Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Liczenie a poniesione koszty

Zaczęty przez michal_saper, 05 Luty 2008, 21:16

Machloj

hmm...powiem tak: kupiłem kiedyś żarówkę LED na aukcji i nie są to żarówki dobre do domu...światło nie jest przyjemne (takie bardzo bardzo blade). ale jakbyś kupił jakąś mocną to na ganku/w ogrodzie mogła by się sprawdzić...

Troll81

żarówki energo oszczędne też kiedyś świeciły trupio-blado. I jest to też przypadłość LEDów. Są właśnie żarówki warm-white które dają światło nieco "cieplejsze". Dobrej klasy żarówki LED nadają się do lampek biurkowych, ale już nie specjalnie do żyrandoli. Ponieważ świecą w stosunkowo wąskim kącie (od 30 do 65 stopni). Żarówki LED mają moc porónywalną z energooszczędnymi ale nie mają kilku wad. Żarówka energooszczędna przez pierwszysch kilka minut bierze więcej prądu i nie od razu świeci pełnym blaskiem, ponadto źle znosi częste wyłączanie/włączanie. Ledy pod tym względem są lepsze. Od razu świeca pełnym blaskiem, nic sobie nie robią z "pstrykania" i poziom zuzycia energii mają stały. Ponadto są żywotniejsze i o ile kkonstrukcja żarówki nie jest skopana to wypalenie się jednej diody nie robi ci różnicy.

Podsumowując:
energooszczędne dajemy tam gdzie światło pali się cały wieczór
a ledy tam gdzie często pstyrkamy i kąt świecenia nie gra dużej roli (lampki biurkowe, światło w kiblu itp)

Bober

#82
Cytat: tito w 18 Czerwiec 2008, 12:33
Sorki za pytanie niedotyczące BOINC-a, lecz zainteresował mnie temat żarówek LED.
Jaka moc LED jest potrzebna, aby moc świecenia była porównywalna z 100W zwykłą żarówką i 20W żarówką energooszczędną? I jak jest ze światłem? Tzn czy http://merlin.pl/Zarowka-diodowa-POLUX-B50-E27-White-15LEDS/diy/product/218,598125.html;jsessionid=1879557A9EA4DBDE91EE7079B42D9ED2.LB3 świeci równomiernie we wszystkich kierunkach? I czym różni się światło white od warm white?
Ja mam w domu listwy LED (4 listwy po 24) pod szafkami kuchennymi (właśnie warm white) i są w porządku, chociaż jestem ciekaw jakby żółte wyglądały, bo rzeczywiście dają białe światło (ale nie trupio blade ;P). Zwykłe żarówki dają żółte światło, więc do takiego jestem przyzwyczajony i pewnie żółte LED bardziej by mi odpowiadały. Natomiast nie wiem jak to wygląda wsadzone w żarówkę.

Can-D

#83
Taki mały test 20 min:
1)świetlówka firmy Piła,14W:
   minimum 11W ;maximum 13W -- to zaraz po włączeniu
   spada na 12,6W -- przez 10 min opada pomału do 12W -- i tam się stabilizuje na 12W +/- 0,1W

2)świetlówka firmy Kunpeng? (sam nie wiem co to  ;)  )36W
  minimum 4W -- potem 8W i rośnie do 9,6W przez pierwsze 10min -- potem opada do 9,3W i na tym poziomie sie stabilizuje.

Więc z tym poborem przez pierwsze minuty to raczej róznie jest -- różnica raczej pomijalna.Ja w każdym bądż razie wymieniam zwykłe na energooszczędne w wiekszości pomieszczeń.Jedna tradycyjna 60W= 6 energooszczędnych  ;)


... i jeszcze coś z pozotałego sprzętu agd:
telewizor tradycyjny 21" + satka -- około 80 watt praca, czuwanie 20 watt - tu całkiem sporo wciąga (prawie jak lap z boincem  ;) )
krajalnica około 40 watt
odkurzacz między 450 a 1300 watt ( w zależności od ustawionej mocy) -- chcecie liczyć więcej boinca,odkurzajcie raz w tygodniu  ;)
lodówki nie pamiętam,a i człowiekowi nie chce się czekać aż się właczy  ;)

KrzychuP

Przy rosnących cenach energii, koszt zakupy energooszczędnej zwraca się bardzo szybko, mimo że teoretycznie mają krótszą żywotność.
Chociaż tu bym się sprzeczał, bo używam i jednych i drugich, a dużo częściej muszę wymieniać zwykłe żarowe.

Bober


Pigu

Cytat: KrzychuP w 18 Czerwiec 2008, 14:11
mimo że teoretycznie mają krótszą żywotność.
nie jest czasem odwrotnie? i tak z 8:1 dla świetlówy?

novi

tak z praktyki (akwarystycznej) - najlepsze(najprzyjemniejsze) wg mnie jest światło HQI, potem żarówka, świetlówka, LED

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

Can-D

...hehe,nieżle z tematu komputerowego zrobił się żarówkowy, a miało być jako ciekawostka...

Troll81

Energoszczędne krócej żyją jak nimi pstrykasz. Ale i tak dłużej od tradycyjnych. Najżywotniejsze są LED. A najoszczędniejsze są lampy sodowe tylko że świecą na pomarańczowo (dlatego używa ich się w latarniach drogowych).

Can-D

#90
Cytat: bazaq_rev.1.01 w 17 Czerwiec 2008, 19:19
Quad CPU Q6600 @ 3.2GHz (1.328v),2 giga ramu,radeon 2600 xt,monitor 19"
 
    boinc(primegrid),monitor wyłączony -- około 220 watt
i jeszcze pomierzone przed chwilą na Seti:
    @2,4GHz 1,28v -- 165 watt
    @3,0GHz 1,28v --  178 watt
    @3,2GHz 1,32v -- 198 watt
  a te mierzone pod orthosem:
    @3,4 1,36v -- około 240 watt
    @3,6 1,50v -- około 290 watt



Can-D

Mała aktualizacja -- taka mała optymalizacja pod względem zmniejszenia zużycia energii  :P

Q6600@2.9GHz (bebechy te co poprzednio,wentyle puszczone na 7v,napięcie zmniejszone na 1,24v) -- 142 watt (primegrid)

novi

no to ładnie odchudziłeś..widać napiecie na CPU sporo robi.
U mnie mimo skręconych wentyli (9 sztuk  :) nadal 254Watt z Seti na 3,2Ghz na 1,35V...

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

Can-D

Szkoda,że spaliłem integre,tam by sie pewnie jeszcze trochę z watami zeszło w dół.

lakixxl

ja tam wynajmuje chatke i rachunki mnie nie interesuja :P
2 laptopy 24/7 oba na OC i jakos sie kreci :P
czaje sie na wymianke na Core 2 duo w drugim wiec troszke przyspieszy :]

NASA

Can-D

hmm , lap to jest dwadzieścia pare wat w moim przypadku,więc koszty żadne,ale wydajność sporo niższa  -- coś za coś

Troll81

#96
http://www.top500.org/lists/2008/06/highlights/power

ciekawe ile my wyciągamy megaflopów z wata :D

Can-D

Aktualnie licząc Generalized Cullen/Woodall Sieve w Primegrid zszedłem z zużyciem energii do 123 watt
Q6600@2600 1,16volta (małe oc  ;) z maksymalnym odwoltowaniem proca)
2 giga ramu puszczone na 800 mhz na 1,8v
pozmniejszane maksymalnie wszystkie napięcia,powyłączane wszystkie zbędne kontrolery,cztery wentyle 12 cm puszcone na 5v włacznie z zasiłką
grafa 2600xt ta standardowo w 2d chodzi na niskich taktach
dysk 80 giga  --- pewnie na 2,5 calówce byłoby jeszcze troszku mniej  :P

podsumowując: wilk syty i owca cała hehe

Can-D

Taka mała ciekawostka -- Asus Eee PC901 Atom 1.6 na 1.1 volta -- pobór energii 13 watt pod primem (Proth Prime Search).

Troll81

Bazaq jest cały wątek poświęcony temu prockowy w dziale hardware :D

Can-D

#100
 a tu jest wątek poświecony zużyciu energii  :no: więc...

Can-D

#101
Lap na procesorze Intel Pentium Dual CPU T2330 @ 1.60GHz 0.9500V(dobra sztuka,dała się na maxa odwoltować,tempy o 10 stopni niższe) ,Vista -- 22 waty poboru energi,oczywiście mierzone na primegrid :)

michal_saper

#102
Mam odpowiedź  :D Uruchomiony tylko komputer z liczącym BOINC oraz monitor CRT - zużycie energii 160 W, z wyłączonym BOINCiem i włączonym monitorem CRT 90 W... Tak Więc liczenie kosztuje. Mało czy dużo do oceny pozostawiam każdemu z osobna. Różnica między włączonym a wyłączonym BOINC istnieje. Pomiar został wykonany na nie przetaktowywanym cpu Q6600

Troll81

Jastne że istnieje :D dlatego wchodząc w BOINCa stajesz się poniekąd sponsorem.

michal_saper

Jak słowo daje, z humanitarnością to nic wspólnego nie ma  :P

Can-D

Dual-Core E2200@2640 1.200v,xp32,3 giga ramu (wynalazek z markietu :D) -- 100 watt(enigma + primegrid)

Can-D

Intel Pentium Dual Core E5200 2.50
Intel Desktop DG31GL
DDR2 2x1024MB PC-800
dysk 2,5" 5400rpm
winxp 64

Pobór energii -- 54 watt

miso

dobra ładnie piekne liczycie ale czy ktos przeliczył ile na przykład laptop pobiera pradu przy maksymalnej pracy bez ładowania baterii i z ładowaniem baterii no i oczywscie ile to na koncu kosztuje ???
A moze jest do tego program i nie chodzi mi o kalkulator! nie którzy nie maja drygu do matematyki  XD

Szopler

Spokojnie! W lutym będzie wiadomo - kupuję elektroniczny watomierz...
Pomierzę i zaprezentuję wyniki na forum :).

TJM

Do laptopa nie potrzebujesz watomierza, chyba że masz zasilacz z wieloma napięciami. Jeśli nie, to wystarczy skołować drugą wtyczkę taką jak od zasilacza i 2 kawałki drutu (wersja trudniejsza: bez wtyczki, 'na zapałki'), zrobić na szybko 'przelotkę' i włączyć w szereg jakiś prosty amperomierz, napięcie jest znane (zresztą można zmierzyć dla większej dokładności), więc dalej tylko prawo Ohma się kłania.
Większość laptopów raczej nie przeskoczy powyżej 60W, bo to jest max moc ich zasilaczy.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Nie tylko o laptopa mi chodziło. Zresztą przetwornica w zasilaczu też ma swoją sprawność. Ja mam zasilacz 90W i przy mieleniu Prime i GPU nieco ;) się grzeje...

Troll81

dobra płyta z q6600 i nvidiami na pokładzie zeżre z 500W spokojnie :D to tak jakbyś miał suszarkę włączoną cały czas.

Szopler

Niespodziewanie wpadło mi troszeczkę kaski - kupiłem watomierz i dorzuciłem do SKB@P :).

tito

AMD 4200+ (1.35V)wraz z płytą główną, zintegrowaną grafiką, 1HDD, 1 combo drive i inne małe pierdółki ciągnie 0.54A ~ 124W (cos fi można pominąć - przeważnie jakieś 0.9).  bez monitora.
Natomiast dokłądnie ten sam sprzęt ze zmniejszonym napięciem na CPU do 1.00V (full stable) ciągnie 0.43A ~99W
Taki mini test jest na stronie kołobrzeskiej grupy  na forum (napisany przeze mnie).
http://www.chromatron.boo.pl/boinc/forum2/viewtopic.php?t=6

Kryniek

A mnie interesuje czy liczenie w BOINC wpływa na żywotność procesora, bo to też bardzo ciekawe.
Przy liczeniu BOINC procesor chodzi mi na te 100%, gdzie przy normalnym użytkowaniu byłoby to kilkanaście procent, ewentualnie więcej przy wykonywaniu jakiejś czynności, ale to też wiadomo nie ciągle. Procek przez to się szybciej nie wysłuży?

Troll81

łożyska mu się zatrą :) a tak na serio to na moim athlonie 1,7@2,5 mieliłem BOINCA 24 H przez kilka ładnych lat i nic mu nie jest. Za to zarżnąłem zasiłkę :D A zanim ci się jakikolwiek procek "zuzyje" to zdążysz go wymienić kilka razy.

TJM

Czas żywotności półprzewodników skraca temperatura, a nie obciążenie. Wiadomo, że jeśli jedziesz 24/7 na 100% obciążeniu, to temperatura jest wyższa. Ale jeśli zadbasz przy tym o dobre chłodzenie (a BOINC jest przy okazji dobrym testem jakości chłodzenia, wszelkie nieprawidłowości od razu wyjdą na jaw), to możesz w efekcie jeszcze wydłużyć życie proca.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Can-D

Phenom II X3 705e @ 3.33Ghz 1.2v
DDR2 2048MB 1066MHz
Gigabyte MA770-UD3
Radeon HD4850
WD 250GB
Windows Server 2008

Pobór energii -- 150 watt/Primegrid/

X X X

Czyli 51zł za miesiąc pracy ciągłej. Latem to strata, ale w chłodniejsze miesiące można nieco odjąć z ogrzewania.

Can-D

Gdzieś to tak będzie w tych granicach,lecz wydajnego kompa do liczenia można zrobić mniejszym kosztem energetycznym -- na integrze z powyłączanymi wszelkimi zbędnymi kontrolerami udałoby się pewnie zejsć poniżej 100 watt.