siec domowa

Zaczęty przez bartsob5, 03 Sierpień 2006, 17:56

bartsob5

nie wiem czy tutaj ktos z was sie zna/ma doswiadczenie w sieciach domowych, ale pewnie ktos sie znajdzie ;)...

problem jest taki... sa 2 komputery. oba dzialaja pod windows xp, sa polaczone kablem lan, znajduja sie w tej samej grupie roboczej (przynajmniej teoretycznie).. jeden z nich z zalozenia udostepnia lacze sieciowe...

problem polega na tym ze z zadnego komputera nie moge przeszukiwac drugiego kompa w sieci, mimo ze sa udostepnione dyski ("odmowa dostepu, brak uprawnien").. jak mozna nadac takiego uprawnienia (jesli w ogole o to chodzi!?)

drugi problem to to, ze czasem (dosc czesto ostatnio) komputer ktory dostaje neta przez siec nie pinguje siebie (ani po nazwie kompa ani po adresie ip) czyli generalnie nie widzi samego siebie a kompa w siecie widzi... znacie jakies rozwiazania?

krzygaj

co do udostępniania pod xp to proponuję zapoznać się z tym artykułem: http://infojama.pl/sections.php?op=viewarticle&artid=81
odnośnie sieci to rozumiem, że adresy ip i maski sieciowe mają ustawione poprawnie?

bartsob5

no raczej.. najwyzej mialbym watpliwosci z serwerami dns, bo na tym sie nie znam...

miszol

z tego co ja kojarze, to dns'y dostajesz od operatora dzięki któremu łączysz się z netem.

co do udostępniania połączenia - używsz jakiegoś specjalnego programu czy win xp ma już taką umiejętność? - ja kiedys miałem siec kilku win98 i do udostępniania używałem programu wingate czy coś takiego i nie miałem żadnych problemów

kalium

Cytat: "miszol"z tego co ja kojarze, to dns'y dostajesz od operatora dzięki któremu łączysz się z netem.

Chociaż zawsze można spróbować wpisać tego domyślnego z TP SA.
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=9518714f264091061dde3f72dc99074b][/url]

Nietoperek

spruboj na kompie udostepniajacym neta ustawic na sztywno adres IP i maske sieci zas na drugim kompie daj automatyczne pozyskiwanie adresu (jesli nadal beda jakies problemy spruboj jeszcze kreatora sieci domowej i ustawienie  komputer laczy sie z internetem poprzez inny komputer w sieci lokalnej) - w wiekszosci przypadkow to dziala :) - ostatecznie oba kompy na stale IP i maske - dodatkowo upewnij sie czy firewall (jesli takowy masz) na ktoryms kompie nie blokuje polaczenia

kalium

A tak przy okazji: kabelek łączący oba kompy jest dobry, tzn. z przeplotem (crossowany)?
Firewallowi to trzeba najprawdopodobniej obniżyć próg bezpieczeństwa dla sieci lokalnej
lub wyłączyć mu go całkowicie.
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=9518714f264091061dde3f72dc99074b][/url]

m2marek

ja miałem identyczną sieć.
Najprostrze rozwiązanie problemów z dostępem:
-utworzyć konta o tych samych nazwach użytkowników i hasłach na obu kompach (hasła są konieczne, nazwy podobno nie musza być te same).
Najprostsze rozwiązanie problemu udostępniania i sieci:
-skorzystać z kreatora udostepniania łącza (nie sztywne numery i maski) i wpisz odresy DNS w obu komputerach

Może pomoc nie profesjonalna, ale u mnie rozwiązała problemy, o których mówisz i działała do momentu zastosowania routera (przez ok 2lata)

bartsob5

taa, kabel jest dobry... swego czasu wszystko dzialalo... ale wiadomo.. w ciagu 2 lat, po kilkanascie formatow na kazdym kompie... i cos w koncu nie wyszlo:P

a moze orientujecie sie jaki dns powinienem wpisac?

krzygaj

chcialem zauważyć, że dns ma sie nijak do pingowania(lub braku mozliwości pingowania) po ip :)
Czy ip do kompów przypisywane jest statycznie czy dynamicznie?

bartsob5

jednego mam ustawione na 192.168.0.1 a drugiego na 192.168.0.2