Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

[Pomysł] Polski projekt ?

Zaczęty przez Skret, 10 Grudzień 2009, 15:10

Skret

Witam. Przeglądając forum szczątkowo poznałem problem polskich projektów które mogłyby ewentualnie wziąć udział w BOINC-owych obliczeniach ... widziałem niechęć uczelni i inne problemy. Może spowodowane to było etapem ewentualnych aktualnych badań które są w pewnym stopniu zaawansowania i ciężko byłoby je wdrożyć pod BOINC-a ... mniejsza z tym

Przeglądając internet natknąłem się na taki artykuł http://www.kosmonauta.net/space-research/missions-astrophysics/940-2009-12-06-britepl - w telegraficznym skrócie - będziemy mieli swojego satelitę który będzie badał gwiazdy pod kątem ich struktury... dla ciekawskich więcej w artykule... podejrzewam, że byłoby co "liczyć" ;)

I w końcu ... może warto byłoby twórcom tego projektu przedstawić możliwość obliczeń rozproszonych ... nie wiem jak Wy - ale ja licząc taki "Polski" projekt byłbym bardziej zadowolony z poświęconej energii i pieniędzy :) wiem, że mogą być problemy - ale taki projekt tworzony od podstaw z uwzględnieniem ewentualnych obliczeń rozproszonych jest chyba bardziej prawdopodobny niż adoptowanie już istniejących.

Machloj

świetny pomysł :) poślij im majla w takim razie!

Waldek1989


Skret

mejl to może zbyt pospolite ... może warto wystosować jakieś oficjalne pismo ? W którym zawarte będą jakieś podstawowe informacje ... ilość członków, moc obliczeniowa którą dysponujemy, krótki zarys jak to wygląda i ewentualne sukcesy innych projektów...

Kryniek

Bardzo ciekawy projekt. Taki polski projekt z chęcią by się policzyło :)

Skret

Z braku większego odzewu ... poszedł zwykły mail z nakreślonymi założeniami BOINC i propozycją uczestnictwa :) Zobaczymy jaka będzie odpowiedź

Waldek1989

Obstawiam ,że odpowiedź może być negatywna, obym się mylił.

Aegis Maelstrom

Obawiam się, że może być nawet brak odpowiedzi. :(

Tak naprawdę nie rozumiem do końca Polaków. Kto jak kto, ale my chyba nie mamy flotylli superkomputerów dla środowiska naukowego i ciekawe projekty w potrzebie by się znalazły. Tymczasem cisza.

Nie wiem, czy to bardziej brak reklamy w środowisku naukowym, brak kompetencji w postawieniu serwera i elementarnej komunikacji ze społeczeństwem, czy zwyczajna inercja? Wiem, że każdy powód jest dobry - pytanie, czy jesteśmy w stanie coś tu zaradzić.

Pantarhei

No i pytanie, kto przeczyta maila.
Proponowałbym ponowić próbę kontaktu starą dobra Pocztą Polską - listem poleconym.

Takie maile to może czytać pani w sekretariacie i uznać je za... nie wiem nawet co - znaczy wiem, ale nie powiem.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Skret

Dokladnie ... dlatego wlasnie wczesniej pisalem ze mail to tak troche pospolicie wyglada :) Dlatego dobrym pomyslem będzie wystosowanie listu bezposrednio do dyrektora tej instytucji... poniżej macie to co poszło mailem - lekko możemy zmodyfikować i wyślemy :) Chciałbym tez, zeby w ta sprawe zaangazowal sie ktos znajacy boinca od podszewki ... bo ja ledwo optymalizacje umiem zainstalowac a co dopiero napisac czy doradzic jakies rozwiazanie juz bezposrednio dla platformy :]

CytatWitam. Reprezentuję polską grupę entuzjastów obliczeń rozproszonych. Niedawno dotarła do nas informacja o tym, że Polska będzie miała w końcu swojego własnego satelitę badawczego, który będzie uczestniczył w projekcie BRITE PL. Zapewne taki projekt będzie wymagał analiz przeprowadzanych przez komputery - a co za tym idzie będzie potrzebna dość duża moc obliczeniowa. W tym momencie chciałbym zaprezentować platformę BOINC ( Berkeley Open Infrastructure for Network Computing ) służy ona do prowadzenia obliczeń na komputerach użytkowników tejże platformy. Ochotnicy udostępniają niewykorzystywaną moc obliczeniową swoich komputerów dla różnych projektów badawczych (Seti - szukanie pozaziemskich cywilizacji, MilkyWay - badanie struktury drogi mlecznej i wielu innych). Użytkownicy tych projektów zbierają się w grupy i rywalizują między sobą w ilości zdobytych punktów, nie dostają oni żadnych profitów z danych projektów - poniesione koszty to ich wkład w rozwój nauki. Polska grupa BOINC@Poland jest obecnie najsilniejszym zespołem w naszym kraju i zajmuje 14 miejsce na świecie ( całościowo projekt BOINC posiada około 1800000 użytkowników dysponujących 4500000 komputerów ) pod względem zdobytych punktów, jej członkowie "liczą" dla wielu projektów - lecz od dawna marzą o projekcie polskim. Obliczenia rozproszone stanowią substytut dla zakupu i utrzymania drogich "superkomputerów", dlatego zwracam się z gorącą prośbą o rozważenie takiego rozwiązania - dla obopólnych korzyści, dla Państwa będą to oszczędności, dla nas satysfakcja z wkładu w rozwój naszej nauki. Jeśli byliby Państwo zainteresowani to chętnie odpowiem na Państwa pytania.

Pozdrawiam
Maciej Naskręt

PS.
Dołączam przydatne linki

http://boinc.berkeley.edu/ - strona główna platformy BOINC
http://setiathome.berkeley.edu/index.php - strona główna projektu SETI, który zgromadził najwięcej użytkowników platformy BOINC
http://www.boincatpoland.org/ - strona główna polskiego "team-u" BOINC@Poland
http://www.boincatpoland.org/smf/boinc/polski-projekt/ - link do tematu na forum teamu BOINC@Poland

Troll81


Pantarhei

Bardzo dobre!
Ogłaszam zbiórkę na znaczek pocztowy.

Tylko jeszcze Ktoś niekwestionowanie kompetentny, i ktoś Niekwestionowanie reprezentatywny dla  drużyny musi to podpisać i wysłać w naszym imieniu.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Szopler

Może TJM jako, że zna BOINC'a od podszewki oraz Jarek W. jako strona naukowa ;).

Skret

No właśnie ... gdzie jest administracja ? ... gdzie szefostwo ? :D

Zawołać mi ich no tu ! Wszak to w "kupie" siła :)

Waldek1989

można jeszcze dopisać jaką mamy moc obliczeniową (zmienno-przecinkowych operacji /sek.) Może to zrobi dodatkowe wrażenie.

Skret


Filavandrel

łatwo sprawdzić :)

Całkowita ilość dostępnych hostów dla tego zespołu   18,003

potem statystyki sumaryczne według CPU dla naszego teamu
kolejnym krokiem by musiało by być podanie dla danego typu CPU jego mocy w ilości operacji x ilość dostępnych CPU z w/w listy

należało by oczywiście odsiać stare nie używane jednostki które mogą być jeszcze w w/w liście
w sumie pracy na parę godzinek ;)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Bober

Ładne. Pisać PW do Mchla.

Waldek1989

a jest jakiś przelicznik ilości punktów/ dzień do ilości operacji/ dzień ?

Mchl

Siać, siać, siać.

Jeśli potrzeba wsparcia moralnego, mogę się dodatkowo pod tym listem podpisać jako Przedstawiciel Stowarzyszenia "Polski Projekt BOINC". :)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Skret

#20
No więc mamy poparcie "władzy" - może ruszmy coś w tym kierunku - noworoczne postanowienie - sprowadzić polski projekt na BOINC :]

Zróbmy liste potrzebnych rzeczy

1. Przybliżona moc obliczeniowa jaką dysponujemy
2. Ludzie którzy mogą służyć swoją wiedzą na temat BOINC-a (działanie, przystosowywanie do danego projektu badawczego)
3. Pieniądze na alkohol
4. alkohol

edit

Napisałem maila do redakcji kosmonauta.net - może oni będą mieli kontakt do osób bardziej do projektu zbliżonych niż sekretariat CAMK :]

Troll81

Walcz  :attack:

ja mogę wspierać w promocji :D

Skret

CytatWitam. Znalazłem tego jedynego maila na stronie portalu kosmonauta.net <http://kosmonauta.net> - dlatego pisze tu a nie gdzie indziej. Może na początku naświetlę trochę sprawę. Reprezentuję polską grupę entuzjastów obliczeń rozproszonych BOINC@Poland. Przeczytałem niedawno na waszej stronie o przygotowaniach polskiego projektu wykorzystującego własnego satelitę. Szukamy kontaktu w sprawie właśnie tego projektu z kimś postawionym "wyżej" niż sekretariat CAMK, który nie odpowiada na nasza maile z propozycją współpracy. W TYM <http://www.kosmonauta.net/space-research/missions-astrophysics/940-2009-12-06-britepl> artykule wspominacie o informacjach od osoby zbliżonej do projektu. Jako entuzjaści kosmonautyki zapewne posiadacie kontakty z takimi właśnie osobami - a my takowego kontaktu szukamy. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,życząc szczęśliwego nowego roku !


CytatWitam,
Pańska prośba została przesłana dalej do CBK i osób zajmujących się projektem BRITE.

Może coś ruszy :)

Troll81

Miejmy nadzieję :D jak na razie B@P zrobiło więcej dla polskiej sceny BOINC niż SPPB :D

Mchl

Jak by nie patrzeć SPPB to w 83% B@P :P

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81


Mchl

Trollu, mam listę członków przecież :D

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

wiem. po prostu patrzę na to z mojej perspektywy... i widzę że SPPB jak na dziś wskórało niewiele.... usiłowałem tam znaleźć coś dla siebie ale nie ma sensu orka na ugorze....

Mchl

Taka widzisz historia. Jak stowarzyszenia nie było, to było wielu chętnych. Jak udało się korespondencyjnie zebrać podpisy i zarejestrować stowarzyszenie, to zarejestrował się potem jeszcze jeden członek... Widać tak naprawdę stowarzyszenie nie było potrzebne żeby działać.

Inna sprawa, że to dzięki stowarzyszeniu poszedł artykuł w KŚ i audycja w TOK FM. Teraz dzięki tej audycji szykuje się kolejna okazja na promocję BOINCa. Mieliśmy też możliwość pokazać się na Warszawskim Pikniku Naukowym w ubiegłym roku, ale zasobów nie starczyło. Stowarzyszenie robi po prostu za skrzynkę kontaktową i w tej roli nieźle się sprawdza.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Skret

tam tadadam tam taaaaaaammm

Panowie ... jest odpowiedź z Brite :D - niestety, nie napawająca optymizmem. Lecz pokazująca ewentualną drogę :)
Cytat"Istnieje zapotrzebowanie na liczenie orbit satelity na podstawie
pokladowych ciagow wspolrzednych GPS. To musi byc robione profesjonalnie, jako rodzaj sluzby, z uwzglednieniem modelu Ziemskiego pola grawitacyjnego i wplywu aktywnosci slonecznej na wysoka (>400km atmosfere). Mamy 3 osrodki profesjonalne (na Uniw. Warminsko-Mazurskim, Uniw. Adama Mickiewicza i w Centrum Badan Kosmicznych. Obliczenia nie sa zbyt uciazliwe jak na nasze mozliwosci"
Dopisek pana z forum astronautów:

CytatSugerowałbym skontaktowanie się z wyżej wymienionymi ośrodkami i przedstawienie swoich możliwości.

Panowie z forum są zainteresowani tematyką BOINC - poagituję trochę na ich forum - może uda się kogoś do nas ściągnąć :)

Troll81


Peciak

Cytat: Skret w 01 Luty 2010, 22:12
tam tadadam tam taaaaaaammm
Ja jeszcze zagram ci na trąbce
Tru tu tu tuuuuuuuuuuuuuu

:respect:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Puma

Nie wiem czy tu pisać  ale mam pomysł w jaki sposób można by wykorzystać BOINC-a  -  chodzi mi o opracowanie silnika dla algorytmów potrzebnych do utworzenia takiej struktury do kontroli lotów aby np. w lecącym samolocie przestawiał na język w którym  chciałby  słyszeć a komputer by wykonywał rozmowy z setkami samolotów naraz , kontrolował parametry i podawał komendy co ma robić pilot  - każdy indywidualnie-- oczywiście w finałowym zakończeniu by ktoś czuwał przy tym czy wszytko idzie jak po maśle 24h na zmiany :) Oczywiście głównie dedykowane do TJM-a :)

Troll81

Cytataby np. w lecącym samolocie przestawiał na język w którym  chciałby  słyszeć

nie rozumiem tej części....