Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - TERVEPERKELE

#81
Zdobycze / 2 500 000 [Milionerzy x 2,5]
03 Październik 2007, 01:19
Jutro przekroczę 3KK we wszystkich projektach. Do 5KK został mi tylko 285 dni.  :D
#82
Archiwum / Instalacja XP
28 Wrzesień 2007, 16:29
---------- 11:57 27.09.2007 ----------

Cache w HDD to ektroniczna pamięć, stanowi bufor dla HDD  i nie ma nic wspólnego z pamięcią na "talerzyku". I mniej więcej pełni taką rolę, jak cache w procesorze w stosunku do  pamięci RAM.  W nowych dyskach osiąga rozmiar 8 lub 16MB.

(W bufor wyposażone są także łącza RS i LPT - a w zasadzie każdy komponent w komputerze)

Średni transfer dla dysku pomiędzy cache`em a talerzykiem HDD to około 20-70 MB/s a zapis z komputera do do bufora (burst rate) osiąga 90-200 MB/s. Czyli bufor (cache) pozwala
"zgromadzić" w kolejce dane do zapisu na talerzyk HDD. Efektywnośc bufora zależy od wielkości zapisywanych danych i czy dane się powtarzają.  Oczywiście odczyt z dysku jest szybszy niz zapis.

Nie mam pojęcia skąd sie bierze u Ciebie te wolne 8MB na dysku, ale na pewno nie ma to nic
wspólnego z buforem. Jeśli chodzi  o konwersje z FAT32 na NTFS to na stronach Microsoftu nic
nie wspominają o jakiś szczególnych wymaganiach.

Najbardziej trafna wg mnie, jest odpowiedź AL-a.
Sprawdziełem na kilkunastu komputerach  - u mnie w domu, firmie i qumpli  -  i nie mam "8MB" wolnych.

Oczywiście, jak to zawsze podkreślam mogę się mylić.

---------- 15:29 28.09.2007 ----------

Cytat"Wybrany obszar nie podzielony na partycje jest zarezerwowany na informacje o partycjach systemu Windows XP ......."

Ten napis pojawia sie przy nowej instalacji XP - tak więc definitywnie temat jest zakończony.
Stary program fdisk z WIN98 nie rezerwuje miejsca, jeśli więc zrobimy partycje za pomocą niego, a potem instalujemy Windowsa XP bez zmiany istniejących partycji to tej zarezerwowanej przestrzeni niema.

Właśnie przed chwilą "organoleptycznie" sprawdziłem to.
#83
Archiwum / Instalacja XP
26 Wrzesień 2007, 00:32
Cytathmmm.... tak to przeczytalem i naszla mnie mysl, ze to moze byc cache dysku... 8MB? w nowszych dyskach to by moglo dzialac, pod warunkiem ze starsze by mialy odpowiednio 2MB i tak dalej...

Mam nadzieje, że nie mówiłeś tego poważnie ! #-o
#84
BOINC / ntvdm.exe
21 Wrzesień 2007, 17:10
Wirtualna maszyna DOS jest środowiskiem emulacji systemu MS-DOS i 16-bitowego systemu Windows, używanym przez starsze aplikacje. Aktywne procesy 16-bitowe są widoczne jako wątki procesu maszyny wirtualnej DOS systemu Windows (NTVDM). Poza aplikacjami 16-bitowymi, proces NTVDM zawiera wątek "pulsu", który co 55 milisekund symuluje przerwanie zegarowe (18 razy/s), oraz wątek Wowexec.exe, który pozwala na wykonywanie zadań 16-bitowych i obsługę dostarczania 16-bitowych przerwań. Właśnie ten wątek umożliwia działanie 16-bitowych aplikacji w 32-bitowym środowisku Windows. Podsystem WOW jest udostępniany przez proces NTVDM, w którym działają poszczególne aplikacje Win16. Podczas monitorowania tych aplikacji będą widoczne również wątki pulsu oraz Wowexec.

W danej chwili może działać tylko jeden z wątków 16-bitowych aplikacji działających w procesie NTVDM. Jeżeli wątek którejś z tych aplikacji jest uprzywilejowany, to NTVDM zawsze przywraca mu sterowanie. Ogranicza to wydajność aplikacji 16-bitowych działających równocześnie w tym samym procesie NTVDM, jednakże ograniczenie to jest widoczne jedynie wówczas, gdy procesor jest mocno obciążony (tzn. wiele uruchomionych aplikacji).

Ze względu na to, że aplikacje 16-bitowe działają w jednym procesie, ich monitorowanie może być utrudnione. Konieczne jest rozróżnienie poszczególnych wątków procesu NTVDM. Systemy Windows umożliwiają uruchamianie aplikacji 16-bitowych w oddzielnych procesach NTVDM, we własnej przestrzeni adresowej. 16-bitowe aplikacje Windows można monitorować identyfikując je na podstawie ich identyfikatorów wątków lub uruchamiając je w oddzielnych przestrzeniach adresowych.

Systemy Windows umożliwiają uruchomienie 16-bitowej aplikacji Windows w oddzielnym, prywatnym procesie NTVDM, który posiada własną przestrzeń adresową. Eliminuje to współzawodnictwo pomiędzy wątkami w jednym procesie NTVDM, umożliwiając w ten sposób w pełni wielozadaniowe działanie aplikacji 16-bitowych. Aby uruchomić aplikację 16-bitową w oddzielnej przestrzeni adresowej, należy:

W wierszu poleceń napisać: start /separate nazwa_procesu (ewentualnie w *.bat)

Jeżeli wydajność aplikacji MS-DOS w systemach Windows  nie jest zadowalająca, można próbować zmodyfikować pewne ich ustawienia:

1) wybrać wyświetlanie aplikacji na pełnym ekranie, co zwiększa wydajność operacji wiązanych z wyświetlaniem obrazu, (MODE CON COLS=80 LINES=25). Zauważyłem, że niektóre karty VGA (np. S3) na PCI takjakby szybciej pracują (odświeżają ekran) w trybie pełnoekranowym, niż dużo lepsze karty na AGP lub PCI Express. Jeśli głównym zadaniem komputera są aplikacje 16-bitowe, to można zaeksperymentować.
2) wyłączyć funkcję emulacja zgodnego czasomierza sprzętowego, która zawsze powoduje spadek wydajności.  (dotyczy to Windowsa NT, w XP nie wiem gdzie to jest, ale prawdopodobnie można by to poszukać w rejestrze),
3) należy spróbować zmniejszyć poziom wykrywania bezczynności, wyłączyć tryb szybkiego wklejania,
4) Aplikacje DOS-owe korzystającą z drukarki, należy skonfigurować do portu LPT1 lub LPT2
zamiast portu równoległego. Większość aplikacji skonfigurowanych do używania portu LPT
korzysta z przerwania Int17, natomiast po wybraniu portu równoległego drukują one
bezpośrednio do drukarki.

Podsumowanie:
W zasadzie jesteśmy bezradni i wszystko zależy jak aplikacje 16-bitowe zostały napisane:

Jeśli czekają na znak z klawiatury korzystając z procedur systemowych to nie zabierają czasu procesora (np. za pomocą funkcji DOS'a INT21H - to system potrafi rozpoznać tą pętle i zdjąć z niej priorytet po pewnym czasie). Inne, które w "głupich pętlach" sprawdzają non stop stan klawiatury powodują że, procesor nie potrafi rozpoznać, czy jest to funkcja jalowa, czy też użyteczna i  OS będzie na 100% obciążony. Zmiana priorytetu procesu z high na low wg mnie nie wiele pomoże, lepiej zamknąć nie potrzebne aplikacje.

A jak nic nie pomoże, to pozostaje jeszcze www.tamedos.com

Zaznaczam, że korzystałem szeroko z różnych tekstów z internetu, jeśli kogoś uraziłem korzystając z jego materiałów - to przepraszam, ale zrobiłem to w celu krzewienia starożytnej wiedzy o DOS-ie. Oczywiście, nie mam patentu na wiedzę i mogę sie w wielu kwestiach mylić.

Niestety muszę kończyć - Żona mnie woła.
#85
BOINC / ntvdm.exe
21 Wrzesień 2007, 13:31
O ile dobrze pamietam, to jest stary  i dobrze znany problem pod Windowsami. Jak Ktoś dobrze zauważył w czasach dobrego DOS-a niekt się nie przejmował aplikacjami wielowątkowymi.

Problem wynika z cyklicznego odczytywania zegara oraz z zapętlenia procedury (funkcji) do wykrycia czy był naciśnięty jakikolwiek klawisz.  Zamiast pętli lepiej byłoby użyć odczytywanie odpowiedniego przerwania i metody "event" (?).

Niektóre programy do sprzedaży miały możliwość wyłączenia zegarka (nieznacznie pomaga), ale zmiana sposobu odczytywania klawiatury bez ingerencji w program raczej mała szansa.
Można zwiększyć w BIOS-ie szybkość czytania klawiatury (max 30znaków/s), pozornie  to zwiększy szybkość reakcji komputera, ale obciążenia i tak będzie 100%.
Nowsze aplikacje DOS-owe (potocznie nazywane DOS-owe 32bitowe) są staranniej napisane (a raczej były napisane, gdy już był znany ten problem) i generują tylko chwilowe piki po 100%.

(Do zabawy polecam program NORTON COMMANDER - tam można wyłączyć pokazywanie zegarka - to wtedy widać jak spada zużycie procesora, ale wystarczy naciśnać klawisz  - a skoczy do 100%)

Natomiast co dwurdzeniowości i HT to wszystko zależy od programu, wiekszość DOS-owych tego bardzo nie lubi (np. SUBIEKT4 - na stronie producenta specjalna łatka). Ewentualnie ustawić koligację procesu na jeden procesor, ale nie wiem jak to przypisać na stałe.

Wydaje mi się z dwurdzeniowych procesorów lepiej sprawuje sie AMD, a to ze względu, że był kiedyś znany taki problem z grami (chyba Need For Speed któraś tam wersja) i została wypuszczona specjalna łatka, która miała likwidować (zmiejszyć) skutki dwujajeczności. Dzięki temu a także przy okazji poprawiło się programom DOS-owym.

W swoim paskudnym życiu popełniełem ponad (od 86r) kilkaset instalacji różnych programów DOS-owych w różnych sieciach i jak do tej pory nie spotkałem się z rozwiązniem tego problemu. Oczywiście jak to w komputerach mogę oczymś nie wiedzieć -  i trzeba szukać (googlować  :D   )!
#86
Zespół BOINC@Poland / Nowy użytkownik
21 Wrzesień 2007, 00:03
Witam na pokładzie !
#87
Archiwum / Q6600
18 Wrzesień 2007, 01:43
Popieram szanownego przedmówce, zwykła karta VGA w zupełności wystarczy do płaskiego obrazu.
Jeśli dobrze pamiętam to wymagania są małe, jak niżej:

vga    640x480  x 16  ->  256kB
svga   800x600  x 16  ->   1MB
xvga  1024x768  x 16  ->   4MB

Do słuchania muzyki, pisania, przeglądania internetu oraz do liczenia BOINCa w zupełności wystarczy.
Każda normalna płyta ma chociaż jedno gniazdo PCI.

A karty VGA na ISA to już rzeczywiście tragedia (4,77MHz i 8 bitowa szyna).
Używanie jakichkolwiek kart na tych slotach zawsze spowalnia cały komputer (kompatybilnośc wsteczna czy coś takiego).
#88
Archiwum / Q6600
17 Wrzesień 2007, 21:01
Jeśli tylko do liczenia to nawet wystarczy karta VGA na PCI z 1MB pamięci  (jak ktoś jeszcze pamięta) - cena 1.50 +VAT
Dodatkowa zaleta minimalny pobór energii.
#90
Zdobycze / 2 500 000 [Milionerzy x 2,5]
28 Sierpień 2007, 00:23
GRATULACJE

Liczba dwu i pół milionerów: 7

Wijata.com, Qfel, SQ7RO, PBT_marian_boss, PBT GONZO, Stachu @ Fiddex, ChiliWeb

Czas podnieść poprzeczkę na 5KK (niestety dla mnie to ponad 380dni przy dobrych wiatrach)
#91
Zdobycze / 1 000 000 [Milionerzy]
26 Maj 2007, 12:22
DZIĘKI ZA OKLASKI!

Zauważyłem, że kolega Qfel ma już 4M łączenie we wszystkich projektach!

G R A T U L A C J E

Nasz "Niestrudzony Poszukiwacz Obcych" wyznacza nowe niebotyczne granice, wkracza na Ziemie Nieznane, pokonuje Słupy Herkulesa i wypływa w Świat, którego jeszcze nikt nie zmierzył ludzką stopą oraz bardzo podnosi poprzeczkę do pokonania - oby tak dalej!
#92
Zdobycze / 1 000 000 [Milionerzy]
26 Maj 2007, 00:16
Pomimo strasznych problemów w S@H powoli zbliżam się do magicznej granicy 2.5M. Dziś w nocy przekroczyłem 2M - czyli mam 2,066,694.04 kredycików (łączenie ze wszystkich projektów) - jak dobrze pójdzie to za 3msc powininem wstąpić do klubu 2.5M.
#93
Archiwum / Sygnaturki
18 Marzec 2007, 18:53
Moim skromnym zdaniem rozbudowane sygnaturki tylko przeszkadzaja w czytaniu, co kto napisał (jedno zdanie, a obrazki na dwie strony). W końcu jest to forum gdzie słowo pisane jest (chyba?) najważniejsze, a nie barokowe galerie, często z tak dobranym tłem, że nic nie widać.

Wystarczy krótka i mała sygnatura, bo jak ktoś napisał:  
Cytatpo co mi wiedzec ze ktos w malarii ma 11 pkt. ?
Do neobarokowych hiper mega wielkich sygnatur wystarczy link.
#94
Archiwum / Rekord
18 Marzec 2007, 01:42
Ja też się muszę pochwalić  - jestem nr 1 w SETI (RAC  i TC)

Długa droga za mną.

Pamiętam jak w Seti Classic zobaczyłem wynik FILONA to mnie zatkało (jak dobrze pamiętam chyba powyżej 1 mln)
Zbyt późno przystąpiłem do projektu, więc zdążyłem zrobić tylko 38000 WU, chociaż w ostatnich tygodniach robiłem już po 100WU/dzień. Podziałało to na mnie jak płachta na byka - jak widac nie ma to jak zdrowa rywalizacja.

A teraz mam zaszczyt być w ścisłej czołówce.
#95
Zdobycze / 1 000 000 [Milionerzy]
14 Marzec 2007, 11:43
to niech będzie 2500, zbyt wysoka poprzeczka  to takie "marzenie ściętej głowy"
#96
Zdobycze / 1 000 000 [Milionerzy]
14 Marzec 2007, 10:36
Cytat10k na dobry początek
100k dla wytrwałych
250k dla systematycznych
500k dla pasjonatów
1000k dla zapaleńców
wyżej nie mam pomysłu

POWYŻEJ 2000K DLA NAWIEDZONYCH
#97
Zdobycze / 1 000 000 [Milionerzy]
13 Marzec 2007, 22:48
Dzięki za gratulację.
Myślę, że czas podnieś poprzeczkę  - kto pierwszy do 2 mln.
#98
A ja krótko:  POZDRAWIAM  wszystkich!  :D
#99
BOINC / Sprawa 'Przyśpieszacz Windowsa'
24 Styczeń 2007, 01:46
Wprowadzenie SETI Enchanced też miało wpływ ale zauważ że wtedy wszystkim RAC spadł.

Wplątywanie innych zespołów przy omawianiu bieżącego wątku, uważam za niepotrzebne, dlatego zareagowałem.
Przeprosiny przyjęte - nie ma sprawy.

Dla zorientowania się jakie są najlepsze optymalizacje i najszybsze komputery wystarczy systematycznie przeglądać TOP 200
(o ile nie ukrywają swoich hostów).

Natomiast specjalna super optymalizacja nie istnieje i nie ma żadnych tajnych broni.
Swoje wyniki uzyskuje żmudną optymalizacją (kręceniem) komputerów i ciągłą 24h pracą (id=13437).


Wracając do wątku, instalowanie bez wiedzy użytkownika jakiegokolwiek progamu nie powinno mieć miejsca.
I jeśli dobrze pamiętam to w starym SETI  i w  RC5  (a to są starsze projekty niż BOINC) poruszano podobny problem, odnosząc się bardzo negatywnie.
#100
BOINC / Sprawa 'Przyśpieszacz Windowsa'
23 Styczeń 2007, 23:57
Cytat: "Mchl"Co racja to racja. Ducha wnas nie złamią ;)
SETI Team 2000 też miało kiedyś "cudowną optymalizację" aż przyszło SETI Enchanced i wszystko się wyrównało...

Jak masz jakieś zarzuty to  prosiłbym konkretniej, bo takie ogólnikowo "ble ble" to każdy może.

A RAC spadł z powodu zmniejszenia się liczby uczestników (odejście do innych Teamów) i zmiany zainteresowań na inne projekty.

Stosowane optymalizacje (zresztą pobrane z Waszych stron) i za ich pomocą uzyskane obliczenia, nikt nigdy nie zakwestionował - ani Centrala, ani żaden inny uczestnik projektu (przynajmniej o tym nie wiem).
#101
BOINC / Strony różnych drużyn
15 Styczeń 2007, 19:33
Cytat: "Bober"Melduję, że drużyna Poland - SetiTeam 2000 zdecydowała się na odważny krok i postanowiła zmienić nazwę. Teraz nazywają się Poland Boinc Team, do czego dostosowali już swoje forum.

Ciekawe co z tego wyniknie... :-k

A pewnie nic ;)
#102
Archiwum / czas obliczen
28 Październik 2006, 23:46
Sprawdziłem swoje wyniki na AMD 3800 X2 na 2 sztukach - czasy obliczeń oscylują wokół 8800s (dane z 2006.10.27)
#103
BOINC / Co z cheaterami??
18 Październik 2006, 15:37
Podaj numery hostów, które wg Ciebie są podejrzane - to zespołowo ocenimy wiarygodnośc ich wyników.

RAC podałem dla SETI  (może w innych projektach jest inaczej) i jest on dla pojedyńczej maszyny.


Dla przykładu podaje dane swojego najmocniejszego komputera (id=2378479)

AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+  (zegar ustawiony z 2000 na 2400MHz)
RAC oscyluje w okolicach 700
Measured floating point speed 4300.72 million ops/sec
Measured integer speed 14011.49 million ops/sec
licze 24h/dobę i praktyczenie od 2 tyg. nic na nim nie robie
mam wgrane optymalizacje
core_client_version 5.5.0,   SSE3 V5.12 by Crunch3r


Dla mnie korelacja RAC w stosunku do benchmarku "nijak" nie pasuje (wyssssana z palca),
Dodatkowo wyjątkowo sprzyja procesorom Intela, choć procesory AMD niczym nie ustepują w benchmarkach (zresztą widać to na przytoczonym przykładzie)

Na innych forach nie raz poruszałem ten temat, jednak do tej pory nikt nic mądrego nie wymyślił.
#104
BOINC / Co z cheaterami??
17 Październik 2006, 23:51
to są najszybsze 1 procesorowe maszyny jakie znalazłem na oficjalnej liście SETI@home  (z 1,128,296)

msc: 1,761  
host: 2649758    Â¤RocketJumper21¤ - SETI.USA     RAC: 587.65

Mobile Athlon 64 3700    Logical CPUs: 1  
Integer speed per CPU:            2,015 MIPS (Dhrystone)
Floating point speed per CPU:    1,651 MIPS (Whetstone)

msc: 2,372
host: 2473346 Jim Vennes SETI.USA RAC: 527.2

Xeon 3.60GHz    Logical CPUs: 1  
Integer speed per CPU: 13,199 MIPS (Dhrystone)
Floating point speed per CPU: 4,005 MIPS (Whetstone)

RAC mają bardzo podobny - który z nich oszukuje ?

dla przykładu podaje numer jeden w całym projekcie

msc: 1
host: 2676495    Murfster @ SETI.USA   RAC: 4,863.86

Intel 3.40GHz Logical CPUs: 16
Integer speed per CPU: 1,781 MIPS (Dhrystone)
Floating point speed per CPU: 1,489 MIPS (Whetstone)

Cytat... Jak widze kolesia wyciagajacego ponad 200pkt/h....  

ten problem dotyczy raczej maszyn wieloprocesorowych,
na jeden procesor wypada około 300pkt/dobę - więc sprawa wg mnie jest czysta
#105
BOINC / Co z cheaterami??
17 Październik 2006, 23:00
Oczywiście masz racje.
Ale rzucając takie podejrzenia trzeba to udowodnić.  Sam mam maszynkę, która sama jedna wyciąga około 700pkt/dobę i nie używam żadnych "szitów". Poprostu jedni mają mocne maszyny a inni bardzo mocne maszyny. Czołówka w Polsce uzyskuje około 1800pkt/dobę z jednego hosta (4 procesorowa maszyna). Większość ludzi nie ukrywa swoich komputerów, więc można łatwo obejrzeć uzyskane wyniki i je zweryfikować !!

A co do oszukiwania w programach to po pewnym czasie  i tak się wyda:

1) projekt RC5-72 i niesławny spadek polskiej drużyny (z 1 msc na 14 jak dobrze pamiętam). Tu zaznaczyli się przyjaciele ze wschodu podrobioną wersją programu "klienckiego" - czytam często ich fora, więc dobrze wiem, że to był ich "prezent" dla drużyny nr 1 (czyli dla polskiego zespołu). Wniosek stąd, uważać co sie pobiera.

2) w starym projekcie Seti, jak znajdziesz ostanie zestawienia w rankingach, to nie zobaczysz tych co dawniej "wymiatali", mam na myśli Jacor@Pigalak - oficjalnie ukarani zabraniem punktów, brak też Nitora (w swoim czasie najszybszy komputer na świecie - 1 WU liczył w 90 sek)

Ale nie tylko Polscy uczestnicy szli na "skróty", dotyczy to także Niemców, Duńczyków, Rosjan, itd.

Tu się zgadam z Tobą, że takie postępowanie umniejsza wagę obliczeń, wręcz robi z projektu niepoważną zabawę i marnuje wysiłek tysiąca (miliona) ludzi, z tego też powodu przyjętą taką dziwną weryfikację i punktację w projektach BOINC.

Z drugiej strony aby mieć wysoką punktacje, trzeba liczyć 24h non stop, pozbyć się wszystkich "dodatków i ozdobników", programów p2p, antywirusów, stosować dozwolone optymalizację i wyciskać z procesora "wszystkie soki" (overclocking).

I to by było na tyle.

Pozdrawiam konkurencje i życzę wysokiego RAC.