burza kosmiczna, plamy słoneczne, wybuch, zorze polarne nad Polską?

Zaczęty przez Troll81, 08 Marzec 2012, 09:45

Troll81

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/najwieksza-erupcja-na-sloncu-od-pieciu-lat-uderzy-,1,5050552,wiadomosc.html

Tak silny wybuch może spowodować zorze widoczne nad północna Polską. Czujki Radioactive mogą wskazywac podwyzszony poziom promieniowania.

goofyx

W sensie, że w nocy z czwartku na piątek będą zorze "polarne" ?

phobos

Znając naszą pogodę to przede wszystkim będą chmury  :D

goofyx

Cytat: phobos w 08 Marzec 2012, 12:46
Znając naszą pogodę to przede wszystkim będą chmury  :D
u mnie poprzedniej nocy było nawet czyste niebo

Troll81

burza nie będzie trwała kilku godzin tylko nawet dwa dni, szczyt akurat przypadnie chyba na nasz dzień, ale noca warto spojrzec w niebo....

goofyx

Cytat: Troll81 w 08 Marzec 2012, 12:55
burza nie będzie trwała kilku godzin tylko nawet dwa dni, szczyt akurat przypadnie chyba na nasz dzień, ale noca warto spojrzec w niebo....
miodzio

phobos

Mimo wszystko byłbym raczej sceptyczny. Wielokrotnie były już na onecie zapowiedzi rychłej śmierci i spadających satelitów z powodu burzy słonecznej. Jesteśmy raczej za daleko od bieguna magnetycznego na takie atrakcje.

Troll81

a bo ja wiem. Podczas ostatniego dużego rozbłysku zorzę widziano nad Poznaniem

http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/Europe.html

Troll81

Żeby u nas widoczna była zorza index KP musi wynosić 8 albo 9

Troll81

to jest stan aktualny. Który dziś wieczór może sie dynamicznie zmienić :D

czerwona linia to granica widzialności na poziomie morza. Osoby znajdujące się wysoko mogą dostrzec zorzę będąc na południe od czerwonej linii.

jak widzisz aktualnie zorza nie jest jakaś monstrualna.... Ale gdy fala cząsteczek dotrze do ziemi....

goofyx

Cytat: Troll81 w 08 Marzec 2012, 17:16
to jest stan aktualny. Który dziś wieczór może sie dynamicznie zmienić :D

czerwona linia to granica widzialności na poziomie morza. Osoby znajdujące się wysoko mogą dostrzec zorzę będąc na południe od czerwonej linii.

jak widzisz aktualnie zorza nie jest jakaś monstrualna.... Ale gdy fala cząsteczek dotrze do ziemi....
a nie dało się tego w jednym poście zmieścić ;p

ps.: czyli w skrócie jak jesteś na Rysach i masz czyste niebo to może coś zobaczysz :)

Troll81

Na pewno miasta mają gorzej. Unas zorze z reguły są mało widoczne. Takie lekko zgnite niebo. Czasem zdarzają się jednak rozbłyski naprawdę silne



np to zdjęcie było zrobione w Polsce :D

słynna już zorza z 2003 roku:



a tu z 2011
jak widać wdarła się na pół polski.


tromba

Dodam jeszcze, że rozbłyski na słońcu mają swoją skalę. Szczególnie duże rozbłyski, mogące "narozrabiać" i w kosmosie, i na ziemi mają oznaczenie X cośtam.
Rozbłysk, którego CME (koronalny wyrzut masy) dotarł właśnie do nas ma siłę X5,4 i jest drugim co do mocy w tym cyklu słonecznym. A że szczyt aktywności słońca spodziewany jest na początek 2013, to jeszcze parę zórz zobaczymy. Podczas poprzedniego maksimum słonecznego obsługa stacji kosmicznej (to był chyba Mir jeszcze) kilka razy musiała chować się w dodatkowo ekranowanym segmencie stacji, a do tego uszkodzeniu uległy dwa (? nie chce mi się szukać w żródłach) satelity. Także wszystko przed nami. :)

Pewnie to wszystko wiecie, ale miałem pilną potrzebę powymądrzać się :closedeyes:

@ Troll: Jak będzie pewniak i ładna pogoda, to Cię mogę zabrać na Wzgórza Trzebnickie, stamtąd Wrocław nie przeszkadza w podziwianiu.

Troll81

do tego czasu to ja może i mój teleskop wreszcie zrobię.... :D

phobos

Trollu, odnośnie Twojego trzeciego zdjęcia to muszę Cię zmartwić. Granica miedzy czarnym a niebieskim to raczej zakres pomiaru a nie występowanie zorzy.

Troll81

akurat znajomek z okolic Olsztyna meldował wtedy zorzę u siebie na niebie. We wrocku było mleko..... Ale może to faktycznie jakieś inne jednostki. erg*cm2*s^-1

goofyx

Melduje posłusznie, że guzik widziałem ;)
Jeszcze wieczorem zachmurzyło się i prószyło śniegiem :D

Troll81