Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Superkomputer

Zaczęty przez tito, 11 Wrzesień 2007, 17:33

Troll81

Pszyklejony - skąds ty wytrzasnął to powiedzonko??

Moja matematyca z liceum tak mówiła.....

Goofyx - ty jakos wyjątkowo szybko przeszedłeś do stadium nieuleczalnego BOINCowania :D Normalnym ludziom zajmuje to z rok albo i dwa.... Rosnie nam drugi potentat??

goofyx

Cytat: lukaszja w 07 Lipiec 2010, 10:05
Cytat: goofyx w 07 Lipiec 2010, 08:15
(...) Martwi mnie tylko temperatura na procu tzn.: Core Temp i Real Temp pokazują przy stresie 95-100stopni na Mugen 2 + pasta colaborate coś tam.

Gratuluję samozaparcia w testowaniu ustawień. Serio! Tylko, czy faktycznie warto dla kilku procent wydajności tak katować procka? Może zamiast 4.29GHz można zejść na 4 GHz, dać mu choć trochę odsapnąć i nie martwić się, czy próbki np. PrimeGrid'a nie zaczną się wysypywać?
To tylko luźne przemyślenia, decyzja należy do Ciebie!
pozdr, lukaszja
Zadko kiedy mam tyle samozaparcia :( szczególnie jeśli po drodze nic nie wychodzi <- ale tu pomogło google, purepc i BlueSkriny (jeszcze nigdy BlueSkriny nie były tak pomocne :D )
Jeśli coś zacznie się sypać to pewnie zejdę niżej <- ale nie chciałbym poniżej 4GHz, no chyba że będzie to musem.
Poobserwuje zachowania kompa <- to mój pierwszy stabilny procek ponad 4GHz <- o takim procu po OC marzyłem od 14 lat, spalając po drodze dużo sprzętu ;) Dlaczego akurat 4GHz <- bo lubię od urodzenia liczbę 4 ;) <- dobrze że nie 6, bo 6GHz to by ten procek nie wytrzymał na co dzień ;)
ps.: na oryginalnych ustawieniach po 5 godzinach


Cytat: Troll81 w 07 Lipiec 2010, 10:08
Pszyklejony - skąds ty wytrzasnął to powiedzonko??

Moja matematyca z liceum tak mówiła.....

Goofyx - ty jakos wyjątkowo szybko przeszedłeś do stadium nieuleczalnego BOINCowania :D Normalnym ludziom zajmuje to z rok albo i dwa.... Rosnie nam drugi potentat??
Bo ja wiem. Tak jak pisałem już wcześniej, takie liczydła od dawna mnie się marzyły, a teraz jak pojawiła się sposobność to czemu nie zrealizować marzenia ;)
Tylko mam standardową rozterkę <- rachunek za prąd. O ile liczenie na CPU jest ok, bo to 100-150zł/miesięcznie <- o tyle z GPU będzie gorzej bo to do 500zł/mies a to już sporo.




toms83

No i widzisz, mówiłem że trzeba uderzać na pura.  :attack:

Co do Linxa, to 2 godziny na maksymalnym możliwym problemie wystarczą, sprawdź jeszcze mocne próbki PG. U mnie było tak, że Linx przeszedł 4 godziny katowania a na PG wysypał się po kilku minutach.

Druga kwestia, to spisz sobie napięcia ( i temperatury ) jakie potrzebujesz do osiągnięcia 4.0 GHz, a jakie dla 4.3 lub więcej. Porównaj czy jest duża różnica i czy warto mocno voltować proca dla 300 MHz. Jest punkt w którym skalowanie napięć do częstotliwości leci na pysk i nie warto pałować sprzętu.

goofyx

Myślę, że u mnie taka granica to właśnie 4.1-4.2 <- przed chwilą miałem 4.52 w LinX wszystko ok <- ale po podkręceniu o te 200-250MHz wydajność spadła o 3-5GFlopsów według LinX <- 4.2 to najlepsze ustawienie :) i na tym kończę moje OC.

Troll81

I tak szacun ze ci się chce....

goofyx

Cytat: Troll81 w 07 Lipiec 2010, 10:47
I tak szacun ze ci się chce....
Szkoda, że mnie o 3 w nocy nie widziałeś :) Byłem zdołowany :)
Aż tu wyczytałem, że BSOD są po to żeby pomóc w OC :D
Jak pokulałem u siebie że mam ciągle kod 0x124 i na purepc napisali żeby napięcie podnieść to podnosiłem.
I w pewnym momencie chyba o 5 albo 6 rano ;) kiedy LinX przeżył 50 minut (jak nigdy) się popłakałem :D, że to jest to :)
Ja tu chciałem chłodzenia wodne za 500zł  kupować a wystarczyło jedną opcję w biosie zmienić :D

Troll81

To ja też będę musiał oblookać.... Bo mnie cos pamięci grymasza........

goofyx

Cytat: Troll81 w 07 Lipiec 2010, 10:57
To ja też będę musiał oblookać.... Bo mnie cos pamięci grymasza........

Ja mam ustawione na ramach 1.64V i na razie jest ok.
Tylko mnożnik z automata na 12 dałem <- automat kręcił ramy do 1600, a ja ustawiłem je na 1200 <- na 1600 nie chciały wstawać i nawet jak dałem więcej papu to nic nie dało.

Tomasz R. Gwiazda

sadze ze przy takim OC to bez chlodzenia wodnego to spore ryzyko jest

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 07 Lipiec 2010, 11:13
sadze ze przy takim OC to bez chlodzenia wodnego to spore ryzyko jest
OC na 4.2 przy AC jeszcze nie widzę problemów <- ale przy 4.6GHz gdzie na idle mam 65stopni to nie widzę liczenia :)
Zostaje na co dzień przy OC 4.2GHz :)
I śmigam :D

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 07 Lipiec 2010, 11:13
sadze ze przy takim OC to bez chlodzenia wodnego to spore ryzyko jest
Po ostatniej nocce muszę przyznać że coś w tym jest. Ale to zobaczymy po następnej nocce;)
Byłem zmuszony dla dobra sprzętu zjechać z 4.2 na 4GHz (22x183MHz) przy Vcore 1.42V i Vtt chyba 1.6V.
Przy aktualnych ustawieniach LinX przechodzi ok przez 4 godzinki przy temperaturach od 87-98stopni.
Przy 4.2GHz było non stop 100stopni co powodowało różne dziwne rzeczy :(
Jak na razie 4GHz chodzi stabilnie od 6 godzin. Według LinX 4Ghz ma przy HT ON 52GFlopsów <- przy 4.2-4.3GHz i HT ON było 48GFlopsów <- czyli jest ok :) mam nadzieję :(

Peciak

usmażysz wreszcie coś w tym kompie i taki będzie finał

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

goofyx

Cytat: Piotr R. (Peciak) w 08 Lipiec 2010, 10:41
usmażysz wreszcie coś w tym kompie i taki będzie finał
Mam nadzieję, że nie <- po za tym jest gwarancja ;)

Troll81

Stopionego rdzenia proca gwarancja nie obejmuje :( A przy 120C zaczynają się dziać zabawne rzeczy z krzemem...

Zainwestuj choć w chłodzenie wodne na proca. Wydasz 250 zł a zadowolony będziesz.....

goofyx

o WC myślałem <- zobaczymy jak wyjdę z kasą w tym miesiącu.
250zł to sam blok na proca kosztuje ;)
+ 250zł zestaw WC
to daje 500zł

Troll81

#335
http://www.allegro.pl/item1104208475_blok_wodny_cpu.html
http://www.allegro.pl/item1104193078_blok_wodny_cpu.html
http://www.allegro.pl/item1106939127_ek_komplet_blokow_do_maximus_ii_formula.html
http://www.allegro.pl/item1104995708_chlodnica_black_water_advanced_122.html
http://www.allegro.pl/item1106307520_rezerwuar_neotank_i_zlaczki_8_10_1_4_nowe.html
http://www.allegro.pl/item1099335120_pompa_rotacyjna_400_l_h_hydrox_test_7_dni_p600.html
http://www.allegro.pl/item1118546069_bloczek_wodny_cpu_zapinka_pelxi_tanio.html
http://www.allegro.pl/item1117407839_chlodnica_black_water_advanced_3x12_6x12.html
http://www.allegro.pl/item1124666296_black_water_atlantis_dp_600_super_cicha_i_wydajna.html


ja nie wiem skąd ty bierzesz ceny rzędu 250 za blok

Kilkadziesiąt zeta za Blok i Powiedmy nawet 100 za porządną chłodnicę. Kolejne kilkadziesiąt zeta za bloki na chipset i grafike. Możesz ewentualnie zakupić bloki na sekcje zasilania dyski i zasilacz a nawet pamięci, ale jak dla mnie to juz fanaberia. Całkiem wypaśny zestaw to faktycznie za 500 kupisz Ale podstawowy złożysz za 250.

Peciak

Troll zadam Ci jedno pytanie złożyłeś taki zestaw czy teoretyzujesz?
Ceny które pokazałeś to w większości początki aukcji - poczekaj ich końca,
bloki aluminiowe kto takie kupuje ?
a chłodnica na kartę typu 5850 kosztuje ponad 300 zł

Pewnie że idzie złożyć zestaw tani ale rozmawiamy o chłodzeniu dość dobrego i wydajnego procka - wymaga on dobrego i wydajnego chłodzenia. Mozna złozyc jakąs miernote za 250 zł (w co wątpie) a potem wywalić to w pizdu i obrazic sie na cały świat a głównie na WC
Moje chłodzenie które wydawało mi się że jest robione z dużym zapasem mocy podczas fali upałów zdało egzamin w liczeniu non stop ale bardzo powaznie zastanawiam sie czy udźwignęło by jeszcze kartę
http://www.boincatpoland.org/smf/chlodzenie/budowa-wc-peciak/msg95453/#msg95453
kosztowało tyle
a to jest poradnik AiDeca
http://www.boincatpoland.org/smf/chlodzenie/wc-dla-boincownikow/
poczytaj aby nie robić błędów i słuchaj praktyków a nie teoretyków.


,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

goofyx

Ja tam się niestety nie znam :(

Troll81

Obserwowałem sporo aukcji aż do ich samego końca. i zapewniam cie że dobry blok na CPU nie musi kosztować 250pln. W tej kwestii to np TJM może ci coś powiedziec bo sam budował bloki :D Na pompce akurat nie warto oszczędzać, i tu troche kosztuje. Ale już chłodnicę można nabyć tanio a o koszcie wężyków czy rezerwuara nie wspomnę bo można to zrobić z części dostępnych w domu. Zalać można glikolem propylowym dostępnym na stacjach benzynowych i w sklepach chemicznych.

Fakt że nie zbudowałem jeszcze WC, ale dosyć dokładnie przedyskutowałem tę kwestię z paroma osobami które już takie zbudowały. Oczywiście można wszystko kupić. Będzie szybsiej i ładniej ale niekoniecznie taniej.

Peciak

Dobra krótko
1. nie każdy jest TJM a nawet on robi bloki z miedzi a nie z aluminium - przygoda TJM z aluminium blokiem skończyła sie dość nieciekawie
2. każdy mówi że do chłodzenia proca potrzebne są przepływy minimum 10 mm a Ty wskazujesz blok o średnicy 1/4 cala czyli okolo 6 mm
3. do chłodnic potrzeba dokupić złączki - dobre obrotowe złączki około 40 zł liche 8 zł oraz wentylatory - ciche
4. 1 m przyzwoitego przewodu kosztuje 10 zł (dobry przewód 30 zł) - pewnie można kupic zwykły paliwowy i po kilku dniach dostać nerwicy z powodu
5. koszt bloku na grafę 5850 tak jak pisałem 300 zł
6. zabawa z chłodzeniem chipsetu - warto poczytać co do powiedzenia na ten temat ma Aidec

Przypominam że mówimy o procu i7 który kosztuje trochę kasy, wydziela dużo ciepła, ma być kręcony i pracować z większym napięciem niż referencyjne

Teraz ogólna uwaga ile wydziela komp ciepła z dobra karta graficzną?

mój wydziela tyle że w tą zimę w pomieszczeniu 30 m2 miałem zakręcone grzejniki

Kiedyś informatyk powiedział mi bardzo ciekawą przypowiastkę
Użytkownicy komputerów dzielą się na:
- tych co się nie znają na kompach
- tych co się znają na kompach
- tych którym sie wydaje że sie znaja na kompach i ci są naprawdę niebezpieczni

Nie twierdzę że się znam na kompach we wszystkich tematach ale przeszedłem już przez dwa komplety WC na proc i trochę wiedzy liznołem
Nie twierdzę że Ty się nie znasz na kompach bo czytając twoje posty widzę że masz pojecie o czym mówisz. Wydaje mi się tylko Trollu ze w tej kwestii się trochę zagalopowałeś.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81

NIe twierdzę że się znam. Po prostu stwierdzam że można to zrobić taniej. I nie każdy potrzebuje od razu bloku na grafę i chipset.

Ty chciałes i kupiłeś. Ktos inny ma zręczne palce i sobie zbuduje. i chwała za to. i tak koszt nawet taniego WC jest poza moim zasiuęgiem na razie. nawet jeśli to 2 stówy.

Szopler

Polecany przez AiDec'a Swiftech Apogee GTZ - 250pln w cooling. Używany można za 150 dostać, ale wymaga moczenia w occie ;)
Blok na 5870  - ponad 300 pln. Blok na NB/SB + mosfety (na zamówienie) ~300pln. Chłodnica (nowa - PHPBYA) ~300pln.
Węże (najtańsze) 5pln/metr + własny patent antyzagięciowy... i można tak długo ;)

toms83

Tania zabawa to nie jest, kto miał ten wie.  :attack:

goofyx

Co do WC to ja się nie wypowiadam.


Chciałbym ogłosić, że Spider1 (bo tak zostało ochrzczone moje pierwsze liczydło) przepracował pierwsze 48 godzin non-stop bez resetów, zwiechów itp itd
Co oznacza, że najprawdopodobniej ustawione aktualne parametry OC są najbardziej dopasowane :)
Teraz Spider1 czeka na swoje Gniazdko1 (tak nazwałem obudowę, która nie jest zwykłą obudową)

Troll81

Napisz cos wiecej o niej :D

goofyx

Podstawą Gniazdko1 jest obudowa z serwera HP NetSerwer LD Pro <- lubię duże rzeczy :).
http://allegro.pl/item1085035441_obudowa_serwerowa_hp_netserver_ld_pro.html
Z pewnymi modyfikacjami:
1. Wywalenie chyba 10 kilo niepotrzebnego złomu ;)
2. Przesuniecie ścianki oddzielającej komory mobo i zasilacza/napędów tak aby powstałą jedna duża komora
3. Dostosowanie przedniej ścianki pod wiatraki 2x 120x120 wyciągowe
3. To co wyżej dla ścianki tylnej i też 2x 120x120 + zmiana miejsca dla śledzi i złącz <- też wyciąg
4. Ścianka boczna wycięta na wiatrak 320x320 lub 240x240 albo 2x 200x200 <- jeszcze nie wiem <- to będzie nawiew

Jeszcze myślę nad wsadzeniem małej wersji klimatyzacji opartej o klimatyzacje z samochodu lub agregat z lodówki połączone z nawiewem z pkt.4 <- wiadomo, zbliżają się upały, a fajnie byłoby mieć dobrze schłodzonego kompa. Raczej nie planuje mieć tu temperatury poniżej 0 (to nie zamrażarka), ale jakby nawiew był np.: 5-10stopni to cud, miód i orzeszki Bo chłodzenie kompa powietrzem mającym ponad 30 stopni to nie jest dobry pomysł <- a tu nawet piwnica nie pomoże, bo i wniej po 12 godzinach jest cieplutko, a okna na noc nie zostawię w firmie otwartego.

Troll81

Obudowa slivzna :D nawet bez modowania się sprawdzi. Tę lodówke to bym sobie darował. Za dużo pradu za małe efekty. lepiej już postawić kompa w dobrze klimatyzowanym pomieszczeniu, np serwerowni :D

goofyx

Cytat: Troll81 w 09 Lipiec 2010, 11:08
Obudowa slivzna :D nawet bez modowania się sprawdzi. Tę lodówke to bym sobie darował. Za dużo pradu za małe efekty. lepiej już postawić kompa w dobrze klimatyzowanym pomieszczeniu, np serwerowni :D
1. Dużo prądu? nie tak do końca <- ok.40-50W to nie jest dużo
2. Nie mam takiej serwerowni :( <- z postawieniem serwerowni nie ma problemu (klima, kompy itp) <- ale weź to utrzymaj :(

Troll81

Lodówka bierze 40-50W jak ma drzwiczki zamknięte. Wstaw do środka kompa i ustaw termostat lodówki na 10-15 stopni i każ lodówce utrzymywac taka temp. A nastepnie podepnij watomierz pod lodówke :D Możesz się zdziwić. nie wieem jak te najnowsze lodóki, ale te nieco starsze potrafiły wciągnąć prądu jak się porozszczelniały....

goofyx

nie mam teraz linku pod ręką, ale:
1. chłodziarka samochodowa <- max. 40W non-stop
2. zestaw chłodzący z lodówki <- jakoś 80W max non-stop

Pisałem: ja nie potrzebuję zamrażarki <- a skoro takie 40W cuś sobie radzi to 80W sprzęt też sobie poradzi.


Troll81

Złóż :D a najlepiej zrób dokładny worklog ze zdjęciami i opisami i wrzuć tu na forum :D

goofyx

Planujem ;)
Tylko żałuje że nie robiłem Spider1 zdjęć jak w domu w garażu wyglądał ;(

goofyx

Buhahahaha
Chyba wiem jakie grafiki sobie kupie <- 5850
Miodzio 1xWU na 5850 to ok 1m:55s
Po OC z 725 @ 1050 1m:15s :D
Ale wiatrak chodzi na 80% i daje czadu.

Proste rozważania:
1. OC GPU 30% <- GDR z 1GHz na 1,3GHz i napięcie z 1,01 na 1,3V <- 30%
2. czas WU w milce <- też 30% lepszy

Przy OC GPU z 725 @ 900 <- czas WU 1m:29-30s <- wiatrak chodzi na 45-50%, temp. na GPU 55-60% i jest w miarę cicho i fajnie.
Na OC 725 @ 1050 <- czas WU 1m:18s (10 sekund krócej niż powyżej) <- wiatrak na 85-90% jest hałas, temp. GPU 75-80stopni.
Chyba nie warto aż tak katować tej karty. Dla mnie czas 1m:30s jest czasem który chciałem osiągnąć.



goofyx

W skrócie mówiąc z obserwacji i eksperymentu:
Każde 100MHz na 5850 daje 10s krótszy czas na WU i ok.20stopni * ( ilości setek) na GPU zakładając prędkość wentylatora na 40%.
temp. normalna + 5 * ( ilości setek)  tzn.: dla 950MHz:
40 stopni (praca normalna) + ( 20 * 2 ) = 40 + 45 = 85 <-  przy 88-90 mam zwiecha.

Przy 1100MHz odpalam Milke i od razu zwiech przy wiatraku na auto;)
Przy 1000MHz odpalam milke + wiatrak na 60% i mam 65-68stopni :) <- tak teraz pracujem.

Od 1100MHz <- komp do piwnicy bo się pracować z nim nie da w jednym pokoju <- i krzyczą po mnie że nie idzie się skupić :D:D:D


AiDec

Tylko pilnuj zeby kupic odpowiednia wersje 5850 - sporo z nich ma poblokowane opcje OC i Voltowania. Juz sie spotkalem z taka ktora bez zmiany firmware nie puszczala zegarow powyzej 770MHz i nie dawala sie dovoltowac.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef

Cytat: goofyx w 09 Lipiec 2010, 14:45
W skrócie mówiąc z obserwacji i eksperymentu:
Każde 100MHz na 5850 daje 10s krótszy czas na WU i ok.20stopni * ( ilości setek) na GPU zakładając prędkość wentylatora na 40%.
temp. normalna + 5 * ( ilości setek)  tzn.: dla 950MHz:
40 stopni (praca normalna) + ( 20 * 2 ) = 40 + 45 = 85 <-  przy 88-90 mam zwiecha.

Przy 1100MHz odpalam Milke i od razu zwiech przy wiatraku na auto;)
Przy 1000MHz odpalam milke + wiatrak na 60% i mam 65-68stopni :) <- tak teraz pracujem.

Od 1100MHz <- komp do piwnicy bo się pracować z nim nie da w jednym pokoju <- i krzyczą po mnie że nie idzie się skupić :D:D:D




A na sekcji 150 stopni, przy elementach gdzie producent max temp podaje 125

OxyOne

Cytat: sesef w 09 Lipiec 2010, 17:33
Cytat: goofyx w 09 Lipiec 2010, 14:45
W skrócie mówiąc z obserwacji i eksperymentu:
Każde 100MHz na 5850 daje 10s krótszy czas na WU i ok.20stopni * ( ilości setek) na GPU zakładając prędkość wentylatora na 40%.
temp. normalna + 5 * ( ilości setek)  tzn.: dla 950MHz:
40 stopni (praca normalna) + ( 20 * 2 ) = 40 + 45 = 85 <-  przy 88-90 mam zwiecha.

Przy 1100MHz odpalam Milke i od razu zwiech przy wiatraku na auto;)
Przy 1000MHz odpalam milke + wiatrak na 60% i mam 65-68stopni :) <- tak teraz pracujem.

Od 1100MHz <- komp do piwnicy bo się pracować z nim nie da w jednym pokoju <- i krzyczą po mnie że nie idzie się skupić :D:D:D




A na sekcji 150 stopni, przy elementach gdzie producent max temp podaje 125

Podpowiem ci goofyx, że teraz juz sie nie patrzy na OC GPU w... BOINC ---> patrz na sekcje. To sekcja ci mowi ile mozesz podkrecic gpu.
Przy serii 5K troche zasady sie zmieniły...

Poza tym powodzenia i trzymam kciuki.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

goofyx

@OxyOne : Pisząc o sekcji masz na myśli temperaturę sekcji zasilania karty? <- czy się mylę

Troll81


AiDec

Sekcja zasilania to jest to VDDC i VDDCI w GPU-Z tak?

Jesli tak, to przy 40C na rdzeniu mam 45C na VDDC i 55C na VDDCI.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka