Windows 64 i linux razem - warto ?

Zaczęty przez Peciak, 27 Lipiec 2010, 08:18

buninek

Wykonaj również tę komendę.
sudo usermod -a -G video boinc
Dodaje użytkownika boinc do grupy video, jeśli chcesz liczyć na GPU to użytkownik boinc musi mieć dostęp do pliku
/dev/dri/card0

Druga sprawa nie rób takich cyrków, że odpalają się dwie instancje boinca z dwoma różnymi katalogami danych.
Daruj sobie takie zabawy. Zostaw boinc jako usługę systemową.
Jeśli nadal są problemy z wykrywaniem GPU możesz zrestartować usługę

sudo /etc/init.d/boinc-client restart

AiDec

#41
@Piotr: drobna porada ode mnie:

Ja nigdy nie mialem takich problemow, bo... u mnie nigdy BM nie siedzial w autostarcie. Jak sie komp odpalil, to odpalalem BM. Zatem na Twoim miejscu rozwazylbym rezygnacje z korzystania z autostartu BM.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

[B@P] MSW

Ja też się w takie rzeczy niebawię. Pobrałem klienta, i to chyba z naszej strony link był, rozpakowałem do do katalogu, uruchomiłem ten instalator, na pulpicie walnołem skrót do programu wskazałem plik poprzez: /home/mateusz/bin/BOINC/run_manager . Dałem ładną ikonkę podpisałem BOINC i sobie odpalam to cudo ręcznie. Po odpaleniu podpiołem za pierwszym razem BAMa i koniec.


Peciak

Kamraci z tym linuxem to sam nie wiem co o tym myśleć
Zabawa jest przednia  |-? nie mogę powiedzieć że liznąłem temat bo to nieprawda lekko mu sie przyjrzałem i tak mi pachnie starym kochanym DOS-em połączonym z OS na Atari, Amstrada itp że coś wspaniałego - jak mi Oxy pokazał Midnight Commander  to się mało nie popłakałem  %) toż to norton comander jest ale do rzeczy
1. BOINC z pozycji pobierania Synapic-a nie wykrywa ATI i mozna mu natrukać, żadne tam przerywanie i wznawianie opóźnianie nie działa.
2. Za radą mądrzejszych przeszedłem do boinca który sobie rozpakowałem na pulpicie ten wykrywa ATI ale po dokładniejszym przyjrzeniu się okazuje się że:
- aplikacji na Milke na ATI pod linuksem - NIE MA
- aplikacja na colo na ATI pod linuksem - JEST ale trzeba ją sobie samemu ściągnąć i zainstalować - jest podana instrukcja i robi sie to banalnie problem w tym że czasy obliczeń mają się tak
liczenie na linuxie - 640 sek około zaś zadanie za analogiczną ilość punktów pod WIN 64 - około 408 sek  :deadman:
- aplikacja na dnetz pod linuksem na ATI jest pod procesor intela, pod procek AMD64 nie ma i nic kompletnie sie nie ściaga. Znalazłem jednak w necie takiego gościa
http://www.dnetc.net/show_host_detail.php?hostid=4584
on to liczy czy ktoś wie może jak on to zrobił  :book:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

buninek

Cytat: Piotr R. (Peciak) w 15 Sierpień 2010, 15:41
[...]
1. BOINC z pozycji pobierania Synapic-a nie wykrywa ATI i mozna mu natrukać, żadne tam przerywanie i wznawianie opóźnianie nie działa.
[...]

Wynika to z tego iż wśród osób odpowiedzialnych za przygotowanie paczki BOINC w Ubuntu nie ma takiej, która by wiedziała o możliwości liczenia na GPU.

Zgłosić dla developerów poprawią.

Druga rzecz, to taka że jako osoba przywykła do korzystania tylko z konta adminstratora (windows) nie zdajesz sobie sprawy, że w systemach *nixowych istnieje coś takiego jak prawa dostępu do plików.

To zmienia zupełnie sposób korzystania z systemu. Inne prawa może mieć użytkownik peciak inne boinc a inne user apache, samba.

Użytkownik peciak może być w grupie audio, video, disk, itp. i może mieć prawa dostępu do pewnych urządzeń (plików). Z kolei użytkownikowi boinc można takich praw odmówić.

[B@P] MSW

Pytanie. To Twoje Ubububu jest 64 bit? I zainstalowałeś stery ATI te "oryginalne"? Jęśli wogóle działa to powinieneś się cieszyć  ;) teraz możesz w nieskończoność bawić się w optymalizację a i tak niemasz gwarancji że na Windowsie szybciej tego nieobliczy. By szybciej się liczyło powinieneś postawić system na szybkim systemie plików, ext4, btrfs. Znaleść specjalny lub skompilować sobie kernel z "przyspieszaczami". Powyłączać zbędne opcje w kernelu podczas kompilowania kernela a te które są szczególnie potrzebne wkompilować w jądro zamiast do modułu. Zainstalować minimalne środowisko graficzne, żadne tam kde, gnome czy xfce. Tylko iceWM, TWM, fluxbox, openbox. Wywalić wszystkie niepotrzebne śmieci z systemu które startują jako demony. Generalnie zacząć pisać kod kernela i samemu sobie przerabiać. Tak mniejwięcej wygląda droga do przystosowywania Linuksa do szybszego liczenia w BOINC. Czym dalej w las tym więcej problemów, więcej wyzwań, więcej dróg na ich rozwiązanie i więcej możliwości. Czym więcej poznawać będziesz Linuksa, tym z systemu wywalać będziesz zbędne rzeczy a na samym końcu dojdziesz do przekonania że konsola to najlepsza rzecz jaką wymyślono i niepotrzebne ci są rzadne graficzne cuda. Co do problemów liczenia na GPU to nie wiem o na GPU nie liczę  :(.

pszyklejony

A na koniec dojdziesz do wniosku, że komputer wogóle jest niepotrzebny :D

buninek

[quote author=[B@P] MSW link=topic=3924.msg113645#msg113645 date=1281794097]
Ja też się w takie rzeczy niebawię. Pobrałem klienta, i to chyba z naszej strony link był, rozpakowałem do do katalogu, uruchomiłem ten instalator, na pulpicie walnołem skrót do programu wskazałem plik poprzez: /home/mateusz/bin/BOINC/run_manager . Dałem ładną ikonkę podpisałem BOINC i sobie odpalam to cudo ręcznie. Po odpaleniu podpiołem za pierwszym razem BAMa i koniec.
[/quote]
Tu nie chodzi o zabawę, a o bezpieczeństwo. Stosuje się zasadę ograniczonego zaufania.
W miarę możliwości izoluje się usługi.

Jeśli będziesz miał pecha i zainstalujesz aplikację (z niezuafanego źródła), której oprócz szybszego liczenia innym zadaniem będzie przechwycenie hasła do konta na naszejklasie?! ;)

Odpalona przez użytkownika buninek, będzie miała nieograniczony dostę do wszystkich moich plików w tym do moje.tajne.hasla.txt

Odpalona przez użytkownika boinc należącego do grupy boinc takiego dostępu nie będzie mieć.

Ot i taka drobna różnica.

Wyłączenie takiej usługi, aby nie uruchamiała się przy starcie to raptem jedno polecenie.

Peciak

#49
Taki mam problem pod linuksem
kiedy przyłączam się do BAM nie ma problemu z przyjmowaniem instrukcji zdalnie za pomocą netu
ale wystarczy raz wyłączyć komputer i mimo ze komp łączy się z BAM i pisze że ok to instrukcji nie przyjmuje
jest taki komunikat
wto, 31 sie 2010, 07:36:53      [error] Inconsistent signing key from account manager
i jest problem zdalnie wybierać projekty do liczenia  :(
ma ktos jakiegoś pomysła

EDIT temat rozwiązałem w ten sposób że kiedy ręcznie próbuje sie połaczyć z BAM to musze zmienic ustawienia sieci
ze zgodnej z preferencjami na sieć zawsze dostępna

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Peciak

#50
Krótka relacja z walki ze sterownikami do ATI
w dalszym ciągu za chińskiego luda nie mogę włączyć akceleracji 3d w swoim kompie na karcie 5850. Karta liczy tylko w wersji 2d czyli z częstotliwością 400 co przy 725 pod windą jest śmieszną prędkością.
EDIT Walka okazała się walką z wiatrakami, zboczyłem w ślepa uliczkę
Popróbowałem zatem zmiany sterowników z 10.7 na 10.8 - w końcu nowsze powinny być lepsze. Powinny  %). Po zainstalowaniu okazało się że nie tylko GPU jest niewykrywalne. Nie do uruchomienia jest klien boinc. Taki numer  :ph34r:. odinstalowywanie sterowników jakąś pokrętną metodą z synaptica i instalacja starych 10.7 przywróciła clienta 4 rdzenie CPU i jeden GPU chodzący oczywiście w żółwim tempie 400.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

buninek

Jakie 400MHz? Jake 2D?!?!??????? :o

a tu co jest, przecież to Twój komp
http://boinc.thesonntags.com/collatz/result.php?resultid=49617115
jak wół
CytatGPU core clock: 725 MHz, memory clock: 1000 MHz

A ten komp czemu liczy w ~500s?
Może z uwagi na inną częstotliwość rdzenia?
http://boinc.thesonntags.com/collatz/results.php?hostid=16396&offset=0&show_names=0&state=3
CytatGPU core clock: 875 MHz, memory clock: 1250 MHz

Masz przecież narzędzie takie jak aticonfig. Odpal terminal i wklep tam
aticonfig --help

Przecież ty masz możliwość sprawdzenia, jaka jest temperatura, z jaką czestotliwością pracuje GPU, z jaką pamięć,
ba możesz je zmienić.

Peciak

Ba  :book:  :fright:
to co wypisuje Boinc to swoje a to co mogę odczytać pod ACC  ATI to swoje
w aplikacji ACC odczytuję jednoznacznie tryb pracy komputera 2D częstotliwość pracy rdzenia 400 MHz, dostęp do opcji 3D - żaden.
To co napisałeś dodaje mi jednak pewnej otuchy aczkolwiek tak na ucho (jak pracuje wentylator w karcie), na stoper (że czas liczenia nie około 6 minut tak jak pod windą a ponad 10 minut) to jednak ACC ma rację.  :(
A może jednak Ty masz rację  :D gdyż gdyż aplikacja licząca na linuksa dla cola jest stara 2.01 a nie 2.09

-
CytatPrzecież ty masz możliwość sprawdzenia, jaka jest temperatura, z jaką czestotliwością pracuje GPU, z jaką pamięć,
ba możesz je zmienić.
to jest bardzo ważna informacja - jest możliwe sprawdzić to inaczej niż za pomocą ACC
Programy pod linuxa jakie udało mi sie zdobyc i zainstalować na moim amd nie pokazują absolutnie nic (proc nie znany, nie mozliwe do odczytania,nie będzie obsługiwane itp) zupełnie inaczej jak na starszym kompie intela gdzie jest pokazane wszystko co trzeba.

Dzięki ci za post  :respect:
jeżeli Ty masz racje (a jako spec od linuxa pewnie ją masz) może okazać się że szukałem w złym miejscu rozwiązania i całkowicie zabłądziłem.

1. Pytanie jest takie czy możliwe aby boinc odczytywał prawidłowo dane referencyjne karty (taktowanie rdzenia) ale jednak pracował w obniżonych taktach ?

PS
Jako typowy windziarz borykam sie z różnymi problemami dotyczącymi liczenia pod linuxem. Jakoś nigdzie mogę znaleźć aktualnych danych czy instrukcji prawidłowej pracy nowoczesnego sprzętu pod BOINC dlatego krok po po kroku opisuje tu swoje doświadczenia itp. Może ktos inny przeczyta i mnie poprawi, może pokaże inną dobrą drogę, a może ktoś inny po mnie będzie miał po prostu łatwiej.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

lukaszja

Cytat: Piotr R. (Peciak)quote]
A może jednak Ty masz rację  :D gdyż gdyż aplikacja licząca na linuksa dla cola jest stara 2.01 a nie 2.09

Jeśli chodzi o Colatz to aplikacja licząca pod linuxa jest zdecydowanie wolniejsza, niż windows'owa.
Na mojej 4770 różnica jest 15minut Win - 21 minut - Linux. W Dnetc takich różnic nie ma!
pozdr, lukasz 

buninek

Trudno mi tu jednoznacznie wyrokować.
Nie dysponuję taką kartą. Ostatni kontakt z ATI to bodajże 2D Rage (zupełnie inna epoka).

Jedno jest pewne wydajność jest znacząco niższa jak pod windowsem, a czy powodem są sterowniki, aplikacja czy też sam linux trudno stwierdzić.

Absolutnie możesz mieć całkowitą kontrolę nad katrą. Twoim przyjacielem.
aticonfig --help

Bodajże karta ma predefiniowane 3 tryby pracy  "oszczędny, normalny, wydajny".
Poszukaj w sieci pewnie się coś znajdzie.

Peciak

Cytat: buninek w 10 Wrzesień 2010, 13:56
Masz przecież narzędzie takie jak aticonfig. Odpal terminal i wklep tam
aticonfig --help
jesteś genialny

Cytataticonfig --odgc

Default Adapter - ATI Radeon HD 5800 Series
                           Core (MHz)    Memory (MHz)
          Current Clocks :    725           1000
            Current Peak :    725           1000
 Configurable Peak Range : [550-775]     [900-1125]
                GPU load :    97%

aticonfig --odgt

Default Adapter - ATI Radeon HD 5800 Series
                  Sensor 0: Temperature - 71.50 C

i wszystko jasne

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

lukaszja

Podepnę się pod pytanie - jak "wyjść" poza ograniczenia aticonfiga jeśli chodzi o taktowanie rdzenia i pamięci?
Chodzi mi o to:

Current Peak :    725           1000
Configurable Peak Range : [550-775]     [900-1125]

Bo margines OC karty jest niewielki... Pomożecie?
Łukasz

buninek

Pod względem takich niskopoziomowych narzędzi linux to ubogi krewny windowsa. Kto niby oprócz producenta miałby je napisać bez specyfikacji?

Sprawdź to, czy aby tu nie ma jakiś "utilsów", które coś zwojują.
http://developer.amd.com/gpu/adlsdk/Pages/default.aspx

http://forums.amd.com/devforum/messageview.cfm?catid=328&threadid=123908
Jeśli nie to prawdopodobnie bez flashowania karty nic się nie zdziała.

Choć warto przeszukać to forum
http://forums.amd.com/devforum/categories.cfm?catid=347

lukaszja


Peciak

Niniejszym informuje że w pierwszym poście wątku znajdują się porównania czasy pracy aplikacji na TYM SAMYM KOMPUTERZE ale z innym systemem operacyjnym.
Systematycznie ta bazę uzupełniam i zapraszam do lektury.  :book:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

apohawk

No good deed goes unpunished.

Peciak

Panowie po najnowszej aktualizacji jądra UBUNTU 64 ( samo się zaktualizowało) oraz automatycznej aktualizacji systemu zalecanej przez synaptica dnetc@home ruszył

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81


Peciak

Kiedyś bym w to nie uwierzył że na linuksie można liczyć milke przy pomocy GPU - ATI
a jednak  ;D


,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81


Peciak

Cytat: Troll81 w 14 Kwiecień 2011, 14:14
można i robiłem tak.
oczywiście co nie zmienia faktu że milka na linuksa na ATI jest od dni kilku... :whistle:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81

?? nie pamiętam daty ale na pewno było to dawniej niż dni kilka temu......