Grafika na PCI-E do kwoty 800zł Brutto

Zaczęty przez rzyrant, 09 Październik 2009, 16:33

rzyrant

Witam. Planuje w bardzo niedalekiej przyszłości kupić sobie nową kartę graficzną. Fundusze pozwalają mi na zakup KG do kwoty 800zł brutto. Wpadła mi w oko taka karta:
Gainward GTX260 GoldenS. z CUDA 1792MB DDR3
Pamięć zainstalowana: 1792 MB
Ilość bit: 448 bit
Częstotliwość taktowania GPU: 585 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 1998 MHz
Co o niej myślicie? Macie może jakąś alternatywę dla niej?

Troll81

#1
http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=17570&katid=5

natrzepiesz na niej więcej credits w milce :D

X X X

Zły wybór - weź 5850, podobna cena, mniejsze zużycie prądu, o połowę większa moc.

Porównaj: http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html

Tomasz R. Gwiazda

glowne pytanie, do czego ta karta?

tak jak koledzy pisza jak do obliczen to lepiej ATI

Troll81

Jak zamierzasz liczyć GPUGrid to tylko Nvidia na razie

jak zamierzasz kosić punkty to polecam Milkyway i ATI

A nie wiem jak jest z dostępnością 5850. ponoć ciężko dostać

rzyrant

Karta mi bedzie potrzebna do:
a) Boinc;
b) Obliczenia związane z renderowaniem i przetwarzaniem grafiki;
c) gry.
Najważniejsze dla mnie to boinc i rendering. Gry nie są jakoś szczególnie ważne. Mam jakąś niczym nie popartą awersje do ATI. Nie wiem jak sprawdzają się one przy przetwarzaniu grafiki bo gry to chyba podobnie jak GF. Wiem ze w Boinc to jednak siecze ostro ATI.

Tomasz R. Gwiazda

osobiscie mam podobnie, od zawsze prywatnie mam NV i jestem zadowolony, ostatnie jakie mialem to 8800gts i Gtx260 i jestem z nich zadowolony
wszystko dziala bez problemu i gry i boinc , nigdy nie byly problemow z funkcjonowaniem karty ani ze sterami

czego nie moge powiedziec o ATI, ta karta mnie naprawde wkurza :) I ciagle jazdy ze sterami
ale nie da sie ukryc ze wiecej pkt natlucze sie ATI wiec wybor nalezy do ciebie


sesef

Cytat: rzyrant w 09 Październik 2009, 18:35b) Obliczenia związane z renderowaniem i przetwarzaniem grafiki;

OxyOne renderuje Radeonami i jakoś nigdy nie słyszałem żeby narzekał, ale co i jak dokładniej to nie wiem to nie moja dziedzina.

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 09 Październik 2009, 16:58
Zły wybór - weź 5850, podobna cena, mniejsze zużycie prądu, o połowę większa moc.

Porównaj: http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html

Za 800 zł brutto 5850 nie kupi, ta karta chodzi po 820zł ale netto.

X X X

Cytat: sesef w 09 Październik 2009, 19:39Za 800 zł brutto 5850 nie kupi, ta karta chodzi po 820zł ale netto
Prawda, dlatego ją poleciłem. A w sprawach podatkowych... doradzają licencjonowani doradcy podatkowi. ;)

rzyrant

Czyli jak na razie 2:1 dla radeonów... Ja sobie przez weekend poczytam jakieś testy i może uda mi się zdecydować co wybrać. W czym są lepsze GF od kart ATI? A cena 820 netto to nieco za wiele. Ale może i to się sprawdzi przy dobrych wiatrach.

Sebastian M. Bobrecki

Mam podobną kartę Gainward-a też G.S. tyle że z 896MB i spisuje się świetnie więc polecam.  ;D

Jedyne co to mam wątpliwości co do ceny bo ja za swoją dałem 600zł brutto i to jak kurs dolara był sporo ponad 3zł a 260SP216 było jeszcze nowością. Biorąc pod uwagę nawet większą pamięć to powinna kosztować poniżej 700zł.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Pigu

ati - do obliczeń będzie potężna różnica

AiDec

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 09 Październik 2009, 17:00
tak jak koledzy pisza jak do obliczen to lepiej ATI

Zgadza sie.


Cytat: rzyrant w 09 Październik 2009, 18:35
Mam jakąś niczym nie popartą awersje do ATI.

Ja mam poparta :P, a jednak do Twoich zastosowan bralbym ATI.


Cytat: rzyrant w 09 Październik 2009, 21:30
W czym są lepsze GF od kart ATI?

W ciszy, w temperaturze, w ogolnie pojetej kulturze pracy i w lepiej dopracowanych sterach.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef

Cytat: AiDec w 10 Październik 2009, 02:50
W ciszy, w temperaturze, w ogolnie pojetej kulturze pracy i w lepiej dopracowanych sterach.

GTX260 na referencyjnym chłodzeniu daleko do ciszy.

rzyrant

Czyli wybór padnie prawdopodobnie na radeona 5850. Jeśli wszystko dobrze się ułoży (KTR sprowadzi mi ja) to już we wtorek podłączę ja do mojego komputera. Po radzie Roberta myślę, ze będzie to najlepszy wybór.  Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś pomysły. Bo tyle kasy wyrzucić na grafikę to lepiej być pewny na 100%.

rzyrant

No i witam z pokladu mojego Komputera Flagowego. Na poklad wtoczylem nowe dzialo ATI Radeon 5850 od Asusa. Przy okazji zaopatrzylem sie w nowy silnik OCZ 600W polecony mi przez znajomego, bo poprzedni sie nie nadawal. No i nowy poklad P5Q SE2 bo stary spalilem w niedziele gdy grzebalem przy okrecie po duzej ilosci rumu :shame: Teraz prosze kamratow z dzilami ATI o wskazuwki. Co liczyc (oprocz milki) i ktorych opymalizacji uzyc bo nie mam wielkiego doswiadczenia w ATI.


cezar

Nie zakładam nowego wątku. Mam już prawie 5850, jaki zasilacz proponujecie. W kompie chodzi q6600. :book:





sesef

A jaki jest budżet?

Ja osobiście polecam
Corsair 750W [CMPSU-750HXEU] modularny      530zł

ze względu na charakterystykę sprawnościową, ale z tańszych powinien spokojnie starczyć jakiś 550-600W

Troll81

Przy takim sprzęcie lepiej doinwestować w lepszy sprzęt......

apohawk

Ten link do benchmarka mnie osobiście bardzo się przydał.
Od paru lat jest "fanem" Sapphire, jeśli można tak powiedzieć, o kimś kto na przestrzeni 6 lat kupił 3 karty tej firmy ;)
Zaleta ATI to wydajność. Zgodnie z tym zestawieniem benchmarka, radeon hd4850, którego niedawno kupiłem oferuje 1000 GFLOPs przy poborze mask. 110W, a porównywalny GeForce GTX275 o mocy obliczeniowej 1011 GFLOPs pobiera  maks. 216W. No i ATI wyszło oczywiście taniej, mniej więcej proporcjonalnie do watów.
465 PNL brutto za Sapphire HD4850 1GB 256 PCI-E GDDR3 Vapor-X kontra ponad 750 PLN brutto za GTX275 (   Gainward GTX275 896MB 448bit PCI-E DDR3).
Z tym hałasem to też chyba jakaś przesada, u mnie słychać, że jest chłodzenie, ale nie jest to uciążliwe. Może to przez ten VAPOR-X. Nie wiem jaki hałas mają inni.
Co do zasilania, to u mnie wszystko chodzi na kupionym 1,5 roku temu neotec maximus 440w, ale chyba nigdzie ich już nie sprzedają (nowych). Procek AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4800+ [AMD64 Family 15 Model 107 Stepping 2], 65W.
Collatz liczy się na tej karcie po paręnaście godzin dziennie przy obciążeniu GPU ok. 93% a inne projekty na CPU i jakoś nic się nie fajczy.
Skąd ta mania zasilaczy 750W lub 1kW ? Dla quadów intela i geforce'a ?
No good deed goes unpunished.

X X X

Zasilacz ma dwie linie, 16A i 18A, czyli 192W i 216W. A jeśli nie chcesz go przeciążać (trwałość, sprawność) i znosić podwyższonego poziomu hałasu, to zostaje 154W i 173W.  Biorąc pod uwagę, że 5870 ma pobór 188W, to Twój zasilacz jest na to za słaby.

Jeżeli chciałbyś podłączyć dwie takie karty i podkręcić je o 20%, to musisz mieć na same grafy linię na 24A. No a nie samymi grafami komputer stoi, wiec 3x24A daje moc... 864W. Dlatego 750W dla dwóch graf eksploatowanych w ruchu ciągłym jest dobrym wyborem. Oczywiście da się je odpalić na 400W, ale pytanie jak długo i jak kosztowne bum z tego może wyniknąć, a mocniejszy zasilacz, to zwykle +100zl.

Raptor77

#22
mania zasilaczy bierze sie stad ze kupujesz go raz na jakis czas, podobnie jak monitor a w tym czasie zmieniasz kompa kilka razy.

Dlaczego 800w i wiecej, bo taki i7 @ 4G  juz troche chce papu (mysle za 200w ciagnie jak nic), jedna/dwie grafy pokroju 5850 (czy nawet 4890) kazda pociagnie po 150w, dyski, ram, wentyle i sie okazuje ze masz 600w na lini 12V, a gdzie 3.3v, 5V ?

Ja swoja 850 kupilem chyba z 2 lata temu, bo wykrecony q6600 (na 3.7g) i 2900xt powodowaly zawal corsaira hx 650w, a na tym silverstone procek poszedl bez problemu na 4.15G z radkiem w parze :)

Co do poboru energii przez 5850/70 nie wiem jak oni to liczyli bo skoro 5850  @def (725/1.085V) ma miec 170W to moj sam nie wiem ile ciagnie @1040/1.35V, ale co ciekawe gpu-z podaje ze prad na VDDC jest ok. 85A Czyli dla gpu idzie jakies 115W (85A * 1.35V)
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

sesef

Cytat: Raptor77 w 28 Październik 2009, 20:24Co do poboru energii przez 5850/70 nie wiem jak oni to liczyli bo skoro 5850  @def (725/1.085V) ma miec 170W to moj sam nie wiem ile ciagnie @1040/1.35V, ale co ciekawe gpu-z podaje ze prad na VDDC jest ok. 85A Czyli dla gpu idzie jakies 115W (85A * 1.35V)

Maksymalny pobór prądu jest liczony podobnie jak TDP dla procesorów AMD czyli praktycznie jest nie osiągalny nawet przy BOINC. Pobór podawany przez AMD to jest moc jaka będzie potrzebna do zasilenia wszystkich tranzystorów w układzie czyli w momencie kiedy wszystkie jednostki zostaną użyte praktycznie nie jest to możliwe bo np jednostek MAD (liczące sin/cos/exp i iine bardziej skomplikowane funkcje) jest rzadko używana tak samo inne elementy więc realny pobór jest mniejszy niż podają, to samo przy procesorach AMD podaje TDP jakie wystąpi w przypadku kiedy wszystkie tranzystory zostaną zasilone, praktycznie niemożliwe bo nie ma programu który wykorzysta wszystko jednocześnie (Intel natomiast podaje TDP jako maksymalny pobór przy realnym użytkowaniu np obciążenie 3Dsmarkiem).

Cytat: apohawk w 28 Październik 2009, 19:44Skąd ta mania zasilaczy 750W lub 1kW ? Dla quadów intela i geforce'a ?

Zasilacz Corsair 520W przy obciążeniu 80% (416W daje zasilacz) wciąga z gniazdka 490W natomiast podany przez mnie corsair 750W przy takim samym obciążeniu 416W wciągnie z gniazdka tylko około 462W co daje różnice 28W w ciągu miesiąca przy użytkowaniu kompa 8h to jest koszt około 3,5 zł jednak przez 4,5 roku (mniej więcej co tyle wymieniam zasilacz) będzie to już 189 zł a różnica w cenie na chwilę obecną wynosi 171 zł. (wystarczy że zasilacze stanieją, a cena prądu pójdzie w górę i będą większe różnice).

AiDec

Cytat: apohawk w 28 Październik 2009, 19:44
Z tym hałasem to też chyba jakaś przesada, u mnie słychać, że jest chłodzenie, ale nie jest to uciążliwe. Może to przez ten VAPOR-X. Nie wiem jaki hałas mają inni.

Nie przesada jesli mowa o referencyjnym wiatraku. Nie nie przesada jesli mowa o 4870, a nie 4850. Nie nie nie przesada jesli mowa o 4870x2. Nie nie nie nie przesada jesli mowa o dwoch 4870x2 z referencyjnymi wiatrakami :D. Mam nadzieje ze rozjasnilem temat ;).


Cytat: apohawk w 28 Październik 2009, 19:44
Skąd ta mania zasilaczy 750W lub 1kW ? Dla quadów intela i geforce'a ?

Do czego takie zasilki moga byc potrzebne, podam Ci na przykladach z zycia.

Przyklad 1 (zasilka 1300W): Q6600@3.42 + 2x 4870x2 + dwa twardziele 7200 + i-RAM

Przyklad 2 (zasilka 2250W: 1600W + 650W): QX9770@4.2 + 3x 280GTX + 2 twardziele 7200 (RAID 0) + 6x i-RAM (RAID 0).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

apohawk

Dzięki za rozjaśnienie. Widać mam szczęście do sprzętu :P
No good deed goes unpunished.