Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Znikające Wolne Miejsce pod Win XP

Zaczęty przez Tom, 30 Marzec 2007, 18:14

Tom

Na dysku c ( z windą XP, 8 gb) znika mi systematycznie wolne miejsce, tydzień temu zwolniłem 1 gb aby dokonać defragmentacji a dziś już mam tylko 180 mb wolnego, BOINC przestał działać, myślę że brakuje mi grubo ponad 2 gb tylko nie wiem dlaczego.
Ludzie pomocy, ja tu ginę :!: pytajcie jakie dane mojego kompa potrzebujecie.
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=885bc8da28246e545e08fa0942ddc60d][/url]

kempler

Znikanie wolnego miejsca na dysku


Najczęstsze powody:
– Włączona ochrona kosza przez Nortona (Norton Protected Recycle Bin) zwolnić pliki spod prawoklika – empty
– Punkty przywracania systemu – wyłączyć i później ewentualnie włączyć przywracanie systemu, spowoduje to zwolnienie miejsca zajmowanego przez przywracanie ale należy się liczyć z tym iż w razie awarii systemu juz z nich nie skorzystamy.
Katalog z punktami przywracania znajdziemy w X:\System Volume Information gdzie X to litera danego dysku.
– Rozrastający się plik logu programu BootVis. Zatrzymanie tracking'u
– Działalność wirusa dopisującego do każdego pliku swój kod (np. infekujący pliki wykonywalne) powodując tym samym zwiększenie ich objętości
Cóż poradzić, skanowanie antywirusowe to podstawa (najlepiej podczas rozruchu)
Wiele stajni produkujących soft AV wydaje narzędzia usuwające konkretne zagrożenia. Pozwala to na unikniecie usuwania zainfekowanych plików.
– Zapełniony Temp oraz tempy internetowe, cookies... – opróżnić doszczętnie
– Hibernacja i plik wymiany
Odpowiednio hiberfile.sys i pagefile.sys również zajmują sporo miejsca na dysku

Wyłączenie hibernacji
Panel sterowania - Ekran - Wygaszacz ekranu – Zasilanie - Hibernacja - Włącz hibernacje (odznaczyć)

Wyłącznie pliku wymiany, pliku stronicowania, pamięci wirtualnej, SWAPA – jak kto woli
Panel sterowania – System – Zaawansowane - Wydajność: Ustawienia - Zaawansowane - Pamięć wirtualna: Zmień
Tutaj możemy całkowicie wyłączyć (bez pliku stronicowania), ograniczyć rozmiar (rozmiar niestandardowy) bądź pozwolić systemowi samodzielnie ustawić początkowy rozmiar pliku wymiany na 150% wielkości posiadanej pamięci RAM, maksymalny to 300% (rozmiar kontrolowany przez system)

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Tom

Tak, google święta rzecz.
- Nortona nie mam
- Punkty przywracania systemu oczyszczone
- program BootVis, chyba nie mam :p
- komp zeskanowany na virusy i inne szpiegi
- temp opróżniony
- hibernacja była odchaczona
- Pamięć wirtualna ustawiona maks 900 mb
W tej chwili mam już tylko 115 mb wolnego i ciągle spada  :?
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=885bc8da28246e545e08fa0942ddc60d][/url]

bartsob5

a sprawdzales ktore foldery sa pamiecio zerne (ktorych rozmiar sie zwieksza i/lub zajmuja dziwnie duza ilosc miejsca?)

sprawdz program files i moje dokumenty (rozne gry lubia tam sejwy zostawiac) po drugie... przeprowadz czyszczenie systemu (przede wszystkim C:\WINDOWS\system32\dllcache ktory mozna oproznic, a czesto gromadzi ponad 2000 plikow zapasowych..)

Tom

Ludzie cud :!:
Sprawdziłem ten folder system32 i znajdują się tam 2180 plików i kilkadziesiąt folderów, tzn zaznaczyłem wszystkie te pliki i właściwości no i nic, zajmują 500 mb, ale po chwili ni z tego ni z owego pokazało się 1,9 gb wolnego :D
Czy na pewno  można ten folder opróżnić? jest to bezpieczne?
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=885bc8da28246e545e08fa0942ddc60d][/url]

kempler

system32 ? w życiu, to jeden z ważniejszych folderów raczej :wink:

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

bartsob5

mowilem o folderze DLLCACHE ktory jest dosc skrzetnie ukryty... z niego wszystko mozna spokojnie wywalic..

PMG

Bartsob - to mowisz ze katalog Windows/system21/dllcache mogę usunąć (zawartośc) bez problemów ? Wiesz - u mnie sie zebrało tego juz 450 mega ( bo nigdy nie wiedziałem czy to można usunąć) i jakoś zawsze mnie to ciekawiło ale nigdy tym sie nie interesowałem mocniej.

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

Borsook

ja w tym folderze mam tylko 7MB
ale interesuje mnie cos innego, mam jakies 30 folderow o podobnej nazwie jak ta $NtUninstallKB896688-IE6SP1-20051004.130236$ w katalogu windows/ sa one ukryte i zaznaczone na niebiesko a zajmuja ponad 2Gb. co to jest?

Bober

Najprawdopodobniej backup od service packa. Ja to zawsze kasuje....negatywnych konsekwencji nie miałem.

AdNet

a mnie zawsze interesował ten plik SWAP - możecie coś o nim więcej napisać ?

dodam od siebie, że do liczenia 'zajmowanego miejsca' w folderach NAJLEPSZY jest Totalcmd i spacja , którą każdy ma  :wink:

Bober

Ja tam specem nie jestem, ale wiem, że to inaczej "plik wymiany" czyli pamięć wirtualna - jak zabraknie RAMu to system korzysta z miejsca na HDD i robi to poprzez ten plik. Dobrze jest samemu ustawić jego stałą wielkość (raczej duży :P ) a niektórzy to nawet robią na niego osobną partycję :P

bartsob5

Cytat: "Bober"Najprawdopodobniej backup od service packa. Ja to zawsze kasuje....negatywnych konsekwencji nie miałem.

nie. service pack robi 1-2 takie foldery, ale duze... pozostale to sa pliki backupowe i deinstalacyjne od pozostalych poprawek