Zasady głosowania na projekt miesiąca - dyskusja

Zaczęty przez eclipse99, 31 Grudzień 2008, 02:08

Szopler

Tajność - TAK
Przechodzenie - TAK przez 3 m-ce
Żelazo - NIE

[PBT] Horpah

hehe, ale cyrk, aż miło się przegląda :)

Niekumaty Burak

Cytat: Horpah w 05 Lipiec 2009, 20:18
hehe, ale cyrk, aż miło się przegląda :)
Zgadza się, jest cyrk, dlatego każda konstruktywna propozycja jest mile widziana.
Navigare necesse est, vivere non est necesse.

Sergeant

To niech pozostanie tak jak było (bez tajności głosowania). Punkty z trzech poprzedzających miesięcy niech przechodzą do głosowania obecnego miesiaca.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

AiDec

Troche z innej beczki, na podstawie wypowiedzi stachu@fiddex:

Glosowanie na projekt miesiaca powinno byc zakonczone, a wyniki opublikowane piec dni przed koncem miesiaca. Umozliwiloby to liczydlowym przestawienie maszynek na nowy projekt i doliczenie probek z dotychczasowego `Projektu miesiaca`, a zwazywszy na ograniczona ilosc wolnego czasu liczydlowych te 5 dni to wcale nie jest duzo (dodajmy do tego wypadki lososowe, wakacje, swieta itp. i nie zapominajmy ze niektorzy musza przelaczyc 20 maszyn, niejednokrotnie recznie...). Zwracam uwage, ze 25 dni na oddanie glosu na `Projekt miesiaca` to w zupelnosci wystarczajacy czas.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

maniek_77

Wątek jest bardzo długi a ja świeżak, więc może już był taki pomysł wcześniej. Najwyżej poleci pare dosadnych komentarzy.  ;D

Ja widziałbym głosowanie w postaci listy projektów (pozostawiam otwartą kwestię, czy ma to być żelazna lista czy nie), oznaczonych kolorami - te na które nie można głosować wyróżnione (btw - wydaje mi się, że 6 m-cy to długi okres kiedy można wrócić do głosowania nad danym projektem do PM). Głosowanie poprzez kliknięcie na dany projekt.

Wyniki są tajne,  ogłoszenie wyników na kilka dni przed rozpoczeciem danego miesiąca, np. 5 dni. To powinno wystarczyć na przełączenia, uwzględnienie urlopów, itp.

Może to jest zbiór pobożnych życzeń, bo nie wiem jak technicznie/informatycznie jest z realizacją takiego projektu. Nie jestem informatykiem  XP
Ale ze świeżym spojrzeniem moge Was zapewnić, że mi takie coś podobałoby się.

Co Wy na to?

maniek_77

aaa i jeszcze coś.
O co chodzi z tym przechodzeniem punktów?? Albo jest głosowanie w danym miesiącu, nawet podparte dyskusją na forum, albo jakieś dziwne promocje.. Przecież nie można głosować na dany projekt po tym jak zostanie wybrany PM przez jakiś czas. To chyba skutecznie ogranicza te najpopularniejsze? 

Voice1980

#167
Mam propozycję... w przypadku gdy w dniu ogłoszenia wyników okaże się, że zwycięski projekt ma problemy typu, brak WU, zanosi się na dłuższy postój serwera itp. można zrobić szybkie głosowanie dogrywkowe. Można by zachować postać tajnej ankiety. Do wyboru zostawiamy 3 projekty, które dostały największą ilość głosów. Głosy z dogrywki nie przechodzą na następny miesiąc. Ilość głosów w dogrywce nie ma znaczenia.

Czasu jest sporo na taką dogrywkę, jeśli dobrze pamiętam ogłoszenie wyników PM jest 20-go.

Można by mieć już gotowy scenariusz na wypadek problemów ze zwycięskim PM.

EDIT

Cytat: AiDec w 10 Sierpień 2009, 21:47
Cytat: Voice1980 w 10 Sierpień 2009, 21:41
Cytat: Pantarhei w 10 Sierpień 2009, 12:36
Widzę, że nikt z piszących nie wziął pod uwagę Spinhange, który jest pierwszy pod względem "handicapu".

Ja śmiem twierdzić, że to właśnie ten projekt będzie PM. O!

głosowałem na ten właśnie project ale nie wiedziałem, że słabo z dostępnością WU... może się unormuje do tego czasu. Jak nie to tak zwana przyroda.... a głos przejdzie na następne głosowanie.

Jak wygra, a nie bedzie WU, to glos nie przejdzie. Po prostu zostanie projektem miesiaca i nikt go nie bedzie liczyl, bo nie bedzie jak liczyc bez WU. Bedziemy zatem liczyc drugi w kolejnosci ilosci glosow projekt, nazywany projektem zastepczym (juz raz mielismy taka sytuacje).

ok AiDec nie wiedziałem, że jest już jakiś plan awaryjny..nie ma tematu   :)

rzyrant

W projekcie miesiaca wrzesien na koncu ankiety znajduje sie suma wszystkich osob, ktore oddaly glos w ankiecie. Moze wlaczyc taka opcje w trwajacej jeszcze ankiecie? Cos ala frekwencja w wyborach.

Troll81

Głosowanie jest tajne a skrypt forum z tego co wiem nie pozwala na taki manewr... nie przewidziano takiej opcji. Albo wyniki są dostępne albo ukryte albo dostępne tylko tym co zagłosowali. Ponieważ ustaliliśmy tajność głosowania, wyniki i frekwencja będą podane po zakończeniu trwania ankiety.

Sebastian M. Bobrecki

Hej, a może uprościć to całe głosowanie, w taki sposób:
1. Zrezygnować z tych 3 miesięcy odpoczynku dla projektu który wygrał.
2. Robić ciągłą kumulację głosów.
3. Zerować wynik projektu który wygrał.

Dzięki temu samo się wszytko będzie regulowało. Projekt który został PM raczej nie ma szans żeby po wyzerowaniu dogonić skumulowane punkty innych projektów. Jednak mogło by się tak stać że wszyscy głosujący wybiorą znowu ten sam projekt i znowu będzie on PM. Jeśli by jednak tak było to znaczy że taka jest demokratyczna wola zespołu, a taka 3 miesięczna kwarantanna jak teraz byłaby w tym przypadku sprzeczna z wolą zespołu, a to niedopuszczalne. Zresztą wydaje mi się że takie niebezpieczeństwo występowało by tylko na początku, do puki nie skumulowało by się trochę więcej punktów. Można by też ewentualnie użyć punktów z poprzednich odbytych już głosowań (przecież mamy wyniki). Taka kumulacja dała by też szansę mniej popularnym projektom które w systemie z 3 miesięczną przerwą i tak nie mają szans z bardziej popularnymi projektami (bo tych bardziej popularnych jest więcej niż 3). I może np. po roku taki projekt dociułał by tyle głosów żeby się stać projektem miesiąca.

Co wy na to załogo?
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

X X X

Było głosowanie i większość nie była przychylna kumulacji a była za dłuższą karencją.

Sebastian M. Bobrecki

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 05 Październik 2009, 11:34
Było głosowanie i większość nie była przychylna kumulacji a była za dłuższą karencją.

Hm, czy możesz mi podać może link do miejsca na forum gdzie to było poruszane? Bo z tego co ja znalazłem to było tylko na temat przechodzenia punktów z poprzedniego miesiąca przy zachowaniu przerwy. A mi chodzi o likwidację tej przerwy i wprowadzenie ciągłej kumulacji i resetów.

Pytam poważnie bo chciałbym się zapoznać.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Troll81

http://www.boincatpoland.org/smf/projekt-miesiaca/karencja-zwycieskich-projektow-6-miesiecy/

Sebastian M. Bobrecki

Cytat: Troll81 w 05 Październik 2009, 14:33
http://www.boincatpoland.org/smf/projekt-miesiaca/karencja-zwycieskich-projektow-6-miesiecy/

To jednak jest głosowanie nad karencją a nie nad kumulacją punktów. I faktycznie nie dziwie się że prawie nie było głosów na 0 bo to głosowanie nie uwzględniało kumulacji punktów.

Zaczynam odnosić wrażenie że może niezbyt dokładnie wyjaśniłem tę ideę. Więc posłużę się przykładem:

MiesiąceProjektyGłosyKumulacja
1Bardzo popularny66
Średnio popularny44
Mało popularny22
PM zostaje Bardzo popularny
2Bardzo popularny55
Średnio popularny48
Mało popularny35
PM zostaje Średnio popularny
3Bardzo popularny611
Średnio popularny44
Mało popularny27
PM zostaje Bardzo popularny
4Bardzo popularny55
Średnio popularny48
Mało popularny310
PM zostaje Mało popularny
itd...

Dla uproszczenia użyłem tylko trzech projektów i małych punktów. Jak widać z czasem układ się balansuje i zaczyna dopuszczać też mało popularne projekty. Z czasem też projektom z kategorii "Bardzo popularne" po resecie będzie bardzo ciężko dogonić stawkę. W związku z tym okres karencji nie jest potrzebny.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Troll81

Wadą rozwiązania jest to że mała grupa userów głosująca konsekwentnie na mało popularny projekt, spowoduje że PM zostanie jakaś kijowizna której nikt nie chce liczyć. W efekcie może spaść zainteresowanie projektem miesiąca. Chcąc uniknąć takiej sytuacji wprowadziliśmy brak możliwości przechodzenia punktów w nieskończoność. A jednocześnie by zwiększyć nieco różnorodność projektów mamy karencję projektów. Głosowania w obu tych sprawach już się odbyły..... więc po co to ruszać???

X X X

Głosowania już się odbyły i w tym roku nie ma co do tego wracać. Jednak dalej nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy twierdzą, iż mała grupka userów może przegłosować dużą - to nie przystaje do matematyki, którą znam. Czyż każdy z nas nie ma jednakowego głosu?

Zresztą problem jest wyolbrzymiony - przynajmniej 98% członków naszego teamu zwyczajnie olewa PM.

Troll81

98% naszych członków nie jest aktywnych. Ale pozostałe 2% nie olewa. Czy mamy wznawiać co rusz głosowania bo doszli nowi członkowie którzy w nich jeszcze nie zagłosowali?? Nie widzę jakiegoś masowego poparcia dla zdjęcia karencji projektów więc też nie widzę potrzeby ponownego głosowania.

X X X

Cytat: Troll81 w 05 Październik 2009, 17:45Czy mamy wznawiać co rusz głosowania bo doszli nowi członkowie którzy w nich jeszcze nie zagłosowali?
Cytat: 7NBI_Zarecki RobertGłosowania już się odbyły i w tym roku nie ma co do tego wracać.
XD
PS: Brak aktywności to synonim olewania.
W miesiącu aktywnych było 1563, a w PM... na dziś 54, w tym część przypadkiem.

Zatem, 96.5% aktywnych członków teamu olewa PM!

RAD-Poland

@b0b3r
była taka propozycja, kilka miesięcy temu, nawet skleciłem tego typu tabelkę http://www.boincatpoland.org/smf/projekt-miesiaca/glosowanie-na-projekt-czerwca/msg68937/#msg68937, następnie w kilku pobocznych wątkach trwała burzliwa dyskusja i głosowanie i większość była przeciwna kumulacji głosów z poprzednich okresów, obecnie chyba przechodzą głosy z ostatniego miesiąca, ale ostatnio mam mało czasu i rzadko jestem na forum to mogę nie być do końca w temacie

EDIT: cały temat o tym, zamknięty co prawda -> http://www.boincatpoland.org/smf/projekt-miesiaca/czy-jestes-za-przechodzeniem-punktow-z-glosowania/msg71343/#msg71343

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Aegis Maelstrom

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 05 Październik 2009, 17:43
Głosowania już się odbyły i w tym roku nie ma co do tego wracać. Jednak dalej nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy twierdzą, iż mała grupka userów może przegłosować dużą - to nie przystaje do matematyki, którą znam. Czyż każdy z nas nie ma jednakowego głosu?

Zresztą problem jest wyolbrzymiony - przynajmniej 98% członków naszego teamu zwyczajnie olewa PM.

Przy nieskończonym horyzoncie czasowym i skończonej liczbie głosujących, w przypadku braku zerowania jeden konsekwentny głosujący wreszcie przegłosuje całą drużynę. To trywialna matematyka.

@B0b3r - zgadza się, natomiast problemem jest "czas zbiegania" do takiego stanu układu ("balansowania" - jak to nazwałeś). <skrzywienie matematyczne> Przy tej liczbie projektów nie jestem pewien jakie realizacje miałby ten proces. </skrzywienie matematyczne>

X X X

Cytat: Aegis Maelstrom w 05 Październik 2009, 19:13Przy nieskończonym horyzoncie czasowym
A takim przecież jako ludzie dysponujemy.

Cytati skończonej liczbie głosujących, w przypadku braku zerowania jeden konsekwentny głosujący wreszcie przegłosuje całą drużynę. To trywialna matematyka.
Przy braku zerowania, "konsekwentny" nigdy nie przegłosuje drużyny, jeżeli choć jeden członek drużyny, choć raz w historii, poprze inny projekt niż "swój". I nieskończoność nic tu nie zmieni.

Mój stary znajomy specjalista od algorytmów mawiał - gówno włożysz, gówno wyjmiesz.

Sebastian M. Bobrecki

Przyjmując 65 za liczbę głosujących i konsekwentne głosowanie jednej osoby, z dużym prawdopodobieństwem, najdalej za 130 miesięcy jej projekt zostanie PM. :deadman:

A teraz na poważnie. Według mnie fakt że jakiś mało popularny projekt zostanie PM jest ok. Chyba trochę o to chodzi w tej zabawie żeby wesprzeć właśnie takie projekty. Teraz sytuacja jest taka że wiodą prym Rosetta i WCG które zostają PM cyklicznie jedna po drugiej po zakończeniu karencji. Według mnie są to projekty na tyle popularne,także wśród członków zespołu nie udzielających się na forum, że dadzą sobie radę nawet nie zostając PM. A co do tego że zasadniczo i tak większość olewa PM, to może też właśnie dlatego że ich ulubione projekty nie mają najmniejszych nimi zostać, więc liczą swoje. Z tego co widzę po wynikach głosowań na PM i z tego jaki miały skutek wśród członków zespołu, wychodzi mi na to że to bardziej wybór tego co będzie liczył SKB@P. I może to dobrze ale wydaje mi się że wtedy SKB@P powinien mieć rolę misyjną i głównie liczyć mało popularne projekty żeby nas w nich podciągać.

Oczywiście, jak widać powyżej, po przejrzeniu i przemyśleniu kilku kwestii moje zdanie uległo pewnej zmianie, i nie jestem już taki pewny że mój pomysł na głosowanie byłby dobry, szczególnie przy większej liczbie głosujących, bo 130 miesięcy to "trochę" za dużo, a to i tak nie na 100%. Wydaje mi się że obecny stan całego przedsięwzięcia o nazwie PM nie jest najlepszy, wnioskuję głównie po waszych komentarzach bo sam się udzielam od niedawna, i chyba trzeba by się zastanowić jak to naprawić albo jaki przyjąć kierunek. Na pewno poruszana w innym wątku kwestia dotarcia do większej liczby członków zespołu jest bardzo ważna również dla PM.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Troll81

Więc zapraszam do działu dotyczącego promowanie teamu :D i BOINC w ogóle. Aktywizacja liczydłowych to według mnie najlepszy środek do "wzbogacenia" teamu.

Bober

b0b3r generalnie po długich debatach przyjęliśmy model PM, który funkcjonuje całe 2 miesiące - IMO trochę za mało, żeby ocenić skuteczność jego działania.

IMO Twoja propozycja zmian jest przedwczesna - jeśli obecny model się sprawdzi (póki co dla mnie jest ok) to nie będę widział powodu do wprowadzania zmian.

W tym miesiącu wygrał, dość nieoczekiwanie, mało popularny VTU, także nie jest prawdą, że małe projekty nie mają szans.

Aegis Maelstrom

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 05 Październik 2009, 23:01
Cytat: Aegis Maelstrom w 05 Październik 2009, 19:13Przy nieskończonym horyzoncie czasowym
A takim przecież jako ludzie dysponujemy.

Twierdziłeś, że przegłosowanie większości przez mniejszość jest niemożliwe i powoływałeś się przy tym na matematykę.

Odpowiedziałem, że prawdopodobieństwo przegłosowania wszystkich przez jednostkę zbiega po czasie do jedności. Skoro powołujesz się na matematykę, powinieneś umieć wyciągnąć z tego wniosek a nie bawić się w erystykę.

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 05 Październik 2009, 23:01
Cytat: Aegis Maelstrom w 05 Październik 2009, 19:13
i skończonej liczbie głosujących, w przypadku braku zerowania jeden konsekwentny głosujący wreszcie przegłosuje całą drużynę. To trywialna matematyka.
Przy braku zerowania, "konsekwentny" nigdy nie przegłosuje drużyny, jeżeli choć jeden członek drużyny, choć raz w historii, poprze inny projekt niż "swój". I nieskończoność nic tu nie zmieni.

Nieprawda. Dowód jest na poziomie dawnej pierwszej klasy liceum.
Czy aby na pewno bierzesz pod uwagę fakt, że nie zerują się punkty dla projektów z miejscem 2..n, ale dla PM się zerują? O takiej propozycji właśnie rozmawialiśmy...

Cytat
Mój stary znajomy specjalista od algorytmów mawiał - gówno włożysz, gówno wyjmiesz.

A to nie wiem do czego się odnosi.

Troll81

eh...... znów się zaczynają piętrowe cytaty.

Proszę o przedstawienie konkretnych wad aktualnego systemu głosowania i przedstawienie konkretnych zalet nowego modelu.

X X X

Cytat: Aegis Maelstrom w 06 Październik 2009, 18:50Czy aby na pewno bierzesz pod uwagę fakt, że nie zerują się punkty dla projektów z miejscem 2..n, ale dla PM się zerują? O takiej propozycji właśnie rozmawialiśmy...
Napisałeś, że "brak zerowania". To nie erystyka, to przyjmowanie założeń, które sam ustanowiłeś.

Troll81

Robert - skoro zaproponowałeś zmiany w trybie głosowania to przedstaw wady aktualnego systemu i zalety swojej propozycji. Bo dyskusja nie ma sensu jak nie dyskutuje się o konkretach....

X X X

A gdzież to ja zaproponowałem zmiany trybu głosowania na PM?!  :wth:

Aegis Maelstrom

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 06 Październik 2009, 19:27
Cytat: Aegis Maelstrom w 06 Październik 2009, 18:50Czy aby na pewno bierzesz pod uwagę fakt, że nie zerują się punkty dla projektów z miejscem 2..n, ale dla PM się zerują? O takiej propozycji właśnie rozmawialiśmy...
Napisałeś, że "brak zerowania". To nie erystyka, to przyjmowanie założeń, które sam ustanowiłeś.

Nie. Założenia zostały przedstawione w pierwszym poście i to ich dotyczy dyskusja.

Dla mnie to koniec tej sprawy.

Troll81

CytatA gdzież to ja zaproponowałem zmiany trybu głosowania na PM?!

Masz rację. Mea Culpa. Przepraszam.

legis

Może przydałayby się zmiany w głosowaniu na projekt miesiąca ?
Pod głosowanie mogły by podlegać tylko projekty w których mozemy podskoczyć w rankingu.
Można wykorzystać newsletter nie tylko do informowania o projekcie miesięca ale równierz do zachęcania ludzi by się przyłączyli:
Od pierwszego lutego liczymy XXXX przyłącz się, naszym celem jest osiągnięcie xxx miejsca w tym projekcie ble ble
Albo jakaś specjalna ranga dla tych co liczą projekt miesięca miesiąc w miesiąc

Troll81

Błagam.... niech przez choć kwartał poobowiązują stałe reguły.... Dopiero co rozszerzaliśmy listę projektów. Mamy ją teraz zawężać????? Ktoś nam zarzucał cenzurowanie projektów......

Bober

legis większość twoich propozycji była już przegadana, może oprócz kwestii podskoczenia w rankingu - ale tu znowu przychylę się do obecnej formy - lista projektów jest otwarta i głosujemy demokratycznie. Agitacja jest dozwolona. Obecnie nie ograniczamy listy niemal w żaden sposób.

P.S. Niech powyższa odpowiedź nie stanie się zaczątkiem kolejnej dyskusji nad zasadami. Zgadzam się w pełni z Trollem.

Peciak

Cytat: Troll81 w 31 Styczeń 2010, 22:46
Błagam.... niech przez choć kwartał poobowiązują stałe reguły.... Dopiero co rozszerzaliśmy listę projektów. Mamy ją teraz zawężać????? Ktoś nam zarzucał cenzurowanie projektów......
Popieram Trolla. Mam tylko taką mała prośbę może ktoś zebrał by do kupy te nasze wszystkie ustalenia.
1. Wszystkie projekty są równe i można na nie głosować
2. Na projekt miesiąca oddaje się jeden głos którego nie można wycofać.
3. Glosowanie odbywa się przez 25 dni w miesiącu poprzedzającym.   ?
4. Głosy na nie wybrane projekty przechodzą przez następne  sześć miesięcy.
5. Coś jeszcze ?
Zbierzmy to do kupy i niech będzie w jednym miejscu.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

legis


Troll81

Jak dostanę sygnał że nwsletter nie będzie powodował bana strony to wznowi działalność, prawdopodobnie po zmianie hostingu. Gdzie sens to już powiedziałem......

apohawk

Cytat: Piotr R. w 31 Styczeń 2010, 22:55
Popieram Trolla. Mam tylko taką mała prośbę może ktoś zebrał by do kupy te nasze wszystkie ustalenia.
1. Wszystkie projekty są równe i można na nie głosować
2. Na projekt miesiąca oddaje się jeden głos którego nie można wycofać.
3. Glosowanie odbywa się przez 25 dni w miesiącu poprzedzającym.   ?
4. Głosy na nie wybrane projekty przechodzą przez następne  sześć miesięcy.
5. Coś jeszcze ?
Zbierzmy to do kupy i niech będzie w jednym miejscu.
Wg ankiet w tym dziale i mej panięci ;)
1. "Wszystkie projekty są równe i można na nie głosować*" (patrz p.5)
2. "Na projekt miesiąca oddaje się jeden głos którego nie można wycofać."
3. "Glosowanie odbywa się przez 25 dni w miesiącu poprzedzającym."
4. "Głosy przechodzą przez jeden miesiąc."
5. "Projekty zwycięskie wypadają z głosowania na sześć miesięcy."
No good deed goes unpunished.

Niekumaty Burak

Cytat: legis w 31 Styczeń 2010, 22:42
Pod głosowanie mogły by podlegać tylko projekty w których mozemy podskoczyć w rankingu.
Właśnie zaczęliśmy głosować na projekt marca. Agituj projekt w którym możemy podskoczyć. Poprę twój głos. Dlatego na razie wstrzymuję się z głosowaniem.
Navigare necesse est, vivere non est necesse.