Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Pomoc przy kupnie komputera

Zaczęty przez Janek, 14 Sierpień 2009, 13:18

Janek

Witam :)
Przedstawię krótko, jaka jest sytuacja. Staram się o dotacje dla firmy i z tych pieniędzy planuję kupić za około 5 tygodni nowy komputer stacjonarny. I tutaj pojawia się duży problem, ponieważ moja wiedza o komputerach jest równa wiedzy mojej 85-letniej babci na ten temat :shame: Bez Waszej pomocy obawiam się, że albo kupię jakieś gówno, albo wcisną mi jakąś tandetę.
A teraz kilka konkretów:

  • 1. Cena zestawu komputerowego (skrzynka, monitor, klawiatura, myszka) - 5000 zł
  • 2. Przeznaczenie komputera - praca w biurze na programach typu AutoCAD (monitor chyba 21``)

  • 3. Liczę tylko w projekcie SETI, więc jakiś sprzęcik, żeby szybko liczył ;)

Domyślam się, że pewnie za 5 tygodni to będzie zupełnie inny sprzęt, ale chociaż tak orientacyjnie na co mam zwrócić uwagę. Z góry dziękuję za każdą pomoc i radę :respect:

Pozdrawiam :parrrty:

sesef


Janek

Ja płacę, ale działalność dość dochodowa więc sobie poradzę ;)

X X X

Jeśli pracujesz i zarabiasz w Autocadzie, to najpierw wybierz monitor, a z tego co zostanie zawsze da się sklecić niezłą maszynkę.

Janek

Myślę, że za 1000 zł to już będzie przywoity monitorek :) Ale jaki procesor, płyta główna, karta graficzna, ile RAM?  |-?

sesef

#5
Procesors: Intel Core i7-920 /2.66GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/ [BX80601920]      1040zł
Płyta główna: Asus Rampage II GENE /intel X58/      820zł
RAM: OCZ 6GB (3x2GB) 1600MHz CL7 Platinium [OCZ3P1600LV6GK]      580zł
Zasilacz:  Chieftec 700W [CFT-700-14CS] CableManagement      339zł (ja jestem z Chiefteca zadowolony, ale tutaj spokojnie można dobrać coś innego)
Dysk: Western Digital 640GB 7200rpm 32MB cache SATAII [WD6401AALS]      290zł
Dodatkowo dałbym jakiś dysk SSD na system + programy takie jak CAD itp. + około 700 zł
Grafika: Tutaj albo ATI z serii 5k albo jakiś GTX260
Chłodzenie na procesor: Scythe Mugen II      170zł + Zalman Pasta termoprzewodząca ZM-STG1 (3,5g)      25zł

Razem wyszło 3264 zł bez dysku SSD, karty graficznej, monitora i budy.

Samej budy nie wybierałem bo to już kwestia gustu, ważne żeby był wiatraczek z przodu i z tyłu.

I podstawowa sprawa nie brać kompa na jakiejś giełdzie z zestawu albo coś bo zamontują jakiś zasilacz przy którym włączenie kompa to jest jak sport ekstremalny. Ceny brałem ze sklepu esc.pl po zakupieniu u nich części można wedle życzenia poprosić o złożenie całego komputera i wysłaniu już złożonego zestawu (komputer jest składany za darmo)

Janek

Wielkie dzięki sesef  :respect:
Jeżeli ktoś ma jeszcze inny pomysł na komputer to pisać śmiało :)

Tomasz R. Gwiazda

ja to bym pod OS i Autocada dal 2xWDC RAPTOR 10000rpm

Jesli 6Gb Ram to OS, x64

gielo

Windows 32 bit jest w stanie obsłużyć do 4GB ram i to licząc razem z pamięcią karty graficznej  :book:. Jednak warto jest zainwestować w pamięć szczególnie jeśli robisz projekty w cadzie. Więc system na 100% 64bit w twoim przypadku. Reszta już według finansów. Policz ile wydasz na monitor, ram, system. i za różnice złóż jakiegoś kompa.
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



Peciak

Panowie komputer to nie cześci komputerowe. jeżeli komputer ma być kupiony na firmę to niestety trzeba posiłkować sie takimi które są w sprzedarzy i o ile się nie myle maja cnak CE. Żadna firma nie sprzeda ci kompa z części które ty sobie upatrzysz  i wystawi ci fakturę na zestaw komputerowy.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

AiDec

Cytat: Thomas_waw w 14 Sierpień 2009, 14:56
ja to bym pod OS i Autocada dal 2xWDC RAPTOR 10000rpm

Jesli 6Gb Ram to OS, x64

Raptory nie potrzebne, jesli skorzysta z rady Sesefa i kupi SSD. Potwierdzam ze OS 64-bitowy, a wiec na chwile obecna chyba Vista najlepsza.


Cytat: Piotr Rakowski w 14 Sierpień 2009, 15:37
Panowie komputer to nie cześci komputerowe. jeżeli komputer ma być kupiony na firmę to niestety trzeba posiłkować sie takimi które są w sprzedarzy i o ile się nie myle maja cnak CE. Żadna firma nie sprzeda ci kompa z części które ty sobie upatrzysz  i wystawi ci fakturę na zestaw komputerowy.

Co drugi sklep sie zgodzi. Oni tez chca sprzedawac/zarabiac a nie szukac problemow. A myslisz ze sprzedawcy nie kombinuja ile moga? :). Na pewno zrozumieja sytuacje i pojda na reke :).




@Jan Stenzel: Zaproponowana konfiguracja jest swietna. Jedynie jakbys sie decydowal na kupno juz teraz, to polecalbym grafe ATI 4870, ew. 4870x2 jesli Cie bedzie stac.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Janek

Na dzień dzisiejszy niestety nic nie mogę kupić, ponieważ muszę się rozliczyć z dotacji z każdej złotówki. Na wszystko musi być papier. Czekam teraz na decyzję, czy mi pieniądze przyznają. Jak przyznają to od dnia podpisania umowy, mogę kupować. Chcę jednak teraz dowiedzieć się co i jak kupić, żeby później nie marnować czasu (na rozliczenie z pieniędzy jest 30 dni).

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie uwagi i propozycje :respect:

sesef

#12
Cytat: Piotr Rakowski w 14 Sierpień 2009, 15:37
Panowie komputer to nie cześci komputerowe. jeżeli komputer ma być kupiony na firmę to niestety trzeba posiłkować sie takimi które są w sprzedarzy i o ile się nie myle maja cnak CE. Żadna firma nie sprzeda ci kompa z części które ty sobie upatrzysz  i wystawi ci fakturę na zestaw komputerowy.

esc.pl bez problemów wystawi fakturę na życzenie nawet złoży kompa jakiego sobie będziesz chciał.

Cytat: Thomas_waw w 14 Sierpień 2009, 14:56ja to bym pod OS i Autocada dal 2xWDC RAPTOR 10000rpm

SSD ma lepsze czasy dostępu.

Cytat: Jan Stenzel w 14 Sierpień 2009, 16:06
Na dzień dzisiejszy niestety nic nie mogę kupić, ponieważ muszę się rozliczyć z dotacji z każdej złotówki. Na wszystko musi być papier. Czekam teraz na decyzję, czy mi pieniądze przyznają. Jak przyznają to od dnia podpisania umowy, mogę kupować. Chcę jednak teraz dowiedzieć się co i jak kupić, żeby później nie marnować czasu (na rozliczenie z pieniędzy jest 30 dni).

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie uwagi i propozycje :respect:

A kiedy będzie ta dotacja? we wrześniu wyjdą u intela nowe proce a u AMD nowe grafy więc nie wiadomo czy bardziej opłacalne nie będzie zainstalowanie i5 w tym komputerze, żeby było za co kupić SSD.W tej chwili trochę cienko to wychodzi bo albo SSD albo dobra grafa. W Cadzie robisz projekty 2D czy 3D również? Co prawda cad standardowo i tak renderuje wszystko na CPU, ale jest zawsze szansa, że w kolejnej wersji dodadzą CUDA więc jakaś grafa też nie byłaby zła.

I jeszcze jedno pytanie, jakieś doświadczenie w podkręcaniu sprzętu jest?

Cytat: tito w 14 Sierpień 2009, 16:10Panowie - tylko jedna uwaga. Na tym kompie będzie liczone SETI, więc co w tych zestawach robi ATI?

SETI na ATI też kiedyś będzie, a w tej chwili ATI ma lepszy stosunek cena/wydajność więc aby zmieścić się w budżecie trzeba o ATI myśleć.

tito

Panowie - tylko jedna uwaga. Na tym kompie będzie liczone SETI, więc co w tych zestawach robi ATI?

Janek

#14
Na rozpatrzenie wniosku o dotacje urzędnicy mają 30 dni. Więc pieniądze będą w połowie września. A odnośnie podkręcania sprzętu to nigdy tego nie robiłem i moje doświadczenie wynosi 0  :shame:

A odnośnie CAD to projekty będą w 2D. Rysunki 3D na pewno też się pojawią, ale w znikomej ilości.

OxyOne

Plakac mi sie chce... ale to chyba taka pogoda.


Do ACAD w 2D wystrczy czy ci nootebok z C2D np 5500 i 3GB ram . Co do renderów na nim tez poleci nawet dobrze.
Wiem co mówie moja żona jest architektem a ACAD to jej drugi mąż. Tak między nami wszystkie nieparzyste wersje sa najlepsze.

Mało tego u niej licze WCG a ona pracuje w 2D tworzy domki jednorodzinne. Pytałem sie czy jej to przeszkadza powiedziała ze w 2D wogóle nawet nie wiedziała ze cos u niej chodzi posiada system 32bit.

Jezeli masz zamiar robic rendery w 3Dmax czy tez Vue7 to inna bajeczka.

Co do kompa.

Procesor cos z i7 albo nawet z Q
Ram 4 GB
grafa 4830 albo słabsza
płyta za ok 300-400zł
hdd 1T WD albo Samsunga - nie potrzebne Ci sa super szybkie hdd do czegos co trzyma w RAM i zrzuca domyslnie co 20 min

Żona projektuje całe domy bliźniacze, wolnostojące, osiedla i nie narzeka - wrecz przeciwnie boi sie wymiany na nowy model bo moze byc gorszy... tłumacze jej ze gorszch juz nie ma.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

sesef

Cytat: OxyOne w 14 Sierpień 2009, 18:13
Plakac mi sie chce... ale to chyba taka pogoda.

To że wystarczy dużo słabszy komp to ja sobie zdaje sprawę, na uczelni cad spokojnie śmigał na P4 z HT i 2 GB DDR z tego co pamiętam, tylko co mu po kompie za 2k jak pozostałe 3k będzie musiał oddać z powrotem do państwa bo przedstawi tylko rachunek na 2k. Jak ma 5k to można to jak najlepiej wykorzystać przynajmniej będzie miał kompa w miarę do wszystkiego na najbliższe kilka lat.

Peciak

#17
Cytat: AiDec w 14 Sierpień 2009, 16:00


Cytat: Piotr Rakowski w 14 Sierpień 2009, 15:37
Panowie komputer to nie cześci komputerowe. jeżeli komputer ma być kupiony na firmę to niestety trzeba posiłkować sie takimi które są w sprzedarzy i o ile się nie myle maja cnak CE. Żadna firma nie sprzeda ci kompa z części które ty sobie upatrzysz  i wystawi ci fakturę na zestaw komputerowy.

Co drugi sklep sie zgodzi. Oni tez chca sprzedawac/zarabiac a nie szukac problemow. A myslisz ze sprzedawcy nie kombinuja ile moga? :). Na pewno zrozumieja sytuacje i pojda na reke :).
Może sie i zgodzi ale raczej z braku wiedzy, proponuje poczytać

http://www.zampub-it.x.wp.pl/certyfikat-ce.htm

http://www.ce.info.pl/main.php?fid=256&pg=4

firmie która sprzeda wyprodukowany przez siebie zestaw komputerowy czy też komputer bez znaku CE naprawde dużo ryzykuje :deadman:. Prawa nie zmienimy i dlatego ludzie kupuja teraz częsci komputerowe a firma składa kompa gratis. Ale dalej to sa części komputerowe i jako tekie będą wyszczególnione na fakturze. Przerabiam temat zakupów dla mojej firmy od ponad 15 lat i wiem coś nan ten temat. Ostatnio zresztą kupowałem sobie zestaw komputerowy i skończyło sie na częściach - mimo, że zestaw kopmputerowy mogłem kupić na działalnośc mojej żony. Wolałem jednak kupić to co chciałem. Ale oczywiście nikt nie zjadł wszystkich rozumów i może czegoś nie wiem.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

sesef

To może zacznijmy od tego na co poszedł wniosek na zestaw komputerowy (jako całość) czy na części/podzespoły komputera? Bo jak na zestaw wydaje mi się, że faktura na podzespoły komputerowe może zostać nie uznana.

OxyOne

Kazdy podzespół który kupujesz musi miec CE.
Kazda firma która sprzedaje podzespoły bazowe komputera z częsci moze nazwac komputerem dopiero wtedy kiedy kupujesz razem z sytemem operacyjnym np z Ubuntu, Vista i "poskładany". Podzespoły bazowe komputera zlozone bez os nie mozesz nazwac komputerem. Kazda firma handlujaca sprzetem elektronicznym w tym przypadku mówimy o komputerach i pochodnych raz w roku musi wykazac czy przyjmuje zuzyty sprzet komputerowy.
Co innego jest zestaw komputerowy co innego czesci komputerowe a co innego upgade komputera i jeszcze co innego środki trwałe. Wszytsko sie inaczej ksieguje.

Nadal sa zestawy komputerowe np HP, ACER, Dell, OxyOne bo to kompletny złom nazwany swoja nazwa. itd itp etc i sa z CE - prowadza działalnosc produkuja, budują, utylizują.

A jak drukarke posiadasz A4 czy A3 laser czy tusz?

Pisałem baaaardzo ogólnikowo wiec sie nie czepiac.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Tomasz R. Gwiazda

PS: wiekszosc kompow jest skladana a nie produkowana :P
Chocby Dell'e w Łodzi, bylem i ogladalem :)


Jakkolwiek z firmowek polecam wlasnie kompy Della, w obudowie SFF (najmniejsze ale sa tez w mini towerach i inne opcje) z serii Optiplex 755,760 :)

Mozna tam Quada wlozyc, co do karty graf to tylko w low-profile

   
ATI Radeon HD 3470 256MB DDR2
ATI Radeon HD 3450 256MB DDR2       
NVIDIA GeForce 9300GE       




TJM

Nie wiem jak jest w przypadku komputerów, ale produkując i sprzedając elektronikę, znak CE mogę sobie dać nawet na sprzęcie skleconym na częściach zgarniętych ze śmietnika. Co najwyżej ktoś inny może chcieć mi ten znak obalić i zleci badania sprzętu, jeśli nie będzie zgodny z normami to dostaje (z tego co pamiętam, dość konkretną) karę.
Na sprzęt złożony z podzespołów mających CE (złożony oczywiście zgodnie z zasadami) znak CE automatycznie przeskakuje i jest chyba nie do obalenia.



W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Janek

Cytat: sesef w 14 Sierpień 2009, 19:13
To może zacznijmy od tego na co poszedł wniosek na zestaw komputerowy (jako całość) czy na części/podzespoły komputera? Bo jak na zestaw wydaje mi się, że faktura na podzespoły komputerowe może zostać nie uznana.
Babka, z którą gadał podczas pracy nad wnioskiem, powiedziała, żeby wpisać po prostu "komputer+monitor". Mogę kupić gotowy pełen zestaw, ale to chyba nie jest zbyt dobry sprzęt. Nie chce mi się wierzyć, żebym był zmuszony kupić tylko i wyłącznie gotowy zestaw. Każdy powinien sobie złożyć sprzęt optymalny do swojej pracy. No, ale my swoje, a przepisy swoje. A jakie durne jest nasze prawo to każdy wie >:(

P.S
Dziękuję za wszystkim pomoc i uwagi :)

Voice1980

Jeśli korzystasz z funduszy to może zadzwoń z głupia frant do jakiejś firmy doradczej i podpytaj jako ich "potencjalny klient" niech ci pomogą podjąć decyzje  ;)
Szkoda by było się potem zdziwić.

Według mnie możesz śmiało składać kompa z wybranych części. Nie mam doświadczeń z funduszami unijnymi, ale za to wiem że leasingodawcy nie robią z tego problemu.
Miałem dwa różne ich podejścia do tematu.

W jednym z nich, z tego co pamiętam, spis części z faktury, zaczął być w którymś momencie papierkowej roboty nazywany "zestawem komputerowym o podanej specyfikacji sprzętowej"  :ph34r:

W drugim leasingodawca dogadał zdaję się ze sprzedawcą sprzętu i ten mu wystawił fakturę, na wybrany przeze mnie sprzęt, ze słowem "zestaw".

Zacznij jednak od poszukania sklepu, który wystawi tobie fakturę na poszczególne części jako zestaw. Nie powinno być z tym problemów a pozbędziesz się dylematów formalnych :) i skupisz się na doborze podzespołów.

Can-D

Na początku zeszłego roku składałem kompa dla firmy /kasa z urzędu pracy/,faktura była na podzespoły komputerowe -- nie było żadnego problemu.

KrzychuP

Jako, że na co dzień pracuję na AutoCAD, dodam, że do wygodnej pracy poleciłbym zakup monitora 22 cale lub w wyżej.
W domu pracuję jeszcze na starej 19'' i często brak mi miejsca na ekranie. 20'' niewiele większe.
W robocie mam 22'' i komfort pracy jest dobry.
Ale jak może w końcu zmienię domowego na cuś nowszego, to chyba zainwestuję w 24''

Janek

Cytat: KrzychuP w 17 Sierpień 2009, 13:43
Jako, że na co dzień pracuję na AutoCAD, dodam, że do wygodnej pracy poleciłbym zakup monitora 22 cale lub w wyżej.
W domu pracuję jeszcze na starej 19'' i często brak mi miejsca na ekranie. 20'' niewiele większe.
W robocie mam 22'' i komfort pracy jest dobry.
Ale jak może w końcu zmienię domowego na cuś nowszego, to chyba zainwestuję w 24''

Ja pracowałem do tej pory na laptopie, czyli małym ekraniku. Myślałem o kupnie monitora 19", ale jak mówisz, że praktycznie 22 cale to minimum, to poważnie się nad tym zastanowię.

Dzięki i pozdrawiam

Troll81

#27
tym bardziej że już 24' zaczynają być w przystępnych cenach

http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&back=panele&ID=16380&katid=22&grupa=109


KrzychuP

Cytat: Troll81 w 17 Sierpień 2009, 14:05
tym bardziej że już 24' zaczynają być w przystępnych cenach

wiem  %)

Janek

Cytat: sesef w 14 Sierpień 2009, 19:13
To może zacznijmy od tego na co poszedł wniosek na zestaw komputerowy, (jako całość) czy na części/podzespoły komputera? Bo jak na zestaw wydaje mi się, że faktura na podzespoły komputerowe może zostać nieuznana.
Wniosek już złożyłem, ale tak z ciekawości podpytałem się jak z tym rozliczeniem - Czy na fakturze mogą być wymienione części, które się samemu wybrało? Zostałem poinformowany, że dla nich to zupełnie obojętnie czy będzie napisane "komputer" i jego cena, czy będą poszczególne podzespoły na fakturze. Więc problemu z rozliczeniem nie będzie i można zaszaleć z częściami :D

Cytat: KrzychuP w 17 Sierpień 2009, 13:43
Jako, że na co dzień pracuję na AutoCAD, dodam, że do wygodnej pracy poleciłbym zakup monitora 22 cale lub w wyżej.
W domu pracuję jeszcze na starej 19'' i często brak mi miejsca na ekranie. 20'' niewiele większe.
W robocie mam 22'' i komfort pracy jest dobry.
Ale jak może w końcu zmienię domowego na cuś nowszego, to chyba zainwestuję w 24''

Przy takiej pracy duży ekran to podstawa. Troll81 podał stronę z monitorem za 730 zł. Czy to nie jest trochę za tanio jak na taki sprzęt? Czy to nie jest jakiś bubel?  Czy orientujecie się może, jakie parametry są istotne przy takich monitorach? Jak się okazuje to z wiedzą o sprzęcie komputerowym jestem 100 lat za murzynami :D



Troll81

oj no podałem ci link do najtańszego :D ale parametry ma niezłe. Możesz kupić 24" i za 2500 Tylko zobacz jego parametry i porównaj.
Dla niektórych jest ważny wysoki kontrast. Inni potrzebują niskiego czasu reakcji. A jecze innym niezbędny do szcześcia jest PIVOT i wejście HDMI... Sam wybierz kryteria i zobacz który sprzęt je spełnia. Ja napisałem tylko że nowy 24" monitor można już trafić w cenie poniżej 1000PLN. MOze i nie będzie najlepszy. Ale będzi duży :D

Janek

Nie chciałem Ciebie urazić Troll :) Trochę mnie tylko zaskoczyła niska cena do tak dużego monitora. Planuję wydać do 1500 zł na monitor więc na pewno znajdę coś dobrego. Pozostałe 3500 zł na podzespoły komputera ;)

Troll81

#32
to może taki???
http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&back=panele&ID=13964&katid=22&grupa=107

ma bajery :D

Albo taki
http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&back=panele&ID=13669&katid=22&grupa=33
26"

ogólnie polecam ten sklep http://www.arest.pl/index.php

sam wielokrotnie w nim kupowałem i są solidną firmą. Od wielu lat na rynku. Bezproblemowe gwarancje (realizowałem parokrotnie :D )

Janek

Ooooooooooo bardzo przyzwoite monitorki :) Widzę, że ten sklep jest we Wrocławiu, ale będę miał przynajmniej okazję odwiedzić wujka jak się już na coś konkretnie zdecyduje.

Troll81

prowadzą wysyłkę :D zajrzyj też do komputroniku.

proline też jest tanie ale czasami miewają zonki z gwarancjami (i to nie tylko moja opinia)

sesef

arest.pl ceny ma nawet niezłe tylko kuleje tutaj oferta DDR3, ale może coś dorzucą niedługo to będzie już całkiem nieźle.

Komutronik natomiast jest drogi.

Janek


Tomasz R. Gwiazda

zdziercy z minimalna wiedza o sprzecie :D
osobiscie w zyciu bym tam nic kupil

Znam przypadek z opowiesci w kolegi rodzinie ktos kupowal wlasnie tam kompa... full opcja, wypasiony quadzik, obudowa, dyski twarde, super karta graficzna
system Vista i .... 1Gb RAM :)

Cena oczywiscie jak za "zboże" , oczywiscie moze to tylko kwestia tego ze jak sie klient nie zna to go mozna wydymac... ale jednak jakis dysonans sie ma gdy slucha sie takich opowiesci

PS: kiedys jak robilem ofke na IBM/Lenovo X300 i cena mi wychodzila jakies 8tys netto, to w Vobis byla w granicy 10tys  i jak klient chcial zobaczyc kompa to nawet nie chcieli go odpalic :)



Troll81

kumpela kupiła u nich sprzęt, bo mieli dogodny system ratalny. Zapłaciła parę tysięcy i dostała q6600 na pamięciach 1gb 667mhz płycie p31 (producent nieznany i z kartą 8500GT. Żenua....

Tomasz R. Gwiazda

no to wszystko w tym temacie :P

Ja uwazam tak: jak na firme to sprzet firmowy :)

Wlasnie robie zestaw Dell dla klienta co kase wlasnie ma ze srodkow Unijnych, tylko jakas kasa wieksza chyba bo 6500zl