Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Akwaria i odnawialne źródła energii

Zaczęty przez Cyfron, 30 Styczeń 2011, 14:50

Cyfron

Koledzy - tak sobie ostatnio myślę o napędzaniu akwariów jakąś "darmową" energią.

Nie wiem jak to się ma, czy i jak bardzo opłacalne to jest.
W konkretnym moim przypadku jest tak, że potrzebuje zasilić 3x18W (świetlówki) + 11W (inna świetlówka) + 20W filtry (ewentualne grzałki to ok. 100W )

Świetlówki świecą 13h/dobę, reszta chodzi 24h

No i teraz czym, jak i za ile by to się mogło zrobić ?

Filavandrel

elo
myślałem nad tym i dalej myślę, tylko u mnie jest tego trochę więcej (same oświetlenie akwarium to ok 350W + pompy cyrkulacyjne, odpieniacze i inne duperele coś pod ok 900W)
mam zamiar postawić (może w tym roku albo w przyszłym, zależy od finansów) panele słoneczne fotowoltaniczne (mam 200m2 dachu skierowane na południe więc miejsca jest aż nadto) + turbinę wiatrową (są takie fajne małe 3.5 KW do montażu na kominach, a ja mam 2 kominy nieosłonięte z naokoła niczym i wiecznie tam na górze wieje)
tylko całość liczę z dużym zapasem na 7-9KW bo chce mieć pod to jeszcze część sprzętów w domu podpiętą (np kompa, telewizor itp, zwykłe oświetlenie typu żarówki itp itd)
całość sobie obmyśliłem jak odwrotność UPSa, tzn pobierać będzie prąd z solarów i turbiny (oczywiście z akumulatorów ładowanych przez w/w urządzenia), a jak braknie to automatycznie przełączy na sieć
z tego co obliczyłem to nie podejdę do tego jak nie będę miał uzbierane 25000-30000 zł (czytam jak zmniejszyć tą kwotę przez dotacje ekologiczne, jest możliwość ale jeszcze sprawdzam), wtedy bez problemu mogę to zrobić (całość będzie oczywiście budowana modułowo tak aby w każdej chwili można było zwiększyć moc)
dla przykładu w tamtym roku zamontowałem 3m2 solarów do ogrzewania wody użytkowej co kosztowało mnie ok 11000 do tego dostałem 9500 z dotacji unijnej, efekt od dnia założenia (marzec 2010) do października 2010 musiałem tylko 10 dni przełączyć na ogrzewanie elektryczne, koszt prądu miesięczny jaki potrzebowałem do zagrzania samej wody przed zamontowaniem solarów wahał się od 150-300 zł
problem jest tylko w okresie zimowym gdzie solary (te do wody) są praktycznie nieużywane ze względu na zbyt małe nasłoniecznienie (max w słoneczny dzień nagrzało mi zbiornik 300l do 37C) z fotowoltaicznymi będzie prawdopodobnie podobnie, jedynie co raczej cały czas będzie pracować to turbiny wiatrowe

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Karol007

Zamontuj w kompie system chłodzenia cieczą, a jako odbiornik ciepła zastosuj małą kratowniczkę rurkową (grzejniczek) zakopany w dnie akwarium :attack: Oczywiście dla bezpieczeństwa komputera w razie prac związanych z konserwacją akwarium, można przełączać się na inny obieg czynnika chłodzącego ;D

Cyfron

co do ogrzewania akwarium kompem z WC to mi się zdaję, że słąby pomysł - kompy chodzące pod BOINC grzeją rezerwuary 60L do bardzo wysokich temperatur, a ja potrzebujęw akwarium max 25st C

A co do napędzania akwarium odnawialnymi źródłami energii - to coś dla mnie i nie sztującego 20tys ?  %)

Karol007

Dlatego zakopaną chłodnicę trzeba podpiąć do termostatu, a druga chłodnica normalnie by pracowała chłodząc kompa:) Niemniej jednak całość wyszłaby bardzo drogo %)

Mi się marzy bardzo duże morskie akwarium z tropikalną temp. 28-31 stopni. Przyjdzie mi jednak bardzo długo na to poczekać, ale na pewno będę próbował zmontować układ by maksymalnie wykorzystać energię %)

Filavandrel

Cytat: Karol007 w 30 Styczeń 2011, 16:18
Mi się marzy bardzo duże morskie akwarium z tropikalną temp. 28-31 stopni.

przy tej temperaturze zginą ci wszystkie koralowce ;)
temperatura dla akwariów morskich najczęściej stosowana to 25-26C powyżej 28C zaczynają się problemy z koralowcami (obumierają, zaczynają tracić tkankę), ryby to wytrzymają ale bezkręgowce nie

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Karol007

Cytat: Filavandrel w 30 Styczeń 2011, 16:34
temperatura dla akwariów morskich najczęściej stosowana to 25-26C powyżej 28C zaczynają się problemy z koralowcami (obumierają, zaczynają tracić tkankę), ryby to wytrzymają ale bezkręgowce nie

Racja, w akwariach to faktycznie nieco za dużo, ale w środowisku naturalnym koralowce rosną nawet do 35 st. ale powszechne to nie jest.

PS. Poza tym należy tutaj wspomnieć skrajnego ekstremofila Alvinella pompejana znakomicie rozwijającego się w temp. do 80 st. C co jest rekordem wśród organizmów wielokomórkowych. Do tego można dołożyć kraby, krewetki i dużą grupę mikroorganizmów... - cały, dość zamknięty łańcuch pokarmowy, ale to wymagałoby utrzymania pewnego gradientu temp. %)

Cyfron

no to poleci ktoś jakieś coś do akwarium na warunkach o jakich ja mówiłem ?

Czy jest to tak totalnie nieopłacalne, że nawet się wam napisać nie chce  %)

Filavandrel

hmm nie myślałem nad tak małym wytwarzaniem energii :D
w twoim wypadku styknie jeden solar albo jakaś mała turbinka powietrzna + akumulatory :) (+system odwróconego UPSa jak by w aku prądu aku padło)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Cyfron

ma ktoś może wiatromierz pożyczyć?

Chciałbym sobie zmierzyć jakie wiatry wieją u mnie na balkonie przez np miesiąc czy dwa.
przez to fajnie by było mieć wiatromierz do podpięcia do kompa :)

Posiada ktoś ?

Tobas

Też jestem na takim szalonym etapie.
Moim marzeniem jest szafa serwerowa zasilana i chłodzona na zielono.
Mam czysto teoretyczny pomysł, aby chłodzenie podpiąć do dolnego źródła pompy ciepła,
natomiast zasilanie z akumulatorów ładowanych turbina wiatrową.
Tyle w teorii. Jak macie jakieś wdrożone rozwiązania to chętnie bym posłuchał / poczytał.
Docelowo chciałbym wpiąć do tej turbiny wszystkie systemy niskonapięciowe:
oświetlenie diodowe, alarm, KNX'a, kompy, wszelkie duperele z zasilaczami.

Póki co mam to wszystko na etapie czystych rozmyslań..

No i żeby nie było offtopic akwarium 1200l ;-)

Cyfron

 ???

Że ile ?!
Wrzuć jakieś zdjęcia do tego wątku: http://www.boincatpoland.org/smf/hobby/akwarystyka/

tomeh

To masz tam prawie basen czyli a nie akwarium.
To jest Temat - tematy z różnych dziecin życia

Tobas

Jeszcze nie mam. Dopiero buduję domek..
Ale zaplanowałem 240x70x70.
Jak będzie to się na pewno pochwalę, póki co kombinuję jak je podgrzewać pompą ciepła ;-)

Cyfron

a przy takim akwarium to nie trzeba się martwić w jakiś sposób o stropy ?

Troll81

1200L to raptem okło tony wody tam wejdzie. Na parterze bez piwnic spokojnie wejdzie :D