Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Kilka pytań

Zaczęty przez AL, 07 Wrzesień 2006, 12:31

AL

Ostatnio przeglądałem ofertę kilku sklepów komputerowych pod kątem procesorów i nasunęło mi się kilka pytań.
1. Czy procesory dwurdzeniowe intela core duo/2 mają HT ? (To by oznaczało, że mają tak jakby 4procki).
2. Na oficjalnej stronie amd jest po kilka procków tej samej serii np. po dwa X2 4400, 4600 niezależnie od MB(939 i am2) - róznią się tylko prawdopodobnie tylko nazwą rdzenia (toledo, san diego itp.), ale też czymś takim jak "   Stepping". Jedne go mają e2 inne e4 lub e6 a jeszcze inne f2. Cóż to u licha jest ten stepping?

MadMan

Ad. 1. - tylko jeden model Pentium IV, a tą serią nie należy sobie zaprzątać głowy.
Ad. 2. - stepping to "rewizja" procesora. Im wyższy, tym lepiej - w Athlonach są poprawki kontrolera pamięci, jakichś części procesora itp. Na przykład Intel ostatnio opublikował listę błędów w pierwszym steppingu Core Duo i jest określone co zostało w nowych steppingach poprawione.
Dodam, że niedawno kupiłem A64-X2 i ma jeszcze "stary" stepping E4. Nie wiem jaka różnica między nim a tym z E6, ale trochę szkoda...
img]http://www.boincstats.com/signature/user_83293_banner.gif[/img]

gaciu

@1
Procki Dual Core Intela jak najbardziej korzystają z technologii HT i dzięki temu są w stanie obsłużyć do 4 w pełni niezależnych watków w jednym momencie. Jednak co do tego czy widać je w WinXP jako 4 procki to nie wiem.
@2
Co do steppingu to są dwa typy. Jednak ten, o który pytasz podaje po prostu kolejną wersję rozwojową całej rodziny procków. Np. jakiś tam procek AMD jest ze steppingu e2. Kiedy odkryją kilka drobnych błędów w konstrukcji naprawiają ję i stepping zmienia sie na e3. Czasami jednak zmiany muszą być poważne i rodzina procesorów zmienia się, np.  w stepping f. Ogólnie stworzono stepping żeby można było stwierdzić jak bardzo dany procek różni się od pierwszej wersji.

Szukałem tabelki ze steppingami do AMD ale nie udało mi się. W razie dalszych pytań chętnie odpowiem.

bartsob5

hmm... wedlug moich informacji core2 duo nie obsluguje technologii HT... to by bylo zbyt piekne;)

Juras23

logiczne się wydaje, że jakby Core 2 duo obsługiwał HT to by było to dostępne w takim systemie jak XP czy Vista. Nie miałem z tym do czynienia, ale myślę że byłoby za pięknie aby miały HT. Jesli ktoś ma jakiś link z konkretnymi informacjami dotyczącymi tego pytania to prosimy podać !!

Nietoperek


bartsob5

no w kazdym badz razie chwaliliby sie ze ma HT:P

MadMan

Intel Core i Core 2 w ogóle nie obsługują HT, gdyż HT to cecha architektury NetBurst, a Core i Core 2 to następcy Pentium III (w dużym skrócie). HT obsługiwał jeden dwurdzeniowy Pentium IV EE.
I jeszcze sprostuję Gacia co do steppingu - stepping F to wyłącznie Socket AM2, niższe steppingi to Socket 939. Być może wyjdzie jakiś nowszy stepping E, ale nie dałbym głowy sobie uciąć, S939 "umrze" prędzej niż S754 na skutek decyzji AMD.
img]http://www.boincstats.com/signature/user_83293_banner.gif[/img]

gaciu

Dzisiaj pisząc posta korzystałem z artykułu na stronie inteela i dałbym sobie głowę uciąć, że wyraźnie było napisane, żę kożysta, ale jako że nie moge teraz tego znaleźć, nie będę się upierać. A zatem sorry za wałka.

Dodam tylko, że w najnowszych prockach AMD technologia Hyper-Threadingu zosataje użyta jako szyna pomiędzy dwoma jądrami oraz jako szyna łącząca procka z urządzeniami zewnętrzymi. Ozcywiście wszystko w celu zwiękenia ogólniej wydajności. Podobno technologia HT ma teraz przeżyć renesans, właśnie jako szyna łącząca różne urządzenia. Ale to akurat czas pokaże.

A co do poprawki MadMan-a w kwestii steppingu, to jest słuszna, ale podając taki przykład nie chciałem żeby odnosić go do rzeczywistości. Możliwe, że lepiej by było gdybym podał stepping Y13 i stepping Z.

MadMan

Gaciu - z tym HT u AMD znowu mylisz :) AMD łączy się przez HT z urządzeniami zewnętrznymi (czy między jądrami to nie wiem, ale chyba jest jakiś inny kontroler), ale to nie HyperThreading, tylko HyperTransport :) Jest to rzeczywiście mylące, bo skrót ten sam.  Magistrala ta jest też wykorzystana np. w chipsecie nForce2 do łączenia mostka północnego z południowym. A technologia podobno rzeczywiście zacna, chociaż w szczegóły się nie zagłębiałem.
A co do Inteli Dual Core - owszem, tak jak piszę, jeden "najwyższy" Dual Core EE (albo dwa, ale na 90% jeden tylko) obsługuje HT, ale nie za dobrze to podobno wychodzi, lepiej wyłączyć i mieć 2 fizyczne jądra. Nie należy mylić Dual Core z Core Duo, bo to dwie zupełnie różne rzeczy.

I na koniec - mylić się jest rzeczą ludzką, mnie się też bardzo często zdarza. Ważne jest żeby umieć się do tej pomyłki przyznać.
img]http://www.boincstats.com/signature/user_83293_banner.gif[/img]

gaciu

Raczej, że masz rację. A z mojej strony to nie była pomyłka tylko jak by to powiedział jeden z moich nauczycieli: "błąd za błądem". Masakra. Mimo tego, że skrót technologie maja ten sam, to błąd jest niewybaczalny. W sumie to troszke się zawstydziłem...

Mchl

Oni (producenci) specjalnie to (stosują podobne nazwy dla różnych rzeczy) robią, żeby nas (nabywców) zmylić.

Ale i tak rekordy we wprowadzaniu w błąd pobił billboard jednego z hipermarketów, na którym reklamowano komputer z procesorem 5,33GHz (a niżej dużo mniejszymi literami 2x2,66GHz).

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org