Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Mała "serwerownia"

Zaczęty przez Cyfron, 09 Maj 2011, 16:14

Cyfron

oczywiście, że najlepiej byłoby wsadzić do gotowej serwerowni, ale jak Troll zauważył - mamy serwerownie w innych budynkach (nawet nie wiem dokładnie gdzie) a w 2ch budynkach, które są połączone serwerowni brak.

drWarlock

aaa to szkoda
czyli twoja będzie trzecia ?:)

Cyfron

ja sądze, że AGH ma dużo więcej serwerowni niż 2 :)

drWarlock

no co ty ?
myślałem, że Twoja będzie 2 lub 3  XD  XD

Cyfron

a pytanie - może znacie jakiś czujnik (sam układ?) mierzący wilgotność tak jak ten mierzący temperaturę 1-wire ?

Szopler

#45
Znamy ale na I2C, albo zawsze można dać przetwornik ADC na 1Wire i podpiąć czujnik z wyjściem analogowym :P
I tu chyba mamy taki przypadek: http://www.epm.com.pl/?link=products2&idp=57

Cyfron

a może cośtańszego? koszt tego to ~300PLN

Szopler

No ceny są z kosmosu... Zawsze zostaje DIY :P

Cyfron

postępują (powoli, bo powoli, ale jednak) prace z pomieszczeniem - kabel sieciowy zakupiony :)

Dowiedziałem się też, na czym stoimy z ewentualną klimą.
Niestety kliamtyzacje typu split odpadają, ponieważ NIE WOLNO montować żadnych tego typu urządzeń na elewacjach/dachach itd (chyba, że to są wielkie centrale chłodnicze, do sal audytoryjnych).
Myślałem o podpięciu się pod jedną z takich central, jednak na chwilę obecną chyba jest to złym pomysłem, ponieważ ta jedna centrala za kilka lat będzie przerabiana (a poza tym, w zimie, wielki agregat - takie 2x mój samochód - nie będzie chodził, żeby schłodzić 10m2 serwerowni), więc pozostaje tylko opcja klimatyzatora "przenośnego" w środku.

Teraz się chciałem zapytać - jak projektować wydajność tej klimatyzacji - tzn ile ciepła wydziela komputer - czy to jest tyle co bierze prądu?
Największa klima przenośna jaką udało mi się namierzyć to np coś takiego:
http://allegro.pl/klimatyzator-przenosny-master-ac-1600-e-4-6kw-90m3-i1631261333.html
pomieszczenie ma objętość ok. 28m3 a ta klima jest zalecana do 90m3 - nie jest to jakiś zbyteczny naddatek? (dlatego pytam o to ile kompy ciepła wydzielają)

Troll81

komp wydziela pi razy oko tyle ciepła ile prądu wpieprza.

Szopler

Dla żadnego sprzętu nie jest dobrze jak działa na 100%. Dobrze mieć zapas. Tym bardziej, że ta klima jest raczej do pomieszczeń gdzie przebywają ludzie a nie kompy - grzałki.

Cyfron

ale myślę, że przez te 2 lata nie dobijemy do 10 kompów chodzących tam cały czas, tylko ok. 7em.
Za te 2 lata (jak skończy się gwarancja na klimę) pewnie uda się zrobić tą klimę pod ten duży agregat.

Jak znajdę czas, to spróbuje zmierzyć pobór prądu przez SKB@P2 - zobaczymy mniej więcej ile ta maszynka je i będę wiedział w jakich zakresach należy się poruszać :)

Cyfron

kolejne pytanie: co sądzicie o tym switchu: CISCO SR2016T do tej naszej małej serwerowni?

Troll81

A nie mamy juz switchy?

Cyfron

ale ja się pytam o serwerownie moją.
Jako SKB@P to jest switch 5cio portowy (w ogóle pudełko nówka, jeszcze nie otwarta), który zamieniłem na uczelni na d-linka 24portowego.

A o switcha to się pytam do tej serwerowni w Katedrze.

Tomasz R. Gwiazda

a jakich uzywaja twoi admini ? ich najlepiej spytac :) zeby byly jednorodne, zawsze to latwiej zarzadzac taka siecia

Troll81

ja bym brał coś zarządzalnego. Jak cisco za drogi to brałbym nortel/baystack

Tomasz R. Gwiazda


Cyfron

cena byłaby tego switcha co pokazałem do zaakceptowania.
Jednak teraz wyniknął inny problem i całkowicie powstanie serwerowni stanęło pod znakiem zapytania.

Troll81