Sposoby na optymalizację windows. Jakie znacie ?

Zaczęty przez GRID, 15 Grudzień 2011, 18:24

GRID

System jest bardzo ważnym elementem komputera (który przetwarza projekty naukowe). Dla tego postanowiłem założyć wątek jak można zoptymalizować system Windows XP i 7 aby działał szybciej, stabilniej i optymalnie. Reg dla Windows Vista dodam jedynie w załączniku.

Podstawa to wyłączyć nie potrzebne usługi:

Poniżej podam treść dwóch plików które wyłączają usługi w Windows XP i 7. Pliki te wyłączają - 26  usług oraz UAC w przypadku rega dla Win7 i 33 usługi w przypadku Windows XP.
Dla obu systemów jest konfiguracja bezpieczna z których korzystam masowo na wszystkich komputerach. Z jednym wyjątkiem kiedy korzystamy z modemów telefonicznych (tylko na USB - blueconnect, vodafone) dla których potrzebne są usługi : telefonia i Menedżer autopołączenia dostępu zdalnego.
edit: oraz z wyjątkiem kiedy korzystamy z udostępniania plików ponieważ te regi wyłączają usługę Serwer [LanmanServer]

Treść tego kodu kopiujemy i zapisujemy w pliku tekstowym nadając mu nazwę np. uslugi-win7.reg a następnie klikamy go dwa razy i potwierdźmy TAK.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\RasMan]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\IKEEXT]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\SSDPSRV]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\iphlpsvc]
"Start"=dword:00000003
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\Fax]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\upnphost]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\TrkWks]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\seclogon]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\IKEEXT]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\Netlogon]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\SSDPSRV]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\iphlpsvc]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\lmhosts]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\wercplsupport]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\RemoteRegistry]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\LanmanServer]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\TapiSrv]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\W32Time]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\WerSvc]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\TermService]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\WebClient]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\idsvc]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\WinDefend]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\WSearch]
"Start"=dword:00000004

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"EnableLUA"=dword:00000000


Plik rejestru dla Windows XP:
Kopiujemy i zapisujemy w pliku tekstowym nadając mu nazwę uslugi-XP.reg a następnie uruchamiamy i potwierdzamy TAK:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wscsvc]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\ClipSrv]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NetDDE]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\HidServ]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NetDDEdsdm]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SysmonLog]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WmiApSrv]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\seclogon]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RasAuto]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RasMan]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\mnmsrvc]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\helpsvc]
"Start"=dword:00000003
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LmHosts]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SSDPSRV]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WmdmPmSN]
"Start"=dword:00000003
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RemoteRegistry]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RemoteAccess]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TlntSvr]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Alerter]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\W32Time]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CiSvc]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\ERSvc]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PolicyAgent]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UPS]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Messenger]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Nla]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TapiSrv]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SCardSvr]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TrkWks]
"Start"=dword:00000003
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\dmserver]
"Start"=dword:00000003
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WebClient]
"Start"=dword:00000003


W komputerach tylko do BOINC można wyłączyć jeszcze około 10 usług które w normalnym użytkowaniu są potrzebne. Aby wyłączyć usługi ręcznie klikamy ctrl+R i wpisujemy services.msc (Start -> Uruchom -> wpisz services.msc)
A następnie wyszukujemy takie usługi (Win XP i 7):

  • Aktualizacje automatyczne - i tak nie ściągamy wirusów
  • Bufor wydruku - i już nie podrukujemy sobie
  • HID Input Service
  • Kompozycje - jedna z najbardziej pamięciożernych usług
  • Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej - jeżeli komputer jest na kablu
  • Windows Audio - i teraz bez dźwięku
  • Usługa przywracania systemu - to się przydaje jak komp się sypie czasami
NA każda z nich klikamy dwa razy na dany element i zaznaczamy tryb uruchomienia na wyłączony.

Drugą ważną sprawą to uruchamiające się w raz systemem programy, biblioteki i sterowniki. Programem z którego ja korzystam do usuwania tych elementów z listy startowej jest program autoruns (załączam w załączniku.) Dzięki niemu możemy ustawić że zintegrowane z systemem elementy takie jak poczta, windows media, internet explorer, sidebars, sterowniki dyskietek, kodeki,..  nie będą się uruchamiać.

Zapraszam do dzielenie się pomysłami.

krzyszp

Cytatlmhosts
Jak wyłączysz, to nazewnictwo po netbios idzie w zapomnienie - a wtedy bay bay programy dosowe (i niektóre nowe). Wbrew pozorom tego jeszcze masa działa (czasami w systemach wbudowanych dołączonych do komputerów firmowych np.)...

CytatHID Input Service
I radioaktywny idzie w kosmos... ;)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Agbar

Potrafisz ocenić ile zyskujesz wykonując te wszystkie rzeczy?

Prawdopodobnie około zera. Wiele z usług, które wyłączasz i tak domyślnie są wyłączone (tzn. uruchamiają się na żądanie).
Część wydaje się niepotrzebna dla BOINC, ale z doświadczenia wiem, że można bardzo dużo czasu stracić zastanawianie się "dlaczego ten program nie działa?" A potem szukanie "tej jednej, konkretnej usługi, która jest potrzebna już teraz, natychmiast, ale wyłączyłem ją rok temu i nawet o tym nie pamiętam".

Wyłączenie synchronizacji czasu może spowodować, że certyfikaty będą uznawane za nieważne, np. kiedy wyczerpie się bateria.
Wyłączenie aktualizacji to, jak zaproszenie do botnetu. Część ostatnich niesławnych ataków (niekoniecznie botnetowych), to właśnie efekt braku aktualizacji systemu, a wirusy niekoniecznie są ściągane przez użytkownika.

Za to warto wyłączyć Windows Search, jeżeli system nie jest używany jako stacja robocza.

CytatDrugą ważną sprawą to uruchamiające się w raz systemem programy, biblioteki i sterowniki. Programem z którego ja korzystam do usuwania tych elementów z listy startowej jest program autoruns (załączam w załączniku.) Dzięki niemu możemy ustawić że zintegrowane z systemem elementy takie jak poczta, windows media, internet explorer, sidebars, sterowniki dyskietek, kodeki,..  nie będą się uruchamiać.
Większości z wymienionych rzeczy system nie załaduje dopóki nie będzie potrzebował; za kilka megabajtów na dysku ryzykujesz złamanie zależności (trochę jak w linuksowych pakietach).



BTW IKEEXT, secLogon masz na liście win7 po dwa razy.

GRID

#3
 :) O wyłączeniu aktualizacji napisałem tylko w przypadku komputerów tylko BOINC. W komputerach tylko do BOINC odpalamy tylko od czasu przeglądarkę aby wejść na stronę projektu lub zainstalować nowy sterownik. A pad baterii BIOS to rzadkość, a jak padnie to i z tą usługą są problemy.
Ja z doświadczenia wiem że z tym regiem jest lepiej niż bez niego, zrobiłem to już ponad 3k razy <- użytkownicy domowi, biurowi i profesjonalni.

CytatWiększości z wymienionych rzeczy system nie załaduje dopóki nie będzie potrzebował;
60%-80% tych usług odpala się na starcie systemu i 100% to co pojawia się w autoruns. Dwie tych usług które czekają na wezwanie (nie są uruchomione na starcie) to głównie usługi związane z bezpieczeństwem - messenger, rejestr zdalny.
CytatA potem szukanie "tej jednej, konkretnej usługi, która jest potrzebna już teraz, natychmiast, ale wyłączyłem ją rok temu i nawet o tym nie pamiętam".
Do tych wyłączonych usług 99% użytkowników już nie wraca po roku.

Przy komputerach które mają więcej niż 3GB pamięci ram różnica jest nie zauważalna, ale dla tego właśnie podałem te regi żeby zainteresowani mogli zrobić to sami. Wiem również że ich wpływ na RAC może być żaden, ale na pewno poprawia to stabilność komputera.

CytatBTW IKEEXT, secLogon masz na liście win7 po dwa razy.
Dzięki, poprawiłem.


Wiem że jest np. wpis do rejestru który powoduje że są takie modyfikacje, których nie zamieszczam bo ich nie sprawdziłem pod Windows 7 jak np wymuszanie przechowywania w ram rdzenia windowsa i sterowników (nie wiem czy GPU) lub poprawiające szeregowanie procesora.

krzyszp

Cytat: GRID w 15 Grudzień 2011, 20:34
Wiem że jest np. wpis do rejestru który powoduje że są takie modyfikacje, których nie zamieszczam bo ich nie sprawdziłem pod Windows 7 jak np wymuszanie przechowywania w ram rdzenia windowsa i sterowników (nie wiem czy GPU) lub poprawiające szeregowanie procesora.
Fake, rdzeń systemu i używane sterowniki (a grafika jest zawsze używana) stale rezydują w pamięci i nie potrzeba do tego żadnych wpisów.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

GRID

Możliwe, to jeszcze pamiętam od czasów XP gdzie jak się miało 1024 ramu to było coś. Pewnie przy mniejszych ilościach ramu stery lądowały do pamięci wymiany.

Szopler

"Start"=dword:00000004
Jaka jest wartość dla AUTO ?
Bo zastosowałem wczoraj ten plik i mi dzisiaj otoczenie sieciowe nie działa po wyłączeniu NetBIOS (lmhosts) %)

GRID

#7
00000002 = Automatic/start
lub
możesz włączać usługi ręcznie kliknąć (Start -> Uruchom -> wpisz services.msc)
wybrana usługa (serwer w tym przypadku najważniejsza) na auto  :)



Cytat[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\LanmanServer]
"Start"=dword:00000002

jedna z głównych jeżeli chodzi o bezpieczeństwo.

Robert1970

Cytat: GRID w 15 Grudzień 2011, 20:34
:) O wyłączeniu aktualizacji napisałem tylko w przypadku komputerów tylko BOINC. W komputerach tylko do BOINC odpalamy tylko od czasu przeglądarkę aby wejść na stronę projektu lub zainstalować nowy sterownik.

GRID, tak samo jak Ty myśleli na początku XXI wieku ( wiem wiem - prehistoria) użytkownicy Windowsa, którzy nie aktualizowali systemów. A okazało się że aby komputer był zainfekowany - na przykład robakiem Code RED - wystarczyło być podłączonym do sieci i nie mieć systemu uaktualnionego. A poprawka do tego błędu była wtedy już od miesiąca dostępna. Generalnie instalacja poprawek to dobry pomysł i nie rezygnowałbym z tego.

GRID

#9
To może powinienem dodać notkę że każdy to robi na swoje ryzyko i  w razie zniszczenia komputera autor posta nie ponosi żadnej odpowiedzialności.  :closedeyes:


ps. Jeszcze powinienem dodać że kiedyś np jeden z SKB@P po pobraniu aktualizacji a że był delikatny to załapywał przerwę w działaniu. Ja mam dwa kompy które liczą 24/7 i to jakiś czas, bez antywirusów i na razie ani jeden nie przestał pracować ani na chwilę.

Agbar

Cytat: Szopler w 16 Grudzień 2011, 12:05
"Start"=dword:00000004
Jaka jest wartość dla AUTO ?
Bo zastosowałem wczoraj ten plik i mi dzisiaj otoczenie sieciowe nie działa po wyłączeniu NetBIOS (lmhosts) %)

Właśnie o takie sytuacji pisałem. Takie proste coś, ale nieużywane np. dlatego, że nawet nie wiedziałem o jego istnieniu. Przykładowo dostęp zdalny do rejestru może się przydać, kiedy po roku okaże się, że nie chce się ruszać do pokoju obok. Problem polega głównie na tym, że powoduje przedwczesne łysienie: "Czemu to rwa nie działa, przecież to takie proste! Postępuję według poradnika dla idiotów i nie działa! Czy jestem adoptowany, albo jakiś inny?!". Potem okazuje się, że jest wyłączona jakaś usługa, która domyślnie jest uruchamiana na żądanie.

BTW Może lepiej użyć skryptu zamiast pliku reg. Windows ma polecenie sc, które służy do kontrolowania usług.
W dalszym ciągu masz dużo powtórek w pliku reg. To też potencjalny problem w przypadku, gdy ktoś postanowi zmienić/usunąć z pliku ustawienia dla jednej usługi. "AAAARRRGGGHH! Czemu to nie działa, przecież usunąłem z pliku wpis dla tej usługi?! FFFUUUU!!!!!"


Cytat: krzyszp w 15 Grudzień 2011, 21:52
Cytat: GRID w 15 Grudzień 2011, 20:34
Wiem że jest np. wpis do rejestru który powoduje że są takie modyfikacje, których nie zamieszczam bo ich nie sprawdziłem pod Windows 7 jak np wymuszanie przechowywania w ram rdzenia windowsa i sterowników (nie wiem czy GPU) lub poprawiające szeregowanie procesora.
Fake, rdzeń systemu i używane sterowniki (a grafika jest zawsze używana) stale rezydują w pamięci i nie potrzeba do tego żadnych wpisów.
Była kiedyś opcja, która pozwalała na włączenie swapowania (części) jądra. Przypuszczam, że przydatne w przypadku systemów (XP), którym trzeba było popchnąć instalator dodatkową opcją omijającą minimalne wymagania RAM (64, albo 32MB).

Cytat: GRID w 15 Grudzień 2011, 20:34
CytatWiększości z wymienionych rzeczy system nie załaduje dopóki nie będzie potrzebował;
60%-80% tych usług odpala się na starcie systemu i 100% to co pojawia się w autoruns. Dwie tych usług które czekają na wezwanie (nie są uruchomione na starcie) to głównie usługi związane z bezpieczeństwem - messenger, rejestr zdalny.

U mnie z wymienionych aktualnie: 12 nie działa , 6 uruchomionych.
Z czego działają usługi dotyczące sieci (np. Pomoc IP, która pozwala na względną obsługę IP6)

Nie rozumiem po co wyłączać Logowanie pomocnicze. To jakby wyłączyć su w linuksie.




krzyszp

Cytat: GRID w 16 Grudzień 2011, 13:40
...Ja mam dwa kompy które liczą 24/7 i to jakiś czas, bez antywirusów i na razie ani jeden nie przestał pracować ani na chwilę.
To dobrze sprawdź (nie jestem złośliwy), czy nie służą jako kompy rozsyłające spam. Dzisiaj rzadko który "śmieć" coś niszczy, 99% infekcji to trojany otwierające kompa dla operatora botnetu i nie zatrzymujących jego pracy...
Problem z automatycznymi aktualizacjami jest taki, że nigdy nie wiadomo co po niej się spieprzy. W większych firmach jednym z pierwszych punktów regulaminu IT jest zakaz robienia jakichkolwiek aktualizacji do momentu dokładnego przetestowania działania każdej poprawki z softem tam stosowanym...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

GRID

#12
Lubię grzebać w kompach. Dla tego właśnie lubię autoruns (oczywiście i kilka innych zabawek) <- i masz wirusy gdzieś.  :) 

Agbar

Cytat: krzyszp w 16 Grudzień 2011, 16:37
Problem z automatycznymi aktualizacjami jest taki, że nigdy nie wiadomo co po niej się spieprzy. W większych firmach jednym z pierwszych punktów regulaminu IT jest zakaz robienia jakichkolwiek aktualizacji do momentu dokładnego przetestowania działania każdej poprawki z softem tam stosowanym...
Na całe szczęście MS sam też dokładnie sprawdza poprawki. Ostatnio nie wydali jednej, bo "okazała się niekompatybilna z oprogramowaniem innej firmy".
Podobny problem miała Mozilla, a raczej firmy, które używały Firefoksa. Od kiedy wprowadzono nową numerację wersji i brak wsparcia technicznego dla starszych nie mam mowy o używaniu go w większych firmach.

Cytat: GRID w 16 Grudzień 2011, 16:51
Lubię grzebać w kompach. Dla tego właśnie lubię autoruns (oczywiście i kilka innych zabawek) <- i masz wirusy gdzieś.  :) 
Raczej źle świadczyło by o wirusie, gdybyś znalazł go w autostarcie;)

(Dlatego pisze się razem).

GRID

#14
Dzięki panowie że za offtopowaliście wątek, pewnie kogoś uratowaliście  :p_arr: przed wirusem.