Mój komp

Zaczęty przez helmut0, 14 Grudzień 2005, 21:37

helmut0

Witam.

Co powiecie na przeliczanie BOINC na tym:

> Pentium IV D 3.00 GHz (w praktyce 2x3.00GHz)
> Ram 2,0 GB
> Grafika Club 7800

Mchl

A jakie masz Benchmarki?

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

matti_tm

Cytat: "helmut0"Witam.

Co powiecie na przeliczanie BOINC na tym:

> Pentium IV D 3.00 GHz (w praktyce 2x3.00GHz)
> Ram 2,0 GB
> Grafika Club 7800

Hmmm... Powiemy: "Choćbyś miał pientium II, zapraszamy!". Każdy cykl procesora się liczy!
Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą. (Iz 54,10)

Sprawdź:
www.koinoniagb.pl/
www.bialystok.koinoniagb.pl


bartsob5

a jak widac, nawet amige cieplo przywitalismy;)

krzyszp

Cytat: "helmut0"Witam.

Co powiecie na przeliczanie BOINC na tym:

> Pentium IV D 3.00 GHz (w praktyce 2x3.00GHz)
> Ram 2,0 GB
> Grafika Club 7800

Powiem tak... Wypas ;-)

Na pewno lepiej niż na moim domowym XP1800 po przejściach.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

PsychOPAT

Wypasik.
Ja mam teraz P4 2,4GHz 512MB, ale wcześniej liczyłem stare Seti na celeronie 900-1,3 z 256MB. Zapodałem go sobie nawet na lapku P2 333 196MB, ale niestety na nim już nie dało się pracować w trakcie liczenia - pewnie dlatego, że miałem na nim XP.
img]http://www.boincstats.com/signature/user_343908.gif[/img]

krzyszp

Nooo, to ciekawe, że XP2500 (Barton?) ma lepsze Benchmarki niż PIV 3.0 z HT. Co tylko dowodzi, o ile lepsza jest optymalizacja AMD.

Jak u ciebie ze stabilnością, napięcia standard? I jakie chłodzenie?

Sam mojego XP1800 BOX kręciłem do 2,5, ale siadał mi... kontroler dysku (pewnie dlatego, że płyta do d....).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Mchl

Napięcie nominalne.
Na procku siedzi Pentagram QVC-100 (ale bez problemu dzialal tez aluminiowym Spire - Pentagrama wzialem ze wzgledu na cisze)
Dodatkowo pod zasilaczem wentylek wyciągający powietrze (tu ciekawostka, jak go ostatnio wylaczylem, to zaczal sie chipset przegrzewac. Trzeba bedzie wiekszy radiator zalozyc.
Procek przy niezakurzonym radiatorze siedzi w oklicach 45stopni. Przy troche przytkanym (jak teraz) ma 49. Na aluminiowym w najwieksze czerwcowe upaly przy maksymalnym obciazeniu siegal 61-61stopni.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

krzyszp

Jako ciekawostkę Wam podam, że mojego Athlona kręciłem tylko szyną (dlatego nie wyrabiał kontroler), ale jest to standardowy BOX i nie podwyższałem żadnych napięć. Temp. w stresie ok. 50-51 stopni...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

matti_tm

Cytat: "krzyszp"Jako ciekawostkę Wam podam, że mojego Athlona kręciłem tylko szyną (dlatego nie wyrabiał kontroler)

Ja miałem to samo za czasów starego Celerona 400 :). Wtedy w ciągu tygodnia miałem chyba pięć reinstali systemu. Doszedłem do takiej wprawy, że NT4, Office i jeszcze trochę drobiazgów instalowałem w 1,5 godziny i przy dwóch restartach :).
Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą. (Iz 54,10)

Sprawdź:
www.koinoniagb.pl/
www.bialystok.koinoniagb.pl


kevin_pl

---------- 23:47 22.01.2006 ----------

A ja mam:

procek Duron 1,8
plyta ASRock K7S8x
ram 512 MB
graf radeon 9550

czas Seti okolo 4h na jednostke



zaczalem jaszcze na celeronie 300
kiedys to byla maszyna

---------- 23:49 ----------

Cytat: "helmut0"Witam.

Co powiecie na przeliczanie BOINC na tym:

> Pentium IV D 3.00 GHz (w praktyce 2x3.00GHz)
> Ram 2,0 GB
> Grafika Club 7800

a takim prosku i ramie to narazie pomarze  :wink:

Juras23

no ale ile te 2 GB RAM dają w benchmarku??

hmm

Mchl

Zależy,co się jeszcze w czasie benchmarka robi. Te które tutaj podajemy są robione zazwyczaj na komputerach zwolnionych z innych zadań. Natomist trzeba pamiętać, że benchmarki są robione przez menagera okresowo, więc jeżeli akurat będzie on robiony w czasie jakiegoś pamięciożernego procesu, to każdy kawałek RAMu może dać bardzo wiele.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

a raczej jego brak moze uszczknac bardzo wiele;)

gaciu

Powiem tak. Odpalam również BOINC na Semptronie 2.6 który posiada 256 DDRRAM (333) i procek wykorzystuje tylko 15% swojej mocy, bo brakuje mu pamieci. A na moim domowym(w ktorym ramu pod dostatkiem) , aplikacje BOINC zabieraja od 40 -100 MB RAM (zależy która). Są takie opinie, że dla sśrodowiska WinXP zwiekszanie RAM-u powyżej 512MB nic nie daje. Sprawdziłem to i to fakt, że wydajności zbytnio to nie podnosi. Dla kompa z 2GB RAM proponuje odrazu Viste, albo Linuxa.

AL

Cytat: "Mchl"Zależy,co się jeszcze w czasie benchmarka robi. Te które tutaj podajemy są robione zazwyczaj na komputerach zwolnionych z innych zadań. Natomist trzeba pamiętać, że benchmarki są robione przez menagera okresowo, więc jeżeli akurat będzie on robiony w czasie jakiegoś pamięciożernego procesu, to każdy kawałek RAMu może dać bardzo wiele.

Ja tam benchmarki robię przy włączonych wielu aplikacjach (bitcomet, norton antywirus i parę jeszcze pomniejszych działających ciągle w tle-aczkolwiek podejrzewam, że przeciętnemu użytkownikowi do niczego nie potrzebne).
Ciekawe jak by się różniły wyniki benchmarków, gdybym tak to wszystko powyłączał, a na dodatek zmienił priorytet boinca w task menagerze z niskiego na normalny lub wysoki. Robił ktoś może takie próby (mam na myśli w szczególności zmiany priorytetu) :?:

kevin_pl

A mi Boinc zabiera ok 30 MB ramu ale licze tylko 1 projekt + UD (ok. 12 MB)

Nietoperek

ja przewaznie benchhmarki robie w trybie awaryjnym z wylaczonymi wszystkimi mozliwymi uslugami - dokladniej zostaje 5 systemowych, ktorych nie mozna ruszyc - jak i programami lecz bez zmiany priorytetow najwyzszy wynik jest podany w zestawieniu komputerow

Mchl

Cytat: "gaciu"takie opinie, że dla sśrodowiska WinXP zwiekszanie RAM-u powyżej 512MB nic nie daje. Sprawdziłem to i to fakt, że wydajności zbytnio to nie podnosi.

Wszystko zależy od tego so się robi.
Mam przykład z własnego doświadczenia. Komp biurowy Celeron 2,4 + 1GB ramu. Pracouje to z kilkoma skoroszytami excela na raz (w każdym kilka arkuszy po 256 kolumn i około 300 wierszy) plus klient bazy danych w Accessie. Muliło się bydle okrutnie. Zmiana procka na Celerona D 2,66 dała tyle co nic. Zmiana z powrotem na starego procka i 2GB pamięci, dała tyle, że "da się" pracować.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

gaciu

Fakt, w takiej konkurencji to rzeczywiście RAM się przydaje. Bardzo podobnie jest np. z wieloma otwartymi (panelami) oknami Firefoxa czy IE. Do tego kompy z dużą ilością RAM-u dobrze znoszą długą pracę. Windows czasami miewa kłopoty z dokładnym oczyszczeniem pamięci po programach które już  zostały zamknięte. A dla 2GB utrata nawet 256MB w taki sposób to zero kłopotu, ale juz dla kompa z 512 MB może być źle. Chociaż zjawisko rzadko osiąga takie rozmiary można skorzystać z programów które zajmują się oczyszczaniem pamięci.

Mchl

Zależy, kto te programy (a właściwie jak) pisze ;)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

matti_tm

Cytat: "gaciu"(...) Są takie opinie, że dla sśrodowiska WinXP zwiekszanie RAM-u powyżej 512MB nic nie daje. Sprawdziłem to i to fakt, że wydajności zbytnio to nie podnosi. (...)

Ja bym to ujął w ten sposób: każda pamięć powyżej 512 mega oddawana jest aplikacjom. Jeśli uruchamiasz coś pamięciożernego (np. fotosklepa z wielgachnym otwartym obrazkiem), to pół giga będzie za mało. Wtedy zwiększenie pamięci znów przyśpieszy pracę komputera (nie tylko tej aplikacji, ale i całego systemu).

Jeśli ma się dużo ramu, to być może warto ustawić system, żeby nie zrzucał kawałków jądra do pliku wymiany.
Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą. (Iz 54,10)

Sprawdź:
www.koinoniagb.pl/
www.bialystok.koinoniagb.pl


bartsob5

a jak to sie ustawia?

matti_tm

Cytat: "gaciu"Windows czasami miewa kłopoty z dokładnym oczyszczeniem pamięci po programach które już  zostały zamknięte.

Zdarza się. A jeszcze częściej zdarzają się wycieki pamięci, w tym nawet w "renomowanych" przeglądarkach.

Cytat: "bartsob5"a jak to sie ustawia?

Wpis w rejestrze. Można to zrobić albo ręcznie, albo za pomocą programu w rodzaju "PowerToys for Windows", TweakUI czy czegoś tego typu. Takich programów (czyli do tuningowania wingrozy) są dziesiątki, polecam serwis www.dobreprogramy.pl
Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą. (Iz 54,10)

Sprawdź:
www.koinoniagb.pl/
www.bialystok.koinoniagb.pl


Nietoperek

jak sie nie myle to samo mozna ustawic poprzez prawoklik na "moj komputer" z pulpitu - dalej wlasciwosci -- zakladka "zaawansowane" - w polu "wydajnosc" guzik "ustawienia" tamze w okineku co wyskoczy zakladka "zaawansowane" i w polu "uzycie pamieci" pocja "Programy"

gaciu

Celem przyspieszenia pracy kompa, kontrolowanego wyłączenia usług, rozsądnej rezygnacji z nieużywanych elementów systemu polecam stronę:

http://www.tweakhound.com/

Zarówno dla Windows-owców jak i Linux-owców. Stronka prowadzona przez profesjonalistę.

Nietoperek

a tutaj stronka z porownaniem wydajnosci obecnych na rynku procesorow Intel i AMD - przyda sie przy wyborze nowego jadra;)

m2marek

Cytat: "Nietoperek"a tutaj stronka z porownaniem wydajnosci obecnych na rynku procesorow Intel i AMD - przyda sie przy wyborze nowego jadra;)

Nie znalazłem strony z wynikami z BOINC'owego benchmarka :(

MICK

Mój sprzęcik:
Gigabyte K8Triton nForce4SLI;
Athlon64 3200+;
2x512RamDDR-400DUAL;
MSI GeForce7800GTX;
Creative Sound Blaster X-Fi Fatal1ty;
Chieftec450W;
80GB/7200+200G/7200;
DVD-RW Plextor PX-740A;
19" Belinea 101927 black;WinXP

Chyba coś się z niego wyciśnie  :D
igabyte K8Triton nForce4SLI;Athlon64 3200+;2x512RamDDR-400DUAL;MSI GeForce7800GTX; Creative Sound Blaster X-Fi Fatal1ty;Chieftec450W;80GB/7200+200G/7200;DVD-RW Plextor PX-740A;19" Belinea 101927 black;WinXP + ACER Aspire 3613WLMi

m2marek

---------- 01:45 25.02.2006 ----------

http://www.tomshardware.pl/cpu/20050525/index.html

Strona lekko podstarzała, ale tym bardziej nabrała na wartości
Fani P4 wzmocnijcie/modernizujcie swoje staruszki.
Polecam również tą stronę amatorom AMD - warto zajrzeć jak konkurencja się cofa (do lat młodości)

---------- 16:22 16.03.2006 ----------

Po długim wygrzewaniu na BOINCU, w różnych ustawieniach częstotliwości dla poszczególnych urządzeń doszedłem do wniosku, że winne niemożności (śliczne słowo) dalszego kręcenia jest zasilanie. Poszczególne komponenty (procesor, pamięć, szyna HT) mogą pracować  przy dużo wyższych parametrach (pamięć i HT na szynie 266 przy standardowych mnożnikach, procesor zaś na 10x248), jednak gdy ustawia się wszystko razem po kilkunastu minutach pada.
Trudno powiedzieć czy winny jest mój marny zasilacz Megabajta 350W, czy zasilanie płyty, które jest gorące. Po zwiększeniu nawiewu w zasilaczu stabilność wzrosła. Zaś na płycie będę musiał zastosować radiatorki (dziwnie małe są te tranzystory), sam nawiew nie poprawia sytuacji i nadal są gorące.
Będę musiał zmodyfikować zasilacz by był cichszy, bo obecnie 1700obr/min strasznie szumi, wycięcie kratki powinno pomóc. Najlepiej jednak wyjdę na wymianie obudowy, jest już kandydat, ale brak 500zł+koszt zasilacza. Płyta główna także już się zapowiada, jednak narazie cena nie znnana (mało jest mATX-ów godnych uwagi) i poczeka z roczek.

gaciu

Radiatory na MOSFET-ach na płycie to czasami zbawienie. W przyrządach MOS mam miejsce zjawisko autostabilizacji termicznej - gdy temperatura wzrasta zmniejsza się prąd płynący przez tranzystor (w ten sposób obniżając temperaturę). Może się czasmi okazać, że w związku ze zbyt wysoką temperaturą MOSFET-ów nie ma wystarczająco dużego prądu by zasilić wszystkie podzespoły. Choć podejżewam, że w jakiś sposób jest ten problem zminimalizowany przez producentów to jednak impulsowy, duży prąd może takie zjawisko wywołać.

Wielka szkoda, że w przeciwieństwie do zwykłych tranzystowrów mocy te na płycie gównej nie mają specjanego mocowania do radiatorów (trzeba kleić termoprzewodzącymi naklejkami 3M bądz klejem).

Co do zasilacza to 350W, rzeczywiście może on nie wystarczyć, szczególnie jeżeli masz jeszcze jakąś nienajgorszą karte graficzną. Ja do intensywnego kręcenia procka zmniejszam znacząco taktowanie GPU i pamięci karty.

Dodatkowo można zamontować drugi wentylator na zasilaczu od strony wnętrza kompa, który napycha powietrze (chyba, że już masz dwuwentylatorowy :) ) Istnieje też opcja wymiany radiatorów na tranzystorach wewnątrz zasilacza (najczęsciej jednak są wpakowane największe z możliwych, można mieć zastrzeżenia tylko do materiału), ale to już zabawa dla wprawionych. Po nieprawidłowym wykonaniu tego zadania można spalić zasilacz.

Wycięcie kratki wiatraka pomaga. Wymiana wentyla w zasilaczu na inny, z większym przepływem (CFM), jest wskazana. Ja używam Artic Cooling Fan Pro TC (23dB przy 2500 obr.) i jestem zadowolony. Są też potwory ciszy w łopatkami o powierzchni takiej jak piłeczka do golfa. Zmniejsza to turbulencje a co za tym idzie hałas (przy 2000 obr. mają 17dB). Kosztują jednak swoje (50 PLN).

AL

Cytat: "gaciu"Co do zasilacza to 350W, rzeczywiście może on nie wystarczyć, szczególnie jeżeli masz jeszcze jakąś nienajgorszą karte graficzną. Ja do intensywnego kręcenia procka zmniejszam znacząco taktowanie GPU i pamięci karty.
Ciekawe, muszę spróbować. Co prawda mam chiefteka 450 ale po ostatniej zabawie w OC i tak dosyć szybko osiągnąłem kres wydajności a3700 san diego 2200MHz. Przy podkreceniu do 2600 przestały wyrabiać pamięci, więc obniżyłem im fsb do 166, i wtedy udało się dojść do 2730 - niestety o zupełnej stabilności nie było mowy i musiałem potem nieco obniżyć taktowanie. Tylko, że przy okazji OC procka podkręciłem równocześnie gf 6800gs (350->515 i 1000->1310) i może dlatego tak szybko nastąpił brak stabilności całości. Co prawda w 3d marku 05 wyszedł fajny wynik 6880pkt, ale na rzecz boinca obniżę chyba taktowanie karty i spróbuje podkręcić jeszcze nieco procka. Jeszcze jedno, jak już doszłem do 2730 i okazało się to mało stabilne postanowiłem zwiększyć nieco napięcie pamięci(Twin mos 2x512 w dualu cl 2,5 3 3 8-nie zmieniałem timingów, po podkręceniu procka dochodziły do 475MHz i potem trza im było zmniejszyć fsb z 200 na 166, także finalnie przy 2730MHz procka one znów miały koło 200MHz) i procka - ale nic to zupełnie nie pomogło...

m2marek

Cytat: "gaciu"Radiatory na MOSFET-ach na płycie to czasami zbawienie. ...
Co do zasilacza to 350W, rzeczywiście może on nie wystarczyć, szczególnie jeżeli masz jeszcze jakąś nienajgorszą karte graficzną.
Właśnie od tych radiatorków zacznę, tylko że te mofsety sa niestandardowo małe (~3x mniejsze-8/8mm). Grafa to zintegrowany układ z nF 6100
Cytat: "gaciu"Dodatkowo można zamontować drugi wentylator na zasilaczu od strony wnętrza kompa, który napycha powietrze
...
Wycięcie kratki wiatraka pomaga. Wymiana wentyla w zasilaczu na inny, z większym przepływem (CFM)
Zasilacz nie jest standardowy, ale taki mały do mATX-ów. Wymieniłem w nim wiatrak wdmuchujący powietrze z obudowy do zasilacza 15/80mm na 25/80mm. Musiałem go zamontować na zewnątrz (w środku nie wchodził), ale teraz dmucha na tą okropną kratę i szum jest niesamowity. Wyciągającego na zewnątrz nie da się zbytnio zamontować.
Cytat: "gaciu"Są też potwory ciszy w łopatkami o powierzchni takiej jak piłeczka do golfa. Zmniejsza to turbulencje a co za tym idzie hałas (przy 2000 obr. mają 17dB). Kosztują jednak swoje (50 PLN).
Gdzie je kupić? rozglądałem się w 4max, cooling.pl - tam nie mają czegoś takiego, tylko Papsy.

gaciu

Oto i one :)

1000 obr./min

http://www.4max.pl/default.asp?g=77&gg=76&produkt=1782

2000 obr./min

http://www.4max.pl/default.asp?g=77&gg=76&produkt=1796

Oba niestety nie są kontronlowane temperaturowo. W zasilaczu takie by były najlepsze.

Zanim jednak kupisz dobrze się zastanów, bo ja ich nie używałem i wcale ich nie polecam, tylko nadmieniłem, że istnieją. Przede wszystkim weź pod uwage przepływ powietrza CFM.

jack78

A ja nie jestem zadowolony z wentylatorów regulowanych temperaturą.
Mam Chiefteca 360 Dual Fan, w którym wentyle kręcą się z prędkością 1300-1400 obrotów (temp. w obudowie 34-36 st.C, procek 42-44 st.C).
Z włączonym Boinc temp. w obudowie dochodzi do 40 st.C ale wentyle przyśpieszają tylko do około 1500 obrotów, a temp. procka nagle wzrasta do 54-58 st.C.
Znacznie lepiej miał się mój komp na zasilaczu za 40zł, ale ze stabilnością były kłopoty, za to temp. na procku nie przekraczała 52 st.C.
Aktualnie przerabiam sobie druga obudowę tak aby ją wyciszyć i jak najlepiej schłodzić.
I bardzo podoba mi się ten wentyl, który podajesz w linkach, :)  jednak cena mnie lekko odstrasza, :?  bo potrzebuję minimum dwie sztuki.

m2marek

po przerobieniu, to w zasilaczu wentylator jest kontrolowany przez płytę główną + regulator ręczny (obecnie ustawiony na max) + regulator temperaturowy (więcej nie da się :wink: ) - SpeedFan zwykle pokazuje 1600-1750obr/min (chyba że okno otworzę to spadz poniżej 1500obr/min). mimo niewysokich obrotów przeniesienie w entyla przed kratkę spowodowało  gwizd powietrza na niej. Na procesorze ciągle minimum ~1470obr/min. Temp CPU 40-46'C Tsys=22-29'C Thdd=30-35'C.

Mchl

Cytat: "4max"W celu maksymalizacji przepływu powietrza w obudowie przewód zasilający wentylator został zaopatrzony w białą oplotkę reagującą na światło UV.

WTF 8O  :?:

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

gaciu

Hehe, rzeczywiście można pomyśleć, że to że reaguje na promienie UV ma zoptymalizować obieg powietrza, ale chodzi o to, aby wszystkie trzy przewody prowadzące od płyty (ew. złącza molex) do wentyla, stanowiły zwartą całość (jeden przewód). W tym właśnie celu są oplecione w ową oplotkę. Niewątpliwie pożądkuje to wnętrze obudowy. W niektórych przypadkach oplotka zawiera jeszcze włókna metalu zapewniając ekranowanie wpływu prądów z tych przewów na inne podzespoły (i vice versa).

Sformułowanie przeokrutnie niefortunne :)

m2marek

Wiatraki 12cm
Zbliża się lato. Kto potrzebuje zrobić przeciąg w swej skrzynce temu polecam odwiedzić tę stronę
Dowiecie się również przy czym da się zasnąć.

Nietoperek

ktos ma zdolnosci do benchmarkow ;) -->LINK<--
Measured floating point speed 55977.92 million ops/sec
Measured integer speed 65163.84 million ops/sec