Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Mała "serwerownia"

Zaczęty przez Cyfron, 09 Maj 2011, 16:14

Cyfron

Witajcie

Pomóżcie mądrzejsi koledzy po raz kolejny.

Chcę zrobić w katedrze małą "serwerownie" - pomieszczenie na wszelkie komputery i ew. serwery, które muszą chodzić cały czas.
Na chwile obecną są to ze 2 serwery w normalnych obudowach serwerowych (nie rack'i) i ew. ze 2 PCty, które chodzą cały czas.

Chciałem prosić was o uwagę na co zwracać uwagę przy projektowaniu takiego pomieszczenia.

Po pierwsze - jak proponujecie rozwiązać sprawę z zasilaniem (nie musi być pełnej redundancji - w sensie 2 niezależne zasilania z sieci) jakie przyłącze poprosić do tego (jutro przyjdą elektrycy pytać się co chcemy). W pomieszczeniu zostanie wykonana nowa instalacja i założona skrzynka z bezpiecznikami - jak to podzielić i ew. jakie tam bezpieczniki czy inne "cuda" wsadzić?

Druga sprawa - chłodzenie:
Pomieszczenie jest stosunkowo małe - ma może z 10m2, brak okien (no jedno jakoś zamurowane  %) ) i coś w rodzaju komina, okrągłe, akurat wielkości standardowego wylotu od klimatyzatorów domowych.
Pomyślałem, żeby tam wstawić normalny, domowy klimatyzator - z takich na kółkach, ale do większej powierzchni - żeby był nadmiar.
No i pytanie - da rade to chodzić cały czas?

Jak coś potrzebujecie wiedzieć, to piszcie - postaram się odpowiedzieć czy dopowiedzieć :arrr:

Tomasz R. Gwiazda

co do zasilania, to fajnie jakby to byla bezposrednia linia pod ktora tylko to pomieszczenie bedzie dzialac (czy tez szafa)
jesli jest opcja to odpowiedni UPS do tego.
Bezpieczniki mozna podzielic zapewne na iles UPSow (jesli beda planowane, rozbudowa etc) oraz na klime

Co do chlodzenia. Brak okien to duzy plus.
Domowy klimatyzator? czy klimatyzer ? taki na kolkach to znaczy ze nie sklada sie z dwoch urzadzen i trzeba mu rure wystawic na zewnatrz ?

Ogolnie to zapotrzebowanie liczy sie z sumy watow wszystkich sprzetow co beda funkcjonowac (tak na oko :) ) a do tego sie potem dobiera klimatyzacje

U mnie jest tak ze sa dwie klimy po 15kVa a sprzet 3 upsy 1x20kVa , 2x10kVa (obciazone tak w polowie, wiec jakos sie to bilansuje) nie jest to jakies ultra pro rozwiazanie, ale takie warunku byly. Do tego 5szaf Rackowych 42U a tam sprzet, sa tez towery i desktopy, na polkach


drWarlock

jakie masz zapotrzebowanie na zasilanie tzn. ile komputerów aktualnie masz? ile planujesz ?
takie klimatyzatory niekoniecznie wytrzymują 24/7 z czasem (jak dojdą następne komputery) będziesz się musiał przesiąść na "normalną" klimę


Cyfron

normalne klimatyzatory wymagają wystawienia rury na zewnątrz, ale to załatwia ta dziura w suficie, która jest sama w sobie kominem (nie jest tam nic więcej podpięte :) )

na chwilę obecną planuje tam powiedzmy ze 3 serwery profesjonalne i kilka komputerów (może SKB@P tam zagości) więc może z 5 komputerów PC.

Zresztą na razie nie przewiduje, aby nagle się zaroiło tam milionem kompów ;)

czy do takiej konfiguracji - ok. 10 kompów to taka klima styknie?
http://allegro.pl/klimatyzator-przenosny-master-ac-1200-e-3-5kw-70m3-i1605207453.html
Pomieszczenie ma tak ze 25m3 (tak szacuję)

Tomasz R. Gwiazda

a i zeby nie bylo, specem napewno nie jestem, tylko uzytkownikiem takich rozwiazan :) w sensie jak dla mnie ma byc dobrze, a jak to zrobione to niech sie inni martwia :D


a co do temperatury, to u mnie np. jest miedzy 19-21 stopni.
A w fabryce Dell w Łodzi podczas wizyt mowili ze wg ich wyliczen moze byc nawet 23-24stopnie. Po prostu przy tym sprzet optymalnie pracuje, a dalsze schladzanie o kolejne stopnie to sporo kosztuje.




Cyfron

a ja właśnie chcę poznać informację od osób, które używają i działają na takich :)

Dla mnie (na razie) nie musi być to super serwerownia wypełniona w ogóle jakimś gazem gaśniczym  %)

Ktoś coś jeszcze?

Grzes

Dorzucę może z dwa zdanka.
Taki pokojowy klimatyzator ma jedną zasadniczą wadę... powietrzer gotące wprawdzie wyrzuca na zewnątrz ale że tak się dało musisz mieć gdzieś inny otwór by powietrze mogło wejść do środka. Jeśli nie to powstaje podciśnienie i wydajność urządzenia spada. Mówisz że nie masz okien, więc drugą dziurkę w ścianie trzeba będzie zrobić.
Dzielony klimatyzator wyprowadza ciepło rurami z gazem i nie wymaga wymiany powietrza środek/na zewnątrz pomieszczenia. To też przekłada się na większą sprawność bo nie doprowadzasz ciepła z zewnątrz jakby nie patrzeć w dość sporych ilościach.
Poza tym, pomieszczenie zamknięte łatwiej utrzymać w czystości. Kurz z otoczenia zasysany z powietrzem będzie powodował, że częściej trzeba będzie czyścić radiatory w maszynach. Sami ludki wiecie jak często sprzątamy mieszkania ;)

Jaka moc klimy? Ta ma 3,5kW. Co to jest za pomieszczenie? Całe ogrzewane słońcem z zewnątrz? Tylko jedna ściana zewnętrzna i to jeszcze od północy? Przy tak małych ilościach komputerów podejrzewam że ciepło z zewnątrz będzie miało większy wpływ. Zapytaj ludzi, którzy mieli do czynienia z tym pomeiszczeniem jak tam było w lato. Jak chłodno to twój plus i mozemy wstępnie pominąć tą kwestię.
Teraz mówisz ... 10 komów? Weźmy mojego core2 duo e4500, gts450 i 4xhdd. Całość powiedzmy 150-200W weźmie. 10 takich komów da powiedzmy 2kW poboru mocy... całość zostaje zamieniana na ciepło. Klima musi potrafić wytransportować 2kW ciepła. Pozostaje Ci 1,5kW na wytransportowanie ciepła wchodzącego przez ściany w słoneczne dni.
Więc albo Ci powiedzą że pomieszczenie jest chłodne i wtedy taka klima uciągnie albo musisz zagadać do kogoś kto bedzie wstanie z doświadczenia widząc pomieszczenie coś powiedzieć albo policzyć. Nie mam takiej wiedzy.

Zasilanie? Ujmę to moimi słowami jeśli pozwolicie (choć powtórzę wiele po Was :) ). Pociągnij linię dedykowaną najlepiej wprost z głównego przyłącza budynku... problemem staje się bezpiecznik który z powodu zwarcia gdzieś w budynku może wylecieć. Na tak małą ilość sprzętu pewnie nie dadzą Ci kasy na odzielne przyłącze z licznikiem to niech przynajmniej kabel zza licznika na oddzielnym bezpieczniku pociągną. Zostanie wspólny tylko bezpiecznik główny dla budynku.
Teraz dwa rozwiązania... upsy (tu sie rozejżyj jak to finansowo wygląda)... kilka mniejszych dla oddzielnych sprzętów albo jeden czy dwa droższe. Przypatrz się szczególnie kosztom akumulatorów bo prędzej czy później trzeba je wymieniać.
Przy droższym rozwiązaniu przed upsami jeszcze automatyka z agregatem. Napięcie znika, upsy przejmują obciązenie a po kiklunastu(dziesięciu) sekundach agregat się włącza. Zasila serwerownie i doładowuje upsy. Droższe rozwiązanie podsunąłem tylko tak jakbyś przyszłościowo patrzył, no chyba że uptime na poziomie 99,99% będzie Ci potrzebny :)

Cyfron

Pomieszczenie ma być zrobione na chwile obecną jak najmniejszym kosztem.
Klimatyzator myślę i tak zakupić i jak się okaże, że nie będzie wystarczający, to wtedy zakupimy klimę typu split.

Co do zasysania powietrza - myślę, że drzwi do pomieszczenia nie będziemy tak całkiem idealnie uszczelniać, to sobie będzie brało z budynku powietrza trochę.
Korytarze i inne rzeczy wokoło są odkurzane/zmywane chyba codziennie (najrzadziej co 2 dni) więc tragedii nie ma. Ewentualnie w ścianie wybije się gdzieś otwór i założy na niego filtr.

Co do UPS-ów - to czy ktoś będzie sobie chciał swój serwer trzymać pod UPSem to już będzie jego brożka, ale z tym przyłączem to jutro będę gadał z elektrykami na ile możliwe podciągnięcie jest niezależnego przyłącza.

Co do prądu, to tak myślę, żeby przyłącze dźwignęło tak z 10kW, czyli ok. 16A na fazę (czy więcej?) i tak sobie myślę, że będę chciał w tej szafce, aby zamontowali mi jakiś amperomierz czy watomierz, abym wiedział jak która faza jest obciążona.
Jakieś dodatkowe zabezpieczenia/bajery w szafce z bezpiecznikami polecacie?

Troll81

klimatyzator w tej serwerowni ci padnie raz dwa. To nie są urządzenia planowane na to by pracować 24/7 w pełnym obciążeniu. Pytanie mam jak długi jest ten komin. Możliwe że klimatyzator się na tym zadławi. Do środka wstaw zwykłe szafki z półkami by kompy się na nich zmieściły. Rozważ opcje wirtualizacji i postawienie wszystkich maszyn jako wirtualki na jednym hoście fizycznym. Zmniejszysz pobór pradu wydatnie i zwolni ci sie sporo sprzetu który bedziesz mógł wykorzystać efektywniej :D

Grzes

Nie kokończyłem tamtego posta bo musiałem lecieć... jedziemy dalej :)

16A czy więcej? To zależy ile będziesz chciał z tego wyciągnąć. Niestety ale już sami musicie wiedzieć ile docelowo chcecie dodać sprzętu.
Zabezpieczenia uznaję osobiście za podstawę jak sprzętu będize miało być więcej. Uziemienie... zadbajcie o nie bo szkody mogą być wielkie.
Co do bezpieczników... dzielcie instalacje na sekcje. Wszystkie kompy mogą tworzyć jedną sekcje na danej fazie ale cała reszta osobno. Jakieś gniazdka do podręcznego sprzętu typu lampki czy choćby komuś zachce się wiertarkę podłączyć kiedyś. Klimiy obowiązkowo na osobnym zabezpieczeniu. Trzeba mieć na uwadzę, że wszystko co może nawalić może spowodować wyłączenie komputerów. Na początku może to nie stanowić problemu bo upsy przecież pociągną, jednak po roku (czy kilku) nagle okaże się, że bezpiecznik wywaliło a upsy padły po 30 sekundach... nagle człowiek budzi się bo akumulatory już za stare a to może boleć ;)

Powiedziałeś, że ludzie będą decydować czy ich kompy mają mieć ups czy nie. Ma tego typu ludzi być dużo? Mają mieć dostęp do tego? Kto bedzie wykonywał podłączenia? Może warto pomyśleć o oddzielnych bezpiecznikach? Tę kwestię już Wam zostawię do przemyślenia. Pamiętać trzeba że obcy sprzęt trzeba wpiąć do działającej instalacji.
Dla bezpieczeństwa główny bezpiecznik różnicowo prądowy a później reszta zwykła. Na każdą fazę jakieś zabezpieczenia przeciwprzepięciowe? Znowu jak tam ma być więcej sprzętu to obowiązkowo. Ten osprzęt kosztuje ale ewentualne straty jeszcze więcej.

Zaopatrzcie się w jakiś monitoring zasilania. Niektóry upsy pozwalają na odpytywanie ich zdalnie. Postawcie jednego kompa, który to bedzie sprawdzał. Do tego monitoring temperatur, powiedzmy digitemp wychodzi tanio i prosto w zastosowaniu (znajdziecie w necie schemat i soft). Jeśli nie macie tam jakiegoś dyżurnego pilnującego czegoś, który mógłby zerkać na jakiś monitor z wyświetlonymi np. alertami "pali się!" bo w szafie podskoczyło do 50st to wsadźcie do kompa modem gsm i niech przynajmniej smsy pośle (np. z wykorzystaniem gammu).
Czy warto się bawić w takie monitorowanie? Pytanie zostawiam Wam... wasz sprzęt i musicie wiedzieć czy chcecie spać spokojnie ;)

Jeszcze na chwile wracając do klim... docelowo nie bawcie się w jakieś sytemy do klimatyzacji szaf... nie jest to opłacalne, sczególnie w przypadku awarii po gwarancji. Dwie równoległe klimy ścienne dzdzą radę jak będą miały odpowiednią moc, szafy otworzyć i nie dość że instalcja będzie tańsza to jeszcze można zapewnić sobie redundancję chłodzenia na wypadek awarii jednej z nich.
To już chyba wszystko :)

Tomasz R. Gwiazda

od siebie dorzuce to, ze u mnie sa przy UPS czujniki temperatury i wilgotnosci.
Jak temperatura przekracza jakas wartosc czyli klima padla czy cos (zdefiniowana) to UPS wysyla do hostow info ze czas sie skladac.
Oczywiscie podobnie jest przy braku pradu.

To akurat na sprzecie APC ale wszystkie inne rozwiazania zapewne maja tak samo

Troll81

APC to lider w branży :D

Cyfron

co do decydowania czy kompy będą miały mieć UPSy czy nie - teoretycznie może zażyczyć sobie wstawienia do "serwerowni" dowolny pracownik Katedry, ale sądzę, że będzie to raptem kilka osób, które będą chciały tam komputery.
Dostęp do pomieszczenia będą miały ze 2, max 3 osoby ( w tym ja :D ) i tylko te osoby będą dokonywały jakichkolwiek zmian w "serwerowni".

Co do monitoringu - z temperaturą to dobra sprawa - będzie trzeba zaplanować coś takiego.
Ja myślałem, żeby wstawić do tego pomieszczenia takie coś:
http://www.eltrox.pl/kamera-ip-bezprzewodowa-obrotowa-10-ir-wifi-p-3016.html?zenid=8470f914d9c73f3bc8e648bb9cc268a2
Kosztuje drobne, a dowolna osoba, posiadająca tam komputer, będzie mogła sobie na niego patrzeć, jak będzie chciała.
W budynku jest instalacja p.poż - może by się udało do centrali podpiąć to pomieszczenie i nie będzie strachu z pożarem, bo w budynku jest ktoś na portierni, ale tylko w dzień a centralka chodzi cały czas :)

Co do klimy, to ja myślę, że spróbujemy takiej "normalnej" na razie - jak padnie po kilku miesiącach pracy, to będziemy wiedzieć, że nie da rady, pójdzie na serwis a wtedy załatwimy sobie normalną klimę :). W ogóle w takim razie, co takie osoby sobie myślą:
http://eagle-power.com.pl/domowa-serwerownia-rack-z-kanady/

Wirtualizacja odpada - niestety w naszej Katedrze są pewne antagonizmy pomiędzy pracownikami i nie będzie się dało ich przekonać, że to może stać na tym samym kompie i będą chcieli mieć swoje.
Ew. wirtualizację rozważyć można, ale bym raczej nie wierzył, że takie coś się uda zrobić...

Tomasz R. Gwiazda

CytatWirtualizacja odpada - niestety w naszej Katedrze są pewne antagonizmy pomiędzy pracownikami i nie będzie się dało ich przekonać, że to może stać na tym samym kompie i będą chcieli mieć swoje.
Ew. wirtualizację rozważyć można, ale bym raczej nie wierzył, że takie coś się uda zrobić...
jakby mieli dostep zdalny tylko to by sie mogli nawet nie zorientowac ze Wirtualka :)

Grzes

To ma byc domowa serwerownia? Gdzie on te wszystkie kable ze switchy prowadzi? Do każdego krzesła w domu?  %) Chyba nawet wanna ma swoje 100M  |-?

Z kamerką to nie zły pomysł, jeśli na uczelni masz ludzi jakich miałem w moim otoczeniu okazję poznać to pewnie będą się na wzajem sprawdzać ;)

Teraz tak na poważnie....

jeśli planujesz monitoring to masz dwa podstawowe wyjścia... własne skrypty i wykresy (jak mamy w pracy) albo skorzystać z gotowca: http://zabbix.com (korzystam w domu do monitoringu 13 urządzeń i sobie go chwale).

Cyfron

a w tej serwerowni, to chodziło mi o klime, która tam jest :)

Od strony monitoringu temperatury i informowania, to będzie kolega, który się tym zajmie, ale śmiało piszcie o tym tutaj - czyta ten wątek :)

Tomasz R. Gwiazda

co do monitoringu to tendencja jest tez taka, ze kamerka nie filmuje serwerow tylko osoby wchodzace do pokoju :) czujka ruchu.
I wysyla zdjecia na maila

Jesli chodzi o czujnik temp, to ja sam bym chetnie szukal czegos fajnego.
Bo w tym sofcie od APC to trzeba sie logowac etc zeby odczyt zrobic, a mnie by sie przydalo cos prostszczego :) Moze z tego sie da wiecej wyciagnac, ale w sumie nie bawilem sie tym zbytnio

Moze cos na kabli LAN (majace swoj webinterface) prezentujacy temp/wilgotnosc + wykresy dobowe etc

Grzes

hmm czy dobrze widze, że upsy apc można odpytywać po snmp?
https://support.ipmonitor.com/tutorials/1b349d0e187f4746807ae10eda7fe2c8.aspx

nie mam upsa by potestować ale skoro można po snmp to można odpowiednie cyferki wyciągnąć, wynik komend tylko dopiąć do monitoringu i gotowe :)

Czujniki temp autonomiczne może i były by fajne ale jak masz ich kilka... jak wrzucisz po dwa na szafe (góra i dół), pomieszczenie, do tego kilka szaf to uzbiera się tego. Czujniki na 1wire mają to do siebie, że nie ma problemu z kablami. Wystarczy w kompie rs232 i odrobina elektroniki. Digitemp pod pingwinem daje sobie z tym rade b. dobrze :)

Dane można gromadzić w jakiś swoich bazach (czy to pliki, czy mysql czy sqlite dla małych zestawów), można wynik prosto do zabbixa sobie podesłać albo zastosować rrdtool :) To kwestia gustu i trochę pracy przy podłączaniu i ewentualnie napisanie niewielkich fragmentów softu.
W domu nie chciało mi się bawić z rrdtoolem więc postawiłem na zabbixa.

Aktualnie przymierzam się do autonomicznego systemu pomiaru temperatur podłączanego do PC przez usb. Po pierwsze usb jest wszędzie a po drugie nawet gdy wystąpi jakiś problem z zasilaniem maszyny monitorującej możemy dane z temperatur przechować w urządzeniu a serwer później je sobie dobierze. Na bank zostanę przy ds18b20 i 1wire, w urządzeniu zastosuję albo atmega32u4 (z usb) albo arma (cortex od nxp). Mam i te i te scalaczki w domu... tyle że armów się ucze i wymagać to będzie większego wkłądu... co wybiorę to kwestia ile będę miał czasu i chęci :)
Poza tym projektując takie urządzenie nie jesteśmy skazani na jedną linię 1wire jak w przypadku digitempa (1 rs to 1 linia 1wire). Czasami niewygodnie jest ciągnąć jeden kabel przez całe pomieszczenie a nawet taka atmega32 w ciemno pozwoli na wyprowadzenie nawet kilkunastu oddzielnych magistrall 1wire.

Reasumując... każde rozwiązanie ma wady i zalety... ideału nie bedzie :)

[PNT] Obix007

Podpowiem u mnie w serwerowni jest normalna klima moc chłodząca 7,5kw (oczywiście z opcją "zima" - czyli z grzałką aby woda nie zamarzała kanalikach) chodzi 24/7 ustawiona na 22* już od roku. Żadnych problemów oprócz zwykłego czyszczenia filtrów. odprowadzenie powietrza z pomieszczenia na zewnątrz to ważna sprawa - może wystąpić kondensacja wilgoci i masz po zabawie - na każdym ciepłym podzespole zacznie się zbierać skraplać woda (utopiłem w ten sposób 3 płyty i 2 grafy i wyhodowałem pod nimi algi  %)). najlepiej wstaw tam jakiś wolno obracający się wentylator - u mnie działa i nie mam żadnej wilgoci od wtedy, dobrze też wstawić odciągacz wilgoci. Co do klimy nie polecam "mobilnej klimatyzacji", ale jeśli chcesz to mam na zbyciu jedną mocną (napisz na pw jeśli jesteś zainteresowany - podam parametry).


Cyfron

a ta "normalna" klima to jest to, co koledzy wcześniej mówili jako ta poważniejsza.
Ja wtedy miałem na myśli taką normalną, przenośną.
Twoja klima te 7kW, to już pewnie jest typu split (czyli część za oknem, a część w środku)

Troll81

UPSy APC da sie odpytywać po SNMP :D i nagios ładnie z tym współpracuje.

Szopler

#21
Tylko po co kilka magistral 1Wire jak na magistrali możesz podpiąć kilkadziesiąt urządzeń?
Więcej - 1Wire podłączone w gwiazdę też nie powoduje problemów. Przynajmniej ja nie miałem przy połączeniu kilku czujników od metra do 20m od serwera.
DS18B20 też trzeba kalibrować bo potrafią mieć niezłe rozrzuty wbrew temu co podaje producent czyli +/- 0.5°C - np. trafiły mi się takie sztuki co w wodzie z lodem czyli w 0°C pokazywały odpowiednio:
+0.81° ; +0.38° ; -0.19°

Cyfron

a teraz pytanie co do kabla sieciowego
Ja bym chciał kabel kategorii przynajmniej 6A (a może nawet i 7) i ekranowany
Trzeba będzie pociągnąć tego kabla kilkadziesiąt metrów, więc myślę, że i kategoria 7 i ekran będą jak najbardziej na miejscu - mam rację?

Tomasz R. Gwiazda

rozumiem ze kabel z glownej serwerowni czy cos ?

od razu jak masz opcje to pociagnij 4 :) nawet jak 3 beda lezaly odlogiem to sie kiedys moga przydac
poza tym mozna robic port agregation i inne bajery :)

co do kategorii to tez kwestia jaka odleglosc, a ekranowanie jak najbardziej. 7 to chyba takze powloka ppoz


Cyfron

gadałem z administratorem mojego wydziału co on poleca.
Powiedział, że ekranowanie jak źle wykonane to bardziej szkodzi niż pomaga, więc będzie kabel UTP.
Długość kabla to będzie ok. 50m.
Od początku myślałem o puszczeniu podwójnego kabla - jak jeden padnie, to od razu wpinamy drugi.
Co do "port agregation" - nie wiem, czy jest to potrzebny "bajer" przy 1Gbit połączeniu (jak się uda takie rzeczywiście uzyskać)

Kategorie kabli oznaczają (według tego co wyczytałem na wiki) jaki sygnał można tym puścić. Ewentualna p-poż to już jest chyba inna bajka. Sądzę, że p-poż. nie jest nam tutaj potrzebna :)

Kolejne pytanie - jaki switch? Gigaethernet i przynajmniej z 10 portów i nie wiem, czy się da tak zrobić, ale żeby ew. podłączenie komputera 100Mbit nie spowodowało przełączenie się całego switcha w ten niższy "standard". Ten administrator powiedział, że wystarczy jakiś linksys, ale ja widzę u niego "tylko" 8mio portowe gigaethernowe.

Szopler

Może nie samo ekranowanie ale uziemienie ekranu jak jest źle zrobione.
Zasada jest taka, że ekran uziemia się z jednej strony tylko, żeby działał jak antena i sprowadzał zakłócenia do ziemi. W przypadku uziemienia dwóch odległych punktów może przez ekran płynąć jakiś prąd wyrównawczy / błądzący i siać niezłe zakłócenia w kabel.

3891mike

Od siebie mogę dodać tylko coś na temat klimy. Przenośny jaki by nie był się po prostu nie sprawdzi. Od razu proponuję splita i tylko wersje inwerterową i będzie pan zadowolony :)


Troll81

a swiatłowód nie wchodzi w grę??

Cyfron

światłowód na razie odpada. Jak będzie robiony kiedyś remont budynku (jego części przez który będę puszczał kable) to wtedy pomyśli się o wstawieniu światłowodów:)

Tomasz R. Gwiazda

swiatlowod dla 50m ?
tylko zeby chyba koszty podniesc urzadzen :)

apohawk

Ale jaka przepustowość jest tam potrzebna i dokąd skoro o jakichś światłowodach piszecie? Nie rozpędzajcie się.

Cytat: Troll81 w 09 Maj 2011, 21:34
UPSy APC da sie odpytywać po SNMP :D i nagios ładnie z tym współpracuje.
Dobrze mówi. Tak właśnie robię, temperatura, % naładowania baterii, czy działa z sieci czy z baterii, czy baterię trzeba wymienić, a jest tego dostępne jeszcze więcej.

Co do temperatury, to można też odczytywać z komputerów wiele parametrów i podpiąc pod nagiosa. Ustawić sobie progi ostrzegawcze i jak nagle wszystkie skoczą o kilka/kilkanaście stopni, to wiadomo, że trzeba się przejść. Są jeszcze termometry na USB, można by sobie takie coś podłączyć do kompa i odczytywać temperaturę w serwerowni, a tą temperaturę podpiąć oczywiście pod nagiosa.
No good deed goes unpunished.

drWarlock

co do monitoringu to można złożyć/kupić urządzenie pomiarowe wysyłające na komórkę raport o zadany interwał czasu lub po przekroczeniu zadanych wartości i wysyła raport w postaci sms. koszta takiego rozwiązania w granicach 1500 pln -> przy zasilaniu z akumulatora nie jesteśmy uzależnieniu od dostępności internetu czy też fazy :) snmp jest fajne ale no power + no net = no raport. zamiast 1 switcha bierzesz dwa tworzysz etherchannel i zapominasz o przepinaniu kabla.

apohawk

bierzesz serwer z linuksem, stawiasz nagiosa do monitoringu, podpinasz komórkę przez USB, instalujesz gnokii i konfigurujesz w nagiosie wysyłanie powiadomień sms przez gnokii. smsy możesz otrzymywać na absolutnie dowolny, wybrany temat
koszt - 0 PLN + smsy
elastyczność i możliwości dostosowania - o żesz ty...

jakie no power, no net, no raport? po to masz UPSy, żeby mieć chwilę rezerwy i podtrzymać net. o tym, że UPS przeszedł na zasilanie z baterii, dowiesz się z SNMP, które możesz monitorować w nagiosie, który może ci wysłać smsa, jeśli tylko sobie tego zapragniesz, patrz wyżej.
No good deed goes unpunished.

drWarlock

zgadza się, wszystko się zgadza tylko ze masz dodatkowy komputer + dodatkowy ups o ograniczonym czasie działania, podtrzymać net ? a jak padnie gdzieś na węźle  to żaden ups nie pomoże.. gdy np. masz doprowadzone 3 fazy do serwerowni i starasz się równomiernie rozłożyć obciążenie, nie mówią o tym że jak zaniknie jedna faza, to można podpiąć czujniki i też dostawać raporty o zaniku fazy, ja wiem bierzemy komputer z linuksem :) ..... mówię o rozwiązaniu które jest wielkości powiedzmy 2 paczek papierosów, i przy okazji ma czujnik dymu. :)

drWarlock

aaa i przy okazji wstaw tam jakąś gaśnicę.....

Tomasz R. Gwiazda

byle taka przeznaczona do gaszenia elektroniki...

apohawk

chciałeś smsa, to wysyłasz smsa, z tej samej lokalizacji i nie potrzebny net "gdzieś na węźle" do tego, bo komórkę masz na miejscu
możesz mieć jeszcze monitoring z innej lokalizacji i wtedy dostać powiadomienie, że coś po drodze padło
No good deed goes unpunished.

Cyfron

jeden komp do monitoringu bedzie tam postawiony na pewno, więc bardzo chętnie skorzystamy z tych propozycji i możliwe, że będzie wysyłanie smsa jeśli nie będzie neta. (jak bedzie internet, to o fakcie wejścia do serwerowni będzie e-mail ze zdjęciem osoby, która tam weszła - taki jest plan:) )

Gaśnicę, to będę wolał, aby była przed wejściem do pomieszczenia, bo jak już w środku będzie się palić, to lepiej, żebym do pokoju wszedł "uzbrojony".

drWarlock

zawsze możesz się dogadać z adminem, kupić jakąś szafę z demobilu i wstawić do istniejącej serwerowni uczelnianiej
         

Troll81

Fakt że wstawianie gotowca do serwerowni to dobre rozwiązanie. Ale oni to chyba w innym budynku mają takie serwerownie....