Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Chłodzenie - pomocy

Zaczęty przez WooMonkey, 09 Marzec 2013, 16:14

WooMonkey

Witam serdecznie,

jestem laikiem zarówno w świecie komputerów, jak i BOINC, jednak chciałbym pomóc. Dopiero co się dowiedziałem o tym programie i jego mozlwiościach, dlatego chciałbym użyczyć swojej maszyny, jednak w trakcie wałkowanie temp C z 40 skacze do ponad 70, co mnie martwi. Stąd pytanie, zna ktoś wartość krytyczną temperatury i5? Albo jak podkręcić wiatraki?  
Żeby było fajnie, przesyłam zdjęcie wnętrza mojego PC. Chyba dobrze mam zamontowane wiatraki? Te 2 małe są specjalnie do RAM dodane, ale chyba mają niewielką moc.
Gdzieś jeszcze był piąty. Kręcą się wszystkie, ale np. SpeedFan wykrywa tylko 2.

Moją generalną prośbą jest pomoc w obniżeniu temperatury procesora w trakcie pracy.

Specyfikacja komputera:

      win7 64b
      Pamięć fizyczna                                  12272 MB
      Karta wideo                                        NVIDIA GeForce GTX 560
      Właściwości procesora:
      Typ procesora                                     4x
      CPUID: nazwa procesora                      Intel(R) Core(TM) i5-2500K CPU @ 3.30GHz
      CPUID: nr wydania                               000206A7h

      Szybkość procesora:
      Częstotliwość taktowania procesora       3293.32 MHz  (oryginalny: 3300 MHz)

Jeśli umieściłem wątek w złym dziale, to proszę o przeniesienie.

Zdravim  :parrrty:
WooMonkey

ryszard.korczyk

W twoim wypadku inne chłodzenie CPU rozwiązałoby sprawę. BOXowy system chłodzenia nie jest zbytnio wydajny i temperatury na maksymalnym obciążeniu dla tego procesora mogą sięgać takich wartości. Wymiana tego chłodzenia na jakikolwiek "wieżowy" powinna dać sporą poprawę. Intel nie przewidział na BOXowym pracy na maksymalnym obciążeniu długoterminowo :).

Szopler

#2
Druga sprawa to kurz. Przydało by się wyłączyć kompa, wziąć odkurzacz + miękka szczotka i odkurzyć zasilacz i kartę graficzną (bez zbytniego szorowania szczotą po elementach), a zaraz potem odkrzacz + wąska szczotka i odkurzyć radiatory. Trzecia sprawa to, że można (nie zawsze - dzieci, zwierzaki) zostawić otwarty bok obudowy.

stiven

 :ahoy:

Czym mierzysz temperatury? 70^C przy ciągłej pracy to faktycznie trochę za dużo. Procesor przeżyje ale płyta główna może stracić nieco żywotności. Wentylatora nie podkręcisz (no chyba że wymienisz go na inny o większej wydajności) - system steruje jego prędkością w zależności od temperatury procesora. Ewentualnie możesz w biosie poszukać opcji "target fan speed" oraz "target CPU temp" lub podobnych i pierwszą przestawić nieco w górę a drugą nieco w dół. Podejrzewam, że problemem jest ograniczona wydajność coolera - nagromadzony kurz i/lub zaschnięta pasta.

To chłodzenie ramu to dedykowana konstrukcja czy samoróbka? Obecnie pamięci ram nie grzeją się prawe wcale i chłodzenie ich radiatorami to już przesada a co dopiero aktywnie :fright: Dodatkowe wentylatory mogą zaburzać przepływ powietrza wokół radiatora procesora i pogarszać odprowadzenie ciepła.

Jeśli oczyszczenie z kurzu nie da zadowalających rezultatów zawsze możesz w parametrach klienta boinc ograniczyć nieco użycie CPU aby temperatury były przez Ciebie akceptowalne do czasu wymiany pasty lub coolera. Zrobisz to przełączając się w widok zaawansowany a następnie: opcje->preferencje lokalne i w polu "używaj nie więcej niż xxx % mocy obliczeniowej procesora" wprowadzaj wartości coraz to mniejsze i obserwuj temperatury.

Troll81

Na bozowym chłodzeniu i przy dłuższym obciążeniu BOINCem temperatury rzędu 70C to norma. Oczywiście czyszcząc radiator czy wymieniając pastę zyskasz moze nawet 10c. Natomiast w praktyce dla własnego bezpieczeństwa radzę wymienić chłodzenia na jakies solidniejsze (za 60 złoty można już kupić wieżę z rurkami cieplnymi) wymienić pastę termoprzewodzącą na arctic silver lub coś lepszego. No i zainwetsować w szybki wiatraczek. Może komputer zrobi się głośniejszy lecz temperatury powinny spaść w okolice 50 lub mniej.

gregre

podsumowującym pytaniem byłoby: czy jesteś w stanie włożyć trochę pieniędzy w lepsze chłodzenie i jeśli tak to ile ?

Szopler

Ze swojej strony mogę zaproponować:
http://allegro.pl/thermalright-ultra-120-extreme-z-kompletem-mocowan-i3089248394.html
Wystarczy aż nadto, umożliwi OC :)

Dario666

Po pierwsze przedmuchaj porządnie cały komp - szczególnie radiatory i wentylatory. Najlepiej kompresorem, ewentualnie odkurzaczem, ale na wydmuchu (oczywiście nie w domu, bo będzie syfu na maxa).
Ważne jest też miejsce, gdzie stoi komp, czy nie jest obudowany (stoi gdześ w szafce albo przy kaloryferze).

PoznanskaPyra

Ja z wieżowych polecam ZALMAN CNPS10X PERFORMA. RK dołożył mi to do Xeona. Odbiera ciepło IDEALNIE, odprowadza je cała powierzchnią i mam 50*C na CPU przy pełnym obciążeniu, a wiatrak na sztywno wpięty w 5V czyli go nie słychać.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Ania

Cytat: WooMonkey w 09 Marzec 2013, 16:14
      Karta wideo                                        NVIDIA GeForce GTX 560
      Właściwości procesora:
      CPUID: nazwa procesora                      Intel(R) Core(TM) i5-2500K CPU @ 3.30GHz

Masz dobrą kartę grafiki. Potaraj sie głównie ją wykorzystac do obliczeń. Jest wiele proejktów (choć mniejszość), które wykorzystują kartę grafiki.  Zdobędziesz też więcej punktów (aczkolwiek nie są one jedynym wyznacznikiem BOINC).
Być może któryś z tych proektów Ci podpasuje. Więcej osób liczy na CPU, ty masz kartę która niewiele osób posiada. Proponuję na niej się skupić. Obniżyć ciut taktowanie procesora procesora aby się mniej grzał.
Po 2 miesiącach i pierwszym rachunku za prąd sam zadecydujesz co chcesz robić dalej ....

pawg

W przypadku braku możliwości zdjęcia boku obudowy warto w niej zamontować dodatkowy wiatrak wyciągający ciepłe powietrze. W większości obudów jest na niego miejsce pod zasilaczem, ale uwaga - są różne rozmiary wentylatorów  ;)



stiven

Patrząc na zdjęcia widać że:
1) zasilacz w tej obudowie jest na dole
2) wentylator wydmuchujący ciepłe powietrze z budy jest zamontowany i działa
:boing:

pawg

czytałem to będąc niezalogowanym  :facepalm2:
a podkręcić wiatrak CPU można poprzez podłączenie go przez przejściówkę do złącza MOLEX na 12V. Tylko trzeba w BIOS'ie wyłączyć alert o zbyt niskiej szybkości pracy chłodzenia,



WooMonkey

dzięki wszystkim za odpowiedzi  :boing:

Ania


Teech

Podejdź do mechanika samochodowego oni mają sprężonego troche, a wtedy sobie wydmuchasz  ;D