Akcja wstrzymania wycinki drzew

Zaczęty przez Troll81, 07 Maj 2010, 12:44

Troll81

http://www.facebook.com/event.php?eid=106812642686640

pomóżcie wykopać
http://www.wykop.pl/link/361748/zaprotestuj-przeciw-wycince-drzew-w-bialowiezy/

Machloj

chyba sobie żartujesz :)

NIENAWIDZĘ ekologów! jak dla mnie tacy ludzie są albo bardzo dobrze opłaceni, albo na tyle głupi, że dają sobą manipulować. ani w jednym ani tym bardziej w drugim przypadku nie chcę mieć z nimi nic wspólnego!

KrzychuP

wykopane

@Machloj
też nie lubię ekologicznych bujd, ale w tym wypadku trudno się nie zgodzić, że Białowieża nie jest wyjątkowa

Machloj

czym różni się białowieża od innego 100-150 letniego lasu? jak dla mnie niczym! i to jest stary las i to. i tu i tam rosną drzewa 50,60 czasem 80 letnie...przecież za 20-30 lat te drzewa i tak i tak uschną, a teraz mogą się do czegoś przydać. w zamian za nie ludzie posadzą nowe :) zginie kilka ptaszków to trudno - jakie to ma znaczenie dla ludzkości? nie ten gatunek to znajdzie się inny, który chętniej wpierniczy te czy inne robaczki...

Tomasz R. Gwiazda

no wlasnie mnie zastanawia to mitologizowywanie wieku drzew. Stare, suche, chore trzeba usuwac z lasow aby choryby nie prznosily sie na inne.
Na miejsce 1 wycietego zwykle sadzona jest 100 nowych

W warszawie tez czasem sceny robia jak wycina sie jakies topole ktore sa wyrosnietym chwastem :) A w miejsce ich mozna byloby posadzic szlachetne drzewa

Troll81

Problem właśnie polega na tym że jedne ptaszki nie zastąpią drugich. Nagle się okazuje że dany dzieńcioł lapiej sobie radzi z kornikami na pewnych gatunkach drzew. Dlatego się wyspecjalizował i wyewoluował w inny gatunek dzięcioła. Inne dzięcioły go nie zastapią. A przynajmniej nie przez kilkaset najbliższych lat. A my przez ten czas będziemy mieli problem. Wystarczy przypomnieć złote pomysły Mao i wróble. W efekcie zgineło kilkadziesiąt milionów ludzi. Fajnie?

Dopóki nie poznamy dogłębnie zalezności ekosystemów i relacji pomiędzy gatunkami to może jednak nie wpierniczajmy się za bardzo tam gdzie nie trzeba. Zagarnęliśmy dla siebie wszystkie lasy w polsce więc chociaż może ten spłachetek lasu zostawimy w spokoju? Czy tak bardzo brakuje nam drzew w innych lasach byśmy wycinali puszczę?? Byłem tam parę tygodni temu i wrażenie jest niesamowirte. naprawdę różni się puszcza od okolicznych lasów. W puszczy rosna drzewa mające po kilkaset lat. Nie porównójcie nawet innych lasów gdzie drzewa maksymalnie 80 letnie są spuszczane.

krzyszp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 07 Maj 2010, 14:44
no wlasnie mnie zastanawia to mitologizowywanie wieku drzew. Stare, suche, chore trzeba usuwac z lasow aby choryby nie prznosily sie na inne.
Na miejsce 1 wycietego zwykle sadzona jest 100 nowych

To nie tak. Oficjalnie, w Polsce na każde wycięte drzewo sadzi się trzy inne, po czym statystycznie 1.5 z nich jest usuwane/usycha. Niestety, ludzie zapominają, że stare, "uschnięte" drzewo jest jak najbardziej przydatne - a dokładniej to, co się dzieje pod nim (ściółka, procesy gnilne, owady).

Z tego co wiem (ale mogę się mylić), przez ostatnie 10 lat drzewostan powiększył się tylko w woj. lubuskim (dane od brata leśnika), w pozostałych województwach więcej się wycina, wypala, itd.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

trzeba by zajrzec do zrodel :)

ale tez ciekawe sa akcje w stylu IKEA - posadzimy 1mln drzew (za kase za torebki ekologiczne) , a ten 1mln drzew to jakis 1promil drzewostanu w Polsce :)

Machloj

nie rozumiem tylko dlaczego państwa europy zachodniej, które w większości sobie poradziły z lasami nie mają problemów z brakiem wyspecjalizowanych dzięciołów :)

Cytat: Troll81 w 07 Maj 2010, 15:29
Wystarczy przypomnieć złote pomysły Mao i wróble. W efekcie zgineło kilkadziesiąt milionów ludzi.
właśnie tego typu hasła mnie najbardziej zniechęcają do ekologów :) z szeregu błędów ludzi + klęski nieurodzaju + pewnie kilku innych rzeczy wybrałeś jeden czynnik i już masz gotową odpowiedź -> to jest manipulacja w czystej postaci Trollu

krzyszp

Cytat: Machloj w 07 Maj 2010, 16:03
nie rozumiem tylko dlaczego państwa europy zachodniej, które w większości sobie poradziły z lasami nie mają problemów z brakiem wyspecjalizowanych dzięciołów :)

Cytat: Troll81 w 07 Maj 2010, 15:29
Wystarczy przypomnieć złote pomysły Mao i wróble. W efekcie zgineło kilkadziesiąt milionów ludzi.
właśnie tego typu hasła mnie najbardziej zniechęcają do ekologów :) z szeregu błędów ludzi + klęski nieurodzaju + pewnie kilku innych rzeczy wybrałeś jeden czynnik i już masz gotową odpowiedź -> to jest manipulacja w czystej postaci Trollu

To nie jest manipulacja. To był błąd polityka (Mao - sprowadzenie wróbli), popełniony wbrew głosom ekologów,  spowodował klęskę nieurodzaju (wróble bezczelnie wyżerały ziarno). I w efekcie faktycznie masa ludzi zmarła z głodu. To był klasyczny przykład beztroskiego traktowania przyrody...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

centylion torun

popieram ekologów a nie ekologistów ma racje Machloj

Machloj

krzyszp - proszę Cię przeczytaj najpierw o tym na przykład tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kampania_walki_z_czterema_plagami a później się wypowiadaj :) MAO wytępił wróble właśnie dlatego bo wyżerały ziarno (dopiero później je sprowadzał) - a przez to plony zaczęły zżerać szarańcze...ale podkreślam - to nie była jedyna przyczyna klęski głodu i przedstawienie jej tak jak to zrobił Troll jest dla mnie niczym innym jak MANIPULACJĄ

krzyszp

Cytat: Machloj w 07 Maj 2010, 16:36
krzyszp - proszę Cię przeczytaj najpierw o tym na przykład tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kampania_walki_z_czterema_plagami a później się wypowiadaj :)
Mea culpa :)

Niemniej, "Kampanię planowano od 1956 roku w Ministerstwie Zdrowia" - nie ekolodzy :-)

Ale fakt, że nie popieram pseudo-ekologów z gatunku wrzeszczących nad doliną Rozpudy...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Dlatego nie jestem za wstrzymaniem wycunki w całej Polsce. Ale akurat ten spłachetek lasu możemy spróbować zachowac w jak najbardziej nienaruszonym stanie. To tylko jeden taki las. W reszcie niech rżną drzewa. Gospodarka lesna musi istnieć. Ale zróbmy ten jeden wyjątek. Pamiętajmy że puszcza białowieska jest jedeynym tego rodzaju lasem w całej europie. Zachowajmy to dziedzictwo.

A co się tyczy państw zachodnich to radze się przyjrzeć ile oni gatunków musieli reintrodukować. Od motyli poczynając a na drapieznikach kończąc. I ile to kosztowało. Ile Niemcy zabulili za regulacje Renu A potem za wszystkie powodzie które ta regulacja powodowała. I ile potem trwała i kosztowała deregulacja Renu i reintrodukcja gatunków ryb i płazów. Musimy tę lekcję sami odrabiać?? na pewno stać nas na to? Niemcy teraz sami usiłują niektóre obszary leśne u siebie doprowadzać do stanu pierwotnego. trwa to już 20 lat z kawałkiem i kosztuje miliony euro.

apohawk

Mnie bardziej wkurza wycinanie drzew we Wrocławiu. 10-15 lat temu wszędzie dookoła były drzewa, teraz co chwilę coś wycinają. Byliśmy zielonym miastem, a teraz zostało miasto poobcinanych kikutów. A to w mieście te drzewa są najbardziej potrzebne.
No good deed goes unpunished.

Troll81

Ano. Parków co kot napłakał w centrum sam beton. Po każdej większej wichurze ileś drzew idzie do wycinki a na ich miejsce nie są sadzone nowe...

Waldek1989

zgadzam się z Machlojem. Mam taki pomysł, żebyśmy założyli sobie towarzystwo ochrony przyrody. Pod nazwą np. Ekolodzy Wszechpolscy. Sprawdźmy potem gdzie będą budować autostradę, która ma przebiegać przez jakiś las. Potem przywiążmy się do drzew i podnieśmy larum. Drzew nie będą wycinać bo musieliby nas usunąć. Ale my się łatwo nie damy. Oprócz tego mamy wsparcie od opinii publicznej. Termin budowy odcinka drogi ucieka, co wiąże się z kosztami, odszkodowaniami itd. Wtedy proponuję wybrać kogoś z nas żeby złożył propozycję firmie budującej ,że za niewielką opłatą (np. na nowe drzewka) opuścimy miejsce budowy.  -Taki pomysł na życie  ;)

Machloj

za duża konkurencja solo ;) greenpeace by nas zjadł!

KrzychuP

Cytat: Machloj w 07 Maj 2010, 14:31
czym różni się białowieża od innego 100-150 letniego lasu? jak dla mnie niczym! i to jest stary las i to. i tu i tam rosną drzewa 50,60 czasem 80 letnie...przecież za 20-30 lat te drzewa i tak i tak uschną, a teraz mogą się do czegoś przydać. w zamian za nie ludzie posadzą nowe :) zginie kilka ptaszków to trudno - jakie to ma znaczenie dla ludzkości? nie ten gatunek to znajdzie się inny, który chętniej wpierniczy te czy inne robaczki...
za bardzo upraszczasz działanie ekosystemów, wielu zależności nie znamy i długo nie będziemy znać (tak samo jak wpływu różnych czynników na klimat), więc dlaczego nie mieć takiego miejsca, gdzie przyroda sama sobie radzi do tysięcy lat, gdzie można podpatrywać jak to działa, ludzka pycha jest przeogromna i wydaje się że można nad wszystkim panować, a to g&wno prawda,
bo to jest właśnie fakt: w przypadku Puszczy Białowieskiej nie mówimy o jakimś tam lesie, który ma wiek rzędu długości życia drzew czy nawet kilku pokoleń, ten las jest częścią puszczy, która była w Europie zanim homo sapiens zaczął budować tu osady,
skład fauny i flory równoważył się wieki, więc po co to zmieniać, dla kaprysu? zachowana jest tam ciągłość mechanizmów zachodzących w przyrodzie od tysięcy lat,
poza tym, zapominasz, że i to zdrowe, żywe drzewo i to przewrócone, obumarłe i spróchniałe jest także częścią systemu zależności

Cytat: Machloj w 07 Maj 2010, 16:03
nie rozumiem tylko dlaczego państwa europy zachodniej, które w większości sobie poradziły z lasami nie mają problemów z brakiem wyspecjalizowanych dzięciołów :)
taaaa, "poradziły" sobie w ten sposób, że większość lasów to monokultury i jak trafi się szkodnik co mu zasmakuje taki lasek, to wpierdzieli cały drzewostan i wtedy sprowadzanie "wyspecjalizowanych dzięciołów", ani opryski chemią nie pomogą

i dodam jeszcze, że jest siedliskiem większej części żubrów żyjących w Polsce na wolności, jak im wytniemy Puszczę to pójdą na Białoruś do Łukaszenki  :P

apohawk

Cytat: KrzychuP w 10 Maj 2010, 09:10
i dodam jeszcze, że jest siedliskiem większej części żubrów żyjących w Polsce na wolności, jak im wytniemy Puszczę to pójdą na Białoruś do Łukaszenki  :P
I od tego trzeba było zacząć, a nie o jakichś dzięciołach. Nie eksmitować mi tu żubrów na bruk!
No good deed goes unpunished.

pszyklejony

Tak, tak żópr jest dobry w cieniu polany  8)

krzyszp

Cytat: pszyklejony w 10 Maj 2010, 10:16
Tak, tak żópr jest dobry w cieniu polany  8)

Za rogiem też się czai - i dobrze  ;D

I jako patriota mówię Wam - nie oddamy żubrów Łukaszence!

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Machloj

a to chyba spóźniony żart primaaprilisowy:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7867639,Kaczka_wysiaduje_jaja__Nie_mozna_budowac_autostrady.html

Tomasz R. Gwiazda

tia :) dobre, a komenty najlepsze cos w stylu "nie tylko to w Polsce blokuja kaczki" :)

KrzychuP

nooo, tego typu "ekologia" mnie strasznie irytuje
tym bardziej, że krzyżówka jest gatunkiem dość pospolitym

Troll81

Ano

Ale fakt że inwestor powinien wcześniej pomyśleć i ogrodzić teren budowy by mniej pospolite gatunki tez mu nie właziły....

Machloj

ciekaw tylko jestem kto coś takiego zauważył - ja gdybym był pracownikiem takiej firmy to bym sobie rozpalił ognisko i przyrządził zagrychę...kaczka po...wiecie jakiemu :)

KrzychuP

no nie bądźmy tacy brutalni  %)

ja bym wysłał pracownika, żeby przez kilka dni przesuwał gniazdo po 15m, jak tej kaczce nie przeszkadza bliskość budowy (maszyny, ludzie, etc.) to by się też zaaklimatyzowała po paru dniach kilkadziesiąt metrów dalej  XD