Zasady głosowania na projekt miesiąca - dyskusja

Zaczęty przez eclipse99, 31 Grudzień 2008, 02:08

Pigu

jak matacz trafi w zweryfikowanego, to spróbuje jeszcze raz z innego ip - wielkie mi co - weryfikację należy odpuścić

myślę, że winą za zaistniałą sytuację należy obarczyć nie tyle konkretną osobę (a może i osoby - tego się już pewnie nie dowiemy) co raczej narastającą w środowisku setowców frustrację - wyobraź sobie jak bardzo musi być irytujące przez tyle miesięcy być blokowanym przez koalicję do której wielu przystępuje tylko po to by... no właśnie - nie wpuścić seta

obecne zasady z nie zmienianiem głosów zabezpieczają przed tym więc powinno być dobrze - tym bardziej, że widać do kogo należą oddane głosy i nikt się nie poważy by wykoxać jakiś mało lubiany projekt na pustych userach

KrzychuP

#41
no dobra dołączę się do dyskusji

1. Powinniśmy wrócić do normalnej ankiety, w końcu to zabawa, a nie wojna o ropę, ale...

2. Głos będzie jednorazowy - wyeliminuje to sytuację, jak teraz z blokowaniem Seti, gdy pod koniec miesiąca niesetowcy zmieniają głos na największego rywala Seti w głosowaniu, byle nie dopuścić do wybrania Seti, po to jest w końcu półroczna karencja, żeby nie powtarzały się te same projekty. Poza tym..

3. Powinniśmy chyba sobie trochę ufać  ::), w końcu gramy w jednej drużynie, a nawet jeśli ktoś chciałby zrobić wałek, to jak widać po ostatnim głosowaniu zostało to wychwycone

i dodam jeszcze, że przecież NIE MA OBOWIĄZKU UCZESTNICZENIA W PROJEKCIE MIESIĄCA

Troll81

Ale jak zobaczyliśmy nie wszyscy umieją się bawić. Snucie teorii spiskowej na temat koalicji anty-seti trochę mnie śmieszy. Fakt że kilku userów przeniosło głos ale rosetta to naprawdę dobry projekt. I poza tym naprawde sporo osób głosuje. Projekt miesiąca stał się za to kolejnym polem do rywalizacji wewnątrz teamu. Fakt jednak pozostaje że na wyniki głosowania można nieuczciwe wpływać i w miarę naszych skromnych możliwości nalezłaoby taką możliwość ukrócić najbardziej jak się da. MOja propozycja utrudnia wałowanie w projekcie miesiąca jednocze snie proces weryfikacji jest w miarę prosty i bezbolesny. Argumen że nie wszyscy dohapią się do 1000 kredits jest już trochę naginany, bo nawet na starej maszynie w krótkim czasie da się taki pułap osiągnąć. Poza tym pozostaje obsługa wyjątków (osoby nie liczące dla teamu ale będące jego działaczami itp). Fakt że projekt miesiąca jest tylko zabawą a cały BOPINC to tylko tak naprawdę hobby nie oznacza że pozwalamy na to by ktoś nam, tę zabawę psuł. Argument że można nie liczyć projektu miesiąca jakoś nie trafia do koalicji SETI (przecież mogą luczyć SETI, nikt im nie zabroni) i do mnie też nie.

Pigu

#43
Cytat: Troll81 w 07 Styczeń 2009, 14:33
Snucie teorii spiskowej na temat koalicji anty-seti trochę mnie śmieszy.
to sobie przejrzyj dotychczasowe wyniki głosowań, a zanim przy którymś powiesz, że "o tutaj wcale seti nie jest wydymany" przypomnij sobie jak rozkładały się wyścigi - setowcy popierają wyścigi i wybierali ścigające się projekty nawet kosztem seta

Cytat: Troll81 w 07 Styczeń 2009, 14:33
MOja propozycja utrudnia wałowanie w projekcie miesiąca jednocze snie proces weryfikacji jest w miarę prosty i bezbolesny.

muszę założyć 30 kont o nazwach takich samych jak nieudzielający się na forum członkowie teamu by udowodnić, że się mylisz? mamy 3400 teamowiczów i tylko 1253 zarejestrowanych na forum (z czego część to goście z innych for itp)

Troll81

a ile osób pod koniec miesiąca zmieniło głos tak by seti przegrał????

Pigu

np Troll w grudniu, w listopadzie, mam szukać dalej?

OxyOne

dlatego ja nie głosuje i sie w to nie bawie. powinno byc "jeden strzał, jedna głowa" a nie ze ja sobie zmieniam jak mi sie podoba.
takie głosowanie powinno byc przemyslane przez usera. jak zauwazylem ze mozna sobie usuwac głosy i głosowac kolejny raz to juz wałkiem zapachnialo wiec zrezygnowałem...
głupie przetargi co ma liczyc serwer a co nie, głupie rozmowy, wywody, kłótnie po co to. malo wokól nas tego szlamu? wszedzie gdzie popatrze to syf, scierwo i qrestwo az rzygac mi sie chce. myslalem ze chociaz tutaj bedzie jakis spokoj, ze jestesmy w jednej druzynie. nie wazne jaki mamy sprzety kazdy jest wazny kazdy daje jakis wkład czułem sie ze przynaleze do jakiejs grupy co pomaga sobie nawzajem łaczy jakas "braterska" wiez, ale... sie myliłem... na poczatku tego nie widziałem. z biegiem czasu jak powstał SKB@P czy jakos tak, było ok lecz... kłótnie na temat kolejnych kompow mnie meczyły i zmeczyły. mnie i moja firme jest stac podarowac naszej druzynie nowego kompa (o mały włos by sie stało) ale ja nie widze teraz jakiejkolwiek przyszlosci dla niego. nie ma jednego fuhrera ktory by trzymał to wszystko za jaja, tutaj sa sami wodzowie nie ma indian... a to boli.
powiedzcie mi co tu teraz robic? ja nie widze opcji... poczekam az sie pojawi ktos kto zrobi ordung i wtedy sie zastanowie co czynic dalej.
narazie jestem obserwatorem...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81

NetMonitoring nie obrażaj się. Demokracja tym się rózni od zamordyzmu ze jest wolność wypowiedzi. Ja akurat nie wiem czy bym wstąpił do teamu gdzie jest jeden fuhrer i mnie za jaja chce potrzymać. Nie się zam za kulki złapie a nie ludzi obmacuje. Projekt miesiąca nie był złym pomysłem i pobudza wewnątrzteamową rywalizację (która w efekcie wzmacnia naszą pozycję w rankingach). Co byś proponował w zamian? Kto by podejmował decyzję odnośnie tego które projkety ma liczyć SKB@P? kiedyś o tym była dyskusja. Padła propozycja by liczył wszystkie projkety po równo, i taka żeby tylko darczyńcy głosowali, i taka żeby SKB@P iczył te projekty gdzie mamy szansę awansować albo odbić miejsce (lub je utrzymać). Ale większość ludu chciał wyborów projektu miesiąca. Że niektórzy nie umieją się bawić to już inna sprawa.

OxyOne

Cytat: Troll81 w 07 Styczeń 2009, 16:08
NetMonitoring nie obrażaj się. Demokracja tym się rózni od zamordyzmu ze jest wolność wypowiedzi. Ja akurat nie wiem czy bym wstąpił do teamu gdzie jest jeden fuhrer i mnie za jaja chce potrzymać. Nie się zam za kulki złapie a nie ludzi obmacuje. Projekt miesiąca nie był złym pomysłem i pobudza wewnątrzteamową rywalizację (która w efekcie wzmacnia naszą pozycję w rankingach). Co byś proponował w zamian? Kto by podejmował decyzję odnośnie tego które projkety ma liczyć SKB@P? kiedyś o tym była dyskusja. Padła propozycja by liczył wszystkie projkety po równo, i taka żeby tylko darczyńcy głosowali, i taka żeby SKB@P iczył te projekty gdzie mamy szansę awansować albo odbić miejsce (lub je utrzymać). Ale większość ludu chciał wyborów projektu miesiąca. Że niektórzy nie umieją się bawić to już inna sprawa.

1. nigdy sie nie obrazam takie mam wypowiedzi...
2. co to jest demkracja? nie bede pisał elaboratów na ten temat powiem krótko to jest "path" dla ludu. Faszyzm czy pochodna jego nazizm nie jest zły nawet komunizm...nieodpowiedni ludzie kierowali... demokarcja hmm... wolnosc wypowiedzi... jak uwazasz ze to wystarczy i bedzie ok to sie mylisz.
3 Musi byc jakas hierarchia, jak pisałem tutaj sa sami wodzowie nie ma indian... ktos musi wyciagac wnioski decydowac, ktos kto rano wstaje i zanim właczy kompa, wlacza myslenie...bo sie zrobi co sie zrobiło - rozpiździaj.
4.Projekt miesiaca jest ok bo nic madrzejszego nie zostało wymyslone i nic nie bedzie, tylko ze kazdy ma głosowac nie wazne czy jestem czy nie jestem darczynca, sponsorem czy smiesznym filantropem. ma byc rownosc. brak mozliwosci edycji. krotkie decyzje bez wywodów. ankieta - projekty -oddaje głos -sprawdzam wyniki- czekam na start projektu. koniec i kropka. bez dyskusji po co dlaczego i w jakim celu. wygrało seti bedzie seti w nastepnym miesiacu wykluczone z liczenia. w kolejnym miesiacu powtorka - wygrała rosetta w nastepnym miesiacu wykluczona wchodzi w to miejsce projekt wczesniej wykluczony.
5. nie widze aby skb@p liczył 50 projektów osobno nawet naraz bezsens. do niczego sie nie dojdzie ani wynikow ani pozycji. konkretnie 3-4 projekty i koniec. kiedys głosowałem na to aby dorzucic grafe nvidi i zeby komp liczył gpugird, miałem nadzieje ze to przejdzie bo miałem na stanie sztuke 280 to bym wyslał kupilo sie druga i by jechał na 2x280 ale... nie widziałem ruchów, entuzjazmu, konkretów wiec... tylko wysmiewanie... wiec poszła do kompa co miał byc dla B@P i przekazałem dla domu dziecka (ale sie dzieciaki cieszyły) nie bede ukrywał popłakałem sie, nie wiedziałem ze takie nic moze tak cieszyc. to było przyjemniejsze niz przekazanie grupie ktora nie porafi sie połapac i jeszcze by sie kłócili... pomysł zaczerpniety z VWforum tam zbierali na silnik forum chcieli 1K uznierali ponad 3K wiec porobili prezenty i dali dod domu dziecka koło Opola. (grupa opolska) :parrrty:


Nigdy nie robie nieprzemyslanych ruchów, widze ze ktos jest zainteresowany chce pomocy otrzyma ja, otrzyma wiele wiecej jak widze ze zostalo to spozytkowane korzystnie dla obu stron.

nigdy nie robie pierwszego ruchu... taka polityka moja i jakos utrzymuje sie na rynku...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81

z tego co pamiętam to ankieta na temat zakupu kart była i padła decyzja że po uzbieraniu kasy na 3 kompa zabieramy się za grafiki, tym bardziej że doszło Seti na CUDAch a zapowiadają się nastepne projekty i może być to ciekawa opcja. Grafike mogłeś dosłac poza konkursem bo SKB@P przyjmuje datki rzeczowe a i karty szukaliśmy. Nie musielibyśmy też zakupować drugiej (dotychczasowe płyty do SKB@P nie były kupowane z zamiarem tworzenia SLI) bo na jednej też by nieźle nasz team podciągnął w RAC. A że dostały dzieci z domu dziecka, to też się dobrze stało. Przynajmniej ktoś czerpie radość z tego sprzętu.

OxyOne

Nie mam zamiaru tworzyc ja moge wspomóc a to jest roznica. wiecej to my sobie porozmawiamy jak sie spotkamy... pod pregierzem
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

[PBT] Horpah

Cytat: NetMonitoring w 07 Styczeń 2009, 17:03
3 Musi byc jakas hierarchia, jak pisałem tutaj sa sami wodzowie nie ma indian... ktos musi wyciagac wnioski decydowac, ktos kto rano wstaje i zanim właczy kompa, wlacza myslenie...bo sie zrobi co sie zrobiło - rozpiździaj.

tak NetMonitoring zgadzam się z tobą, tu brakuje takiej osoby rozstrzygającej, mądrze nadającej kierunek ...
Taką osobą powinien być założyciel/kapitan, i muszę niestety z przykrością powiedzieć że Mchl nie wywiązuje się z tej roli.

OxyOne

od tego sa trzezwo myslacy moderatorzy majacy otwarte umysły na fajne ciekawe rozwiazania. Mchl jest zalozycielem i wystarczy ze bedzie trzymał moderatorów w ryzach (od tego oni sa od tego - Kononowicz) sam... nie jest w stanie polapac to wszystko rozłazi sie jak robactwo i musiałby siedziec ciagle na forum i pilnowac.
a przeciez ma rodzine dom prace itp.
uwazam ze powinni byc po 2 szt modów na kazdy dział...
co do głosowania juz wraziłem swoja opinie, nie uszczesliwi sie wszystkich, ale mozna wybrac tak aby było dobrze...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Bober

#53
Jestem nieco zdumiony powyższymi wypowiedziami  |-?

Po pierwsze forma głosowania w tym miesiącu to jedynie eksperyment - ot Mchl nie miał czasu szukać moda do ankiet, więc rzucił pomysł, żeby zrobić głosowanie postami.

Po drugie Mchl dobrze się we wszystkim orientuje i jak coś się dzieje, tak jak w tym przypadku, szybko reaguje. Zarzut że nie ma osoby "rozstrzygającej" jest zupełnie nietrafiony. To że zrobiliśmy wątek, w którym można przedstawić swoją wizję głosowania, nie oznacza że nie będzie żadnego rozstrzygnięcia. Wręcz przeciwnie. Wątek jest po to, żebyśmy po rozważeniu przedstawionych opinii podjęli decyzję.

Wypowiedzi, że są tutaj "sami wodzowie" kompletnie nie rozumiem. Owszem jesteśmy drużyną, ale nikt nikomu nie będzie mówił co ma liczyć. Chyba powoli zapominacie, że zabawa w projekt miesiąca jest całkowicie dobrowolna i że to tylko zabawa.

Fakt - głosowanie nad projektem miesiąca sprawą wagi państwowej nie jest i rzeczywiście nie ma sensu ani długo się nad tym zastanawiać, ani debatować, ani tym bardziej toczyć pianę. A rozwiązanie powinno być proste i w czasochłonne weryfikacje głosujących nikt się nie będzie bawił (sorry Trollu).

A tu proszę - toczycie pianę, burzycie, nawet się niektórzy zaczęli odgrażać, że opuszczą drużynę (chyba że źle odczytałem czyjeś intencje). A przecież nic takiego się nie dzieje... XD

Dalej: 2 moderatorów na każdy dział? Po co? Żeby ciągle kasować jakieś posty i pilnować, żeby się żaden offtop nie zrobił? Offtopy i tak będą a czasem bardzo trudno je wyciąć z tematu bo zaburza się ciąg przyczonowo-skutkowy kolejnych wypowiedzi. Zresztą ostatnio skasowałem 1 posta i już było oburzenie.

Poza tym znam fora, gdzie każde odejście od tematu jest piętnowane, upominane, dawane ostrzeżenia. W efekcie jest więcej upomnień niż postów na temat. Nie cierpię takich forów.

I w końcu: to nie jest wątek do rozmów na temat moderacji, od tego mamy osobny temat. XD

EDIT: I zgadzam się, że pomysł z umożliwieniem zmiany głosów nie był najlepszy. Nie będzie tego więcej.

Troll81

A ja nadal uważam że tylko krowa nie zmienia zdania :(

Pigu

nie wprowadzaj argumentacji w stylu Artura - uważam, że brak możliwości zmiany głosy będzie zdrowy dla ankiety i nie czuję się krową :ph34r:

KrzychuP

ja też nie jestem krową, swoje poglądy mam  :arrr:

jak nie wiesz na co się zdecydować, to czekaj do ostatniej chwili głosowania, jak większość zagłosuje  :P

Troll81

Po prostu ukrywanie wyników czy brak możliwości zmiany głosu, NIE uniemożliwi, ani nawet nie zniechęci do zakładania fikcyjnych kont i nabijania głosów na projekty.

TJM

Cytat: Bober w 07 Styczeń 2009, 19:51
Jestem nieco zdumiony powyższymi wypowiedziami  |-?

Po pierwsze forma głosowania w tym miesiącu to jedynie eksperyment - ot Mchl nie miał czasu szukać moda do ankiet, więc rzucił pomysł, żeby zrobić głosowanie postami.


Display.php linia 624

usunąć:

|| ($pollinfo['hideResults'] == 1 && $context['poll']['has_voted'])


Ewentualnie - przecież SMF ma na standardzie opcje ujawniania wyników ankiety kiedy jej czas dobiegnie końca.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Judge

Cytat: Bober w 07 Styczeń 2009, 19:51
EDIT: I zgadzam się, że pomysł z umożliwieniem zmiany głosów nie był najlepszy. Nie będzie tego więcej.

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego obecna ankieta na projekt lutego jest tak mało oblegana. Zaledwie kilkanaście głosów. Ponieważ wiele osób - Ci, którzy nie bawią się w to co najlepiej punktuje lub co najbardziej lubi, woli wybrać to co będzie najbardziej pożyteczne z tych, które mają największą szansę przejścia. Mówię tu generalnie o sobie, jak również pewnie pewnien odsetek B@P. Obecnie chętnie zagłosowałbym na Seti, ponieważ miało wygrać na styczeń i nie wygrało, a wiele osób miało tak wielką nadzieję. Wolę jednak zaczekać, bo możliwości zmiany głosu nie mam.

Chwilę o tym pomyślałem i jest tylko jedno rozwiązanie, które może rozwiązać problem:
Odbywają się 2 głosowania.

1. Głosujemy na wszystkie projekty, które mogą być. Każdy ma możliwość zmiany głosu. Ankieta trwa tyle, żeby na drugą część pozostały pełne 7 dni. Swoisty półfinał
2. Finał - przez 7 dni głosujemy na 5 najwyżej ocenionych projektów. Brak możliwości zmiany głosu. Wyniki ukryte.

Nie wiem jedynie czy 5 to nie za dużo, chyba lepiej byłyby 3.

Metoda rzetelna i prosta. W finale ludzie wiedzą, co najlepiej chcieliby w danym miesiącu, głosują i czekają na wyniki.
gg: 2439099

Judge

Nie wiem czemu, straciłem możliwość edycji posta...

Co do uczciwości. Żadnym problemem dla mnie jest stworzenie odpowiedniego skryptu, który sprawdzi czy wszystkie głosy były prawdziwe i czy nie było zjawiska oddawania głosu z różnych kont (tych samych adresów ip). Nie znam obecnie struktury bazy danych głosów, jednak zwykle sposób jest ten sam, dlatego nawet można od razu owe głosy odfiltrować - za pośrednictwem jednego przycisku... a cała operacja trwa 3 sekundy.
gg: 2439099

TJM

Adres IP jako wyznacznik ważności głosu jest g... warty. Gdybym chciał sfałszować jakiekolwiek głosowanie, od razu wbiłbym w google, zassał listę proxy i jakiegoś proxy checkera, potem pozakładał różne konta (i jeszcze może na bezczela popisał z nich trochę postów, żeby je 'uwiarygodnić'). Jak wtedy skryptem cokolwiek sprawdzisz ?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Judge

Cytat: TJM w 10 Styczeń 2009, 21:38
Adres IP jako wyznacznik ważności głosu jest g... warty. Gdybym chciał sfałszować jakiekolwiek głosowanie, od razu wbiłbym w google, zassał listę proxy i jakiegoś proxy checkera, potem pozakładał różne konta (i jeszcze może na bezczela popisał z nich trochę postów, żeby je 'uwiarygodnić'). Jak wtedy skryptem cokolwiek sprawdzisz ?


Zakładam, że w grudniu ręcznie sprawdzano adresy ip, zapisane w bazie. Ale skoro takowe narzędzie się nie przyda, nie ma sprawy. Nie będę musiał marnować swojego czasu po to by komuś było lżej. Nie musisz mnie już namawiać.

Przy okazji przedstawię Ci prostszą metodę, którą i tak już znasz. Mając neostradę klikasz 'rozłącz', czekasz 3 sekundy i klikasz 'połącz'. Voila! A ile czasu mniej zmarnuję!
gg: 2439099

eclipse99

Gdyby adres IP miał być decydującym kryterium przy uznawaniu ważności głosu odebralibyśmy prawo głosu osobom które dzielą wspólne łącze.

TJM

Cytat: Judge w 10 Styczeń 2009, 21:47

Przy okazji przedstawię Ci prostszą metodę, którą i tak już znasz. Mając neostradę klikasz 'rozłącz', czekasz 3 sekundy i klikasz 'połącz'. Voila! A ile czasu mniej zmarnuję!

To akurat da się wykryć prostym skryptem.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Judge

Mogę się mylić, ale dyskusja na temat zastąpienia obecnej metody przetrzymywania danych z ankiety w ogóle nie powinna mieć miejsca. Ciekawi mnie w którym miejscu wspomniałem o zmianie sposobu zapisywania danych z ankiety. A co jeszcze bardziej zastanawiające, że podejmę się modyfikacji skryptu forum. Ktoś tu chyba nie czyta postów, ponieważ najpierw opisałem metodę 'nowej' formy ankiety, według mojej wizji, a później dopisałem co można zrobić dodatkowo.

Cytat
stworzenie odpowiedniego skryptu, który sprawdzi czy wszystkie głosy były prawdziwe

Myślę, że to nie podlega dyskusji, a dla wyjaśnienia, bo może ktoś nie rozumie - czy adresy ip w wynikach ankiety nie powtarzają się [o ile takie byłyby zapisywane].
gg: 2439099

OxyOne

Judge potrafiłbys zrobic skrypt który zamiast zlicza czy sprawdza IP, sprawdzał czy zliczał ID np płyty głównej albo CPU?

Przyklad:

1. Użyszkodnik ID xxxxxxxxxxx z nr IP xxx.xxx.xxx.xxx   // uwazam ze to by wydolilo bo jaki jest odsetek uzytkownikow logujacych sie na forum z tego samego kompa? a jaki jest logujacych sie z jednego Ip np osiedlówki
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Pigu


sesef

Cytat: Pigu w 11 Styczeń 2009, 00:15
forum jest w stanie pobrać takie dane?

Samo forum i php nie (co najwyżej pobierze sobie ID płyty głównej serwera na którym stoi o ile jest taka możliwość) javascript chyba również nie ma takich możliwości. Jedyne co mi przychodzi na myśl to jakiś aplet w Java który bu się uruchamiał przed oddaniem głosu sprawdzał sobie co trzeba i albo by pozwalał albo nie (swego czasu może i nadal wp gry tak sprawdzają czy się nie ma sprzętowego bana, jak ktoś takiego dostał to zamiast gry dostanie piękny komunikacik :P)

Mchl

Judge: Skrypt który mi pokaże ile do danej ankiety wpłynęło głosów z konkretnego IP (i od razu wskaże nicki pozwiązanych z tym IP kont) zrobiłem sobie sam przy okazji styczniowego głosowania.
Problem jest tego typu, że samo IP nie może być tutaj wyznacznikiem. Przy weryfikacji głosów z poprzedniego głosowania sprawdziłęm adresy email, daty rejestracji, daty logowania, ilość napisanych postów. W jednym przypadku nawet sprawdzałem geolokalizację IP.
Trochę z tym zabawy było. Jak będzie trzeba powtórzę, chociaż wolałbym nie.

TJM: Dzięki za wskazówkę. Rzucę okiem w to miejsce.

NetMonitoring, Horpah: Zespół nasz zawsze działał na zasadzie inicjatywy "oddolnej" oraz całkowitej dobrowolności. Jeżeli jest grupa członków mająca ochotę na zabawę w projekt miesiąca, proszę bardzo. Postaram się im to jak najbardziej ułatwić, natomiast uważam że zasady rządzące tą zabawą powinni sami ustalić między sobą tak, aby mieć z niej jak największą satysfakcję. Wkroczyć mogę tak jak w styczniu, gdy za pomocą dostępnych tylko administratorowi forum narzędzi mogę rozstrzygnąć, czy nie doszło do próby zafałszowania wyników. Zauważcie jednak, że nawet w tym wypadku moja decyzja dla nikogo nie jest wiążąca. Są tacy, którzy ją uznają, a są na pewno też tacy, którzy uznają, że w tym miesiącu nie bawią się w PM.
Co do ilości moderatorów przypadających na jeden dział forum... chciałbym zauważyć, że przy takiej ilości działów moderatorów potrzeba by więcej niż jest stale aktywnych użytkowników forum. :P Natomiast jeżeli uważacie, że rzeczywiście załoga moderująca jest zbyt mała, lub też że jest zdominowana przez jakąś "grupę trzymającą władzę" (ta grupa to chyba ja :P), to myślę że nie ma problemu aby rozszerzyć skład tej ekipy. Ale to dyskusja na osobny wątek. Jeżeli są zainteresowani, proszę założyć takowy w odpowiednim dziale.

Do wszystkich: Jeżeli ktoś was tutaj złapał za jaja, proszę o PM do mnie. Przekażemy dane sprawcy do prokuratury.

NetMonitoring: Dobrą rzecz zrobiłeś z tym komputerem. Myślę, że nie tylko ja się cieszę z tego bardziej, niż gdyby miał trafić on do nas.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Aegis Maelstrom

Witam Panów, :)

przepraszam z góry, że swój pierwszy wpis umieszczam w tak gorącym "branżowym" temacie, ale czytam Was od jakiegoś czasu a w tym wątku nie bardzo rozumiem, z czym macie problem.  ::)

Jeśli macie przypadki oszustwa i chcecie się przed tym zabezpieczyć - to czy nie najprościej powiązać konto na tym forum z odpowiednim kontem na BOINC - tak jak proponował Troll? Przecież wystarczy potem poprosić nowe osoby o umożliwienie kontaktu mailowego - po czym wysyłać do nich (na podane w BOINCowych ustawieniach) maile ze spersonalizowanym hasłem. Osoba je podaje i jest zweryfikowana. W ten sposób można rozwiązać problem podszywania się pod istniejące konta; wątpię, by było tutaj wiele pacyn (drugich kont) - co najwyżej mogą być osobne konta cżłonków rodziny, znajomych itd. - ale to rzadsza sprawa.

Oczywiście, pozostaje mozliwość założenia nowego konta; na pl.wikipedii (m.in. stamtąd pochodzę :) ) rozwiązujemy to przez podwójny cenzus - edycji i stażu. Dodatkowo może być sprawdzane IP (i inne dane identyfikacyjne  ;D). Z cenzusem nie warto przesadzać, nisko ustawiona poprzeczka też będzie pełnić swoją rolę.

Wiadomo, że jeśli ktoś naprawdę chce oszukać, to to zrobi - natomiast taki cenzus odbiera ochotę na impulsywne oszustwa, zalew głosów spod proxy / dynamicznych IP / komputerów wszystkich kolegów.
Poza tym, warto mieć odrobinę wzajemnego zaufania i wyrozumiałości. To hobby, a nie walka o złote gacie.  :P

Co do systemu głosowania: nie ma rozwiązania idealnego, każdy sposób wpływa (czyli wypacza) wynik - matematyczny dowód dla ("liniowej") teorii gier nazywa się twierdzeniem o niemożności Arrowa. Mimo to (a może właśnie dlatego) warto się spokojnie zastanowić, jaki sposób będzie najodpowiedniejszy.

IMVHO w realiach BOINC sprawdzałaby się lista preferencji - choć rozumiem opór fanów SETI, którzy na tym by przegrali (możemy się umówić: albo SETI się lubi dla UFO lub punktów, ale się je ole... ignoruje jako bezużyteczne, największy projekt, który do tego przeliczone dane i tak chował do szuflady itd.).
Lista preferencji ma za to dwie wielkie zalety: daje szansę projektom podobnym oraz osłabia chęć do "przerzucania" głosów czy czekania do samego końca na to, kto ma szansę wygrać. Sposób wyboru: kto ma najwięcej punktów albo odwrotnie, techniką eliminacyjną (tak bodajże głosują puryści z Debiana).

Tyle pod rozwagę.


P.S. Na koniec co do fuehrerów, faszyzmu itp. przyjemności. Z tymi wodzami i Indianami masz NetMonitoringu wiele racji, niemniej zauważ, że nawet na wodzów jest mało chętnych =) - to doradców jest sporo...  XD

Co nie zmienia faktu, że to nie jest ani przymusowa praca, ani podbój świata. To jest hobby. :)
Ze swojego doświadczenia: polskojęzyczna Wikipedia powstała i powstaje bez żadnego fuehrera, zamordyzmu itd. Fakt faktem, przez lata odeszliśmy od radosnej i nieskrępowanej anarchii do systemu bardziej uporządkowanego i sformalizowanego - niemniej to dobra wola i poświęcenie jednostek są motorem napędowym takich inicjatyw jak Wikipedia czy drużyny BOINC.
Wszyscy są tu ochotnikami. :)

Mchl

Aegis  !!! Witam w naszych skromnych progach :D

Pomysł z wykorzystaniem adresu mailowego do weryfikacji jest niezły... a do tego tak prosty, że w ogóle o nim nie pomyślałem do tej pory  :-[
Tak naprawdę osoba weryfikowana, nie musi nawet podawać samego adresu, tylko jego skrót MD5, a ja już coś wymyślę, żeby można było porównać to z danymi z projektu... Na początek pewnie niestety ręcznie, ale powinno to się dać zautomatyzować.

Mógłbyś przybliżyć nam zasadę działania listy preferencji?

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Aegis Maelstrom

Hej Mchl! Świat jest mały. :D

Cytat: Mchl w 11 Styczeń 2009, 21:55
Aegis  !!! Witam w naszych skromnych progach :D

*blush* Progi wyglądają na wygodne, cieszy wiki (MediaWiki!), a ja jestem zwykłym czynnym użytkownikiem Internetu. :)

Cytat
Tak naprawdę osoba weryfikowana, nie musi nawet podawać samego adresu, tylko jego skrót MD5, a ja już coś wymyślę, żeby można było porównać to z danymi z projektu... Na początek pewnie niestety ręcznie, ale powinno to się dać zautomatyzować.

Tak można zrobić dla automatu. Na początek (tłumu chętnych nie widzę...) wystarczy chyba zwykłe hasło, potem wpisywane w odpowiednim wątku, albo odsyłane do Ciebie już z konta na tym forum jako prywatna wiadomość.

Cytat
Mógłbyś przybliżyć nam zasadę działania listy preferencji?
Och, to można zrobić na multum sposobów.
Najbardziej łopatologicznie to np. dać każdemu do wyboru n (np. 5) projektów z listy k opcji, przy czym każdy szereguje projekty w listę od najbardziej preferowanego do najmniej. Ten najbardziej preferowany otrzymuje punktów 5, ten najmniej 4, itd. - po kolei równym krokiem 1 - aż do jedynki.
Na koniec punkty sumujesz i wygrywa ten z największą liczbą punktów.
Oczywiście, można to modyfikować na wiele sposobów.

Przytaczani przeze mnie Debianowcy korzystają z bardziej wysublimowanej metody - zmodyfikowanego systemu Condorceta z sekwencyjnym odrzucaniem Schwartza w wersji odpornej na dwie identyczne opcje wyboru. (np. tu: http://seehuhn.de/pages/vote)

Czysty Condorcet-Schwartz jest techniką bliską niemożliwego ideału - niemniej wymaga czasu na zapoznanie się z nią i zrozumienie.  XD Sam musiałbym sobie poczytać i przypomnieć.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich zainteresowanych tematem - i BOINC!

Pigu

faktycznie - Michl nasz tatko posiada nasze maile jako członków drużyny w BOINC oraz nasze maile jako użytkowników forum - przez mechanizm porównawczy można dopuszczać do głosowania, osoby o niezgodnych mailach musiałby przejść weryfikację poprzez pm'ki - zweryfikowanych liczydlowych można już łatwo progować np kredytkami i stażem w teamie

od razu naszedł mnie pomysł na zwałowanie poprzez rozszczepienie konta na 2 o różnych mailach, ale na to nie będzie raczej wielu chętnych - po pierwsze będzie łatwo wykrywalne nawet przez boincstatrs po drugie - szkoda punkcików :P

osobiście dalej jestem za głosowaniem bez modyfikacji głosu i najlepiej tajnym aż do wyników :ph34r:

Mchl

Och! A mnie przyszedł do głowy pomysł iście makiawieliczny! Jako że ze 100% pewnością mogę zweryfikować tylko swoją własną tożsamość, jestem jedyną osobą uprawnioną do głosowania!  XD


W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Machloj

ale uważaj! jak raz na pół roku nie dasz wygrać seti to i tak pewnie pod koniec głosowania seta wygra kilkunastoma głosami  XD

Troll81

ale weryfikacja maili umożliwi głosowanie tylko tym którzy mają Konta w projektach BOINC i do tego w naszej drużynie :D a to rozwiązanie proponowałem jakiś czas temu z uwzglednieniem wyjątków (aktywni forumowcy bez konta w BOINC albo aktywni na naszym forum konkurenci)

OxyOne

Cytat: Troll81 w 12 Styczeń 2009, 01:01
ale weryfikacja maili umożliwi głosowanie tylko tym którzy mają Konta w projektach BOINC i do tego w naszej drużynie :D a to rozwiązanie proponowałem jakiś czas temu z uwzglednieniem wyjątków (aktywni forumowcy bez konta w BOINC albo aktywni na naszym forum konkurenci)

Tak tak tak dobrze prawi, trzeba przyznac racje chłopakowi...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

OxyOne

Tak sobie mysle moze dostaniemy karty do głosowania z nr pin albo telekod jak w banku internetowym... XD
hmmm... mailem mozna dostac nr do głosowania -> logowanko wklepywanko nr głosowanko i ogladamy wynik.... jakos to zmodyfikowac i byłoby dosc skuteczne.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Mchl

Od jakiegoś czasu projektuję sobie po cichu skrypt do zarządzania zespołem (chodziło dotąd głównie o newsletter). W tej sytuacji można do niego dorzucić jakiś moduł do głosowań.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org