Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Serwer pod maszyny wirtualne

Zaczęty przez goofyx, 24 Styczeń 2013, 15:08

goofyx

Mój pracodawca poprosił mnie abym zaproponował mu jakieś parametry serwera na których będą maszyny wirtualne na których będę pracował.
Założenie jest takie:
1. będą 3 maszyny wirtualne:
a) ze środowiskiem programistycznym <- baaardzo dużo operacji dyskowych na małych plikach <- kompilacja itp itd <- używana non-stop
b) z serwerem bazodanowym do testów <- 2-3 bazy raz od czasu z dużym obciążązeniem w zalezności co będzie testowane
c) z svn <- to akurat najmniej obciążająca maszyna

z prockiem i ramami nie mam problemu bo cokolwiek mającego 4 rdzenie HT da radę + 8-12 giga ramu.
Ale nie za bardzo wiem jaki system dyskowy wybrać czy oparty na ssd czy np.: raid10 na talerzach.

Ktoś może ma doświadczenie w dobrze takiego sprzętu, tak żeby nie ładować zbędnie w sprzęt XXtysięcy <- bo sprzęt ma służyć tylko mnie.

Szopler

Dużo operacji zapisu - SSD odpada.

Tomasz R. Gwiazda

bazy danych i duzo operacji to tez w sumie odpada wirtualizacja

kwestia konfiga
pod VM oplaca sie brac to co ma duzo core.
czyli 2xCPU z 4-6 core i RAM ile wlezie

Troll81

jakis solidny serwer pod wirtualizację.... dell z rodziny R910 do tego macierz iSCSI

Tomasz R. Gwiazda

ja bym wolal HP DL380

ale i HP i Dell to sadze ze bedzie zbyt wysoka polka cenowa.
Czyli predzej skladak na Intelu

Szopler

Albo 3 kompy na Xeonach po 1500 zeta każdy spięte w sieć 1Gbps ;)

Troll81

Sorry ale jak to ma służyć do powaznej pracy tojakies składaki odpadają wg mnie.

Szopler

I tak pierwsze przy obecnej jakości produkcji padną dyski więc ja bym się resztą nie przejmował czy to składak czy nie... :P

Tomasz R. Gwiazda

to fakt...
ale duzo zatok + RAID i problem z glowy
a wymiana gratis w okresie gwarancyjnym (w okresie po gwarancyjnym to juz odpowiednie umowy ale i tak wychodzi taniej niz 1HDD za 1500zl :) )

Dario666

Kolega pisze, że tylko on będzie pracował na tym sprzęcie, większość czasu i tak będzie siedział przy kodzie, czasami używał baz danych. Nie wiem jakie są fundusze na to przeznaczone, ale w takim przypadku można by było zastosowć RAID 1 na dobrych dyskach SSD z pamięcią SLC. Na takim dysku o rozmiarze 128 GB może zapisać około 800 TB danych, więc przy większych dyskach ta ilość rośnie. W końcu przy kompilacji kodu zapisów na dysk jest niewiele, chyba że zawsze używasz funkcji "rebuild".
Przy możliwości zapisu 800 TB danych na dysku SSD, w ciągu 3 lat średnia wynosi:
800/3 lata/12 miesięcy/20 dni roboczych w miesiącu (średnio) = 1,11 TB zapisanych danych na dzień... chyba tyle nawet na tydzień nie zapisujesz na dysku...

Troll81


Dario666

#11
Tak, widziałem realne testy różnych dysków i te na SLC wytrzymywały około 800 TB (te o objętości 128 GB)

Teoretycznie każda komórka wytrzymuje 10000 razy operację zapisu więc: 128 GB * 10000 = 1280 TB. W rzeczywistości jedne wytrzymują więcej, inne mniej, poza tym jest dodatkowa przestrzeń niewidoczna dla użytkownika. Niektóre dyski MLC siadają już przy 80 TB, ale większość przy około 200 TB.

Intel i inni producenci nie dawali by 3 lat gwarancji na takie dyski. Wiadomo, że czasami zdarzają się niedoróbki, ale na to nie mamy wpływu.

goofyx

jeśli dyski ssd odpadają to może Raid10 na talerzach najlepiej.

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 24 Styczeń 2013, 16:50
bazy danych i duzo operacji to tez w sumie odpada wirtualizacja

kwestia konfiga
pod VM oplaca sie brac to co ma duzo core.
czyli 2xCPU z 4-6 core i RAM ile wlezie
powiem tak od 4 lat mam 3 takie wirtualki na pececie i3 (4x2,3) + 6gb ramu i na zwykłym jednym dysku 320giga. Tak naprawdę nie potrzebuje pod to lepszego proca i więcej ram, ponieważ wąskim gardłem jest system dyskowy.
Nie ma sensu posiadać 12 core i 100giga ram skoro ja na maszynach wirtualnych zużywam 2 core + max.4 giga ram.

Tomasz R. Gwiazda

wiesz ja myslalem o powaznym zastosowaniu :) takie ktore wdrazalem na 6ciu fizycznych maszynach :)
nie podales konfiga wyjsciowego i zasobow potrzebnych

na swojej i7 z 16Gb Ram poki co 4 vm uruchamialem

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 24 Styczeń 2013, 23:27
wiesz ja myslalem o powaznym zastosowaniu :) takie ktore wdrazalem na 6ciu fizycznych maszynach :)
nie podales konfiga wyjsciowego i zasobow potrzebnych

na swojej i7 z 16Gb Ram poki co 4 vm uruchamialem
luzik :)
mnie do wybrania został tylko system dyskowy pod maszyny.

Tomasz R. Gwiazda

no i na czym to bedzie ? Virtual Box ?
bo ja to myslalem chociaz o Vmware ESX :)

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 25 Styczeń 2013, 12:26
no i na czym to bedzie ? Virtual Box ?
bo ja to myslalem chociaz o Vmware ESX :)
dla dwóch maszyn to postawie VirtualBox.

Gdyby z tego miało korzystać X programistów a tylko ja więc na prawdę nie ma co szaleć.

krzyszp

1. System macierzysty na SSD.
2. Wirtualki na HDD w RAID.
3. Serwer bazy danych (MS-SQL czy MySQL?) na systemie macierzystym, na HDD + backup.
4. System macierzysty w zależności od pkt 3.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka