Audio ( sprzęt, muzyka etc)

Zaczęty przez Kret_polny, 18 Czerwiec 2011, 01:21

_Aleksander_

Cytat: Troll81 w 09 Listopad 2012, 09:16
ogólnie to uważam że głośniki muszą być solidne. Solidna sklejka dobre membrany i magnesy. do tego dobrze ekranowany kabel. Ot i wsio.

Czy jest jeszcze jakaś dziedzina w której się nie doktoryzowałeś ?  :book:
No nie mogłem się powstrzymać....

Troll81

w całkiem sporej ilości dziedzin :D ale mam chyba prawo wyrazić swoje zdanie. Jako ze nie wyczuwam zbytnich różnic pomiędzy "solidnym" a "audiofilskim" to nie zamierzam przepłacać. Ogólnie to uważam że z audiofilami jest jak z miłośnikami homeopatii. Chcą słyszeć różnicę to ją usłyszą i nic ich nie przekona że białe jest białe a czarne jest czarne.

Arivald

Cześć.

Co do sklejki.
Obudowa głośnika musi mieć być zrobiona z materiału o jak największej masie własnej. Czyli im 1cm3 tego materiału będzie cięższy, tym trudniej będzie wprowadzić go w drgania. Drgania jak wiadomo poruszają powietrze wywołując tym samym dźwięk (raczej niepożądany). Dlatego tak popularny jest MDF. Chociaż widziałem też kolumny ze szkła. Sklejka jest raczej lekka i stosowana chyba w tańszych rozwiązaniach. O płycie wiórowej już nie wspomnę.

Audiofile.
Ja postrzegam audiofili raczej jako ludzi nieszczęśliwych. Nigdy nie otrzymają tego co by ich zadowoliło. Zawsze będzie coś do poprawienia, zawsze będzie jakiś lepszy model sprzętu, zawsze pokój będzie można wyposażyć w jakiś ustrój akustyczny, wymienić kabelek z miedzi na srebro, dodać nowe kolce pod CD aby nie przenosiło drgań przy odtwarzaniu płyty itd. itd. Widziałem nawet podkładki amortyzujące pod kabel głośnikowy :facepalm2: !!

Sądzę że ludzie, którzy nie mają hamulca w postaci: "Jest OK, super." A z tym badaniem słuchu, wiem po sobie. Kilka lat temu słyszałem piszczący kineskop w TV przy wyłączonym dźwięku. Dzisiaj już nie słyszę. A to jest częstotliwość około 16kHz.

Pozdrawiam,
Andrzej.

_Aleksander_

Cytat: Troll81 w 10 Listopad 2012, 19:29
w całkiem sporej ilości dziedzin :D ale mam chyba prawo wyrazić swoje zdanie. Jako ze nie wyczuwam zbytnich różnic pomiędzy "solidnym" a "audiofilskim" to nie zamierzam przepłacać. Ogólnie to uważam że z audiofilami jest jak z miłośnikami homeopatii. Chcą słyszeć różnicę to ją usłyszą i nic ich nie przekona że białe jest białe a czarne jest czarne.

Nie bronię nikomu wyrażania opinii.  Dla mnie będziesz wiarygodny w tej dziedzinie jak zbudujesz swoje pierwsze kolumny.
Poznasz jakie to proste: solidne głośniki, sklejka i magnesy i kabel ekranowany.

,,Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł."  XD

Troll81

nie zamierzam budować bo się na tym nie znam. Zamierzam kupić. Najpierw się zorientuję czego chcę. ile jestem skłonny wydać, potem zobaczę co najlepszego mogę zakupić w tej cenie. A następnie kupię.

_Aleksander_

Cytat: Troll81 w 10 Listopad 2012, 20:03
nie zamierzam budować bo się na tym nie znam. Zamierzam kupić. Najpierw się zorientuję czego chcę. ile jestem skłonny wydać, potem zobaczę co najlepszego mogę zakupić w tej cenie. A następnie kupię.

Nie znasz się na budowie kolumn, ale opowiadać co jest solidnie potrzebne do budowy kolumn to potrafisz?
Skończmy temat, bo szkoda czasu na pogaduszki o niczym. Nie chcę wyjść na zgryźliwego...

Troll81

Cytat
Nie znasz się na budowie kolumn, ale opowiadać co jest solidnie potrzebne do budowy kolumn to potrafisz?

_Aleksander_ źle mnie zrozumiałeś. Ja nie wypowiadam się z pozycji eksperta. Po prostu wyrażam swoje zdanie. Laikom wolno mieć zdanie?

Dotychczas użytkowane przez mnie głośniki miały plastikowe obudowy i membrany średnicy 4-5cm. I nawet jako laik wiem że to tani chiński badziew. Dlatego też dla mnie solidne będzie to co wymieniłem. Jasne że można pewnie lepsze głośniki zrobić. Aczkolwiek mi pewnie takie wystarczą.

wiem też że kabel od moich głośników jest kijowy. Cieniutki. osłony na nim tyle co by drut nie wyłaził. Jak przychodzi sms to słychać.

jasne że pewnie można obudowę głośnika ze zubożonego uranu zrobić. Membranę wielości malucha a kabel ekranować sześciokrotnie warstwą czystej miedzi o jeszcze rurą z żelbetu. Ale dla człowiek który od czasu do czasu słucha mp3 myślę ze wystarczą takie głośniki które nie będą charczeć przy byle basie.

wszystko to jest moja prywatną opinią a nie wykładem rzuconym przez profesora od akustyki.

Od razu mogę tez powiedzieć że nie znam się na samochodach ale mogę ci doradzić czego nie kupować :D nie znam się też na gotowaniu ale spaghetti i jajecznicę umiem zrobić. itd itp.

Ty tez wypowiadasz się tylko w kwestiach w których jesteś ekspertem?

_Aleksander_

Oczywiście, że laik może mieć swoje zdanie. Pytanie po co komu zdanie człowieka niekompetentnego, nie znającego się na danej rzeczy, dyletanta (definicja laika ze słownika)?. Jaka jest jego wartość?
Drugie pytanie w twoim wydaniu jest nie na miejscu. Odwracasz kota ogonem.
Wychodzę na zgryźliwego... Kończ waść wstydu oszczędź.

Troll81

Bycie niekompetentnym a bycie laikiem to nie to samo. Ale kończę bo nie chcę byś wyszedł na zgryźliwego.

Wśród nas kompetentny będzie Cyfron bo zajmuje się naukowo dźwiękiem.

syrian

U siebie mam kolumny prawie trzydziestoletnie, obudowy drewniane, głośniki polskie i nie mam zamiaru zamienić ich na inne, juz nie jedna osoba sie zdziwiła ze z tych staruszek jest tak ładne brzmienie :) jedyna wada to ze tylko 2 sztuki kolumn :)

Troll81

może na allegro znajdziesz podobne? ludziska potrafią dziwne rzeczy sprzedawać....

syrian

Cytat: Troll81 w 11 Listopad 2012, 01:12
może na allegro znajdziesz podobne? ludziska potrafią dziwne rzeczy sprzedawać....
dokładnie takich samych to nie znajdę, dawno temu spaliłem wysoko tonowe głośniki, a że miałem dostęp do głośników Tonsilu to sobie wstawiłem takie jakie do mojego ucha pod pasowały :)
Hmm ale obudowy to faktycznie może i by znalazł  :)

Troll81

jakbys znał model byłoby łatwiej.

Kret_polny

Zobaczcie, takie małe gadżety, a taaaaaaaaak poprawiają dźwięk:
http://allegro.pl/entreq-vibbeater-maxi-przetestuj-i2855087088.html
%)

Cyfron

uooo.... widziałem już różne cuda, ale takiego jeszcze nie - leci do studentów z koła - też im się należy trochę śmiechu  :arrr:

Tomasz R. Gwiazda

Cyfron: moglbys zglosic przedmiot do moderacji
i podac zapewne calkiem wiarygodne wyniki badan ze to po prostu oszustwo i to jeszcze z tego co widze cholernie drogie

_Aleksander_

Idea dociążania kolumn jest jak najbardziej słuszna. Trochę za dużo tu marketingu i wyszło jak wyszło...

Cyfron

Tak jak mówi Aleksander - jest tam ziarno prawdy. Dołożenie masy do kolumn powoduje przesunięcie ich częstotliwości rezonansowych. Dołożenie takich worków z piaskiem ładnie niektóre rezonanse wytłumi. Ale dawać za to 1000 PLN - to gruba przesada.
No ale kto broni komuś przepłacać 10x za coś?
BTW: moja firma zajmuje się adaptacjami akustycznymi itd - zastanawiam się, czy nie wejść na rynek audiofilski, tylko nie wiem, czy nie będę za tani  %)

stiven

#58
Myślę, że te myszki nie zadziałają poprawnie bez zastosowania w zestawie z magicznymi podstawkami pod kable do odmetaliczniania brzmienia oraz cudownym likwidatorem pola elektromagnetycznego i tybetańskim dzwonem.

Dla tych co nie znają polecam lekturę:
http://audiovoodoo.pl/

A na deser:
http://www.audiosystem.com.pl/ <- tu już podobno śmiertelnie poważnie.
Ja doznałem ciężkiego szoku po przeczytaniu opisu urządzenia "RGC-24 - kondycjoner uziemienia".

sknd

tak apropo sprzętów audio, ale mniej magicznie - jakie jest wasze zdanie na temat anteny samochodowej przyklejanej do szyby? Pytam bo stałem się posiadaczem radia w autku a nie mam anteny żadnej... Dobrze to odbiera?

Cyfron

Widziałem to, ale nie wiem jak działa.
A co to masz za samochód, że żadnej anteny nie ma?

Troll81

antena to żadne cudo . zwykły kabel o odpowiednich parametrach. Dlaczego miałby działać gorzej? każdy kabel jest lepszy niż brak anteny

sknd

Cytat: Cyfron w 15 Grudzień 2012, 12:17
A co to masz za samochód, że żadnej anteny nie ma?

po prostu złomek, z którego ktoś wyrwał kiedyś radio i najwyraźniej również kawał kabla antenowego, drut z zewnątrz też odkręcony

Cytat: Troll81 w 15 Grudzień 2012, 12:26
antena to żadne cudo . zwykły kabel o odpowiednich parametrach. Dlaczego miałby działać gorzej? każdy kabel jest lepszy niż brak anteny

nie wiem, może temu że jest w środku puszki no i niżej niż antena zewnętrzna. wiem ze każdy lepszy niż brak, ale właśnie nie wiem, czy zewnętrzna = wewnętrzna. Na pewno z założeniem tego wewnątrz mniej roboty i koszty anteny też nizsze

Arivald

Kiedyś jeździłem VW Caddy, który miał antenę wtopioną w szybę. Dopóki było oryginalne radio było ok, ale jak wstawiłem sobie Soniacza, to uświadomiono mnie że potrzebny będzie wzmacniacz. I tak faktycznie było.

Pozdrawiam,
Andrzej.

Janek

#64
Odnośnie radia samochodowego, to poniżej przykład innego zastosowania takiego sprzętu (autorstwa mojego taty oraz mojego):
http://www.imagic.pl/files/15764/./2012-12-15%2017.23.14.jpg
Dwie kolumny, a w jednej zamontowane radio samochodowe :)

Troll81


Janek

Cytat: Troll81 w 15 Grudzień 2012, 18:23
Fajnie to wygląda :D

A jaka świetna jakość dźwięku oraz odbiór z anteny :D

Cyfron

nieee.... to w ogóle audiofilskie nie jest. Te zakłócenia EMI i RMI, te kolory radia też nie są akustyczne. Ten włącznik na pewno nie jest super hiper filtrem wszystkiego  %)