: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Oper ation not permitted
tar: BOINC/boincmgr.16x16.png: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Op eration not permitted
tar: BOINC/boincmgr.32x32.png: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Op eration not permitted
tar: BOINC/ca-bundle.crt: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operati on not permitted
tar: BOINC/locale/af_ZA/wxstd.mo: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000:  Operation not permitted
// usunalem 85% wpisow zeby za duzo nie zajmowalo
tar: BOINC/locale/zh_CN/BOINC Manager.mo: Cannot change ownership to uid 1000, g id 1000: Operation not permitted
tar: BOINC/locale/zh_CN/wxstd.mo: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000:  Operation not permitted
tar: BOINC/locale/zh_CN: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operatio n not permitted
tar: BOINC/locale/zh_TW/Boinc Manager.mo: Cannot change ownership to uid 1000, g id 1000: Operation not permitted
tar: BOINC/locale/zh_TW: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operatio n not permitted
tar: BOINC/locale: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation not permitted
tar: BOINC: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation not permitt ed
tar: Error exit delayed from previous errors

D_T_G

Cytat: "bartsob5"juz jest prawie wszystko dobrze, tylko ze znowu problem z java... zrobilem wszystko jak bylo w tym manualu co D_T_G podal, ale mimo wszystko nie dziala..
probuje dodac symboliczne dolinkowanie do libjavaplugin_oji.so co tez wychodzi, ale jest pewna ciekawostka, bo pisze ze "link is broken" czyli wszystko chyba powinno byc jasne...

Napisz jak dokładnie robisz te dowiązanie. Ja mam (miałem zaraz po instalacji, nie musiałem niczego robić :P):


dawid@pingwin:/usr/lib/browser-plugins> file libjavaplugin_oji.so
libjavaplugin_oji.so: symbolic link to `/usr/lib/jvm/java-1.5.0-sun-1.5.0_update10/jre/pl  ugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so'


Cytat: "bartsob5"
na stronie boinca nie ma instrukcji obslugi dla linuksa!!!
wiec, mam plik boinc(blablabla).sh.sh

.sh.sh? To jest chyba jakiś fake, nie przypominam sobie, żebym ja miał podwójne rozszerzenie :P

Cytatjak z tego zrobic zainstalowanego boinca?

Ściągasz plik z boinc_5.8.11_i686-pc-linux-gnu.sh, chmod o+x, kopiujesz do ~/bin/, cd ~/bin/, uruchamiasz ~/bin/boinc[tab][enter], rozpakuje się, przechodzisz do ~/bin/BOINC, i uruchamiasz albo ./run_client albo ./run_manager. Tak jest najprościej.


abedul

Cytat: "bartsob5"zgodnie z powiedzeniem:

Cytat
dlaczego wszystkie instrukcje obslugi sa przeznaczone tylko dla uzytkonikow windowsa?
- uzytkownicy Mac OS sa przyzwyczajeni ze wszyscy maja ich w d***e
- uzytkownicy linuksa zawsze sobie jakos poradza

na stronie boinca nie ma instrukcji obslugi dla linuksa!!!
wiec, mam plik boinc(blablabla).sh.sh

jak z tego zrobic zainstalowanego boinca?

probowalem to zrobic z komenda:

bartek@BART:/media/sda3/installlinux$ sudo ./boinc_5.8.11_i686-pc-linux-gnu.sh.sh

ale oto co dostalem w odpowiedzi:

Cytattar: BOINC/boinc: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation not p ermitted
tar: BOINC/boincmgr: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation no t permitted
tar: BOINC/boinc_cmd: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation n ot permitted
tar: BOINC/binstall.sh: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation  not permitted
tar: BOINC/boincmgr.8x8.png: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Oper ation not permitted
tar: BOINC/boincmgr.16x16.png: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Op eration not permitted
tar: BOINC/boincmgr.32x32.png: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Op eration not permitted
tar: BOINC/ca-bundle.crt: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operati on not permitted
tar: BOINC/locale/af_ZA/wxstd.mo: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000:  Operation not permitted
// usunalem 85% wpisow zeby za duzo nie zajmowalo
tar: BOINC/locale/zh_CN/BOINC Manager.mo: Cannot change ownership to uid 1000, g id 1000: Operation not permitted
tar: BOINC/locale/zh_CN/wxstd.mo: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000:  Operation not permitted
tar: BOINC/locale/zh_CN: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operatio n not permitted
tar: BOINC/locale/zh_TW/Boinc Manager.mo: Cannot change ownership to uid 1000, g id 1000: Operation not permitted
tar: BOINC/locale/zh_TW: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operatio n not permitted
tar: BOINC/locale: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation not permitted
tar: BOINC: Cannot change ownership to uid 1000, gid 1000: Operation not permitt ed
tar: Error exit delayed from previous errors
skopiuj plik do katalogu domowego przez sudo potem daj mu odpowiednie prawa
czyli

sudo chown 1000:1000 /home/bartek/boinc_5.8.11_i686-pc-linux-gnu.sh.sh

potem

sudo chmod 770 /home/bartek/boinc_5.8.11_i686-pc-linux-gnu.sh.sh

potem powinno bez sudo pojsc a jak nie pojdzie to wal z sudo

sh ./home/bartek/boinc_5.8.11_i686-pc-linux-gnu.sh.sh

oczywiscie zakladajac ze plik sh boinca nazywa sie :

boinc_5.8.11_i686-pc-linux-gnu.sh.sh

i twoj katalog domowy to:

/home/bartek
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

bartsob5

no dobra... boinc zainstalowany pomyslnie (aczkolwiek za duzo probek mi pobral :|

pytanie brzmi:

co robic, zeby odrazu mi sie programy nie zamykaly, tylko szly do takiego odpowiednika windowsowego tray'a??? rozumiem, ze zamkniecie terminala z ktorego sie cos uruchomilo rownoznaczne jest z zamknieciem tego programu... :| mozna to jakos ominac??? no i tez nie mowie tutaj tylko o boincu, ale tez na przyklad o gnugadu (ktore pomyslnie udalo mi sie zainstalowac ;) )

no i pytanie numer 2, co zrobic zeby boinc (i inne programy) startowaly razem z systemem?

abedul

Cytat: "bartsob5"no dobra... boinc zainstalowany pomyslnie (aczkolwiek za duzo probek mi pobral :|

pytanie brzmi:

co robic, zeby odrazu mi sie programy nie zamykaly, tylko szly do takiego odpowiednika windowsowego tray'a??? rozumiem, ze zamkniecie terminala z ktorego sie cos uruchomilo rownoznaczne jest z zamknieciem tego programu... :| mozna to jakos ominac??? no i tez nie mowie tutaj tylko o boincu, ale tez na przyklad o gnugadu (ktore pomyslnie udalo mi sie zainstalowac ;) )

no i pytanie numer 2, co zrobic zeby boinc (i inne programy) startowaly razem z systemem?
na temat traya sie nie wypowiadam nie znam sie na graficznym

w przypadku boinca odpalasz z komenda -daemon chyba i wtedy konsoli juz do tego nie trzeba
sprawdz odpalajac ./boinc --help
do wszystkich innych aplikacji uzywaj tuz po komendzie po odstepie znak &
i wrzuca do tla automatycznie

do pytania 2
tak jak wczesniej pare postow pisalem - dowiazanie symboliczny do rc2.d


ps
ja mam nnp odpalone w cronie sprawdzanie co minute czy jest wlaczony boinc i wrazie potrzeby wlacza go jesil nie dziala
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

bartsob5

hmmm wpisalem komende:

bartek@BART:/usr/lib/BOINC$ cd /etc/rc2.d
bartek@BART:/etc/rc2.d$ sudo ln -s /usr/lib/BOINC/boinc
Password:
bartek@BART:/etc/rc2.d$


w rc2.d pojawil sie plik boinc z opisem "link to plik uruchamialny" czyli chyba jest dobrze, a moze trzeba jeszcze jakies parametry nadac?

i jeszcze pytanie, jak sprawdzic do jakiego folderu odwoluje sie dany skrot? bo w properties nie widze...

abedul

po przemysleniu .... wiesz lepiej bedzie:
zrob plik o nazwie jakiej chcesz dla zobrazowania sytuacji nazwy ktore bede uzywal:

nazwa nowego pliku: kot
sciezka do pliku boinc: /boinc/boinc
nazwa twoja usera: bartek


zawartosc pliku kot powinna byc taka:

#!/bin/bash
S="/boinc"
su bartek -c "sh $S/boinc -daemon"
#


plik zapisz w
/etc/init.d/kot

potem komenda do wykonywalnosci
chmod a+x /etc/init.d/kot

dowiaz go symbolicznie do rc2.d

tu uwazaj bo przynjamniej w debianie jest sprawa taka ze w rc2.d nazwy plikow zaczynaja sie od

Sliczba"nazwa pliku"

S - oznacza ze startuje kiedy linux wchodzi w poziom 2
liczba - oznacza kolejnmość wykonywanych czynnosci wiec np nie walnij go na samym poczatku bo moze sie okazac ze nie ruszy
optymalny zakres liczby w okolicach 60-80
nazwa pliku - tu kot

czyli na koniec dowiazanie symboliczne powinno wygladac tak:

/etc/rc2.d/S88kot

zanim przerestartujesz system zobacz czy dziala plik /etc/init.d/kot odpalajac go

:)
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

D_T_G

Cytat: "bartsob5"co robic, zeby odrazu mi sie programy nie zamykaly, tylko szly do takiego odpowiednika windowsowego tray'a???

Zaimplementować dokowanie choćby przy pomocy biblioteki XEmbed :roll: Źródła masz ;)

Cytatrozumiem, ze zamkniecie terminala z ktorego sie cos uruchomilo rownoznaczne jest z zamknieciem tego programu... :| mozna to jakos ominac???

Można. Na przykład uruchamiać programy z menu, albo, w gnome bodaj też jest ten skrót, lewy alt+F2, wyskoczy okienko uruchom, tam wpisujesz nazwę programu (pod windowsem ten skrót to chyba lewy win+R). No albo z "&" co już jest wytłumaczone.

Cytatno i tez nie mowie tutaj tylko o boincu, ale tez na przyklad o gnugadu (ktore pomyslnie udalo mi sie zainstalowac ;) )

GNU Gadu ma zaimplementowane dokowanie do tray'a. Do innych programów użyć można np. alltray.

Cytatno i pytanie numer 2, co zrobic zeby boinc (i inne programy) startowaly razem z systemem?

Razem z systemem zanim ktokolwiek się zaloguje? Dla BOINCa to może i fajna opcja, ale o jakie konkretnie "inne programy" Ci chodzi?

Cytatw rc2.d pojawil sie plik boinc z opisem "link to plik uruchamialny" czyli chyba jest dobrze, a moze trzeba jeszcze jakies parametry nadac?

Wedle uznania, ./boinc --help, najlepiej wyedytować ./run_client i dopisać parametry uruchamiania.

Cytati jeszcze pytanie, jak sprawdzic do jakiego folderu odwoluje sie dany skrot? bo w properties nie widze...

'file skrót', 'ls -a skrót'.


bartsob5

Cytat: "abedul"czyli na koniec dowiazanie symboliczne powinno wygladac tak:

/etc/rc2.d/S88kot

zanim przerestartujesz system zobacz czy dziala plik /etc/init.d/kot odpalajac go

:)

jesli uruchomienie w terminalu powoduje pytanie o haslo uzytkownika i nic wiecej, to dziala (aczkolwiek boinc jest caly czas wlaczony, wiec nie wiem czy reaguje dobrze czy nie...)

zaryzykuje i zrobie restarta...

edit:
nie dziala...

boinc zainstalowalem w /usr/lib/BOINC
plik umiescilem tak jak mowiles w init.d
plik nazwalem boincstarter a symboliczne dolinkowanie 'S88boincstarter'

zawartosc tego pliku:

#!/bin/bash
S="/usr/lib/BOINC/"
su bartek -c "sh $S/boinc -daemon"
#

abedul

---------- 20:10 24.02.2007 ----------

Cytat: "bartsob5"
#!/bin/bash
S="/usr/lib/BOINC/"
su bartek -c "sh $S/boinc -daemon"
#
1 zauwaz ze w linijce s= nie mam na koncu / a ty dales
zobacz co sie dzieje jak wykasujesz -daemon

---------- 20:11 ----------

tzn po podaniu hasla do twojego usera powinien sie odpalic normalnie w konsoli boinc

---------- 20:17 ----------

znalazlem blad :)
sorki musialem pod konsole zajrzec czy to dziala? bo strzelalem z glowy

wiec plik wyglada tak wg standardu jak wyzej bylo#!/bin/bash
S="/boinc"
su bartek -c "$S/./boinc"
#

dziala sprawdzilem :)
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

Nietoperek

ja w linuxie przewaznie boinc'a odpalalem w konsoli komenda "./boinc &" co ladowalo program w tle - pozniej przy ponownym odpalaniu systemu jakims cudem boinc sam startowal razem z nim - byc moze to ma jakis zwiazek z zapisana wczesniej sesja X'ow - ale tego nie jestem pewien

abedul

Cytat: "Nietoperek"ja w linuxie przewaznie boinc'a odpalalem w konsoli komenda "./boinc &" co ladowalo program w tle - pozniej przy ponownym odpalaniu systemu jakims cudem boinc sam startowal razem z nim - byc moze to ma jakis zwiazek z zapisana wczesniej sesja X'ow - ale tego nie jestem pewien
owszem zgadza się, jeżeli dasz & na końcu to pójdzie proces w tło
z ponownym restartem napewno było związane to, że był zapisany boin w sesji

Jedna sprawa jak dasz & to wszystkie komunikaty zasypują ci konsole, na której odpaliłeś
więc lepiej puścić boinc w trybie daemona - wtedy nie sypie komunikatami a i tak działa w tle
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

RAD-Poland

Czy są jakieś zastrzeżenia do uruchomienia Boinc'a w autostarcie?
wrzuciłem pliczek do /home/xxxx/.kde/Autostart#! /bin/bash
cd /home/xxxx/boinc
./boinc -return_results_immediately
Boinc uruchamia się i pracuje bez problemu od dwóch lat. Pytam w związku z tymi komunikatami prosesu uruchomionego w tle, czy w tym wypadku również występuje taka sytuacja?

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

D_T_G

Cytat: "RAD-Poland"Czy są jakieś zastrzeżenia do uruchomienia Boinc'a w autostarcie?
wrzuciłem pliczek do /home/xxxx/.kde/Autostart#! /bin/bash
cd /home/xxxx/boinc
./boinc -return_results_immediately
Boinc uruchamia się i pracuje bez problemu od dwóch lat. Pytam w związku z tymi komunikatami prosesu uruchomionego w tle, czy w tym wypadku również występuje taka sytuacja?

No to jak chcesz mieć pewność to możesz przerobić ten *.desktop

./boinc -return_results_immediately &>/dev/null &

albo lepiej dodać

../boinc -return_results_immediately -redirectio

:)


abedul

./boinc_5.4.9_opteron-64-linux-gnu --help
Usage: ./boinc_5.4.9_opteron-64-linux-gnu [options]
   -help                          show options
   -version                       show version info
   -exit_when_idle                Get/process/report work, then exit
   -show_projects                 show attached projects
   -return_results_immediately    contact server when have results
   -detach_project <URL>          detach from a project
   -reset_project <URL>           reset (clear) a project
   -attach_project <URL> <key>    attach to a project
   -update_prefs <URL>            contact a project to update preferences
   -run_cpu_benchmarks            run the CPU benchmarks
   -check_all_logins              for idle detection, check remote logins
too    -allow_remote_gui_rpc          allow remote GUI RPC connections
   -gui_rpc_port                  port for GUI RPCs
   -redirectio                    redirect stdout and stderr to log files
   -detach                        detach from console (Windows)
   -dir <path>                    use given dir as BOINC home
   -no_gui_rpc                    don't allow GUI RPC, don't make socket
   -daemon                        run as daemon (Unix)

kto spatrzyl wogole na ostatnia linijke?
mi logi do szczesci apotrzebne wogole nie sa wiec odrucam mozliwosc:

-redirectio                    redirect stdout and stderr to log files
uruchamiam tylko za pomoca:
-daemon                        run as daemon (Unix)i mam silencium sancrum :)
czyli doslownie wywala na konsole az tyle:
Message from syslogd@gateway at Sun Feb 25 01:30:14 2007 ...
gateway boinc_5.4.9_opteron-64-linux-gnu: Starting Boinc-Daemon, listening on port 31416

poza tym moze sie komus przyda mam dorzucony do crontaba plik odpalany co minute o zawartosci:
#!/bin/bash
#
BOINC=/home/boinc/boinc_5.4.9_opteron-64-linux-gnu
if [ -z `pgrep -n boinc_5.4.9_opt` ]
then
$BOINC -daemon
fi
i wiecej sie nie martwisz o to czy chodzi po odpaleniu czy nie padl czy moze cos innego .....
jak ktos nie wie jak wyglada wpis do crontaba zeby co minute sprawdzal to tu przyklad:*/1 * * * * user poleceniemoze komus sie przyda :)
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

D_T_G

Cytat: "abedul"mi logi do szczesci apotrzebne wogole nie sa

Mi są, przydają się (historia benchmarków, debug output jeśli biorę udział w beta testach itp.).

Cytat-daemon     run as daemon (Unix)i mam silencium sancrum :)

Z redirectio też jest silencium sancrum w konsoli.

Cytat
poza tym moze sie komus przyda mam dorzucony do crontaba plik odpalany co minute

Nie przyda się. Opcję -daemon znałem już od pierwszego dnia używania boinc'a (tak wiem jak używać --help), ale uznałem że w moich home desktopowych zastosowaniach niczego specjalnego tym nie zyskuję.


bartsob5

jaka komenda usunac program zainstalowany przez apt-get???

zainstalowalem tak quodlibet ale proba jego odpalenia konczy sie proba wyslania raportu do developerow...

abedul

apt-get remove nazwapaczki
jezeli chcesz dodadtkowo usunac wszystkie pliki ktore stworzyl ten program dodajesz opcje
--purge
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

bartsob5

a co zrobic, zeby rhythmbox wykrywal i odtwarzal mp3? przez moment chcialem nawet przerabiac swoja muzyke na ogg, ale sie powstrzymalem...

ten rhythmbox wyglada na calkiem fajny odtwarzacz, tylko wlasnie nie gra mi mp3... :(

abedul

---------- 13:09 25.02.2007 ----------

Cytat: "bartsob5"a co zrobic, zeby rhythmbox wykrywal i odtwarzal mp3? przez moment chcialem nawet przerabiac swoja muzyke na ogg, ale sie powstrzymalem...

ten rhythmbox wyglada na calkiem fajny odtwarzacz, tylko wlasnie nie gra mi mp3... :(
znalazlem cos takiego:
http://www.mneylon.com/blog/archives/2005/08/05/mp3-support-with-rhythmbox/

---------- 13:09 ----------

a xmms odtwarza ci mp3?
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=e229e2c9a03dd581c691f2da59450780][/url]

emik

co mam zrobić, aby po kliknięciu w Boincmgr w odnośnik do strony projektu nie wyskakiwał mi komunikat:
BOINCstats/BAM! - BOINC Client tried to display the web page
http://climateprediction.net/
but couldn't find a web browser.
To fix this, set the environment variable
BROWSER to the path of your web browser,
then restart the BOINCstats/BAM! - BOINC Client.


tylko aby otwierała się strona w przeglądarce?