Zasady głosowania na projekt miesiąca - dyskusja

Zaczęty przez eclipse99, 31 Grudzień 2008, 02:08

Pigu


Troll81


Mchl

Dajcie mi popracować najpierw nad uzyskaniem absolutorium, pretty please :P

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Pigu

zasady jak ostatnio, nowinki wprowadzimy jak kapitan znajdzie czas :attack: Trollu zakładaj topic

Troll81

Widzę że zostałem mianowany oficjalnym założycielem wątków :D

PanStaszek

A mnie się wydaje, że głosowanie za pomocą ankiety było bardziej ekscytujące. Można było na dzień czy dwa przed końcem zmienić swój (decydujący) głos co powodowało dreszczyk emocji....

..... wiem wiem .... a teraz ukracamy kombinacje i nieuczciwość .


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

PanStaszek

Nawiązując do bieżącego głosowania na projekt czerwca, demokracja demokracją, ale udział w głosowaniu userów którzy właśnie się dopisali do forum i dodatkowo nie ujawniają swojego dorobku punktowego nadal mi śmierdzi.


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

Troll81

Ja już swoją propozycję na ten temat podałem. Weryfikacja userów jest jedynym wyściem i niestety ograniczyłoby to dostęp do głosowania dla początkujących.

PanStaszek

No właśnie, przecież "10 przykazań" może zaistnieć w demokracji. Czas by je ustalić ....


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

Szopler

Czas wprowadzić weryfikację głosowania jednorazowym kodem SMS ;).

Troll81

A to ciekawa propozycja.... na to nie wpadłem

Sergeant

Albo wprowadzić dwa ograniczenia, trzeba wtedy nie spełniać jednego lub drugiego, aby móc głosować na projekt miesiąca: kto nie ma np. więcej niż 10, 15, 20 itp. wiadomości na forum to nie może głosować lub drugie ograniczenie: kto nie przedstawia w postaci tabelki z Boinc swojego dorobku punktowego też nie może głosować.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

Troll81

wkleić tabelkę to ja mogę bez bólu kogo chcę (wystarczy ze wkleję odpowiedni bbcode)

Kryniek

Cytat: stachu @ fiddex w 28 Maj 2009, 07:12
Nawiązując do bieżącego głosowania na projekt czerwca, demokracja demokracją, ale udział w głosowaniu userów którzy właśnie się dopisali do forum i dodatkowo nie ujawniają swojego dorobku punktowego nadal mi śmierdzi.

Rzeczywiście, trudno się z Toba nie zgodzić. Coś sporo ostatnich głosów jest od "nowych". Ale myślisz że urządzałby ktoś taką dziecinadę? Bo inaczej tego nie można nazwać :wth:

lolek

Przy tej liczbie członków zespołu wszystko jest możliwe. Niestety czarne owce mogą się znaleźć wszędzie (mam jednak nadzieję, że wszystko jest uczciwie).
  Ograniczenie związane z punktami nie ma sensu, ja bym zostawił pomysł Sergeant`a z liczbą postów, a jako drugie wprowadził datę rejestracji na forum.Np. głosujący musi mieć min. 15 postów i być na forum od przynajmniej dwóch tygodni. 

PanStaszek

Cytat: Kryniek w 28 Maj 2009, 15:27
Rzeczywiście, trudno się z Toba nie zgodzić. Coś sporo ostatnich głosów jest od "nowych". Ale myślisz że urządzałby ktoś taką dziecinadę? Bo inaczej tego nie można nazwać :wth:

Może urządzałby dziecinadę, może nie. Ale bardziej mnie irytuje, że to co mam liczyć może zależeć od kogoś kto wpadł na chwilę na nasze forum, zagłosował, a sam nawet nie podepnie projektu, lub może nawet nie liczy niczego w BOINC.


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

Pigu

niby tak, ale z drugiej strony taka natura obliczeń rozproszonych - są słonie i są mróweczki, albo zaakceptujemy, że mimo słoniowatości będziemy ulegli wobec głosu mniejszych, albo od razu załóżmy sobie głosowanie "projekt miesiąca dla pro uber zweryfikowanych mastachów" %)

osobiście nie powiem żadnemu liczydłowemu nawet najmniejszemu który ma 100cr i rac 30 (oraz być może słomiany zapał), że nie jest godzień głosować

z drugiej strony dla każdego szulera mam coś specjalnego

Voice1980

Cytat: sergeant w 28 Maj 2009, 10:30
... kto nie przedstawia w postaci tabelki z Boinc swojego dorobku punktowego też nie może głosować.

Bardzo podoba mi się ten pomysł

Troll81

już kiedyś proponowałem limit 1000 credits żeby móc głosować. Nawet osoby z niskim RAC szybko dobiją do checkpointa.

eclipse99

Cytat: Voice1980 w 28 Maj 2009, 17:30
Cytat: sergeant w 28 Maj 2009, 10:30
... kto nie przedstawia w postaci tabelki z Boinc swojego dorobku punktowego też nie może głosować.

Bardzo podoba mi się ten pomysł


Żeby zweryfikować czy dane punkty należą do głosującego można wprowadzić zasadę, iż głos jest ważny tylko jeśli głosujący poniżej oddanego głosu poda linka do swojego profilu w projekcie w którym ma najwięcej punktów, tam z kolei będzie się musiał znaleźć jakiś znak rozpoznawczy np. tekst "Głosuję na projekt miesiąca w BOINC@Poland". W ten sposób uzyskamy pewność że punkty należą do głosującego, dodatkowo każdy będzie mógł zweryfikować ważność każdego głosu, sprawdzających będzie wielu więc wyłapiemy wszystkie wątpliwe/nieważne.

lolek

Sposób skuteczny ale czy nie odstraszy nowych userów. Ja np. dopiero dziś założyłem pierwszy profil (POEM) a liczę już od kilku miesięcy. Pobawiłem się i posprawdzałem jaki dorobek mają ci "nowi" i okazało się, że spora część z nich ma dużo lepszy wynik niż ja (zakładając, że pseudonimy z forum należą do tych samych osób co kąta).

buninek

Demokracja demokracją, ale aby głosować należy mieć ukończone 18 lat.
Absolutnie jestem za weryfikacją.
Przeciez to zakrawa na farsę, aby akceptowane były głosy z lewych kont bez żadnego wkładu w dorobek punktowy zespołu.

PanStaszek

Propozycja eclipse99 nie wymaga wielkiego zachodu. Jeśli komuś zależy by jego głos był ważny dostosuje się do zasad. I dlaczego miałoby to kogoś odstraszyć. To raczej sygnał że podchodzimy poważnie do tematu, więc poważnego liczydłowego nie zniechęci.


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

lolek

W sumie może być, ale trzeba w końcu coś ustalić, najlepiej przed końcem miesiąca, żeby nie było, że zmieniamy reguły w trakcie głosowania.  Może ankieta ? W trzy dni większość forumowiczów zdąży oddać swój głos ?

PanStaszek

Byle tylko w ankiecie nie wzięli udziału "lewi" forumowicze  ;D.  A jeśli potrzeba odrobinę więcej czasu zawsze można opóźnić rozpoczęcie głosowania na projekt lipca o kilka dni.


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

eclipse99

A może po prostu poprosimy Mchla o autorytarną decyzję.

Krystian_Lap

mysle ze jak kazdy wklei tabelke pod swoim glosem w projekcie to nie bedzie wielki problem ;)

lolek


PanStaszek

Nawiązując do wypowiedzi KrzychaP z czerwcowego wątku (http://www.boincatpoland.org/smf/projekt-miesiaca/glosowanie-na-projekt-czerwca/msg68789/#msg68789)
możnaby skrócić o kilka dni okres głosowania na projekt miesiąca, aby znając odrobinę wcześniej wyniki był czas na przełączenie się na nowy projekt.


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

Sergeant

Słuszna uwaga. Tak z tydzień przed końcem miesiąca zakończyć głosowanie. Ewentualnie można podokańczać liczenie w innych projektach i całą moc obliczeniową skierować na projekt miesiaca.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

satanetv

Przeleciałem tak powierzchownie głosowanie na projekt czerwca i nie jest w 100% takie ładne jak mu się przyjrzymy. Wprowadzając 2 ograniczenia. Pierwsze: postów więcej niż 10 i RAC większy od 20 to w tym momencie już 11 głosów byłoby nieważnych. Uważam, że trzeba coś z tym zrobić i to jak najszybciej.

Gargul

Ilość postów nie powinna mieć znaczenia. Jesteś tutaj 2 miesiące, a masz 80 postów. Ja się rejestrowałem 1,5 roku temu i mam 34. A mogłbym mieć nawet jeden - ten. I co z tego wynika? Czy żeby byc pełnoprawnym członkem, muszę miec sygnaturkę i pisac na forum?! Inna sprawa, że SETI bawiłem się na długo przed BOINCem (jeszcze na Pentium 200 MMX). Czy fakt, że udzielasz się na forum i pochwalisz sygnaturką robi z Ciebie lepszego członka drużyny od mojej osoby?

RAC też nie ma znaczenia. Oszust bez problemu jest go sobie w stanie podbić. Jak? Poświęcając chwilę jakiemuś projektowi?! Zresztą gdybym nie kupił sobie 1,5 roku temu nowego sprzętu, nadal miał bym RAC ~40-60. Czy to czyni ze mnie oszusta?

Jedyny dobry pomysł ,to potwierdzanie "tożsamości". Zmienił bym tylko słowa, na przykładowy "Projektem czerwca wybieram Einstein@home". Oszust jednak i to obejdzie. Ludzkiej kultury i uczciwości się nie zastąpi niczym. A robić z głosowania polowanie na "agentów", niczym w IPNie, sensu raczej nie ma.

Jarek Wróblewski

A ja mam pytanko: Czy osoby, które w ogóle nie biorą udziału w projekcie miesiąca, powinny w nim głosować?

Tu można mieć różne zdanie, nie wiem jak jest właściwie, ale w/g mnie na przebieg zabawy powinny mieć wpływ przede wszystkim osoby, które biorą w niej czynny udział, czyli liczą.

Może przepustką do głosowania powinien być jakiś udział w poprzednich projektach miesiąca? Zważywszy, że głosujących jest istotnie mniej niż liczących, nie wydaje się to drastycznym ograniczeniem.

Jeśli chcę, aby inni poświęcali swoje moce na mój ulubiony projekt, może także powinienem dać coś w zamian, choćby symbolicznie, na miarę swoich możliwości sprzętowych?

Nie wiem jakie są tu możliwości formalnej weryfikacji, ale i tak głosowanie odbywa się przez ręczne zliczanie postów.

Przykładowy scenariusz, jaki widzę:

Wyliczamy minimalny udział punktowy, np. komputer stary rzęch, 100 godzin na miesiąc.
Załóżmy, że do głosowania w miesiącu N uprawnia osiągnięcie minimum punktowego w co najmniej 2 miesiącach z N-5, N-4, N-3, N-2.

No to wtedy głosuję przez posta:

W listopadzie głosuję na Babka@Home
W czerwcu miałem 3276464 punktów
We wrześniu miałem 173264 punktów


Pierwsza linijka to głos na projekt listopada, dwie kolejne zawierają wskazanie minimów punktowych uprawniających do głosowania.

Jeśli podałem fałszywe dane odnośnie moich wyników w projektach miesiąca czerwiec - wrzesień, to ktoś to sprawdzi w tabelach i podniesie wrzask.


Znaleziono AP26:

http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246#22466

Pigu

imo dobry pomysł - manipulatorom trudno będzie podszyć się pod kogoś kto jest najprawdopodobniej aktywnym użytkownikiem  :attack:

satanetv

Czyli rozumiem że aby zagłosować w danym miesiącu na projekt trzeba wziąć udział w dwóch poprzednich projektach i wykazać się jakimś minimum zdobytych punktów. Tym samym nowy user miałby 2 miesiące karencji. Uważam, że to dobry pomysł. Rozumiem też, że idąc tym krokiem mamy pewną zależność. Chcesz głosować musisz osiągnąć minimum w każdym kolejnym projekcie. Bo jeżeli np w kwietniu osiągnąłeś minimum w maju nie to tym samym nie możesz głosować w czerwcu i lipcu. Dopóki znowu nie będziesz miał przez kolejne 2 miesiące osiągniętego minimum. I myślę, że to dobre rozwiązanie. Bo w tym momencie jak ktoś głosuje na jakiś projekt i on nie wygra to już nie bierze udziału w PM. Z drugiej strony jak wyliczyć minimum ?? Bo musi być wyliczane co miesiąc w ten samm sposób. Może jakaś propozycja wzoru na to :D :D

KrzychuP

A ja jestem PRZECIW weryfikacji.

Robicie z zabawy farsę. Co to? Decydujemy o losie świata?
NIE BĘDĘ NICZEGO WKLEJAŁ, UDOWADNIAŁ, ETC.  XP

To ma być zabawa. Jak się komuś nie podoba, to i tak nie będzie liczył PM, więc o co takie halo?
A moim zdaniem, jeśli jakiś mało/wcale udzielający się liczydłowy weźmie udział w głosowaniu, to już jest pierwszy krok, żeby zacząć się trochę udzielać na forum.
Często ludzie nie mają czasu, żeby tu siedzieć i wklepywać posty, a odpowiedzi na swoje pytania znajdują już w istniejących wątkach, to po co mają zadawać po raz n-ty to samo pytanie? Tylko, żeby nabić sobie postów?
No i nie zapomnijcie wprowadzić jeszcze kolejnych wzorów, np. na minimalną ilość postów miesiącu... paranoja  ::)

Trochę zaufania do ludzi  XP

lolek

Zaczynacie popadać w paranoję.  Zostańmy już przy tej sygnaturce i linku do profilu, tak aby ci co mają wątpliwości (również ja) mieli jakaś pewność, a żeby głosowanie nie stało się jakieś skomplikowane.

Sergeant

Wystarczy sygnatura z Boinc. Można tylko wprowadzić jedno zastrzeżenie. Głosować można tylko na te projekty (z podanej listy do głosowania), w których ma się już zdobytych ileś tam punktów. To będzie łatwe do sprawdzenia i nie trzeba wyliczać co miesiąc.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

satanetv

@KrzychuP Zaufanie zaufaniem ale w głosowaniu na projekt czerwca 12 głosów jest dyskusyjnych. Zobacz ten oddany dziś. (Nikogo się nie czepiam) User zarejestrowany o 2 w nocy pierwszy post oddany 15 min później i to na projekt miesiąca. Gdzie w tym miesiącu każdy głos wyjątkowo się liczy bo różnice w czołówce są bardzo małe. Zabawa zabawą ale jak nie liczę nigdy w PM bo mój projekt nie wygrał to z jakiej racji ktoś inny ma liczyć w projekcie na który ja głosowałem. Na forum długo nie jestem 2 razy głosowałem na POEM i co teraz mam nie brać czynnego udziału w PM bo POEM nie wygrało. W Prime byłem chyba 30 a w Enigmie jestem 21. Przecież mogłem sobie liczyć POEM. Ale uważam, że skoro będę upierał się przy POEM i ktoś ma liczyć POEM mimo, że nie lubi tego projektu to ja też muszę coś dać od siebie i liczyć to co większość wybrała. A co do minimum w danym miesiącu to wstępnie polecam

min=((suma(1-10))/n)*0,25

Czyli: sumujemy wyniki pierwszych 10 miejsc. Dzielimy przez ilość użytkowników którzy wzięli udział w danym miesiącu w projekcie i mnożymy przez jakiś współczynnik np 0,25

Czekam na słowa krytyki poparte argumentami.

Policzyłem tak na szybko dla Primegrid i wyszło mi że próg byłby na poziomie 971 pkt co nie jest jakimś nie osiągalnym poziomem chyba

Sergeant

To chcecie pozbawić możliwości głosowania kogoś, kto może mieć sporo punktów, ale liczy na przykład tylko dwa, trzy projekty?
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl