Sześciordzeniowy procesor Intela w sprzedaży

Zaczęty przez JaRa, 02 Marzec 2010, 19:28

HolyCrom

ale na tym to sobie Diablo 3 nie odpalę, a i pewnie BOINC za wiele nie policzy:/

krzyszp

Cytat: sesef w 04 Marzec 2010, 18:10
Cytat: lolek w 04 Marzec 2010, 16:01Jak dla mnie architektura x86 jest przestarzała,

Mniej niż 1% przypadków w zastosowaniach domowych miałby z tego pożytek.
Fakt, ale x86 było przestarzałe już za czasów M68000... ale rynkowo wygrało...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

TJM

BOINC na IA64 na luzie, klienty są gotowe, aplikacje niektórych opensourcowych projektów też.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Jakbym umiał kompilować toto to bym stworzył aplikacje dla HAIKU :(


Aegis Maelstrom

Przeczytałem pobieżnie recenzję, dzięki za lekturę. :)

Niezły zestaw testów, choć komentarze nieco stronnicze względem proca (tendencja do pomijania braku przyrostu) czy durny wpis na końcu o "słabości rynku oprogramowania" (tak jakby autor urodził się wczoraj i nie rozumie, że zmiany softu to dłuugie lata, z wielu przyczyn).

Tak naprawdę, to poza BOINC niewielu znajdzie zastosowania  %), a nawet u nas bardziej opłaca się postawić więcej tańszych maszyn. Ale kierunek jest wytyczony, ja czekam na obniżki cen i kolejne modele "dla ludzi".  :)

Tomasz R. Gwiazda

dokladnie, podobne wnioski mam :)

A cena tego? lekko 4tys pewnie

Filavandrel

platforma przygotowana :) niech tylko ceny w dół pójdą (te 2k mógłbym za niego dać  XD) bo z tego co widzę to do mojego I7920 jest 2x przyrost potencjału proca  :respect:

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Troll81

co do mojego q6600 tez pewnie spory kop będzie w BOINC.... nie wspominając o temperaturach.... ale do tego trzeba juz odpowiedniej płyty i wogóle wymiany bebechów w moim flagowcu....

apohawk

Cena podana w tym materiale 3.6k, do można 5 phenomów za to kupić, to dopiero przyrost mocy w BOINC  ;D
No good deed goes unpunished.

TJM

Jednak zazwyczaj najszybsze dostępne procesory udostępniają jednocześnie najwięcej mocy obliczeniowej na każdy 1W pobieranej energii, tak więc długoterminowo koszty mogłyby wyglądać korzystniej.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

nie tylko procek potrzebny do obliczen jest :)

1 szesciordzeniowie - 1 plyta glowna, ram, dyski, obudowa zasilacz
10 quadow - 10 plyt glownych -II- ect

i kosztowo nie wyglada juz tak cudownie

Troll81

Ale do jednego kompa z hexem wsadzisz max 7 kart graficznych, a ile wetkniesz do 5??

sesef

Cytat: Troll81 w 12 Marzec 2010, 00:13
Ale do jednego kompa z hexem wsadzisz max 7 kart graficznych, a ile wetkniesz do 5??

Wsadzisz więcej niż 7, ale i tak nie odpalisz więcej niż 4 gpu jeszcze przez długi czas.

Pantarhei

W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

apohawk

Obecne chipsety płyt głównych obsługują w porywach do 4 kart graficznych, jeśli dobrze pamiętam. Niech ktoś sprostuje w miarę możliwości.
No good deed goes unpunished.

Troll81

to raczej chyba kwestia adresacji..... wiem że dało radę zmodować bios w płytach asusa tak by łyknął 6 kart graficznych nvidii. To się chyba fastra zowało...

apohawk

Może. Jak bazowałem się na informacjach o obecnych chipsetach i ich możliwościach. Najlepszy chipset z tej serii obsługuje 4 PCI-E 2.0 z prędkością x8. Ale to AMD, innych nie sprawdzałem.
http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_700_chipset_series
No good deed goes unpunished.

Troll81

asusu z serii WS ma wszystkie sloty jako PCI x16 :D a ma ich 6 albo 7, juz nie pamiętam. w każdym razie nikt nie przewidział że ktoś wetknie tyle graf, więc kolo który budował fastrę napisał do asusa a ci zmodyfikowali bios...

TJM

Tutaj Linuks ma chyba sporą przewagę nad Windowsem.
Z tego co czytałem na forum nvidii, niezależnie od obsługi wyświetlania z kart, obliczenia będą działać na każdym GPU dostępnym na pokładzie, ile by ich nie było.
Co prawda dotyczyło to głównie Tesli, ale nie sądzę żeby 'normalne' karty robiły problemy.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

ale to nie soft jest problemem tylko warstwa sprzetowa w tym aby wiecej kart dzialalo

TJM

Na forum NV bywały działające przykłady konfiguracji przekraczających 8GPU, w większości jakieś stacje obliczeniowe, tak więc z samym działaniem raczej nie ma problemu.
Gorzej z tym, że podobno do tej pory nie ma chipsetu który uciągnie nawet konfigurację 4x2GPU zachowując pełną przepustowość PCI-E dla każdej karty. Dla chipsetów Intela kończy się to chyba na x4/GPU.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

sesef

Cytat: TJM w 12 Marzec 2010, 15:09
Na forum NV bywały działające przykłady konfiguracji przekraczających 8GPU, w większości jakieś stacje obliczeniowe, tak więc z samym działaniem raczej nie ma problemu.
Gorzej z tym, że podobno do tej pory nie ma chipsetu który uciągnie nawet konfigurację 4x2GPU zachowując pełną przepustowość PCI-E dla każdej karty. Dla chipsetów Intela kończy się to chyba na x4/GPU.


u ATI na linuxie też to w miarę działa, na win też udało się odpalić jak na razie 6 GPU. Problemem który ludzie mieli na linuxie i my na win jest jak na razie nie do przeskoczenia i jest wina sterowników. Mianowicie przy 59 slave gpu chodzi na 50% albo i w cale nie chodzi.

Tak więc więcej niż 4 gpu to już jest loteria.

EDU Enthusiast

do GPU
ok zapowiem wam to tak mozna zdobyc te dodatkowe GB/s na wasze sloty poprzez tweaki south bridge'a ograniczajac jego pule adressow do pamieci
przypisujac te addressy do waszych pci-e x8 czy tym podobnym slota mozna zyskac z x8 na x16 jesli jest mozliwosc na to ;p zawsze cos dadza nie powiem dokladnie bo kazdy bios jest inny musicie sami tam pogrzebac hehe ;P napewno stracicie gwarancje na sprzet po takiej zabawie.

do CPU
AMD taniej teraz kupic plyte TYAN na 4x AMD x4Core (tam nie ma miejsca na graFX ale nie pamietam trzeba poszukac)
Intel z intelem jest problem oni zawsze robia cos i nic tak naprawde nowego nie robia bawia sie z ta technologia co juz istniala robiac wielkie kroki w przesylach, wkraczajac w kwantowe cpu z tym x48 core (wyglada tak samo jak kwantowe) zreszta juz mamy kwantowe (google) ale zapewne i to juz jest przestazale CIA pewnie chowa przed wami ze ibm zrobil juz procek ktory ma juz wlasna inteligencje i ufo tez pewnie zostalo znalezione i ksiezyc jest plaski zbydowany ze srebra. ;P

/ do modow bedziecie musieli jakos crackowac zzuconego biosa w pliku i obciac albo przepisac jakos addressy (jak nie potrzebujesz portow jakis na plycie to jest dobry pomysl jak wiesz co robisz i znasz sie na edycji hex do najwyzszych standardow albo masz otwarte distro.

/ dlaczego nie 128bit cpu? nie potrzeba nam az tyle addressow raczej by to zwolnilo nam system niz dodalo speeda. 32bitowa arch jest szybsza w nowych architekturach poniewaz z mniejsza pula addressow jest mniej mielenia thus mniejszy czas na oczekiwanie na resource przy FSB i procek mniej ma roboty w wysylaniu bo addressy sa krotsze. To samo z ipv4 i v6 - v6 nikt nie lubi a sa znakomite ale te dlugie nr... dead...

krzyszp

Błagam, napisz jeszcze raz tego posta, cholernie trudno zrozumieć, co właściwie masz na myśli...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

EDU Enthusiast

ok

FSB - North Bridge jest skonstruowany jak switch. Gdzie ma jakis internal (wewnetrzny) transfer przydzielony do miejsc na plycie.
Mozna ztweakowac(zmodyfikowac) biosa w taki sposob by obciac przydzielenia do niektorych miejsc i przydzielic ten transfer to innych urzadzen.

Np. mamy plyte ktora ma tak (nie wymienie wszystkiego)
SATA (2x sloty)
IDE (1x) *
CPU (1x)
PCI-E x16 (1x)
PCI-E x8 (1x)
PCI-E x4 (2x) *
ISA (1x) *
RAM (4x)
South Bridge (1x)
USB2.0 (4x)
USB1.0 (2x) *

I teraz chcesz zrobic sobie lepszy transfer w srodku i widzisz ze nie potrzebujesz tych z *
Usuwasz addressy do tych miejsc z swojego FSB i przypisujesz do wazniejszych dla ciebie miejsc ktore uwazasz ze sa wazniejsze.
Mozna zyskac na transfeze wewnetrzym nie zyskasz wiecej niz switch offeruje ale oszczedzisz troche speedu i przydzielisz ten oszczedzony dla innych urzadzen. (Nie musza znacznie byc szybsze ale takie jak karty graf poczuja to jak sie na nie wzuci cos mocnego ale zalaezy to tez duzo od plyty i polaczen wbudowych wsrodku) Mozna tak dostac virtualny dodatkowy PCI-E x16 z PCI-E x8 nowsze plyty powinny robic to same ale nie zrabia raczej tego na caly sprzet, w north i south bridge sa uslugi jak QoS piorytety ogolne oczywiscie nie kazdemu one pasuja hehe.


---
Nie potrzebne sa 128bitowe cpu; zwolnilo by to raczej caly uklad; aktualnie za malo sprzetu mamy w pc'tach by wogole potrzebowac takich architektor.