Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - GacikPL

#1
ze składowiskiem to prawda że Różane się przepełnia i potrzebne jest nowe składowisko (które i bez projektu elektrowni musi powstać).
i to tez prawda że na 99% nie będzie w Polsce składowiska wypalonego paliwa (za mało elektrowni- za mało odpadów), ale dodatkowych średnio i niskoaktywnych będzie napewno sporo..
#2
Imho większość pojawiających się w prasie i mediach informacji na temat EJ to bzdury, które wzbudzają strach u ludzi niedoinformowanych..
np. ostatnie stress testy w europejskich EJ nie wykazały dużych niedociągnięć, normalnie sprawdzano nowe zbiegi okoliczności, np. jednoczesne trzęsienie ziemi i tsunami (nawiasem bardzo częste w Europie) i sprawdzano czy są na takie możliwości napisane instrukcje- w większości nie było, albo wymyślono że podczas szkolenia operatorzy mają za dobre warunki i dali pomysł żeby ich szkolić w warunkach stresowych (włączone syreny podczas egzaminów, itp)..
ogólnie współczesne nuclear safety to szukanie nowych zbiegów okoliczności i dopracowanie instrukcji do nich..

To samo jak jacyś ekoświrkowie "weszli na teren EJ" tylko że we wszelakich zakładach jądrowych są 3-4 strefy bezpieczeństwa, wejście do pierwszej tak naprawdę nic nie oznacza i nie jest jakimś wyczynem- jest się minimum 800m od materiału rozszczepialnego..
ps. zastanawia się ktoś dlaczego nie weszli dalej?? Albo co by się stało jakby weszli dalej?
#3
Niestety nie przewidywana jest wersja papierowa ze względu na koszty, czasopismo jest bezpłatne, a wiadomo koszt druku+kolportaż to sporo.
Jak już pisałem Krzyszpowi, postaram się wydrukować kilka kopii i Wam przesłać.

:)
#4
dokładne porównanie może być w następnym artykule... np z jakąś aktualizacją działań/ilości czujników/ kroków milowych w projekcie?
Jeśli oczywiście znajdą się osoby, które coś na ten temat napiszą to mogę poprawić i opublikować.

Pozdrawiam.
#5
http://issuu.com/cosiw/docs/ekoatom_nr5_ver_02?mode=window&backgroundColor#222222

strona 57 :)

I prośba, jak znajdziecie jakieś błędy to do mnie na priva proszę.

edit:
I zapraszam na: http://www.ekoatom.com.pl/
i FB też :)
#6
@kszyszp
OK, chyba zaczynam ogarniać o co Wam chodzi:)

@Szopler
super że policzyłeś, mi się nie chciało, ale szacowanie mi nieźle wyszło:D

pozdro!
#7
chyba lepiej byłoby żeby pomiary były dokładne...

Jeśli chodzi o to porównywanie to przy dawce 20uR/h (jakaś stara ta jednostka) możesz siedzieć 500h rocznie(10h tygodniowo np)  i nie przekroczysz rocznej dawki 1mSv (dla normalnego człowieka), umownie na całe ciało (bo na skórę możesz i tak 100 razy więcej, bo zakładam że nie połykasz swojej próbki). To tak nawiasem..

Wg mnie ciekawsze są dokładne wyniki przy niskim promieniowaniu, można wtedy sporządzać mapy takie jak w http://www.atom.edu.pl/index.php/bezpieczenstwo/male-dawki-promieniowania.html  dla USA a tam rozrzut 2-3 uR/h(znów ta jednostka?!) już robi różnice. Przy większych natężeniach promieniowania i tak czujnik pokaże zmianę, raczej nie jest wtedy ważne czy promieniowanie wzrosło 10 czy 15 razy ale że znacznie wzrosło...
#8
Cytat: Szopler w 24 Sierpień 2011, 18:16

Żeby zrobić sensowne porównanie trzeba by mieć preparat promieniotwórczy emitujący gammę i ołowiany "domek" z uchwytem na badaną tubę i porównywać wyniki dla dużej dawki.

Pisałem wcześniej że dam radę taką kalibrację zrobić..
#9
@cyfron
to co piszesz ma sens, skalibrować jedną/dwie tuby i potem do nich porównywać resztę.
Ale zauważając to że pojedynczy pomiar jest bardzo nie stabilny to lepiej można kalibrować kilka tub z partii- to dużo powie o całej partii tub.

Ale zakładam że różne rzeczy wyjdą w praniu...
:boing:
#10
@gaballus
trochę już się dowiedziałem na temat tego kalibrowania. Powinna wystarczyć kalibracja samej tuby, elektronika ma wpływ na pomiar, ale nie jest powodem powstawania odchyleń w kolejnych pomiarach, natomiast poszczególne tuby z partii mogą różnić się minimalnie między sobą, trzeba wtedy na podstawie pomiarów ocenić na ile pomiar odbiega od rzeczywistości... i programowo zadać tubie współczynnik kalibracyjny. Na pierwszy rzut oka tak to widzę..
#11
To fajnie . Wiec narazie postaram się zainteresować kolegów (może być ciężko-wakacje :D ) i jakiś ludzi związanych z promieniowaniem (naukowców, sympatyków). Mogę wrzucić notki na parę stron związanych z promieniowaniem, propagujących wiedzę nt energii jądrowej itp... macie jakiś tekst opisujący projekt? czy skopiować opis ze stronki? moim skromnym zdaniem dobrze byłoby napisać coś unikalnego, w sumie mogę się tym zająć w wolnym czasie.
Kalibrację myślę że da radę zrobić jakoś pod koniec września (opiekun laboratorium ma urlop..)
Ogólnie z doświadczenia wiem że rozrzut pomiarów skalibrowanym licznikiem i przy dużych mocach źródeł jest dość duży... Natomiast jeszcze nie mierzyłem tego samego źródła w tym samym czasie dwoma urządzeniami :D -nie mogę się doczekać!
Czyli czekam na kolejną akcję zamawiania czujników :)
#12
Jestem mile zaskoczony odpowiedzią! :) Napewno odwiedzę IRC'a jak tylko dostanę się do swojego komputera. Narazie nie mam pytań...bo nic nie wiem na temat czujnika i softu. W najbliższym czasie postaram się dowiedzieć jak najwięcej :)
Jaka jest procedura zamawiania czujnika? Czy mogę zamówić części i sam wszystko złożyć :) ? Myślę że będę mógł później kupić kilka na Instytut Techniki Cieplnej i zainstalować na politechnice. Czy dobrym pomysłem jest zwrócenie się do jakiś instytucji o dofinansowanie na części do czujników (mam tu na myśli Polskie Towarzystwo Nukleoniczne, Seren Polska, Ekoatom, ewentualnie jakiś projekt na politechnice)?
ponadto wydaje mi się że mógłbym wykonać coś na wzór kalibracji czujnika (mam dostęp do różnych źródeł promieniowania o znanej aktywności).
To chyba tyle przychodzi mi teraz do głowy...
ps. jestem członkiem B@P chyba ze 4 lata, średnio mi liczenie idzie (nie miałem dostępu do dużych mocy obliczeniowych, wcześniej stary athlon 1ghz potem lapek, teraz mam szybkiego kompa w pracy to trochę podgonię :), ale w tej chwili jestem bardzo mocno zainteresowany całym środowiskiem BOINC :D
#13
Hej , chętnie zaangażuję się w projekt. Studiuję energetykę jądrową na wydziel MEL PW, więc chętnie zajmę się analizą danych oraz promocją projektu. W jednym z  wątków na temat promocji pisaliście o zaangażowaniu ośrodków naukowych- tym też mógłbym się zająć :) (sądzę że ośrodki naukowe w PL będą bardzo zainteresowane, ponadto drużyna ma w nazwie Boinc@POLAND i powinna popularyzować naukę głównie w Polsce). Programowanie w C też ogarniam ale raczej podstawy potrzebne inżynierowi...
Ogólnie nie wiedziałem że w Polsce mogą wypalić tak ciekawe projekty jak Radioactive@home! Mam nadzieję że zainteresuję kolegów z Koła Naukowego Energetyków, oraz ekologów z EKO ATOM i SEREN Polska- jestem administratorem ich stronki, możemy zrobić jakieś wspólne akcje na FB itp...
Piszę tak w ogólnym wątku bo nie bardzo wiedziałem do kogo słać PM :)
Czekam na odpowiedź!
Pozdrawiam
Michał Gatkowski
#14
trochę lipa z tym wyścigiem, tak naprawdę jest małe zainteresowanie tym w naszym teamie....
nie wierze że na 14 miejsce nas tylko stać... trochę smutno...
#15
nie rozumiem tej zabawy  ;)
ale też chcę wygrać!!!
....
a teraz powrót na ziemię czyli wracam do termodynamiki....
pozdrawiam :)
#16
też sie dorzuciłem :) spoko opcja z tym kompem :)
#17
Cześć, mam na imię Michał. Pochodzę z Ostrowca Świętokrzyskiego (Świętokrzyskie). obecnie mieszkam w Warszawie w akademiku (Mikrus), studiuje na PW na wydziale MEiL. 
Liczę od około półtora roku, od roku jestem w B@P. I właściwie od roku przeglądam czasami to forum.
I jakoś mnie natchnęło żeby się wreszcie odezwać, swoją drogą dobry pomysł z newsletterem :)

liczę niestety tylko na lapie więc efekty są takie sobie  ::)    w każdym razie zadowolony jestem że robie chociaż tyle :P

pozdrawiam wszystkich członków B@P szczególnie studentów PW :)
#18
Archiwum / Odp: GPU a BOINC
09 Styczeń 2008, 14:03
cześć witam wszystkich :) może wygląda że jestem nowy na forum ale jakoś jestem nieśmiały i się nie odzywałem :P

a dla zainteresowanych tematem wykorzystania GPU do czegoś innego niż przetwarzanie grafiki polecam artykuł:
http://www.pcworld.pl/news/135357.html

może nie GPU dla Boinc ale to już zawsze coś...
pozdrawiam!!