Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

AMD Engineering Sample - wtf ?

Zaczęty przez TJM, 19 Wrzesień 2009, 02:03

TJM

Coś takiego zjawiło mi się w projekcie na liście nierozpoznanych automatycznie CPU

AMD Engineering Sample [Family 16 Model 8 Stepping 1]

co to może być ?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

X X X

Co do zasady... http://en.wikipedia.org/wiki/Engineering_sample_%28CPU%29

sesef

Można takie kupić na allegro czasami. Jak sama nazwa wskazuje próbki inżynierskie większość zostaje u AMD/Intela jako testówki, selekcjonowane lepsze sztuki ESów trafiają często do czołowych OCerów świata. Proce charakteryzują się tym że mają odblokowany mnożnik od 0.5 do 31 z krokiem co 0.5 oraz możliwość zmiany napięcia rdzenia w bardzo szerokiej skali chyba nawet do 3V z bardzo małymi krokami.

TJM

#3
Mnie bardziej interesuje co to jest konkretnie a procesor, family 16 wskazuje jakby na Phenomy, ale z kolei Model 8 nie mogę wyczaić.

EDIT: Okazuje się, że to nie jedyny taki w projekcie.
Ciekawy jest np. ten host

http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=12053

albo ten, skromnie 48 core

http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=12054

i ten sam gość, lepszy host - 1 proc, 12 rdzeni - OxyOne mówi, że to nowy 12-core Opteron:

http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=19342


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Rysiu

Cytat: TJM w 19 Wrzesień 2009, 11:05
albo ten, skromnie 48 core

http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=12054
Bardzo skromnie...  :deadman:

Nie wygooglujesz takich informacji. Najlepiej napisać do tego gościa PM'kę. Przy odrobinie szczęścia odpisze.

gielo

Może to jakiś klaster oparty o amd, stąd taka liczba rdzeni.
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



TJM

To na pewno nie są klastry, tylko jakieś serwerowe, wieloprocesorowe maszyny.
Z tego co czytałem, dla nowych Opteronów 48 core i 16 slotów pamięci to nic nadzwyczajnego.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Rysiu

Cytat: TJM w 19 Wrzesień 2009, 20:30Z tego co czytałem, dla nowych Opteronów 48 core i 16 slotów pamięci to nic nadzwyczajnego.
16 banków pamięci to chyba w platformach wieloprocesorowych nic nadzwyczajnego ale te 48 core per CPU to raczej teraz się nie kupi.

TJM

Ale to nie jest 48 core / CPU - BOINC podaje przecież sumaryczną liczbę wszystkich rdzeni w systemie. To musi być setup 8x6 albo 4x12.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


gielo

Gdzieś na jakims szkoleniu pan z intela mówił że oni posiadają działający juz procesor z 72 rdzeniami ale nie sądze że takie procesory jest ktoś w stanie wynieść z firmy i podłączyć pod boinc. pomijając fakt że musiałby tez wynieść płyte główna na jakiej można by to uruchomić. Jednak bardziej prawdopodobne jest to że dla tych 48 rdzeni ma ktos płytę z 6 prockami po 8 rdzeni każdy, co dało by faktycznie końcową liczbe 48 rdzeni zakładając że to na 100% nie jest klaster.
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



sesef

Cytat: gielo w 27 Wrzesień 2009, 23:33
Gdzieś na jakims szkoleniu pan z intela mówił że oni posiadają działający juz procesor z 72 rdzeniami ale nie sądze że takie procesory jest ktoś w stanie wynieść z firmy i podłączyć pod boinc. pomijając fakt że musiałby tez wynieść płyte główna na jakiej można by to uruchomić. Jednak bardziej prawdopodobne jest to że dla tych 48 rdzeni ma ktos płytę z 6 prockami po 8 rdzeni każdy, co dało by faktycznie końcową liczbe 48 rdzeni zakładając że to na 100% nie jest klaster.

To nie koniecznie musi być komp u kogoś w domu, tylko np u AMD i wygrzewają go enigmą. Ten 48 core to na pewno 4x12 bo można to łatwo sprawdzić na podstawie liczb które podaje boinc Model Family Stepping. Co do proca, wyprodukowanie 72 rdzeniowego czy 200 rdzeniowego nie jest większym problemem, problemem jest to, żeby proc nie był wielkości płyty głównej.

gielo

No aż tak źle to może by i nie było jako że jak zdejmiesz blaszkę z procesora 8 rdzeniowego, 4o, 2 rdzeniowego zobaczysz pośrodku taki mały czworobok, który zawiera właśnie rdzenie. Reszta powierzchni od góry jest pusta na której można by zmieścić podejrzewam z 20 kolejnych takich elementów. Połączyć to ze sobą tak aby nie zagęszczać po drugiej stronie wyprowadzeń pewnie też by się dało.

Tylko jak w normalnych warunkach odprowadzić z tego ciepło ?  %) Każdy dodatkowy rdzeń to przecież dodatkowe waty i stopnie do odprowadzenia. Także jednak myślę że takie 72 rdzeniowe cudo czy nawet 48 rdzeniowe jak by się miało znaleźć w jednym chipie jest niezłym wyzwaniem. I o ile na 100% wspomniany przez założyciela tematu 48 rdzeniowiec nie jest w jednym układzie tylko kilku na wieloprocesorowej płycie to wspomniany prze mnie jest procesorem 72 rdzeniowym a to przy architekturze jakie obecnie są dostępne w sklepach nie dało by się schłodzić pewnie i ciekłym azotem nie obniżając zegarów poszczególnych rdzeni.

Także myślę, że to jakaś nowa technologia intela, która do sklepów wejdzie może za jakieś 10 lat. Nie koniecznie w 72 rdzeniach, bo może być ich zarówno 40 z dużo wyższym zegarem taktowania rdzenia jak i 120 rdzeniami. Jak będzie czas pokarze, bo do tego czasu może znowu coś nowego wymyślą i nie będzie sensu upakowywać coraz to większej ilości rdzeni. W pewien sposób przyszłością są procesory kwantowe i ich hybrydy ale ta technologia jest jeszcze w powijakach ale czy może ktoś dokładnie przewidzieć w jakim stadium będzie ona za 10 czy 15 lat ?
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



Troll81

Po prostu na razie nie ma zensu budować proce 72 rdzeniowe... Kto ci to kupi?? Wyprodukujesz 1000 sztuk i tyle twojego. A linia montażowa kosztuje...... Lepiej wyprodukować dobrego 2 jajowca na którym będzie śmigać quake 15 :D i naprodukować go w miliony..... nie trzeba się pałować z odprowadzeniem ciepła i zasilaniem w prąd. Nie trzeba kombinować z wyprowadzeniami nóżek i z powierzchnią rdzenia. Ani z płytami głównymi.

S6X

Cytat: TJM w 19 Wrzesień 2009, 11:05
Mnie bardziej interesuje co to jest konkretnie a procesor, family 16 wskazuje jakby na Phenomy, ale z kolei Model 8 nie mogę wyczaić.

EDIT: Okazuje się, że to nie jedyny taki w projekcie.
Ciekawy jest np. ten host

http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=12053

albo ten, skromnie 48 core

http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=12054

i ten sam gość, lepszy host - 1 proc, 12 rdzeni - OxyOne mówi, że to nowy 12-core Opteron:

http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=19342



tu http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=234105można zobaczyć na co stać nowe opterony  :respect:

Troll81


TJM

Kolejne ciekawe procki zauważyłem, tym razem jakieś starocie, ale raczej nieczęsto spotykane:

SiS SiS SiS
05/00 [Family 5 Model 0 Stepping 5]

Tak zgłasza je BOINC, jakieś pomysły co to dokładnie może być ? Właściciel niestety nie odpisuje.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

ja mam gdzieś jeszcze green z firmy UMC :D zgodny z 486 :D nexgena chętnie bym pracującego zobaczył :D

[PBT] Horpah

Cytat: TJM w 04 Listopad 2009, 16:25
Kolejne ciekawe procki zauważyłem, tym razem jakieś starocie, ale raczej nieczęsto spotykane:

SiS SiS SiS
05/00 [Family 5 Model 0 Stepping 5]

Tak zgłasza je BOINC, jakieś pomysły co to dokładnie może być ? Właściciel niestety nie odpisuje.


to chyba był odpowiednik pierwszego Pentium wyprodukowany przez firmę SiS był sporo słabszy od procka Intela

TJM

Odpowiednik to na pewno nie jest, bo SiS nic takiego nie produkował. Takie proce produkowały co prawda chyba inne firmy, które SiS wykupił, ale wtedy chyba vendor name byłby inny.
Prawdopodobnie to jakiś proc z serii 550, jeśli mam rację, to jest to proc o bardzo niskim zużyciu energii - poniżej 2W. Stąd bardzo nieznany, bo stosowany głównie w różnych nietypowych rozwiązaniach, jak kioski informacyjne, miniaturowe przenośne pecety itp. Gdyby nie przeglądanie logów serwera BOINC nawet bym nie wiedział, że coś takiego istniało %-)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

#20
:D tak samo jak i wiele innych dziwacznych rzeczy na boincstats :D

Dwa hosty mielą na systemie Haiku :D (kiedyś BeOS)

zdarzają sie procki - lemote-fulongMIPS ICT Loongson-2 V0.3 FPU V0.1

i tym podobne dziwactwa. Kilka osób liczyło nawet na zx-spectrum :D

buninek

Cytat: Troll81 w 04 Listopad 2009, 23:55
Kilka osób liczyło nawet na zx-spectrum :D
Trudno traktować to poważnie. :no:
Chociażby taki host, przedstawia się jako Commodore 64. W 64kB pamięci, zmieścisz aplikację :D

Przerzuciłem przez grepa bazę kompów seti, obecnie to 2,472,410 hostów jest sporo różnych "dziwaków".
http://dl.getdropbox.com/u/349831/nietypowe.txt
Z bardziej nietypowych to procki o architekturze MIPS.

Są również "SiS SiS SiS". Wspólna cecha tych hostów to ~116MB pamięci. Wskazywałoby to na jakieś rozwiązanie embedded.

Troll81

może jakiś thin client podpięty :D

Troll81

btw procki firmy centaur :D są znane starym pentiumowcom :D produkowane przez IDT :D odpowiedzialną również za winchipa :D potem firmę przejęła VIA. Jej procki też są znane.

Cell to procek PS3 :D na PS3 można zainstalować linuksa i odpalić BOINCa :D

Alpha to też znane procki :D tylko robione pod superkomputery i serwery

CHRP IBM to procki komputerów apple :D

Cobalt Qube2|MIPS  to procki serwerów sun serii cobalt (póżniej seria przeszła na procki AMD

CyrixInstead to procki firmy cyrix :D przejętej później przez VIA jeśli mnie pamięć nie myli

GenuineTMx86|Efficeon Processor: 882021.EADFBCAA1700|Microsoft Windows XP|Professional Edition, Service Pack 2, (05.01.2600.00)
GenuineTMx86|Pentium|Microsoft Windows 98|, (04.10.1998.00)
GenuineTMx86|Pentium|Microsoft Windows Millennium|, (04.90.3000.00)
GenuineTMx86|Special 1.5GHz LongRun 2 SKU|Linux|2.4.26
GenuineTMx86|Transmeta Efficeon(tm) Processor TM8000 [x86 Family 15 Model 2 Stepping 4] [fpu tsc sse sse2 mmx]|Microsoft Windows XP|Home Edition, Service Pack 2, (05.01.2600.00)
- procki firmy transmeta-crusoe :D dostępne pyły jako konkurencja 486 i pentiumów (w tych czasach jeszcze intel miał konkurencję) zgodne z intelami

Geode by NSC|Geode(TM) Integrated Processor by National Semi [Family 5 Model 5 Stepping 2]|Linux|2.6.24-19-generic
procki firmy AMD - szykowane jako wlutowane w płytę układy dla konstrukcji embedded z tego co wiem bazowane na duronach i sempronach

Hewlett-Packard|9000/777|HP-UX|B.11.11
HP (DEC) Alpha|EV56|Linux|2.4.18-27.7.x.hp
procek HP :D chyba właśnie HP przejęło Alpha Lemote Fulong mini-PC board|MIPS Godson2 V0.2  FPU V0.1|Linux|2.6.18.1lemote

M II(tm)|x86 Family 6 Model 0 Stepping 0|Microsoft Windows 98|, (04.10.1998.00)
procek cyrixa - mam taki :D odpowiednik amd k6II

SGI Indigo2|MIPS R4000SC V3.0  FPU V0.0|Linux|2.4.26-mipscvs-20040415
procek stacji graficznych Silicone Graphics :D

sparc64
Procek do superkomputerów i serwerów

SUNW,Netra-240|sparcv9+vis2|SunOS|5.10
Procek serwerowy firmy SUN do serwerów lini Netra

Zilog Z80A|Amstrad CPC6128|Microsoft Windows 2003|Standard Server Edition, Service Pack 1, (05.02.3790.00)
Procek dla stacji Amstrad :D

nie znam
BorgDrone001|x86 Family 6 Model 6 Stepping 5 367 Mhz 367MHz [x86 Family 6 Model 6 Stepping 5 367 Mhz]|Microsoft Windows XP|Professional x86 Editon, Service Pack 1, (05.01.2600.00)
Delphin ProfiMessage (PCPU)
FJSV,GPUSK|sparcv9+vis2|SunOS|5.8
|Forte W 2-way|Linux|2.6.22.5-2.6.22.5
Lemote Fulong mini-PC board|MIPS Godson2 V0.2  FPU V0.1|Linux|2.6.18.1lemote
Maple|PPC970MP [Model 0 ]|Linux|2.6.26.6-79.fc9.ppc64
Merlin L2 160 (9000/778/B160L)|Linux|2.6.14.2-pa0-JeR
MIPS Malta|MIPS MIPS 20Kc V10.0  FPU V10.0|Linux|2.4.18-MIPS-01.04
TAD,SPARCbook5000|sparcv9+vis|SunOS|5.10
TAD,SPARCLE|sparcv9+vis|SunOS|5.10
TAD,Viper|sparcv9+vis2|SunOS|5.10

TJM

Mógłbyś jeszcze odgrepować te, które nie mają w ogóle kredytów ? Chętnie bym zobaczył, na czym da się w SETI rzeczywiście policzyć. Bo do tabeli hosts komp wpada chyba już za samo podpięcie do projektu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

buninek

Baza jest spora. Rozpakowany xml to ponad 2.5 GB danych.
Wynik tego grepa, to coś ala grep -vi 'Intel' | grep -vi 'AMD' | sort | uniq, czyli tych poszczególnych hostów jest duużo więcej, ale oczywiście mogę zrzucić tylko te które mają powiedzmy 1000 i więcej kredytów.

Źródła aplikacji do SETI są otwarte stąd istnieje możliwość przeportowania jej na coś egzotycznego.

EDIT:
Może sprecyzuj, które cię bardziej interesują?
Te hosty "SiS SiS SiS" są raptem 2 na 2,5 miliona hostów, czyli jest to coś bardzo rzadkiego.

Troll81

#26
http://www.cpushack.net/SC55x.html

Wygląda na to że miały działać jako konkurenci pentiaśków.....

TJM

Buninek chodzi mi właśnie o to, żeby zobaczyć na jakie proce da się aplikację skompilować. Czyli hosty z >0 kredytów.

U mnie tych SiSów procentowo jest dużo więcej, na dodatek liczą:

mysql> select count(id) from host;
+-----------+
| count(id) |
+-----------+
|     20907 |
+-----------+
1 row in set (0.00 sec)

mysql> select id from host where p_vendor LIKE '%SiS%';
+-------+
| id    |
+-------+
| 20275 |
| 20802 |
| 20810 |
| 20811 |
| 20820 |
+-------+
5 rows in set (0.99 sec)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

buninek

http://setiathome.berkeley.edu/show_host_detail.php?hostid=2899339
http://setiathome.berkeley.edu/show_host_detail.php?hostid=4116142

Wieczorkiem wrzucę te dziwaki z host_id i total_credit > 0. Aktualnie wszystko już skasowałem i muszę tego xml "przerobić" ponownie, ale to żaden problem.

Troll81

Skompilować pewnie się da bo skoro ten SIS jest bazowany na Rise MP to jest zgodny z pentium MMX :D

TJM

No tak dla tych SiSów na pewno się da, bo to x86. Ale na liście są też różne inne ciekawe procki %)
Ten pierwszy host wyżej ciekawy; w przypadku drugiego można przypuszczać, że to seria 550, a o tym pierwszym w  ogóle nic nie wiem %)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

buninek

http://dl.getdropbox.com/u/349831/dziwaki.txt.7z

kolejność pól
expavg_credit|host_cpid|avg_turnaround|d_total|coprocs|os_version|p_model|total_credit|n_bwdown|p_vendor|userid|credit_per_cpu_sec|p_iops|ncpus|rpc_time|create_time|os_name|n_bwup|m_nbytes|p_fpops|m_cache|p_membw|id|d_free|m_swap|timezone|expavg_time

Delimiter to '|'. Sql to coś chyba takiego z tym że nie testowałem, ja przetwarzam surowy 'txt'. Zresztą pewnie wszystko o sql masz w jednym palcu. :D
create table host (
expavg_credit smallint,
host_cpid varchar(32),
avg_turnaround smallint,
d_total smallint,
coprocs (60),
os_version varchar(60),
p_model varchar(60),
total_credit smallint,
n_bwdown smallint,
p_vendor varchar(40),
userid smallint,
credit_per_cpu_sec smallint,
p_iops smallint,
ncpus smallint,
rpc_time smallint,
create_time smallint,
os_name varchar(60),
n_bwup smallint,
m_nbytes smallint,
p_fpops smallint,
m_cache smallint,
p_membw smallint,
id smallint,
d_free smallint,
m_swap smallint,
timezone smallint,
expavg_time smallint
);

TJM

Szkoda, że nie mieszkam w USA albo Kanadzie, bo napisałbym jakaś ładną historyjkę i liczył na takie procesory za free:

http://blogs.amd.com/work/2010/03/03/48-cores-contest/


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.