Dom bez podłączenia do sieci energetycznej - czy to możliwe

Zaczęty przez Martin Fox, 24 Kwiecień 2016, 14:30

Martin Fox

Hej Kamraci, tak się dziś zastanawiałem czy da się wybudować dom bez podłączenia do sieci energetycznej - póki co znalazłem w sieci, że bez podłączenia do energetyki nie dostanie się pozwolenia na budowę. I tak sobie myślę - a co jeśli ja nie potrzebuję elektryczności (pytanie póki co czysto teoretyczne, ale patrząc na rozwój fotowoltaiki oraz rozwój aumulatorów do magazynowania energii w przyszłości może to być norma).
Może ktoś z was wie jak to wygląda od strony formalnej? Czy da się to przeskoczyć czy też nie?

krzyszp


Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Prawo budowlane

Art.34.

1. Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, lub w pozwoleniu, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, jeżeli jest ono wymagane.

2. Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych.

3. Projekt budowlany powinien zawierać:

1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;

2) projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia, a w stosunku do obiektów budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 - również opis dostępności dla osób niepełnosprawnych;

3) stosownie do potrzeb – w przypadku drogi krajowej lub wojewódzkiej, oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą, zgodnie z przepisami o drogach publicznych;

a) z zastrzeżeniem art. 33 ust. 2 pkt 6, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych,

A np są domki które maja szambo, czyli nie muszą być podłączone do kanalizacji, mają piec więc nie są podłączone do sieci ciepłowniczej. Nie wszyscy też mają gaz czy podprowadzone kable telekomunikacyjne :D Tak więc myślę że a i owszem zgodę dostać można. Pamiętaj jednak że do samej budowy potrzebujesz trochę energii i trzeba uzasadnić skąd to będzie brane (albo że nie jest wymagane bo stawiasz dom z własnoręcznie ciosanych bali itp). Znając Polskie realia trzeba się będzie poprztykać z urzędnikami ale do zrobienia.

ksysju

Witam

Wydaje mi się, że jak najbardziej się da.
Budując dom na zgłoszenie, nie potrzeba tych wszystkich papierków nt. podłączenia mediów.





ksysju

Szopler

Zawsze po wybudowaniu i odebraniu inwestycji możesz się od prądu odłączyć, albo mogą Cię odłączyć za nie płacenie rachunków ;).

Troll81


Martin Fox

Cytat: Szopler w 24 Kwiecień 2016, 19:28
Zawsze po wybudowaniu i odebraniu inwestycji możesz się od prądu odłączyć, albo mogą Cię odłączyć za nie płacenie rachunków ;).
Tak czy siak - muszę wtedu zapłacić za coś czego nie potrzebuję...

necavi

@Martin ja wiem co ci w głowie siedzi. Chcesz przechytrzyć prezesa i nie płacić abonamentu, który ma być wliczany do rachunku z prąd. No sprytne, sprytne.
Jeden gość już kombinuje Link

Martin Fox

Cytat: necavi w 25 Kwiecień 2016, 00:23
@Martin ja wiem co ci w głowie siedzi. Chcesz przechytrzyć prezesa i nie płacić abonamentu, który ma być wliczany do rachunku z prąd. No sprytne, sprytne.
Jeden gość już kombinuje Link
Na razie to nie mam jak kombinować - mieszkanie w bloku nie pozwala zbytnio na kombinowanie. Ale się zastanawiam powoli, bo w przysżłości chciałbym jednak dom postawić i przychodzą mi dziwne pomysły do głowy  XD

Tobas

Na dzień dzisiejszy w mojej opinii jest to kompletnie nieopłacalne.
Natomiast ceny technologii OZE lecą na łeb, na szyję i warto trzymać rękę na pulsie.
Sam się przymierzam do bycia samowystarczalnym energetycznie, ale na instalacji ON-GRID.

Martin Fox

Cytat: Tobas w 25 Kwiecień 2016, 20:32
Na dzień dzisiejszy w mojej opinii jest to kompletnie nieopłacalne.
Dla mnie na chwilę obecną to czyste teoretyzowanie.
Cytat: Tobas w 25 Kwiecień 2016, 20:32
Natomiast ceny technologii OZE lecą na łeb, na szyję i warto trzymać rękę na pulsie.
I to mi się podoba, kiedyś koszt wytworzenia i magazynowania energii spadnie i mam nadzieję że wtedy takie szalone pomysły będą już mniej szalone. :facepalm2:

Troll81

zawsze gdy braknie prądu możesz odpalić agregat na LPG :D a przy domu trzymać zbiornik tegoż gazu.

Dario666

Miałem do czynienia z agregatem (klimatyzacją) na metan i nie jest to tani sprzęt. Nie tylko przy zakupie, ale też przy eksploatacji. Np. pompa czynnika chłodzącego (związek boru) kosztuje jakieś niebotyczne pieniądze.

Dario666

Cytat: Troll81 w 24 Kwiecień 2016, 16:59
Pamiętaj jednak że do samej budowy potrzebujesz trochę energii i trzeba uzasadnić skąd to będzie brane (albo że nie jest wymagane bo stawiasz dom z własnoręcznie ciosanych bali itp). Znając Polskie realia trzeba się będzie poprztykać z urzędnikami ale do zrobienia.

Można wybudować dom z prefabrykatów i wtedy energii na miejscu nie potrzeba. Wszystko jest składane i np. zalewane betonem z podajnika. Albo np. domki feńskie...

Podstawa jest taka, że na prawo budowlane trzeba patrzeć całościowo, a nie tylko na kilka artykułów i gdybać.

LQG

Ma ktoś może namiary na pracownię architektoniczną specjalizującą się w domach pasywnych i energooszczędnych? Szukam kogoś kto jest na bieżąco ze wszystkimi technologiami, ma doświadczenie i kompleksowo wykona projekt.

Tobas