Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Tymczasowy Linux

Zaczęty przez X X X, 10 Październik 2009, 16:37

X X X

Dzięki, choć widzę, że wcześniejszych postów nie czytałeś, więc krótko:

1. Ubuntu 9, co potwierdził AiDec, słabo sobie radzi z instalacją na moim lapku HP. No, ale można to jakoś ponaprawiać. Tylko po co.

2. Jeśli jakiegoś Linuxa mam użytkować w firmie, to musi on być przyjazny dla niezbyt rozgarniętych użytkowników, którzy ledwie potrafią parę rzeczy zrobić w Windowsie. Ubuntu 9 przegrał, będę próbował Suse, jak się znów nie spodoba, to będę próbował inne. Chciałbym, żeby któryś zatrybił, bo wolę mieć darmowy system niż bulić w marcu za Win7 na parę kompów.

3. Generalnie z Linuksa zadowoleni są ci, którzy nie korzystają z okienkowego GUI. Mnie osobiście GUI do szczęścia nie jest potrzebne, ale - patrz pkt 2 - w ogóle jest ono niezbędne.

4. Boinc z repo liczy bez większych problemów, choć wizualnie mgr nie wygląda zachęcająco. Liczę PG Cu/Wo sieve, bo to jest dostępne tylko w Linuksie. I porównując osiągi tego proca (T2450) wygląda to tak.
349 Cu/Wo sieve 32b Ubuntu
499 PSP sieve 32b WinXP
595 321 sieve 32b WinXP
Jak dla mnie żadna rewelacja.

5. Polecenia, które proponujecie do odpalenia w terminalu/ na konsoli są banalnie proste i zrozumiałe. Problem jednak w tym, że u mnie wywalają się na błędach, bo następuje odmowa zwykłego kopiowania typu kopiuj/wklej. Sądzę, że może to mieć dwie przyczyny:
a) instalacja na tym lapku jest pokopana, bo skoro mógł dla wersji polskiej przypisać klawiaturę Italian, to mógł i inne dziwadła poczynić.
b) mimo istnienia jednego usera brak mu uprawnień do wykonywania tych prostych operacji.
Chwilowo wstrzymuję dalsze testy - w następny weekend wrócę do tematu.

No to uporządkowałem nieco dyskusję. :)

PS: Link do bloga nie działa.

buninek

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 13 Październik 2009, 22:48

4. Boinc z repo liczy bez większych problemów, choć wizualnie mgr nie wygląda zachęcająco. Liczę PG Cu/Wo sieve, bo to jest dostępne tylko w Linuksie. I porównując osiągi tego proca (T2450) wygląda to tak.
349 Cu/Wo sieve 32b Ubuntu
499 PSP sieve 32b WinXP
595 321 sieve 32b WinXP
Jak dla mnie żadna rewelacja.


Wydajność w głównej mierze zależy od aplikacji. W jednych projektach są one lepiej zoptymalizowana pod dany OS w innych dużo gorzej. Tu już prawie wszystko zależy od twórcy kodu, ale też dużą rolę odgrywa mnóstwo róznych czynników, "przenośność" kodu, możliwości użycia odpowiednich kompilatorów i pewnie sto innych ważnych elementów.

Ja bym założył, że z uwagi na niszowość linuksa w sporej części projektów aplikacje linuksowe mogą być zaniedbane i przez to wolniejsze.

Osobiście nie narzekam w półtora roku na swoim dwurdzeniowym nie najnowszym kompie uzbierałem prawie 1,5 mln. Fakt zaliczam się do punktomaniaków i korzystałem z różnych trików.

Konfiguracja systemu ma wpływ, ale jak duży, to doprawdy trudno ocenić. Trzeba by przeprowadzić mnóstwo różnych testów.

Domyślne konfiguracje popularnych dytrybucji pewnie nie wiele różni się w ilości dodatków od słynnych laptopowych VIST. To też może mieć jakiś wpływ. Zakłóżmy, że na nowych cztero-rdzeniowych procesorach mały lub nikły, a jeśli nawet to stosunkow łatwo to zmienić.

Linux ma dwie niezaprzeczlne zalety. Jest nieprawdopodobnie elastyczny i skalowalny. Możesz go tak skonfigurować jak tylko będziesz chciał. Możesz go wrzucić do telefonu, empetrójki, TV, malutkiego routera na desktop, serwer, superkomputer, itp.

ksysju

Witam

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 13 Październik 2009, 22:48

4. Boinc z repo liczy bez większych problemów, choć wizualnie mgr nie wygląda zachęcająco. Liczę PG Cu/Wo sieve, bo to jest dostępne tylko w Linuksie.

AP26 ?

ksysju
ksysju

AiDec

#43
@Robert Zarecki: Na Ubuntu 8.10 64 odpalilem BM 6.5.0 bez zadnych problemow, instalacji, repo - po prostu sciagnalem plik, rozpakowalem i odpalilem. Dzialalo bez zadnych problemow, liczylem co chcialem i jak chcialem, wszystko ok. Zadnych komend, dodatkowych instalacji itp. AP26 chodzilo az milo.

A znam sie na tym zapewne gorzej niz Ty :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

X X X

Cytat: ksysju w 14 Październik 2009, 06:57AP26 ?
AP26 jest dostępne również pod Windows, więc nie ma potrzeby zaprzęgania do tego Linuksa.

Porównałem na T2450 wyniki AP26:
523   WinXp 32b
520   Ubuntu 9 32b
Różnica w granicy błędu pomiaru. Ktoś tu pisał, że pod Linuksem jest dużo szybciej, więc niech poda w jakiej wersji, to sprawdzę ją jako następną, będzie ciekawe porównanie.

Dopiąłem testowo jeszcze FreeHALa i znów zawód. Kiedy nastąpiło pobieranie zadań FH, to zwiecha była kompletna, nawet mycha nie drgnęła przez parę minut. Na X P w takiej chwili było total zamulenie, ale przełączyć się między zadaniami dawało radę. Poza tym inne jest zarządzanie zadaniami - w Ubuntu 9 FH bardziej spowalnia działanie innych zadań CPU niż to jest w WinXP czy Win7.

buninek

Proszę bardzo http://www.primegrid.com/show_host_detail.php?hostid=97196
Primegrid 641,775.
We wszystkich projektach, na tym kompie bez GPU w 14 miesięcy 1,431,000 punktów.

To jest mój jedyny komp. Używany do typowych domowych zastosowań. 97-98% czasu procesora idzie na BOINC.

Co do AP26. Na coreduo w okolicach 4 GHz jedna WU liczy się ok 350s na linuksie 64-bit. Wolno.

FreeHala liczyłem za czasów 1 WU/rdzeń. Uruchamiając jednocześnie 14 klientów dzięki takiej "wirtualizacji" jak vserver liczyłem jednocześnie 30 WU. O czym ty mówisz. To, że trudno Tobie jako początkującemu skonfigurować system, no przepraszam.

X X X

Nie bardzo wiem do czego chcesz mnie przekonać?

Szybszy procesor jest szybszy od wolniejszego.
Procesor podkręcony jest szybszy od standardowego.
System/aplikacja 64 bitowa zwykle jest szybsza od 32 bitowej.
Poświęcając swoją pracę i czas można zmodyfikować system i/lub aplikację, aby liczyła szybciej.
Można też ten czas poświęcić na zarobienie paru zł i uzyskać 100x więcej punktów na grafie.
To wszystko są truizmy.

Mówię coś zupełnie innego, co jest weryfikowalne - na procesorze T2450/32b, używając aplikacji 32b dla projektu Ap26 i standardowego klienta Boinc, standardowego systemu WinXp32 i standardowego systemu Linux Ubuntu 9/32b, nie uzyskujemy istotnego statystycznie przyspieszenia obliczeń.

Bardzo chętnie poznam standardowy Linux, który podstawiony do powyższego twierdzenia w miejsce Ubuntu, da statystycznie istotny wzrost szybkości liczenia. Piszę zupełnie serio!

Troll81

wydaje mi sie że linux miał przewagę w 64bit ...

buninek

Na forum primegrida jest już nowa bardzo szybka aplikacja AP26 pod win 64.
http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1505

Troll81


X X X

Szopler, Twoje "sudo -i" sprawiło, że system zaczął słuchać poleceń - dzięki! Natomiast dzięki MC od TJM wiadomo co gdzie jest i jest sympatyczniej, jak w starym Nortonie. Niestety wget nie zadziałało, bo coś mu się serwery nie podobały, to nie problem. Chwilowo działa klient 6.2.18 i menedżer 6.10.13, to też nie problem, bo w weekend wywalam to Ubuntu, choćby z tego powodu, że teraz podkreśla mi wszystkie wyrazy w tym poście. Teraz azymut obieram na OpenSUSE.

emik

tylko pobierz wersję 64bit


X X X

Chyba nic to nie da, bo Intel T2450 raczej nie trybi 64bit.

Aha, i tak wolno działającego netu nie pamiętam od czasu wyśmienitych modemów 14.4k. :)