Nowy procek Intel 50-rdzeniowy 1 teraflopsa Knights Corner

Zaczęty przez lolek, 17 Listopad 2011, 14:34

lolek


Troll81

a BOINC na tym pójdzie?

lolek

To jest architektura x86, więc nawet Windę czy Mac OS na tym postawisz. Ps. 1 TF w podwójnej precyzji  :wacko:  :fright:

Troll81

Ciekawe ile będzie kosztował. I ile będzie kosztować płyta pod niego.....

Sebastian M. Bobrecki

Cytat: Troll81 w 17 Listopad 2011, 16:17
Ciekawe ile będzie kosztował. I ile będzie kosztować płyta pod niego.....
Z tego co wiem to te procki mają być na LGA2011. Przy czym nie wiem czy mają działać samodzielnie czy jako dodatek do normalnego cpu.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

migawron

ciekawa będzie też liczba rpm kółka w liczniku prądu przy odpalonych na full 50 rdzeniach :D



Sebastian M. Bobrecki

Cytat: migawron w 17 Listopad 2011, 17:07
ciekawa będzie też liczba rpm kółka w liczniku prądu przy odpalonych na full 50 rdzeniach :D
Ponoć te rdzenie to mają być trochę podrasowane 586 przeniesione do nowego procesu technologicznego. Do tego jeśli faktycznie mają być na LGA2011 to muszą się zmieścić w TDP procesorów dostępnych na tą podstawkę. Biorąc to pod uwagę myślę że tragedii nie będzie :)
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

ale taktowania rdzenia nie bedzie pewnie jakies wielkie tylko moze 1Ghz ?

lolek

Nie może być niskie ze względu na wydajność. To ma być wydajniejsze o jakieś 80% od fermiego.

Sebastian M. Bobrecki

Cytat: lolek w 17 Listopad 2011, 18:00
Nie może być niskie ze względu na wydajność. To ma być wydajniejsze o jakieś 80% od fermiego.
Może. Trzeb wziąć pod uwagę że nawet tak stara architektura ja 586 jest sporo bardziej zaawansowana niż procesor strumieniowy w obecnych kartach graficznych. Ostatnie gdzieś czytałem dokument z wynikami z analizy porównania wydajności różnych dostępnych platform obliczeniowych przeprowadzony przez jakieś amerykańskie laboratoria. I wynikała z nich ogólnie bardzo niska średnia "sprawność obliczeniowa kart graficznych". Tzn. według tych ich wyników średnio GPU osiąga ok. 10% swoich możliwości szczytowych podczas gdy dla CPU to było ok. 50%. Mając to na uwadze można przypuszczać że kilkadziesiąt takich rdzeni nawet z niedużym zegarem w porównaniu z GPU może mieć dużo większą wydajność rzeczywistą mimo niższej wydajności szczytowej.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

no a jak to sie ma do tego ze coraz nowsze powstajace superkomputery sa opierane na GPU ?
ostatnio NV w Oak Ridge chyba jakis taki sklada?
i ma on bic na glowe wszystkie dotychczasowe superkomputery, a koszt jego i zapotrzebowanie na prad ma byc mniejsze

Sebastian M. Bobrecki

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 17 Listopad 2011, 18:31
no a jak to sie ma do tego ze coraz nowsze powstajace superkomputery sa opierane na GPU ?
ostatnio NV w Oak Ridge chyba jakis taki sklada?
i ma on bic na glowe wszystkie dotychczasowe superkomputery, a koszt jego i zapotrzebowanie na prad ma byc mniejsze
Wynika to z tego do czego dany komputer ma być zastosowany. Przy pewnych obliczeniach z GPU można uzyskać dużą wydajność przy innych nie. Zwykłe CPU mają bardziej stabilną wydajność jeśli chodzi o szerokie spektrum zastosowań. Żeby nie szukać daleko to takim przykładem z naszego podwórka może być SETI i pakiety VLAR. Na CPU i zwykłe i VLAR liczą się mniej więcej tyle samo na GPU zwykłe liczą się kilka razy szybciej a VLAR potrafią się liczyć nawet kilka razy dłużej w porównaniu do CPU. Program ten sam jedyna różnica tkwi w tym że dla pewnych danych proporcja ilości operacji arytmetycznych do np. skoków warunkowych, z którymi procesory strumieniowe, ze względu na prostą budowę, słabo sobie radzą, jest korzystna a dla innych nie.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.