Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Problemy z siecią radiową

Zaczęty przez Lagu, 26 Wrzesień 2008, 20:20

Lagu

W domu mam sieć radiową.
Przez długi czas działało wszytko ok, ok tygodnia temu zaczęło szwankować. Zamiast 14-16Mb/s downloadu (jak zwykle bywało) zrobiło się 60-70kb/s. Oprócz tego próba podłączenia nowego sprzętu kończy się 2-5 min oczekiwaniem na odnowienie/pozyskanie adresu IP.

Router to Linksys WRT54-G v2 z tomato na pokładzie. Próbowałem zwiększyć moc sygnału, kanały ale nadal to samo...
Przyniosłem już 2-gi router identyczny ale z oryginalnym softem i nadal nic.

Karty sieciowe to:
- Linksys WUSB54 GC
- Linksys WMP54G

Siła sygnału niby jest ok, przynajmniej soft do testowania sygnału tak pokazywał, natomiast sam transfer jest żenujący...
Próba otworzenia googli trwa ok 15-20 sek (nie wliczając czasu uruchomienia przeglądarki).
Przy połączeniu bezpośrednim do routera trwa to poniżej sekundy.

Czy ma ktoś pomysł co jest grane (CB, ew inne zakłócenia)? I jak do tego dojść "domowymi" metodami?

AiDec

Cytat: Lagu w 26 Wrzesień 2008, 20:20
Przyniosłem już 2-gi router identyczny ale z oryginalnym softem i nadal nic.

1. Nadal nic? To znaczy nic sie nie zmienilo? Znaczyloby ze nie wina routera (tak czy inaczej zapytam jaki to model?), a np. wina dostawcy sieci.

2. Sprobuj polaczyc jakiegos kompa kablem z routerem zamiast przez wireless. Sprawdz czy jest roznica.

3. Podawales transfer. Skda wiesz ze taki masz, a dokladniej z jakim serwerem sprawdzales ten transfer?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Lagu

Cytat: AiDec w 26 Wrzesień 2008, 22:23
1. Nadal nic? To znaczy nic sie nie zmienilo? Znaczyloby ze nie wina routera[...]
Tak, nadal nic...

Cytat: AiDec w 26 Wrzesień 2008, 22:23
[...](tak czy inaczej zapytam jaki to model?),
Linksys WRT54-G v2

Cytat: AiDec w 26 Wrzesień 2008, 22:23
a np. wina dostawcy sieci.

2. Sprobuj polaczyc jakiegos kompa kablem z routerem zamiast przez wireless. Sprawdz czy jest roznica.[...]

Próbowałem i po kablu jest ok

Cytat: AiDec w 26 Wrzesień 2008, 22:23
3. Podawales transfer. Skda wiesz ze taki masz, a dokladniej z jakim serwerem sprawdzales ten transfer?

testowałem tym: http://www.speedtest.net/
oraz próbowałem ściągać kilka, kilkanaście rzeczy na raz i sprawdzałem za pomocą NetLimitera jaki transfer jest w sumie osiągany

mindc

#3
Wszystkie opisy wskazują, że jedyne co może szwankować, to link między tym routerem a Twoimi kartami radiowymi.
Kilka pytań dodatkowych:

1. Do tego Linksysa podłączasz po prostu "palucha" czy używasz dedykowanej anteny, Omni czy coś?
2. Sprawdzałeś z dwoma kartami. Masz dwa komputey przez nie wpięte, czy tylko jeden, a zmieniałeś po prostu karty?
3. I nawiązanie do dwóch poprzednich. Jeśli masz jednego kompa, i sprawdzałeś na dwóch różnych kartach, to czy używałeś tej samej anteny?
4. Jak wyglądają pingi do samego routera, gubisz/nie gubisz, czasy w normie, czy po 500ms?

PS.
Powiedzenia ode mnie z pracy:
"Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o radiówki"
"Nic mnie już nie zdziwi, to po prostu radiówka"
;D


Szopler

Radiówka nie jest zła tylko trzeba znać podstawy (jak ze wszystkim).

Lagu

Cytat: mindc w 27 Wrzesień 2008, 01:17
1. Do tego Linksysa podłączasz po prostu "palucha" czy używasz dedykowanej anteny, Omni czy coś?
Jedna karta jest na PCI z anteną zewnętrzną, a druga jest na USB.

Cytat: mindc w 27 Wrzesień 2008, 01:17
2. Sprawdzałeś z dwoma kartami. Masz dwa komputey przez nie wpięte, czy tylko jeden, a zmieniałeś po prostu karty?
3. I nawiązanie do dwóch poprzednich. Jeśli masz jednego kompa, i sprawdzałeś na dwóch różnych kartach, to czy używałeś tej samej anteny?
Podłączane były do dwóch różnych kompów. Na USB do laptopa oddalonego o ok 3m bez żadnej przeszkody po drodze.
Stacjonarny oddalony o ok 4m z przeszkodą w postaci przez jednej ściany działowej (cegła dziurawka bez zbrojeń, więc nie powinno być problemem).
Karty mają różne mac'i i nazwy komputerów więc konfliktów nie powinno być...

Cytat: mindc w 27 Wrzesień 2008, 01:17
4. Jak wyglądają pingi do samego routera, gubisz/nie gubisz, czasy w normie, czy po 500ms?
Co jakiś czas pingi są ok 1000-2000[ms], ale nie gubi

Cytat: mindc w 27 Wrzesień 2008, 01:17
PS.
Powiedzenia ode mnie z pracy:
"Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o radiówki"
"Nic mnie już nie zdziwi, to po prostu radiówka"
;D

Niestety czasami radiówka jest jedynym rozwiązaniem, bo nie chce mi się kuć ścian, żeby kable położyć w całym domu...
No i żona korzysta z lapka i marudzi, że kabel jej się plącze :P

Cytat: Szopler w 27 Wrzesień 2008, 01:28
Radiówka nie jest zła tylko trzeba znać podstawy (jak ze wszystkim).
A jakie to podstawy :>

Szopler

http://www.dipol.com.pl/wlan_lan_troche_teorii.htm

Lagu

Cytat: Szopler w 27 Wrzesień 2008, 09:44
http://www.dipol.com.pl/wlan_lan_troche_teorii.htm

Czyli chcesz powiedzieć, że aby zamontować sobie sieć radiową w domu ( o zasięgu max 15m i 2 ścianach działowych) trzeba wiedzieć:
- jakie jest tłumienie każdej ze ścian czy mebli...
- szumy jakie wprowadzają urządzenia w domu, u sąsiadów...
Jeżeli tak, to jak to sprawdzić metodami domowymi??

Jeżeli sieć radiowa działała bez problemu, a teraz nie działa (na różnych urządzeniach), to jest to raczej jakiś czynnik zewnętrzny. A wtedy jak można sobie z tym poradzić (np zmiana na standard 802.11n, zmiana anten na..., itp.)??
Ew. co przedtem sprawdzić??

Przy budowie sieci trzymałem się zasad:
- użyteczny poziom sygnału jest po przejściu przez 3 ściany lub 2 stropy (u mnie max 2 ściany działowe, żadnych stropów);
- router posiada dwie anteny;
- komputer stacjonarny posiada zewnętrzną antenę ponieważ stoi za ścianą (w stosunku do routera);
- połączenie zestawione jest na wolnym kanale;
- standard 802.11g.
- szyfrowanie WPA2 + rozgłaszanie SSID (chociaż to nie powinno mieć znaczenia na transfer)

Jeżeli jest coś nie tak w konfiguracji powyżej, to napisz jak być powinno...

Pigu

nie pojawiły się w powietrzu nowe sieci sąsiada?

Szopler

#9
Cytat: Lagu w 27 Wrzesień 2008, 11:50
Cytat: Szopler w 27 Wrzesień 2008, 09:44
http://www.dipol.com.pl/wlan_lan_troche_teorii.htm
<ciach>
Przy budowie sieci trzymałem się zasad:
- użyteczny poziom sygnału jest po przejściu przez 3 ściany lub 2 stropy (u mnie max 2 ściany działowe, żadnych stropów);
- router posiada dwie anteny;
- komputer stacjonarny posiada zewnętrzną antenę ponieważ stoi za ścianą (w stosunku do routera);
- połączenie zestawione jest na wolnym kanale;
- standard 802.11g.
- szyfrowanie WPA2 + rozgłaszanie SSID (chociaż to nie powinno mieć znaczenia na transfer)
Jeżeli jest coś nie tak w konfiguracji powyżej, to napisz jak być powinno...

- sygnał nie może być też za mocny - czułość radia maleje im większa moc nadawania bo zakłóca samo siebie...
- to że posiada 2 anteny, nie znaczy że korzysta z obu na raz - wybiera sobie tą która ma lepszy sygnał w danym momencie - radio jest jedno (w 99% przypadków)
- spoko
- najlepiej ustawić na auto, bo może ze względu na zakłócenia ma problemy w g, ale skoro wcześniej działało...
- szyfrowanie OK.

Jeżeli masz tam windowsa to zainteresuj się programem netstumbler, zainstaluj i zobacz jak z jakością sygnału, SNR, które kanały wolne itd.

SNR około 20 jest wystarczające do poprawnego działania sieci.

mindc

Cytat: Lagu w 27 Wrzesień 2008, 09:09
Cytat: mindc w 27 Wrzesień 2008, 01:17
1. Do tego Linksysa podłączasz po prostu "palucha" czy używasz dedykowanej anteny, Omni czy coś?
Jedna karta jest na PCI z anteną zewnętrzną, a druga jest na USB.

Chodziło mi o to, co jest przykręcone do routera, a nie do kart :)
Ale ok, nie wnikajmy, aż tak bardzo.
Po tym co przeczytałem, to czy próbowałeś po prostu zmienic kanał na jakim nadaje Twój router?
Może sąsiad odpalił jakiegoś "liveboxa" na tym samym kanale co Ty?


Troll81

A może ktoś ci się usiłuje wpukać na router??

maxim

Ja bym sprobowal odpalic sniffera i zobaczyc co w okolicy piszczy. Potem jesli masz taka mozliwosc to zmienic kanal na ktorym dziala Wireless.

Pozdrow

Lagu

Uff w końcu dotrzeźwiałem po weselu kumpla :P
Więc czas zabierać się za sieć :P

Cytat: Szopler w 27 Wrzesień 2008, 13:00
- sygnał nie może być też za mocny - czułość radia maleje im większa moc nadawania bo zakłóca samo siebie...
OK, przyda się na przyszłość :)

Cytat: Szopler w 27 Wrzesień 2008, 13:00
- to że posiada 2 anteny, nie znaczy że korzysta z obu na raz - wybiera sobie tą która ma lepszy sygnał w danym momencie - radio jest jedno (w 99% przypadków)
zgadza się i jest tylko jedno...

Cytat: Szopler w 27 Wrzesień 2008, 13:00
- najlepiej ustawić na auto, bo może ze względu na zakłócenia ma problemy w g, ale skoro wcześniej działało...
- szyfrowanie OK.
Przy przestawieniu na auto jest to samo. Co któryś ping jest na poziomie 1.000-2.000ms (mniej więcej co 50-ty)
Transfer pomiędzy komputerami jest na poziomie 8-12Mb/s jeżeli są w tym samym pokoju co router i 8-10Mb/s jeżeli są przedzielone 1 ścianą.

Cytat: Szopler w 27 Wrzesień 2008, 13:00
SNR około 20 jest wystarczające do poprawnego działania sieci.
W momencie testów SNR był na poziomie 33-35. Sprawdzałem na 2 kanałach (wolnych) i jest podobnie.

Zobaczę jeszcze jutro, czy będzie tak samo, bo w porównaniu z tym co było kilka dni temu to jest o niebo lepiej, chociaż i tak fajnie byłoby jakby było lepiej :P